Kaip verslui suklestėti nuolatinių pokyčių pasaulyje?

Reklama publikuota: 2021-11-18
IT kompanijos „Sensedia“ įkūrėjas ir vadovas Kleberis Bacilis.
svg svg
IT kompanijos „Sensedia“ įkūrėjas ir vadovas Kleberis Bacilis.

„Pokyčiai ir nuolat kintanti verslo aplinka – procesai, kuriems negalime priešintis ar jų paneigti, nes šiandien tai – kiekvieno verslo kasdienybė, ypatingą svarbą įgijusi pandemijos metu, kuomet staigi transformacija įvyko praktiškai visose, tarp jų ir skaitmeninėje, verslo veiklos srityse. Ir vis dėlto, nors žmonės yra apdovanoti galimybe greitai ir tinkamai prisitaikyti prie praktiškai bet kokių gyvenimo sąlygų, pokyčių metu patiriamas nerimas ir stresas trukdo aktyviai ir tikslingai išnaudoti naujas atsiveriančias galimybes – siekiame išlikti, o ne kurti“, – apie svarbiausius verslui kylančius iššūkius veikiant nuolatinių pokyčių lauke pasakoja tarptautinės IT kompanijos „Sensedia“ įkūrėjas ir vadovas Kleberis Bacilis.

Eksperto teigimu, vadovams reikia susitaikyti su mintimi, jog griežtai apibrėžta ir kontroliuojama organizacijos ateities strategija jau liko praeityje, priešaky – nuolatinė adaptacija prie globalios rinkos keliamų iššūkių. Kaip šią situaciją išnaudoti verslo auginimui?

Ne kontroliuoti, o adaptuotis

„Gebėjimas adaptuotis šiandien yra esminė kompetencija, gelbstinti verslus nuolat kintančiame pasaulyje. Adaptavimasis pokyčių metu yra būtina sąlyga tam, kad įmonės galėtų sėkmingai veikti. Vis dėlto pasakyti, kaip visuomet, yra lengviau nei padaryti. Puikus to pavyzdys – pandemija, kuomet pokyčiai suintensyvėjo, tapo ryškūs ir radikalūs, nežinomybė ir neapibrėžtumas sukūrė nerimą ir baimę, kuri daugeliui verslų baigėsi paralyžiumi. Ar buvo galima to išvengti? Žinoma“, – įsitikinęs „Sensedia“ vadovas. Eksperto teigimu, pradėti pirmiausia reikėtų nuo suvokimo, kad mes negalime priešintis pokyčiams ar jų paneigti – šiandien, labiau nei bet kada, turime būti užtikrinti, kad pokyčiai yra nuolatiniai ir jie darysis tik greitesni.

K. Bacilis dalinasi vienos iš labiausiai per pandemiją suklestėjusių „Zoom“ įmonės pavyzdžiu: „Pandemijos pradžioje platforma vienu metu turėjo vos 10 mln. vartotojų, pandemijos metu šis skaičius per keletą savaičių išaugo iki 200 mln. Verslui ne tik pasisekė – visų pirma jis buvo pasiruošęs priimti pokyčius ir išties pasinaudoti atsiradusia galimybe. Tačiau ne mažiau svarbu suvokti ir tai, jog pasiruošimas pokyčiams neužtikrina, kad greitu metu neįvyks netikėtų posūkių. Visai neseniai „Zoom“ paskelbė savo pusės metų statistiką ir prognozes ateinančiam pusmečiui, kurios parodė, jog įmonės akcijų vertė patirs nežymų augimo sumažėjimą: žmonės vėl keliauja, susitinka gyvai baruose, o tai turi tiesioginės įtakos mažėjančiam nuotolinių susitikimų skaičiui. Ar tai ne puikus įrodymas, jog net didžiausias pandemijos laimėtojas nėra apsaugotas nuo iššūkių, kurie atsiranda už kito posūkio – pokyčiai neišvengiami, todėl privaloma prieš akis turėti nuolatinių pokyčių scenarijų“, – akcentuoja „Sensedia“ vadovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pastebėti galimybes galima išmokti

Pasak K. Bacilio, įdomu tai, jog asmeniniame ir profesiniame gyvenime pokyčius žmonės priima skirtingai, o pastebėti galimybes įmanoma išmokti: „Pokyčius asmeniniame lygmenyje paprastai priimame entuziastingai – išbandome naują sporto šaką, pasineriame į naują hobį, apie  pokyčius kalbame su džiugesiu. O štai verslo pasaulyje į pokyčius žvelgiama su nuovargiu, nes įmonėms nuolat stengiantis prisitaikyti, sukuriamas organizacinis stresas. Kai streso lygis per aukštas, žmonės ir įmonės paprastai savyje įjungia išlikimo būseną. Natūralu – turime daryti tai, kas reikalinga, kad užtikrintumėme judėjimą į priekį ir išgyventume. Ši būsena svarbi sukrėtimų metu, tačiau norint klestėti to nepakanka – mes turime gebėti ją reguliuoti ir išmokti aktyvuoti klestėjimo būseną. Tai kita mūsų gebėjimų dalis –  gebėjimas identifikuoti galimybes, užuot susikoncentravus į grėsmes. Būtent tai ir yra vienas esminių sėkmės faktorių“, – įsitikinęs ekspertas.

K. Bacilio teigimu, šioje vietoje į pagalbą galima pasitelkti du dalykus, su kuriais svarbu dirbti – tai žmonės ir organizacijos kultūra bei technologijos: „Be šių dviejų ramsčių nes nepajėgūs skatinti pokyčių, kurie galėtų įvykti akimirksniu. Tam reikia laiko, planavimo ir didelės atidos“, – akcentuoja K. Bacilis.

Skaitmeninė transformacija

„Sensedia“ vadovas pasakoja, jog iš esmės joks pokytis neateina per vieną dieną – tam tikrus ženklus, rodančiu kam ruoštis, galima stebėti ir fiksuoti.

„Pandemijos metu tarp IT specialistų buvo labai populiarus juokelis, kuriame klausiama „Kas lėmė skaitmeninę transformaciją jūsų kompanijoje? CEO? CTO ar COVID-19?“. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti juokinga ir tiek – juk kompanijos jau seniai pradėjo skaitmeninės transformacijos procesą. Ir vis dėlto susidūrėme su tokiu staigiu ir greitu sukrėtimu, kokio dar nebuvome matę. Rašytojas Ernestas Hemingvėjus 1926 m. vienoje knygoje pavartojo posakį, tapusį mantra tuometiniame pasaulyje: „Kaip tu subankrutavai? Dviem būdais – palaipsniui ir tuomet staiga“. Skaitmeninė transformacija atliepia šį posakį. Ji prasidėjo palaipsniui, bet pandemijos momentu tapo staigi. Jei pažvelgtume atgal, matytume, jog laipsniškų pokyčių ženklų būta, tačiau kompanijos nebuvo pakankamai pajėgios juos pastebėti ir suprasti bei pasiruošti“.

K. Bacilio teigimu, nuolatinių pokyčių akivaizdoje vadovai nebegali griežtai apibrėžti ir kontroliuoti įmonės ateities strategijos bei verslo modelio – užuot tai darius, reikia adaptuotis prie naujos realybės: kiekviena organizacija turi sugebėti nuolat prisitaikyti ir keisti savo procesus, ekosistemas ir net pagrindines verslo strategijas bei misiją. Būtent dėl to skaitmeninių paslaugų transformacija tapo tokia svarbi: „Verslas, paremtas gerai suplanuotomis informacinių technologijų paslaugomis, tokiomis kaip atvirojo programavimo sąsaja (API), gali keistis ir prisitaikyti daug greičiau bei efektyviau. Nuolat kintančioje aplinkoje veikiančiam verslui ypač svarbu tinkamą dėmesį skirti informacinėms technologijoms, kurios turėtų tapti verslo strategijos pagrindu“, – akcentuoja IT kompanijos „Sensedia“ vadovas.

Pasak K. Bacilio, skaitmeniniam pasauliui būtina sukurti pagrindą, o esminį vaidmenį čia vaidina API, kuria ir grindžiamos šiuolaikinių organizacijų skaitmeninės strategijos. Būtent API paruošia organizacijas jų veiklos mastelio plėtrai, padidina teikiamų paslaugų saugumą ir užtikrina srautų bei vartojimo stebėseną:  „API yra bet kurio į inovacijų plėtrą orientuoto verslo pagrindas, šiandien, be kita ko, padariusi esminį poveikį skaitmeninės bankininkystės pramonei ir tapusi naujų finansinių produktų pagrindu“, – akcentuoja „Sensedia“ vadovas.

K. Bacilis teigia šiandien vis dar matantis labai daug įmonių, besivadovaujančių vadovavimo ir kontrolės požiūriu – tokios įmonės reikalauja patvirtinimų, pokyčių valdymo, turi griežtesnius procesus: „Tokie procesai bėgant laikui buvo sukurti siekiant užtikrinti kokybę, taigi, turime pripažinti, kad šis požiūris turi privalumų. Ir vis dėlto trūkumų daugiau – vadovaujantis šiuo požiūriu nėra užtikrinamas judrumas (angl. agility). Būtent tai ir tampa svarbia priežastimi verslams diegti API, kuris lankstumą ir judrumą užtikrina. Įmonė, turinti daugiau automatinių elementų, neabejotinai bus greitesnė“.

Laisvė eksperimentuoti

Taigi, pasak „Sensedia“ vadovo, verslo adaptacijos greitį, visų pirma, lemia skaitmeninių sprendimų architektūra, tačiau greta technologijų mums vis dar reikalingi žmonės, įgyvendinantys sprendimus. Čia ir prieiname prie antrojo, jau anksčiau minėto, ramsčio – žmonių. Kokių žmonių verslui reikia? K. Bacilio teigimu, gebančių priimti pokyčius kaip savo kasdienybės dalį ir pasiruošusių mokytis visą gyvenimą: „Norint prisitaikyti ir susidoroti su pokyčių įvairove itin reikalingi minkštieji įgūdžiai, tokie kaip lankstumas. O nuolatinis mokymasis ir įgūdžių tobulinimas turi remtis labai paprasta mąstysena – „testavimas, koregavimas ir dar kartą testavimas“, – aiškina K. Bacilis.

Eksperto teigimu, organizacijos, kurios geba eksperimentuoti ir greitai mokytis iš savo klaidų, pokyčių metu turi galimybę suklestėti. Todėl įmonėse ypač svarbu diegti  eksperimentavimo kultūrą (angl. experimentation culture). Ar tai lengva? Pasak K. Bacilio – ne visada: „Diegiant tokią kultūrą vadovai sau kelia aiškius klausimus, bandydami suvokti, kiek yra atviri rezultatams, kuriuos atneša konkreti patirtis. Juk dažnai analizė parodo, jog vadovų suvokimas gali būti klaidingas“. Kitas svarbus aspektas formuojant tokią kultūrą – kiek autonomijos vadovas gali duoti savo komandai, kad ši galėtų atlikti eksperimentus: „Jei vadovai nepajėgia susidoroti su žiauriais faktais, kurie prieštarauja jų matomam paveikslui, įsiklausyti į eksperimento rezultatus, suprasti, kad veikiausiai klysta, ir pakeisti savo įmonės veiklos krypties, nesuteikia autonomijos savo komandoms įgyvendinti pokyčius, vargu, ar nuolatinių pokyčių akivaizdoje tokia įmonė atsilaikys“, – pasakoja „Sensedia“ vadovas K. Bacilis.

IT kompanijos „Sensedia“ eksperto K. Bacilio teigimu, ateityje verslo procesų nuo idėjos iki jos realizavimo greitis tik didės, pokyčių aplinka tik intensyvės, todėl atvirų inovacijų, spartinančių verslo strategijos ir procesų pokyčius, bei žmonių įtraukimo į eksperimentavimo kultūrą svarbos vaidmuo  ir toliau išliks milžiniškas. 

„Sensedia“ yra tarptautinė, pirmaujančius pasaulyje integruotus IT sprendimus teikianti bendrovė, šiuo metu dirbanti su daugiau nei 120 klientų trijuose pasaulio žemynuose.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
NASA pradeda skrydžiams į Mėnulį skirtos raketos galutinius patikrinimus

NASA penktadienį pradėjo kritiškai svarbius dviejų dienų bandymus, per kuriuos bus patikrintos didžiulės...

Inovacijos
16:57
Dėl Rusijos karių nesėkmės Ukrainoje kaltas ir nešifruotas radijo ryšys

Viena iš daugelio Rusijos nesėkmių Ukrainoje yra radijo komunikacija. Daugybė karių bendrauja paprastais...

Inovacijos
14:40
„Audi“ patvirtino neketinanti išduoti universalų Premium

700 km be sustojimo galintis įveikti koncepcinis „A6 Avant e-tron“ yra „95% gamybai paruoštas“ serijinis...

Automobiliai
11:58
Pirmieji garso įrašai Marse atskleidė esant dvejopą garso greitį 2

Marse padaryti pirmieji garso įrašai rodo, kad planetoje tvyro tyla, retkarčiais paįvairinama vėjo gūsių,...

Inovacijos
2022.04.01
Technologijų miestelio „Cyber City“ statybos Vilniaus Naujamiestyje artėja prie pabaigos 1

Sostinės Naujamiestyje, buvusioje „Spartos“ fabriko teritorijoje, kylančio technologijų miestelio „Cyber...

Statyba ir NT
2022.04.01
R. Rainys: neapsaugota organizacija anksčiau ar vėliau tampa kibernetinės atakos auka Premium

Dirbant Nacionaliniame kibernetinio saugumo centre (NKSC) kartais būdavo apmaudu, jog verslas ir kitos...

Inovacijos
2022.04.01
Estijoje uždraudžiama „Yandex“ veikla

Estijos vyriausybė patvirtino nacionalines sankcijas Rusijos kapitalo bendrovei „Yandex“ – jos tiesioginė ar...

Inovacijos
2022.04.01
„Fintech“ bendrovių Lietuvoje pernai padaugėjo 13%, pritrauktos rekordinės investicijos

Lietuvos „fintech“ sektorius praėjusiais metais pritraukė rekordinį investicijų skaičių, bendrovių per 2021...

Inovacijos
2022.04.01
Paskelbtas svarbiausias 5G dažnių aukcionas

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė 3,5 GHz juostos dažnių, numatytų komercinio 5G mobiliojo ryšio...

Inovacijos
2022.04.01
Specialistų trūksta, alga ne per didžiausia: stringa Kibernetinio saugumo centro vadovo paieška Premium 1

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) kol kas sunkiai sekasi surasti naująjį Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Inovacijos
2022.04.01
JAV nusitaikė į Rusijos technologijų įmones, sankcionavo didžiausią lustų gamintoją 1

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė sankcijas kelioms Rusijos technologijų įmonėms, įskaitant...

Inovacijos
2022.03.31
Pasaulis gręžiasi nuo Rusijos IT bendrovių, jų įrangą vis dar naudoja Lietuvos įstaigos Premium 3

Iš Rusijos kilusios IT bendrovės, kaip „Kaspersky“ ar „Yandex“, pastarąjį mėnesį atsidūrė po Vakarų...

Inovacijos
2022.03.31
Lietuvos žaidimų industrija: iškart galėtume įdarbinti 100 darbuotojų

Žaidimų industrija Lietuvoje šiuo metu yra pajėgi plėstis dar ketvirtadaliu, tačiau susiduriama su talentų...

Inovacijos
2022.03.31
„Inbalance“ gavo 1,5 mln. Eur finansavimą, įrengs 640 elektromobilių įkrovimo stotelių

Investicijų bendrovės „I asset management“ fondas „NuCapital“‚ suteikė 1,5 mln. Eur paskolą, kurią per...

Automobiliai
2022.03.31
Po rekordinių metų startuoliams – investicijų štilis, bet laukiama kelių stambių sandorių Premium

Per pirmąjį metų ketvirtį penki Lietuvos startuoliai, remiantis viešai skelbtais duomenimis, pritraukė apie...

Inovacijos
2022.03.31
Po kibernetinės atakos „Rosaviacija“ bando surasti 65 TB ištrintų duomenų 4

Pasak pranešimų, strateginė Rusijos aviacijos agentūra prarado visus savo serveriuose laikytus duomenis,...

Logistika
2022.03.30
R. Rainys – apie kibernetinį saugumą, sąsajas tarp kriptovaliutų ir „ransomware“ bei „Yandex. Taxi“ Lietuvoje Premium 3

Rytis Rainys, kadenciją baigiantis Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) vadovas, sako, jog nuo...

Inovacijos
2022.03.30
Estijoje ketinama uždrausti „Yandex“

Estijos verslumo ir informacinių technologijų ministerija pranešė teiksianti vyriausybei siūlymą uždrausti...

Inovacijos
2022.03.30
VLK kibernetinį atsparumą stiprina bendradarbiaudama su „NRD Cyber Security“ Verslo tribūna

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užtikrina sveikatos priežiūrą,...

2022.03.30
Ekspertai perspėja apie augantį kibernetinių atakų pavojų

Greta Rusijos vykdomos invazijos į Ukrainą, vyksta ir plataus masto informacinis karas, teigia tarptautinė...

Inovacijos
2022.03.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku