„Verslo“ planas – nebaudžiamai semti iš valstybės kišenės

Publikuota: 2018-05-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Nuodugnus e. sveikatos sistemos kūrimo patikrinimas, kurio ėmėsi Rokas Masiulis, susisiekimo ministras, dar kartą pagarsino viešą paslaptį – auditas pakartojo Seimo praėjusių metų pabaigoje atlikto tyrimo išvadas: e. sveikatos sistemos įdiegimo projektas buvo įvykdytas netinkamai ir aplaidžiai, valstybei galėjo būti padaryta milijoninė žala. Aštriausios kritikos strėlės krypsta į Registrų centrą.

Ponas Masiulis, regis, gavo kone labiausiai apleistą ir įvairių interesų grupių apraizgytą ūkį. Iškuopti neūkiškumo ir korupcijos liūnu virtusias sritis, įveikti suinteresuotų pusių pasipriešinimą prireiks ne vienų metų. „Lietuvos geležinkeliai“, „Oro navigacija“,  automobilių kelių sektorius – tik dalis galvos skausmą keliančių objektų, kuriuos susisiekimo ministras imasi valdyti kaip ūkiškas šeimininkas ir tikras profesionalas.

Dabar atėjo eilė ir Registrų centrui (RC) – įmonė, iki šiol besivarčiusi it inkstas taukuose, regis, nerūpėjo nė vienam ją valdžiusios Teisingumo ministerijos vadovui. Tiksliau, gal kas nors ir rūpėjo, tik ne jos skaidrumas. Ne kažką pavyko nuveikti ir neilgai šios ministerijos poste buvusiai Mildai Vainiutei – tiesa, bent pavyko patraukti į šalį ilgametį ir gana kontroversiškų atsiliepimų per 20 valdymo metų nusipelniusį RC direktorių Kęstutį Sabaliauską. Nors jo vadovavimui pažerta daugybė, švelniai tariant, pastabų, didžiulė išeitinė išmoka jam vis dėlto buvo sumokėta. Kaip ir „Oro navigacijos“ (ON) vadovui Algimantui Raščiui. Nors, kaip sakė pats p. Masiulis, „įmonėje nustatyti šiurkštūs pirkimų procedūrų pažeidimai, keliantys pagrįstų abejonių dėl generalinio direktoriaus darbo skaidrumo ir efektyvumo“, „įmonės veikla ne kartą kėlė abejonių dėl galimos korupcijos“. Tad štai, abejotino skaidrumo veiklą vykdę valstybinių įmonių personažai buvo pamaloninti išeitinėmis išmokomis – mokesčių mokėtojų sąskaita.  

Susisiekimo ministerijos žinion RC perėjo pernai lapkritį. Ilgą laiką minėta dėl nevykusios e. sveikatos sistemos, įmonė sulaukė ir Seimo dėmesio. Praėjusių metų pabaigoje Antikorupcijos komisija atliko parlamentinį tyrimą ir konstatavo: elektroninės sveikatos sistemos diegimo projektas buvo įvykdytas netinkamai ir aplaidžiai, tam skirtos valstybės lėšos panaudotos neefektyviai, galėjo būti padaryta milijoninė žala valstybei. Už tai atsakingi ir kai kurie buvę Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovai. Už šias išvadas patvirtinantį nutarimą vieningai balsavo visi posėdyje tuo metu dalyvavę 67 Seimo nariai.

Išvadose konstatuojama, kad visi trys 2000-aisiais sumanytos e. sveikatos sistemos projekto etapai buvo įgyvendinti netinkamai – sistema iki šiol neveikia, kaip planuota, neteikia kokybiškų paslaugų. Tyrimo išvadose teigiama, kad, nepaisant to, jog sistema neveikia visu pajėgumu, jai išleista apie 40 mln. Eur, todėl valstybė patyrė nemenką žalą. Susisiekimo ministerija, gavusi valdyti RC, sumanė pasigilinti, kaip reikalus tvarko e. sveikatos sistemos valdytoja. Ir, vaizdžiai kalbant, neteko žado: pasak p. Masiulio, audito rezultatai parodė, kad padėtis panaši į pelkę automobilių kelių sektoriuje. Anot jo, RC rengti elektroninės sveikatos sistemos kūrimo konkursai atskleidžia sistemines ydas, kai dėl glaudžių viešojo ir privataus sektoriaus ryšių pirkimai vyksta be realios konkurencijos. RC įdarbino e. sveikatą kūrusius privačios bendrovės specialistus, kurie už biudžeto pinigus vėliau tą sistemą toliau taisė ir diegė. Nors jie turėjo baigti sistemos kūrimą už savo lėšas.   „Galiu pasakyti, kad pradeda matytis mūsų IT sektoriaus bėdos, kurios man labai panašios į kelių sistemos bėdas, kai yra abejotini perkančiosios organizacijos darbuotojų ryšiai su tiekėjais, neskaidrūs konkursai, konkursuose dalyvauja mažas tiekėjų skaičius, o kai kuriais atvejais – tik vienas tiekėjas. Atsakomybės už valstybės lėšas irgi nesimato“, – tiesiogiai per „Facebook“ transliuotoje konferencijoje ketvirtadienį kalbėjo p. Masiulis. „Turime pavyzdį, kad vienas įmonės pavaduotojų, kuris buvo atsakingas už šį projektą (Arvydas Bagdonavičius – BNS), priima darbus iš rangovo, su kuriuo neseniai yra deklaravęs ryšius“, – minėjo p. Masiulis

Besimurkdžiusių šioje klampioje pelkėje veikėjų apstu, tačiau charakteringa, kad visi jie – buvę. Antikorupcijos komisijos tyrimo išvadose leidžiama suprasti, kad pareigūnai, tarnautojai, valstybės įmonių ir įstaigų vadovai bei darbuotojai, kuriuos galima būtų laikyti atsakingais už valstybės (mokesčių mokėtojų) pinigų švaistymą, tose įstaigose arba apskritai viešajame sektoriuje jau nebedirba. Tad ir papeikimų už aplaidumą darbe jiems nepaskirsi. O rimtesnių kaltinimų ir nuobaudų vargu ar galima tikėtis. Tiesa, gavusi Seimo Antikorupcijos komisijos išvadas, šiemet sausį ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo e. sveikatos projekto metu pradėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

E. sveikatos byla dar nėra užversta. Ponas Masiulis teigia, kad naujam RC vadovui bus pavesta inicijuoti dar vieną, išsamesnį, vidaus tyrimą šioje įmonėje. Jis, tikimasi, leis nustatyti, kokia konkrečiai žala padaryta valstybei ir kokie asmenys yra už tai atsakingi. Galbūt net sulauksime nuobaudų prasižengusiems. VŽ nuomone, telieka palinkėti specialiosioms tarnyboms ryžto, atsakingumo, atkaklumo ir operatyvumo – tikimės, kad atitinkamai bus įvertinti ir SAM, ir RC, ir kitų minėtų valstybės įmonių „nusipelnę“ vadovai ir specialistai. Galbūt tai pagaliau būtų pamoka visiems „gudruoliams“, pasišovusiems nebaudžiamiems gvieštis pinigų iš valstybės kišenės. Ir „buvusiųjų“ tokiose istorijose neturi būti. 

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Tesonet“ ieško 14.000 kv. m biuro: 3 metų laukti nebegalime Premium 7

Kibernetinio saugumo ir didžiųjų duomenų sprendimų įmonių grupė, veikianti su „Tesonet“ ženklu, planuoja...

Draudimo kainai Lietuvoje numušti pasitelks ryšius su Buffetto kompanija Premium 8

Pirmoji Baltijos šalyse „insurtech“ kompanija parengė sprendimą, kuriuo žada trečdaliu sumažinti gyvybės...

Rinkos
10:08
Keliautojams oro uostuose teks bendrauti su pasieniečių „avatarais“ 2

Jau netrukus keliautojams oro uostuose teks bendrauti ne su pasų kontrolės pareigūnais, o su pasieniečių...

Technologijos
2018.10.21
„Tele2“ pajamos augo 13,6% 

Bendrovės pajamos trečiąjį 2018 m. ketvirtį, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padidėjo 13,6%...

Technologijos
2018.10.18
„Primo Interactive“ steigia biurą Vilniuje 2

„Workland“ verslo centre Vilniuje rugsėjo 19 d. atidarytas pirmasis Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios...

Technologijos
2018.10.18
Dalis „Facebook“ akcininkų sieks Zuckerbergo atstatydinimo 1

Dalis to paties pavadinimo socialinį tinklą valdančios „Facebook Inc.“ akcininkų trečiadienį pareiškė norą...

Technologijos
2018.10.18
Londone pristatytas naujasis „Huawei Mate 20“ 4

„Huawei“ Londone antradienį pristatė naujausią savo flagmaną „Huawei Mate 20“. 

Technologijos
2018.10.16
„Barbora“ plečiasi Estijoje

Didžiausia Baltijos šalyse elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ pradeda veiklą...

„ACME grupė“ keičia vadovybę: akcininkai traukiasi Premium 4

UAB „ACME grupė“ generaliniu direktoriumi nuo 2019 m. sausio 1 d. dirbs Sergejus Artemiukas, dabartinis...

Vadyba
2018.10.15
„Maxima“ siūlys savo įrankį atsiskaitantiems mobiliaisiais Premium 19

Po daugiau nei metus trukusio kūrybinio proceso „Maxima“ rengiasi pristatyti savo naująjį lojalumo įrankį –...

Teisėsauga baigė tyrimą dėl „Sodros“ viešųjų pirkimų

Teisėsauga baigė 2016 metų pradžioje pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl socialinio draudimo fondo „Sodra“ viešųjų...

Technologijos
2018.10.15
Registrų centras atnaujins duomenų bazę

Registrų centras praneša, kad šį savaitgalį, nuo spalio 12 d. (penktadienio) 20 val. iki spalio 15 d.

Technologijos
2018.10.12
„Devbridge Group“ Kaune turi naują vadovą

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge Group“ Kauno inžineriniam padaliniui nuo šiol vadovauja Edmundas...

Technologijos
2018.10.12
Dėl gedimo daliai „Tele2“ klientų nepasiekiamos paslaugos 9

Mobiliojo ryšio operatorės „Tele2“ viename iš duomenų centrų įvyko gedimas, dėl to dalis klientų negali...

Technologijos
2018.10.09
Dar vienas žaidimų kūrėjas iš Rusijos kuriasi Vilniuje

Maskvoje įkurta technologijų bendrovė „GOSU Data Lab“, kurianti dirbtiniu intelektu (DI) grįstą platformą...

Technologijos
2018.10.09
„TeleSoftas“ tampa išskirtiniu technologiniu „Tele2“ partneriu Baltijos šalyse 3

„Tele2“ pradeda bendradarbiauti su IT paslaugų kompanija „TeleSoftas“, kuri bus atsakinga už internetinių...

Technologijos
2018.10.08
Graikija mokesčiams iš turizmo sektoriaus surinkti pasitelkė dronus

Graikijos valdžia, siekdama aptikti tuos verslininkus, kurie darbuojasi turizmo srityje, tačiau vengia mokėti...

„PwC“: aukštesnių standartų padės siekti technologijos

Jungtinės Karalystės (JK) valdžia siekia, kad stambiausios Didžiojo ketverto audito įmonės „PwC“, EY, KPMG ir...

Technologijos
2018.10.06
Kenos pasienio punkto vaizdo sistemos atnaujinimo konkursas lieka sustabdytas

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) paskelbtas Kenos pasienio kontrolės punkto vaizdo stebėjimo...

Technologijos
2018.10.05
„Casino“ atidarė „Amazon“ tipo parduotuvę prie Eliziejaus laukų

Prancūzišką „Amazon Go“ versiją netoli Eliziejaus laukų pristatęs mažmeninės prekybos tinklas „Casino“...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau