Rokas Masiulis ėmėsi e. sveikatos sistemos

Publikuota: 2018-05-10
Atnaujinta 2018-05-10 14:55
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis (kairėje) ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis (kairėje) ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Susisiekimo ministerija baigė e. sveikatos sistemos kūrimo patikrinimą, kurį atliko bendradarbiaudama su Sveikatos apsaugos ministerija. Šiandien (ketvirtadienį) pristatyti audito rezultatai nedžiugina – padėtis panaši į pelkę automobilių kelių sektoriuje, sako Rokas Masiulis, Susisiekimo ministras.

Kaip VŽ rašė, e. sveikatos sistemos tvarkytoja – valstybės įmonė Registrų centras (RC) – pernai lapkritį iš Teisingumo ministerijos rankų perduota Susisiekimo ministerijos žinion.

Tai atvėrė kelią ir minėtam auditui. Jį atlikusi Susisiekimo ministerija, vaizdžiai kalbant, susiėmė už galvos.

„E. sveikatos sistemai kurti iš viso išleista apie 40 mln. Eur ir ji vis tiek neveikia taip, kaip turėtų. Pirmos dvi dalys, kurios kainavo apie 10 mln. Eur, apskritai nėra naudojamos, o 3-ia dalis, kainavusi apie 30 mln. Eur, turi daug trūkumų“, – konstatuoja susisiekimo ministras.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot jo, RC rengti elektroninės sveikatos sistemos kūrimo konkursai atskleidžia sistemines ydas, kai dėl glaudžių viešojo ir privataus sektoriaus ryšių pirkimai vyksta be realios konkurencijos.

„Galiu pasakyti, kad pradeda matytis mūsų IT sektoriaus bėdos, kurios man labai panašios į kelių sistemos bėdas, kai yra abejotini perkančiosios organizacijos darbuotojų ryšiai su tiekėjais, neskaidrūs konkursai, konkursuose dalyvauja mažas tiekėjų skaičius, o kai kuriais atvejais – tik vienas tiekėjas. Atsakomybės už valstybės lėšas irgi nesimato“, – tiesiogiai per „Facebook“ transliuotos konferencijos metu ketvirtadienį kalbėjo p. Masiulis.

„Patikrinimas atveria simptominę mūsų valstybės viešojo ir IT sektoriaus bendradarbiavimo ydą – realios konkurencijos nebuvimą“, – priduria ministras.

Jis pasakoja, kad vienas tiekėjas nespėjo pabaigti sistemos kūrimo, tad RC 14 rangovo darbuotojų įdarbino kaip savo ir jie toliau dirbo su sistema susijusius darbus, kad užtikrintų jos funkcionalumą. 11-ai iš minėtų asmenų buvo mokamas atlyginimas iš valstybės biudžeto.

„Turime pavyzdį, kad vienas įmonės pavaduotojų, kuris buvo atsakingas už šį projektą (Arvydas Bagdonavičius – BNS) priima darbus iš rangovo, su kuriuo neseniai yra deklaravęs ryšius“, – liūdną pavyzdį mini p. Masiulis.

Atliks dar vieną auditą

Jis taip pat teigia, kad naujam RC vadovui bus pavesta inicijuoti dar vieną, išsamesnį, vidinį tyrimą šioje įmonėje. Jis, tikimasi, leis nustatyti, kokia konkrečiai žala padaryta valstybei ir kas yra už tai atsakingi asmenys.

„Mūsų ateities tikslas po šio audito yra nustatyti žalą, kuri buvo padaryta, ir įvardinti kaltus asmenis, o prasižengusius nubausti. Taip pat turime įvesti naują tvarką – didinti realią konkurenciją konkursuose, kad nebūtų dominuojančių tiekėjų, kad nebūtų, kaip auditas parodė, kad laimėjęs pirkimą tiekėjas įgauna visas teises, su juo keičiamos visos sutarties sąlygos, apeinant Viešųjų pirkimų tarnybą, sudaromi papildomi priedai, tęsiamas bendradarbiavimas jau po darbų pridavimo“, – sako p. Masiulis.

VŽ, savo ruožtu, primena, kad epinę e. sveikatos istoriją jau tyrė ne viena institucija. Valstybės kontrolė tai darė mažiausiai 2 kartus. Bet Aukščiausios audito institucijos išvados buvo ignoruojamos.

Pernai žiemą tyrimo ėmėsi ir Seimo Antikorupcijos komisija. Ji nustatė, kad sistemos įdiegimo projektas buvo įvykdytas netinkamai ir aplaidžiai, tam skirtos valstybės lėšos panaudotos neefektyviai, galėjo būti padaryta milijoninė žala valstybei. Už tai atsakingi ir kai kurie buvę Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovai.

Komisija netgi įvardijo konkrečius asmenis ir atskleidė, kad daugelis jų išėję iš ministerijos dirbo būtent su e. sistemos kūrimu ir diegimu susijusiose įmonėse: „Komisija, atsižvelgdama į surinktą informaciją, daro išvadą, kad buvęs sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga, taip pat buvę SAM darbuotojai – Saulius Julius Janonis, Haroldas Baubinas, Evaldas Dobravolskas, dirbdami ministerijoje ir tiesiogiai dalyvavę e. sveikata projekto planavimo, rengimo, įgyvendinimo, teisinės bazės kūrimo darbuose, ignoruodami Valstybės kontrolės pastabas, galimai iš anksto planavo būsimo verslo schemą, įkuriant privačius juridinius asmenis, kurie dalyvaus diegiant e. sveikatos sistemą Lietuvoje.“

Komisija tvirtina turinti pagrindą įtarti, kad šių asmenų valdomi ar valdyti privatūs juridiniai asmenys esą sukūrė nusikalstamą schemą, kad jie kaip tarpininkai galėtų dalyvauti įgyvendinant e. sveikatos projektą, bet nepasiūlytų galutinio produkto.

Dabar p. Masiulis leidžia suprasti, kad korupcinės schemos galimai buvo dar platesnės, apimančios ir RC vadovus bei darbuotojus ir veikiausiai – kai kurių sveikatos priežiūros įstaigų vadovus, kurie atsisakė jungtis prie centrinės e. sveikatos sistemos ir užsigeidė turėti nuosavas, kas gerokai padidino projekto sąnaudas.

Visi „buvę“ – kaltų nebėra

Seimo Antikorupcijos komisija neigiamai įvertino ir buvusį Generalinės prokuratūros prokurorą Eriką Vaitekūną, 2008 m. gruodį nusprendusį nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl e. sveikatos kūrimo aplinkybių.

Atrodo, kad žodis „buvę“ yra visos šios epopėjos raktas. Seimo Antikorupcijos komisijos tyrimo išvadose leidžiama suprasti, kad pareigūnai, tarnautojai, valstybės įmonių ir įstaigų vadovai bei darbuotojai, kuriuos galima būtų laikyti atsakingais už valstybės (mokesčių mokėtojų) pinigų švaistymą, tose įstaigose arba apskritai viešajame sektoriuje jau nebedirba. Tad ir papeikimų už aplaidumą darbe jiems nepaskirsi. O rimtesnių kaltinimų ir nuobaudų vargu ar galima tikėtis.

Tiesa, gavusi Seimo Antikorupcijos komisijos išvadas, šiemet sausį ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo e. sveikatos projekto metu pradėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Tad e. sveikatos byla dar nėra užversta.

Kas toliau?

Anksčiau skelbta, kad šiuo metu įgyvendinamam e. sveikatos sistemos etapui reikės apie 28 mln. Eur, tačiau Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, ketvirtadienį konferencijoje sakė, kad nauja sistema nebus kuriama. Bus plėtojama ir tobulinama dabartinė. Tam esą teprireiks 2,6 mln. Eur.

„Šiuo metu dirbame su trečiąja e. sveikatos sistemos versija, ji nebus griaunama, jis bus toliau vystoma, žiūrima, kaip gerinti jos funkcionalumą“, – teigia p. Veryga.

Anot jo, šiuo metu bendradarbiaujama su sistemos naudotojais – medikais – ir sprendžiamos opiausios problemos. Esą jau imtasi priemonių spręsti sistemos greitaveikos problemą, netrukus bus tvarkoma registracijos pas gydytojus sistema, šį funkcionalumą perkeliant iš vienos didžiųjų poliklinikų į centrinę sistemą. Prie jos taip pat bus jungiami moduliai, susiję su psichine sveikata ir tokiais procesais kaip ginklų bei tam tikrų kategorijų vairuotojo pažymėjimo išdavimas, nedarbingumo nustatymas.

Kūrėjai ir užsakovai

Registrų centro užsakymu centrinę e. sveikatos informacinės sistemos dalį už maždaug 1,5 mln. Eur kūrė ir diegė Lietuvos bei Estijos bendrovė „Nortal“. E. recepto posistemę už 393.000 Eur kūrė bendrovė „Algoritmų sistemos“. Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinę sistemą už 868.700 Eur kūrė „Bull Baltija“ ir „Softneta“.

Be to, 2016–2017 m. už daugiau kaip 100.000 Eur įsigyta e. sveikatos programinės įrangos licencijų aptarnavimo ir priežiūros paslaugų iš bendrovės „Affecto Lietuva“.

E. sveikatos projektą Registrų centre koordinavęs įmonės direktoriaus pavaduotojas Arvydas Bagdonavičius yra deklaravęs ryšį su savo broliu Vaidotu Bagdonavičiumi, kuris iki šių metų balandžio dirbo rinkodaros vadybininku bendrovėje „Affecto Lietuva“.

Ponas Bagdonavičius pernai pavasarį turėjo tapti naujuoju Registrų centro vadovu, tačiau Seimo Antikorupcijos komisijai konstatavus, kad atsakomybė dėl e. sveikatos projekto trūkumų tenka ir jam, vadovo konkursas buvo nutrauktas ir paskelbtas naujas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
20:00
„Solana Labs“ pristatė kriptovaliutų mėgėjams skirtą telefoną „Saga“

Ukrainiečių įkurta bendrovė „Solana Labs“, sukūrusi ir vystanti blokų grandinės platformą bei kriptovaliutą...

Inovacijos
18:35
R. Paulas. Lietuvos IT – „amazing“. Bet ar nepritrūks talentų? 7

Lietuva JAV tebeturi žinomumo problemą – tiek apskritai kaip šalis, tiek, juo labiau, kaip investavimo...

Nuomonės
15:35
„Amazon“ planas: „Alexa“ galės atkartoti bet kieno balsą

Technologijų bendrovė „Amazon“ teigia, kad jos kuriamas balsu valdomas skaitmeninis asistentas „Alexa“ galės...

Inovacijos
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
Vokietijoje pradėtas tyrimas dėl „Google Maps“ antikonkurencinės praktikos

Vokietijos Konkurencijos priežiūros tarnyba antradienį pranešė pradėjusi tyrimą „Google Maps“ atžvilgiu dėl...

Inovacijos
2022.06.24
Dėl kibernetinių atakų galimi „Lietuvos geležinkelių“ svetainių sutrikimai

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupė susiduria su grupės bendrovių interneto svetainių sutrikimais. Bendrovės...

Logistika
2022.06.23
Startuolio „DappRadar“ įkūrėjas: užsitęsus kriptovaliutų kainų kilimui, pradedi laukti ir kriptožiemos Premium 1

Nuo metų pradžios kriptorinkoje besitęsiantis smukimas yra geras metas susitelkti į darbus ir patikrinti...

Inovacijos
2022.06.23
P. Kuisys: ruošiamės blogiausiam, o tikimės geresnio Premium

Nors ekonominės krizės – galbūt pageidaujamas reiškinys, į jas reikėtų žiūrėti kaip į savotišką gydymą – per...

Inovacijos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
„Telia Lietuvos“ komandą papildė trys naujos vadovės 4

„Telia Lietuvos“ valdyba patvirtino naują bendrovės struktūrą ir iš įmonės vidaus paskyrė privačių klientų,...

Vadyba
2022.06.23
Teks augti iš nuosavo kapitalo

Pasibaigus pigių pinigų vakarėliui, pasaulio technologijų įmonės praneša stabdančios plėtros planus, o...

Nuomonės
2022.06.23
„Google“ sutiko mokėti už Vikipedijos turinį

„Google“ sutiko mokėti Vikipedijai už jos paieškos sistemoje rodomą turinį – tais pačiais principais kaip...

Inovacijos
2022.06.22
„Vinted“ pristato siuntimo paslaugų verslą, M. Mikuckas atsitraukia nuo kasdienės veiklos įmonėje 11

„Vinted“ grupė, valdanti didžiausią Europoje internetinę naudotų mados prekių tarpusavio prekybos platformą...

Inovacijos
2022.06.22
„Payseros“ pelną gelbėjo parduotas sklypas, ruošiasi tapti tarpusavio skolinimo platforma Premium

Finansinių technologijų bendrovės „Paysera“ pelnas per praėjusius metus susitraukė perpus, mažėjus kainoms už...

Rinkos
2022.06.22
„Nordcurrent“ rinkodaros vadovas S. Stūrys: žaidimų industrija jau varžosi su pramonės gigantais Premium

Didžiausia Lietuvoje žaidimų kūrimo ir leidybos įmonė „Nordcurrent“ šiemet planuoja 110 mln. eurų apyvartą.

Inovacijos
2022.06.22
Bizūnas dar neišgąsdino: kriptoįmonės Lietuvoje toliau dygsta kaip grybai po lietaus Premium

Vyriausybė kriptopaslaugų tiekėjų reguliavimo sugriežtinimui pritarė anksčiau birželį. Dabar svarstymai...

Inovacijos
2022.06.22
Vilniaus planui - išskirtinis Lietuvos GIS bendruomenės įvertinimas Verslo tribūna

Į didžiausią profesinį metų renginį „Lietuvos Esri GIS naudotojų konferenciją“ susirinkę Geografinių...

Verslo aplinka
2022.06.22
„Baltic Amadeus“ įgijo „Microsoft Gold Cloud Platform“ kompetenciją Verslo tribūna

Vokietijos rinkos ir vartotojų tyrimų bendrovė „Statista“ skelbia, kad Europos debesų kompiuterijos rinkos...

E. Musko norą perimti „Twitter“ stabdo netikrų paskyrų klausimas 1

Elonas Muskas, verslo magnatas, antradienį pareiškė, kad jo 44 mlrd. USD pasiūlymą dėl „Twitter“ perėmimo...

Inovacijos
2022.06.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku