Kas tai? Prekės ženklas

Internetas be jokių suvaržymų

Publikuota: 2018-07-10
„Visada aktyviai galvojame, kaip dar labiau išpėsti savo paslaugų spektrą.“ - Remigijus Šeris, Telecentro vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Visada aktyviai galvojame, kaip dar labiau išpėsti savo paslaugų spektrą.“ - Remigijus Šeris, Telecentro vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šiandien žodžiai „neribotas 4G internetas“ apibūdina lyg savaime suprantamą gyvenimo kokybę.  Bet dar visai neseniai spartus, mobilus ir neribotų duomenų internetas buvo pribloškianti technologinė naujiena, kuri Lietuvą pasiekė beveik išsyk, kai tik buvo išvystyta.  Į mūsų šalį – vieną pirmųjų valstybių pasaulyje – ją atnešė MEZON. 

MEZON – Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) valdomas prekės ženklas – gimė 2009 m., tačiau jo ištakos siekia senesnius laikus. Pagrindinė įmonės veikla – radijo ir televizijos programų siuntimas, tačiau ji nuolat ieškojo progresyvių kelių, atveriančių platesnes perspektyvas ir naujas veiklos nišas.

Žmogiškieji ištekliai, sukauptas ilgametis know-how, infrastruktūra, išdėstyta visoje šalyje, natūraliai atvedė bendrovę prie idėjos praplėsti teikiamų paslaugų spektrą taip, kad būtų produktyviai išnaudotos sukaupta patirtis, žinios bei galimybės. Tad dar 2001 metais buvo nuspręsta imtis papildomos, strategiškai naujos krypties – vystyti interneto paslaugas.

„Įmonė ir jos akcininkė – valstybė – tuomet gerai suvokė, kad reikia žiūrėti į priekį. O ateitis, mūsų akimis, priklausė bevielėms technologijoms – neabejojome, kad joms anksčiau ar vėliau bus lemta tapti žmonių kasdienybe. Todėl intensyviai ėmėme plėtoti technologinę aplinką, kad galėtume pasiekti visos Lietuvos gyventojus ir suteikti jiems interneto prieigą“, – prisimena Dalius Srėbalius, tuometinis MEZON projekto komercijos vadovas.

Naujovių nešėjai

2001 m. įmonė pradėjo teikti bevielio interneto paslaugas. Tuo metu toks duomenų perdavimas buvo išties progresyvus, visiška naujovė rinkoje. Ir, kas ne mažiau svarbu – greitai diegiama. Su naująja paslauga bendrovė startavo didžiuosiuose miestuose, tačiau neapsiribojo vien jais, ėjo ir į atokias vietoves, vienkiemius ir kaimus, kur nutiesti kabelį (tuo metu tai buvo įprasta interneto atvedimo technologija) buvo pernelyg sudėtinga.

Telecentro siūlomam internetui įvesti nereikėjo rausti žemių ir tai buvo didelis pranašumas, auginęs jo populiarumą. Bevielis internetas gavo vardą „Erdvės“ ir ženkliai prisidėjo prie skaitmeninės  atskirties mažinimo šalies mastu, priartindamas mygtuko paspaudimu pasiekiamą pasaulį prie Lietuvos žmonių. Iš viso bendrovė pastatė apie 600 bazinių stočių, kurios uždengė didelę dalį šalies teritorijos.

2004 m. bendrovė startavo su „WiMax“ fiksuoto bevielio ryšio internetu. „WiMax“ technologija turėjo du standartus – fiksuotą ir mobilų. Ir nors pastarasis tuomet atrodė iš fantastikos srities, tačiau slapta puoselėjome svajonę, kad vieną dieną savo klientams pasiūlysime galimybę judėti visoje Lietuvoje neprarandant interneto ryšio“, – pasakoja D. Srėbalius.

Svajonė netruko virsti tikslu, o šis – realybe. Ambicingos ir atsidavusios Telecentro komandos pastangomis jau 2008 m. rugsėjo mėn. su kompanija „Samsung“ buvo pasirašyta sutartis dėl 4G bevielio mobilaus interneto teikimui reikalingos įrangos tiekimo, o 2009 m. kovo mėn. Lietuvoje pradėtos teikti neriboto 4G interneto paslaugos. Mūsų šalis pateko tarp pirmųjų valstybių įsidiegusių mobilujį 4G internetą: ši paslauga pasiekė Lietuvą neilgai trukus po to, kai atsirado JAV, P. Korėjoje.

Telecentro siūlomas 10 Mbps mobilus internetas buvo maždaug tris kartus greitesnis nei tuo metu Lietuvoje vyravęs mobiliojo duomenų perdavimo greitis. 10 Mbps arba didesnės  spartos duomenų perdavimo greitaveikas tuo metu turėjo vos 100 000 Lietuvos interneto vartotojų naudojančių laidines duomenų perdavimo technologijas – tai sudarė 15 proc. visų internetu besinaudojančiųjų skaičiaus.

Bevielio mobilaus interneto paslauga buvo tokia pažangi ir išskirtinė, kad nuspręsta vystyti ją kaip atskirą prekių ženklą, kuriame būtų užkoduota pažanga, greitis ir nesuvaržytas naudojimasis internetu. Taip 2009 m. gimė MEZON – fizikinės dalelės vardu pavadinta paslauga, žyminti pažangą: laisvą, greitą, neribotą  internetą.

Neribotų gigabaitų internetas

MEZON suteikė ne tik daugiau laisvės vartotojams, bet, kaip ir jo pirmtakas, tapo postūmiu vystytis visai rinkai. Pradėta investuoti į bevielio mobilaus interneto paslaugas, konkurencija didėjo, o naudą skaičiavo vartotojai.

„Mobiliojo ryšio operatorių kainos pradėjo mažėti jau prieš pristatant MEZON, o kai šis startavo, smuko dar labiau. Palyginimui: 2008 m. pabaigoje  vidutinis mobiliojo interneto abonentas už internetą mokėjo 60 Lt, o 2012 m., praėjus trejiems metams po MEZON atėjimo – 18 Lt. Mažėjo ir kabelinės televizijos tinklų siūlomo interneto įkainiai“, – statistinius duomenis analizuoja D. Srėbalius.

Tačiau sėkmingai interneto paslaugas plėtojantis Telecentras susidūrė su netikėtais keblumais: per krizę susvyravo „WiMax“ technologijos vystytojo – bendrovės „Intel“ – pamatai. Prieš nuosmukį ji atsilaikė, tačiau po jo nusprendė išgryninti savo veiklas ir atsisakyti „WiMax“. „Telecentrui tai reiškė, kad technologija, kuri buvo viso mūsų bevielio ryšio pagrindas, nebebus vystoma ir sustos ties 10 Mbps greitaveika. Reikėjo apsispręsti, ką daryti toliau“, – pasakoja Remigijus Šeris,  Telecentro vadovas, kaip tik tuo metu atėjęs vadovauti bendrovei.

Po įtemptų svarstymų, pasitarimų su įmonės inžinieriais, rinkodaros specialistais ir valdyba buvo nuspręsta plėtoti svarbią įmonei kryptį naujos technologijos pagrindu. „Teko antrą sykį investuoti į bevielį tinklą – šįsyk diegti 4G LTE standarto interneto tinklą. Simboliška, kad šiandien kalbamės „WiMax“ eros pabaigos išvakarėse – po keleto savaičių ši technologija taps istorija“, – šypteli įmonės vadovas.

Koja kojon su strateginiais sprendimais žengė ir prekės ženklo pokyčiai: MEZON po savo vardu sujungė visas bendrovės siūlomas interneto paslaugas, atsinaujino vizualiai ir galutinai įsitvirtino ne tik kaip mobilus, bet ir neribotas internetas: jo vartotojams buvo siūloma naršyti ir siųstis duomenis be jokių greičio, sąskaitos ar duomenų kiekio suvaržymų.

Prisijungė ir televizija

Pagal pernai metų RAIT tyrimą, MEZON žino 79 proc. Lietuvos gyventojų, ir šis rodiklis auga. MEZON siejamas su neribotais gigabaitais – galimybe, kurią Lietuvos vartotojams pasiūlė pirmasis ir kuri tebėra didžiausias jo privalumas. Tačiau išskirtinis jis ne tik dėl to.

„Net tada, kai niekas nesiima įvesti interneto kur nors atokioje sodyboje, mes surandame būdą tai padaryti “, – apie namų internetą pasakoja Daiva Žilinskaitė, bendrovės Rinkodaros skyriaus vadovė.

Pasak jos, bendrovės klientai vertina ir nešiojamąjį MEZON: mažą modemą nesudėtingą įsimesti į kuprinę ar rankinę ir pasiimti kartu, kur beeitum. „Jungtis prie jo gali net 10 įrenginių ir lygiai taip pat naudotis neribotu internetu. Tai ypač patinka vaikų turinčioms šeimoms, kurios jau pavargo nuo įspūdingų atžalų mobiliojo ryšio sąskaitų su viršytais duomenų limitais“, – šypsosi D. Žilinskaitė.

Dabar namų MEZON siūlomas kartu su išmaniąja televizija (IPTV). Televiziją, kuri kliento namus pasiekia ne šviesolaidžio ar vario kabeliais, bet per mobilujį 4G interneto tinklą, bendrovė pristatė 2016 m. Ir vėl buvo pirmoji – ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, ir netgi viena pirmųjų pasaulyje.

„Mes visada aktyviai galvojame, kaip galėtume dar labiau išplėsti paslaugų spektrą. Konkurencija šiame sektoriuje milžiniška, tačiau nusileisti neketiname: investavome į naują technologiją, sukūrėme tinklą ir paslaugą, kuri reikalinga Lietuvos vartotojams. Kaip ir bet kuri kita įmonė, dirbame tam, kad būtume pelningi ir tokios krypties laikysimės ir toliau“, – tikina R. Šeris.

Jam neretai tenka diskutuoti su tais, kurie įmonės atžvilgiu nusiteikę skeptiškai, neva, valstybinė įmonė negali būti lygiavertė rinkos dalyvė. Jiems vadovas turi tvirtų argumentų: Telecentras nėra valstybės subsidijuojama įmonė, o skaidrumui skiriamas ypatingas dėmesys: net 4 iš 5 valdybos narių yra nepriklausomi.

Stebint rinkos raidą nuo pirmųjų interneto žingsnių Lietuvoje iki šių dienų, akivaizdu, kad šie argumentai tikrai ne vieninteliai: Telecentro indėlis kuriant pažangią Lietuvą ir skaidrią rinką yra neginčijamas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Baigtas 3 universitetų reorganizavimas 1

2019 m. sausio 1 d. pasibaigė Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) ir Aleksandro Stulginskio universiteto...

Kaip atrodys ateities bankas: trys pokyčių scenarijai 1

Bankų veiklos esmė – padėti klientams pasiekti savo finansinių tikslų. Nuo jų atsiradimo finansinės...

Finansai
14:22
„Konica Minolta Baltia“ atsisako sandėlio ir keičia biurą Premium 2

Industrinių ir biurams skirtų spausdinimo įrenginių tiekėja „Konica Minolta Baltia“ 2019 m. pasitiko ant...

Technologijos per metus pakeitė 16% žmonių darbo pobūdį

Daugiau nei šeštadalis Europos internetu besinaudojančių darbuotojų per pastaruosius metus susidūrė su...

Vadyba
2019.01.01
Superkondensatoriai keičia akumuliatorius 7

Didžiausi šiuolaikinių elektromobilių trūkumai slypi akumuliatoriuose. Jie – sunkūs, brangūs, lėtai įkraunami...

Transportas
2019.01.01
Eros pabaiga: parodos „CeBIT“ daugiau nebus 1

Į verslo bendruomenę daugiausia orientuota technologijų paroda „CeBIT“ po 33 metų stabdoma. Parodos, kasmet...

Technologijos
2018.12.31
Technologijos, žiniasklaida ir telekomunikacijos: „Deloitte“ prognozės 2019 m. Premium

Kitais metais verslas verslui srityje prognozuojamas spartus dirbtinio intelekto sprendimų augimas, o plataus...

Technologijos
2018.12.31
„Nextury Ventures“ keičia „Baltic arrow“ kryptį, pradinė idėja nepasiteisino Premium 18

Verslininko Ilja Laurso kontroliuojamas startuolis „Baltic arrow“ keičia kryptį – trumpalaikį apsikeitimą...

Technologijos
2018.12.31
Agrobotai: 4 būdai, kuriais robotika 2019 pakeis žemės ūkį 4

Ūkininkams visame pasaulyje susiduriant su eile problemų, nuo darbo jėgos trūkumo iki stichinių nelaimių, vis...

Agroverslas
2018.12.30
Kibernetinė ataka sutrikdė JAV spaudos leidybą ir platinimą

Keli svarbūs JAV leidiniai patyrė trikdžius spaudos leidyboje ir platinime dėl įvykdytos kibernetinės atakos.

Rinkodara
2018.12.30
Technologijų sektorius: sulaužytos ietys, brangūs pokyčiai ir augimas Premium

Štai ir prabėgo 2018-ieji. Atrodo, tik vakar ruošėmės Bendrojo duomenų apsaugos reglamento taikymui. O...

Verslo klasė
2018.12.29
„Alna Intelligence“ vadovauja A. Jankauskas 3

Informacinių technologijų įmonė „Alna Intelligence“ turi naują vadovą Artūrą Jankauską – jis pakeitė kiek...

Vadyba
2018.12.28
Bankai išjudino „MoQ“ ieškoti papildomų nišų Premium 14

Ryšio operatorių įkurtas mobiliųjų mokėjimų startuolis „MoQ“ (UAB „Mobilieji mokėjimai“) ruošiasi spurtui.

Technologijos
2018.12.28
Analitikas: „Apple“ akcijos 2019-aisiais pigs 25% 16

JAV technologijų sektoriaus flagmanės „Apple“ akcijos 2019 m. gali neišvengti 25% vertės nuopuolio.

Rinkos
2018.12.28
Kėdainiai įrengs viešųjų interneto prieigų

Kėdainių raj. savivaldybė gaus 15.000 Eur  Europos Sąjungos paramą įrengti viešosioms interneto prieigoms.

Technologijos
2018.12.28
„Roam Like At Home“ rašo pliusą, iniciatyva išjudino ES ryšio rinką 5

Praėjus pusantrų metų po ES tarptinklinio ryšio (angl. „roaming“) mokesčių panaikinimo arba vadinamojo „Roam...

Technologijos
2018.12.27
Biotechnologijų „Froceth“: kuriame inovatyvius vaistus itin sunkioms ligoms gydyti Premium

Jaunų lietuvių mokslininkų įkurta biotechnologijų įmonė „Froceth“, gaminanti individualiai pritaikytus...

Technologijos
2018.12.27
Mano bankininkas – robotas 10

Turbūt daug kam pažįstamas jausmas, kai norėdamas gauti finansinę konsultaciją banke prarandi kantrybę...

Rinkos
2018.12.26
„SpaceX“ paleido pirmą karinį palydovą 18

Po keturių nesėkmingų bandymų kosmoso bendrovei „SpaceX“ pavyko paleisti raketą su karinės navigacijos...

Technologijos
2018.12.24
Kas mūsų laukia 2019-aisiais: 5 grėsmių prognozės

Kibernetinio saugumo ekspertai prognozuoja, kad 2019 m. sulauksime daugiau su kriptovaliutų kasyba ir...

Technologijos
2018.12.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau