Kas tai? Prekės ženklas

Internetas be jokių suvaržymų

Publikuota: 2018-07-10
„Visada aktyviai galvojame, kaip dar labiau išpėsti savo paslaugų spektrą.“ - Remigijus Šeris, Telecentro vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Visada aktyviai galvojame, kaip dar labiau išpėsti savo paslaugų spektrą.“ - Remigijus Šeris, Telecentro vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šiandien žodžiai „neribotas 4G internetas“ apibūdina lyg savaime suprantamą gyvenimo kokybę.  Bet dar visai neseniai spartus, mobilus ir neribotų duomenų internetas buvo pribloškianti technologinė naujiena, kuri Lietuvą pasiekė beveik išsyk, kai tik buvo išvystyta.  Į mūsų šalį – vieną pirmųjų valstybių pasaulyje – ją atnešė MEZON. 

MEZON – Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) valdomas prekės ženklas – gimė 2009 m., tačiau jo ištakos siekia senesnius laikus. Pagrindinė įmonės veikla – radijo ir televizijos programų siuntimas, tačiau ji nuolat ieškojo progresyvių kelių, atveriančių platesnes perspektyvas ir naujas veiklos nišas.

Žmogiškieji ištekliai, sukauptas ilgametis know-how, infrastruktūra, išdėstyta visoje šalyje, natūraliai atvedė bendrovę prie idėjos praplėsti teikiamų paslaugų spektrą taip, kad būtų produktyviai išnaudotos sukaupta patirtis, žinios bei galimybės. Tad dar 2001 metais buvo nuspręsta imtis papildomos, strategiškai naujos krypties – vystyti interneto paslaugas.

„Įmonė ir jos akcininkė – valstybė – tuomet gerai suvokė, kad reikia žiūrėti į priekį. O ateitis, mūsų akimis, priklausė bevielėms technologijoms – neabejojome, kad joms anksčiau ar vėliau bus lemta tapti žmonių kasdienybe. Todėl intensyviai ėmėme plėtoti technologinę aplinką, kad galėtume pasiekti visos Lietuvos gyventojus ir suteikti jiems interneto prieigą“, – prisimena Dalius Srėbalius, tuometinis MEZON projekto komercijos vadovas.

Naujovių nešėjai

2001 m. įmonė pradėjo teikti bevielio interneto paslaugas. Tuo metu toks duomenų perdavimas buvo išties progresyvus, visiška naujovė rinkoje. Ir, kas ne mažiau svarbu – greitai diegiama. Su naująja paslauga bendrovė startavo didžiuosiuose miestuose, tačiau neapsiribojo vien jais, ėjo ir į atokias vietoves, vienkiemius ir kaimus, kur nutiesti kabelį (tuo metu tai buvo įprasta interneto atvedimo technologija) buvo pernelyg sudėtinga.

Telecentro siūlomam internetui įvesti nereikėjo rausti žemių ir tai buvo didelis pranašumas, auginęs jo populiarumą. Bevielis internetas gavo vardą „Erdvės“ ir ženkliai prisidėjo prie skaitmeninės  atskirties mažinimo šalies mastu, priartindamas mygtuko paspaudimu pasiekiamą pasaulį prie Lietuvos žmonių. Iš viso bendrovė pastatė apie 600 bazinių stočių, kurios uždengė didelę dalį šalies teritorijos.

2004 m. bendrovė startavo su „WiMax“ fiksuoto bevielio ryšio internetu. „WiMax“ technologija turėjo du standartus – fiksuotą ir mobilų. Ir nors pastarasis tuomet atrodė iš fantastikos srities, tačiau slapta puoselėjome svajonę, kad vieną dieną savo klientams pasiūlysime galimybę judėti visoje Lietuvoje neprarandant interneto ryšio“, – pasakoja D. Srėbalius.

Svajonė netruko virsti tikslu, o šis – realybe. Ambicingos ir atsidavusios Telecentro komandos pastangomis jau 2008 m. rugsėjo mėn. su kompanija „Samsung“ buvo pasirašyta sutartis dėl 4G bevielio mobilaus interneto teikimui reikalingos įrangos tiekimo, o 2009 m. kovo mėn. Lietuvoje pradėtos teikti neriboto 4G interneto paslaugos. Mūsų šalis pateko tarp pirmųjų valstybių įsidiegusių mobilujį 4G internetą: ši paslauga pasiekė Lietuvą neilgai trukus po to, kai atsirado JAV, P. Korėjoje.

Telecentro siūlomas 10 Mbps mobilus internetas buvo maždaug tris kartus greitesnis nei tuo metu Lietuvoje vyravęs mobiliojo duomenų perdavimo greitis. 10 Mbps arba didesnės  spartos duomenų perdavimo greitaveikas tuo metu turėjo vos 100 000 Lietuvos interneto vartotojų naudojančių laidines duomenų perdavimo technologijas – tai sudarė 15 proc. visų internetu besinaudojančiųjų skaičiaus.

Bevielio mobilaus interneto paslauga buvo tokia pažangi ir išskirtinė, kad nuspręsta vystyti ją kaip atskirą prekių ženklą, kuriame būtų užkoduota pažanga, greitis ir nesuvaržytas naudojimasis internetu. Taip 2009 m. gimė MEZON – fizikinės dalelės vardu pavadinta paslauga, žyminti pažangą: laisvą, greitą, neribotą  internetą.

Neribotų gigabaitų internetas

MEZON suteikė ne tik daugiau laisvės vartotojams, bet, kaip ir jo pirmtakas, tapo postūmiu vystytis visai rinkai. Pradėta investuoti į bevielio mobilaus interneto paslaugas, konkurencija didėjo, o naudą skaičiavo vartotojai.

„Mobiliojo ryšio operatorių kainos pradėjo mažėti jau prieš pristatant MEZON, o kai šis startavo, smuko dar labiau. Palyginimui: 2008 m. pabaigoje  vidutinis mobiliojo interneto abonentas už internetą mokėjo 60 Lt, o 2012 m., praėjus trejiems metams po MEZON atėjimo – 18 Lt. Mažėjo ir kabelinės televizijos tinklų siūlomo interneto įkainiai“, – statistinius duomenis analizuoja D. Srėbalius.

Tačiau sėkmingai interneto paslaugas plėtojantis Telecentras susidūrė su netikėtais keblumais: per krizę susvyravo „WiMax“ technologijos vystytojo – bendrovės „Intel“ – pamatai. Prieš nuosmukį ji atsilaikė, tačiau po jo nusprendė išgryninti savo veiklas ir atsisakyti „WiMax“. „Telecentrui tai reiškė, kad technologija, kuri buvo viso mūsų bevielio ryšio pagrindas, nebebus vystoma ir sustos ties 10 Mbps greitaveika. Reikėjo apsispręsti, ką daryti toliau“, – pasakoja Remigijus Šeris,  Telecentro vadovas, kaip tik tuo metu atėjęs vadovauti bendrovei.

Po įtemptų svarstymų, pasitarimų su įmonės inžinieriais, rinkodaros specialistais ir valdyba buvo nuspręsta plėtoti svarbią įmonei kryptį naujos technologijos pagrindu. „Teko antrą sykį investuoti į bevielį tinklą – šįsyk diegti 4G LTE standarto interneto tinklą. Simboliška, kad šiandien kalbamės „WiMax“ eros pabaigos išvakarėse – po keleto savaičių ši technologija taps istorija“, – šypteli įmonės vadovas.

Koja kojon su strateginiais sprendimais žengė ir prekės ženklo pokyčiai: MEZON po savo vardu sujungė visas bendrovės siūlomas interneto paslaugas, atsinaujino vizualiai ir galutinai įsitvirtino ne tik kaip mobilus, bet ir neribotas internetas: jo vartotojams buvo siūloma naršyti ir siųstis duomenis be jokių greičio, sąskaitos ar duomenų kiekio suvaržymų.

Prisijungė ir televizija

Pagal pernai metų RAIT tyrimą, MEZON žino 79 proc. Lietuvos gyventojų, ir šis rodiklis auga. MEZON siejamas su neribotais gigabaitais – galimybe, kurią Lietuvos vartotojams pasiūlė pirmasis ir kuri tebėra didžiausias jo privalumas. Tačiau išskirtinis jis ne tik dėl to.

„Net tada, kai niekas nesiima įvesti interneto kur nors atokioje sodyboje, mes surandame būdą tai padaryti “, – apie namų internetą pasakoja Daiva Žilinskaitė, bendrovės Rinkodaros skyriaus vadovė.

Pasak jos, bendrovės klientai vertina ir nešiojamąjį MEZON: mažą modemą nesudėtingą įsimesti į kuprinę ar rankinę ir pasiimti kartu, kur beeitum. „Jungtis prie jo gali net 10 įrenginių ir lygiai taip pat naudotis neribotu internetu. Tai ypač patinka vaikų turinčioms šeimoms, kurios jau pavargo nuo įspūdingų atžalų mobiliojo ryšio sąskaitų su viršytais duomenų limitais“, – šypsosi D. Žilinskaitė.

Dabar namų MEZON siūlomas kartu su išmaniąja televizija (IPTV). Televiziją, kuri kliento namus pasiekia ne šviesolaidžio ar vario kabeliais, bet per mobilujį 4G interneto tinklą, bendrovė pristatė 2016 m. Ir vėl buvo pirmoji – ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, ir netgi viena pirmųjų pasaulyje.

„Mes visada aktyviai galvojame, kaip galėtume dar labiau išplėsti paslaugų spektrą. Konkurencija šiame sektoriuje milžiniška, tačiau nusileisti neketiname: investavome į naują technologiją, sukūrėme tinklą ir paslaugą, kuri reikalinga Lietuvos vartotojams. Kaip ir bet kuri kita įmonė, dirbame tam, kad būtume pelningi ir tokios krypties laikysimės ir toliau“, – tikina R. Šeris.

Jam neretai tenka diskutuoti su tais, kurie įmonės atžvilgiu nusiteikę skeptiškai, neva, valstybinė įmonė negali būti lygiavertė rinkos dalyvė. Jiems vadovas turi tvirtų argumentų: Telecentras nėra valstybės subsidijuojama įmonė, o skaidrumui skiriamas ypatingas dėmesys: net 4 iš 5 valdybos narių yra nepriklausomi.

Stebint rinkos raidą nuo pirmųjų interneto žingsnių Lietuvoje iki šių dienų, akivaizdu, kad šie argumentai tikrai ne vieninteliai: Telecentro indėlis kuriant pažangią Lietuvą ir skaidrią rinką yra neginčijamas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Atsargiai – fiktyviose DHL sąskaitose faktūrose slepiasi kenkėjas

Lietuvos vartotojai raginami patikrinti savo kompiuterius, ar juose nėra failų su plėtiniu „.nozelesn“. Nuo...

Technologijos
2018.07.10
Ūkio ministerija virsta Ekonomikos ir inovacijų ministerija Premium 14

Nuo kitų metų Ūkio ministerija tampa Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Verslo aplinka
2018.07.10
Lietuvių „Contrarian Ventures“ investavo į JK bendrovę Premium

Rizikos kapitalo fondų valdymo bendrovės „Contrarian Ventures“ valdomas „Lietuvos Energijos“ išmaniosios...

Technologijos
2018.07.10
„Samsung“ atidarė didžiausią mobiliųjų telefonų gamyklą pasaulyje 1

„Samsung Electronics“ oficialiai atidarė naują mobiliųjų telefonų gamyklą Indijoje, kuri, kompanijos teigimu,...

Technologijos
2018.07.10
Internetas be jokių suvaržymų Rėmėjo turinys 7

Šiandien žodžiai „neribotas 4G internetas“ apibūdina lyg savaime suprantamą gyvenimo kokybę.  Bet dar visai...

Technologijos
2018.07.10
„Telia“ rudeniop išjungs skaitmeninės antžeminės TV transliacijas Premium 21

Bendrovė „Telia Lietuva“ šiemet rugpjūtį ir rugsėjį palaipsniui išjungs savo skaitmeninės antžeminės (DVB-T)...

Technologijos
2018.07.10
Atsiskaitymai telefonu: pirmi įspūdžiai apie „MoQ“ bandomąją versiją Premium 1

Trijų mobiliojo ryšio operatorių įkurta bendrovė „Mobilieji mokėjimai“ jau kurį laiką vykdo momentinių...

Technologijos
2018.07.09
Aptikta saugumo spraga ESPBI – laikinai uždarytas Pacientų portalas 5

Gavus informaciją apie saugumo spragą E. sveikatos centrinės infrastruktūros Pacientų portale, pastarojo...

Technologijos
2018.07.09
„Facebook“ įkūrėjas pagal turtą aplenkė Buffettą 10

Socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas ir jį kontroliuojančios bendrovės vadovas Markas Zuckerbergas tapo...

Technologijos
2018.07.09
„Šviesos konversija“ išmokės 5 mln. Eur dividendų

Lazerių ir lazerinių sistemų kūrimo UAB Mokslinė – gamybinė firma „Šviesos konversija“ šiemet savo...

Technologijos
2018.07.09
Sekimo kapitalizmas – rinka kurioje mes esame prekė Premium 3

„Sprogusių įsitikinimų dulkės gali tapti gražiu saulėlydžiu“, – kadaise rašė Geoffrey Madanas, britų...

Technologijos
2018.07.09
„Brolis semiconductors“ pajamas išaugino 14 kartų 9

Elektroninių komponentų gamybos UAB „Brolis semiconductors“per 2017 m. pardavimo pajamas išaugino 14 kartų –...

Pramonė
2018.07.09
EBPO: algų augimą suvalgo technologijų „superžvaigždės“

Greitai augančios technologijų bendrovės yra kaltos dėl to, kad daugelyje pasaulio šalių neatsigauna algų...

Vadyba
2018.07.08
Nematomi jūsų pasąmonės svertai: patirties dizainas Premium

Jei jau norite žinoti, tas kambarys neturėjo minčių. Nemokėjo jis kokių nors ypatingų viliojimo žaidimų,...

Verslo klasė
2018.07.08
Naujas „Facebook“ žingsnis – spausdintas žurnalas

Socialinis tinklas „Facebook“ tyliai pristatė naujovę – savo spausdintą žurnalą „Grow“, skirtą Didžiosios...

Rinkodara
2018.07.08
JAV Nepriklausomybės deklaracijos tekstą „Facebook“ priskyrė rasizmui 2

„Facebook“ algoritmas iš socialinio tinklo panaikino vieną įrašą, kuriame buvo cituojama JAV nepriklausomybės...

Laisvalaikis
2018.07.06
„Uber“ persvarsto Artimųjų Rytų strategiją

JAV pavežėjimo paslaugų milžinė pradėjo derybas su Artimuosiuose Rytuose veikiančia konkurente „Careem“.

Technologijos
2018.07.05
ES autorių teisių direktyva grąžinta taisyti

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį nepatvirtino naujos autorių teisių skaitmeninėje erdvėje direktyvos ir...

Technologijos
2018.07.05
„Samsung“ flagmanų pardavimai Baltijos šalyse išaugo beveik 40%

„Samsung“ praneša, kad šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2017 m., kompanijos...

Technologijos
2018.07.05
„Cgates“ pernai augo 29% 1

Antra pagal dydį Lietuvoje televizijos ir interneto paslaugų teikėja „Cgates“ praėjusiais metais gavo 21,91...

Technologijos
2018.07.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau