Rokas Masiulis ėmėsi e. sveikatos sistemos

Publikuota: 2018-05-10
Atnaujinta 2018-05-10 14:55
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis (kairėje) ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis (kairėje) ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Susisiekimo ministerija baigė e. sveikatos sistemos kūrimo patikrinimą, kurį atliko bendradarbiaudama su Sveikatos apsaugos ministerija. Šiandien (ketvirtadienį) pristatyti audito rezultatai nedžiugina – padėtis panaši į pelkę automobilių kelių sektoriuje, sako Rokas Masiulis, Susisiekimo ministras.

Kaip VŽ rašė, e. sveikatos sistemos tvarkytoja – valstybės įmonė Registrų centras (RC) – pernai lapkritį iš Teisingumo ministerijos rankų perduota Susisiekimo ministerijos žinion.

Tai atvėrė kelią ir minėtam auditui. Jį atlikusi Susisiekimo ministerija, vaizdžiai kalbant, susiėmė už galvos.

„E. sveikatos sistemai kurti iš viso išleista apie 40 mln. Eur ir ji vis tiek neveikia taip, kaip turėtų. Pirmos dvi dalys, kurios kainavo apie 10 mln. Eur, apskritai nėra naudojamos, o 3-ia dalis, kainavusi apie 30 mln. Eur, turi daug trūkumų“, – konstatuoja susisiekimo ministras.

Anot jo, RC rengti elektroninės sveikatos sistemos kūrimo konkursai atskleidžia sistemines ydas, kai dėl glaudžių viešojo ir privataus sektoriaus ryšių pirkimai vyksta be realios konkurencijos.

„Galiu pasakyti, kad pradeda matytis mūsų IT sektoriaus bėdos, kurios man labai panašios į kelių sistemos bėdas, kai yra abejotini perkančiosios organizacijos darbuotojų ryšiai su tiekėjais, neskaidrūs konkursai, konkursuose dalyvauja mažas tiekėjų skaičius, o kai kuriais atvejais – tik vienas tiekėjas. Atsakomybės už valstybės lėšas irgi nesimato“, – tiesiogiai per „Facebook“ transliuotos konferencijos metu ketvirtadienį kalbėjo p. Masiulis.

„Patikrinimas atveria simptominę mūsų valstybės viešojo ir IT sektoriaus bendradarbiavimo ydą – realios konkurencijos nebuvimą“, – priduria ministras.

Jis pasakoja, kad vienas tiekėjas nespėjo pabaigti sistemos kūrimo, tad RC 14 rangovo darbuotojų įdarbino kaip savo ir jie toliau dirbo su sistema susijusius darbus, kad užtikrintų jos funkcionalumą. 11-ai iš minėtų asmenų buvo mokamas atlyginimas iš valstybės biudžeto.

„Turime pavyzdį, kad vienas įmonės pavaduotojų, kuris buvo atsakingas už šį projektą (Arvydas Bagdonavičius – BNS) priima darbus iš rangovo, su kuriuo neseniai yra deklaravęs ryšius“, – liūdną pavyzdį mini p. Masiulis.

Atliks dar vieną auditą

Jis taip pat teigia, kad naujam RC vadovui bus pavesta inicijuoti dar vieną, išsamesnį, vidinį tyrimą šioje įmonėje. Jis, tikimasi, leis nustatyti, kokia konkrečiai žala padaryta valstybei ir kas yra už tai atsakingi asmenys.

„Mūsų ateities tikslas po šio audito yra nustatyti žalą, kuri buvo padaryta, ir įvardinti kaltus asmenis, o prasižengusius nubausti. Taip pat turime įvesti naują tvarką – didinti realią konkurenciją konkursuose, kad nebūtų dominuojančių tiekėjų, kad nebūtų, kaip auditas parodė, kad laimėjęs pirkimą tiekėjas įgauna visas teises, su juo keičiamos visos sutarties sąlygos, apeinant Viešųjų pirkimų tarnybą, sudaromi papildomi priedai, tęsiamas bendradarbiavimas jau po darbų pridavimo“, – sako p. Masiulis.

VŽ, savo ruožtu, primena, kad epinę e. sveikatos istoriją jau tyrė ne viena institucija. Valstybės kontrolė tai darė mažiausiai 2 kartus. Bet Aukščiausios audito institucijos išvados buvo ignoruojamos.

Pernai žiemą tyrimo ėmėsi ir Seimo Antikorupcijos komisija. Ji nustatė, kad sistemos įdiegimo projektas buvo įvykdytas netinkamai ir aplaidžiai, tam skirtos valstybės lėšos panaudotos neefektyviai, galėjo būti padaryta milijoninė žala valstybei. Už tai atsakingi ir kai kurie buvę Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovai.

Komisija netgi įvardijo konkrečius asmenis ir atskleidė, kad daugelis jų išėję iš ministerijos dirbo būtent su e. sistemos kūrimu ir diegimu susijusiose įmonėse: „Komisija, atsižvelgdama į surinktą informaciją, daro išvadą, kad buvęs sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga, taip pat buvę SAM darbuotojai – Saulius Julius Janonis, Haroldas Baubinas, Evaldas Dobravolskas, dirbdami ministerijoje ir tiesiogiai dalyvavę e. sveikata projekto planavimo, rengimo, įgyvendinimo, teisinės bazės kūrimo darbuose, ignoruodami Valstybės kontrolės pastabas, galimai iš anksto planavo būsimo verslo schemą, įkuriant privačius juridinius asmenis, kurie dalyvaus diegiant e. sveikatos sistemą Lietuvoje.“

Komisija tvirtina turinti pagrindą įtarti, kad šių asmenų valdomi ar valdyti privatūs juridiniai asmenys esą sukūrė nusikalstamą schemą, kad jie kaip tarpininkai galėtų dalyvauti įgyvendinant e. sveikatos projektą, bet nepasiūlytų galutinio produkto.

Dabar p. Masiulis leidžia suprasti, kad korupcinės schemos galimai buvo dar platesnės, apimančios ir RC vadovus bei darbuotojus ir veikiausiai – kai kurių sveikatos priežiūros įstaigų vadovus, kurie atsisakė jungtis prie centrinės e. sveikatos sistemos ir užsigeidė turėti nuosavas, kas gerokai padidino projekto sąnaudas.

Visi „buvę“ – kaltų nebėra

Seimo Antikorupcijos komisija neigiamai įvertino ir buvusį Generalinės prokuratūros prokurorą Eriką Vaitekūną, 2008 m. gruodį nusprendusį nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl e. sveikatos kūrimo aplinkybių.

Atrodo, kad žodis „buvę“ yra visos šios epopėjos raktas. Seimo Antikorupcijos komisijos tyrimo išvadose leidžiama suprasti, kad pareigūnai, tarnautojai, valstybės įmonių ir įstaigų vadovai bei darbuotojai, kuriuos galima būtų laikyti atsakingais už valstybės (mokesčių mokėtojų) pinigų švaistymą, tose įstaigose arba apskritai viešajame sektoriuje jau nebedirba. Tad ir papeikimų už aplaidumą darbe jiems nepaskirsi. O rimtesnių kaltinimų ir nuobaudų vargu ar galima tikėtis.

Tiesa, gavusi Seimo Antikorupcijos komisijos išvadas, šiemet sausį ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo e. sveikatos projekto metu pradėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Tad e. sveikatos byla dar nėra užversta.

Kas toliau?

Anksčiau skelbta, kad šiuo metu įgyvendinamam e. sveikatos sistemos etapui reikės apie 28 mln. Eur, tačiau Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, ketvirtadienį konferencijoje sakė, kad nauja sistema nebus kuriama. Bus plėtojama ir tobulinama dabartinė. Tam esą teprireiks 2,6 mln. Eur.

„Šiuo metu dirbame su trečiąja e. sveikatos sistemos versija, ji nebus griaunama, jis bus toliau vystoma, žiūrima, kaip gerinti jos funkcionalumą“, – teigia p. Veryga.

Anot jo, šiuo metu bendradarbiaujama su sistemos naudotojais – medikais – ir sprendžiamos opiausios problemos. Esą jau imtasi priemonių spręsti sistemos greitaveikos problemą, netrukus bus tvarkoma registracijos pas gydytojus sistema, šį funkcionalumą perkeliant iš vienos didžiųjų poliklinikų į centrinę sistemą. Prie jos taip pat bus jungiami moduliai, susiję su psichine sveikata ir tokiais procesais kaip ginklų bei tam tikrų kategorijų vairuotojo pažymėjimo išdavimas, nedarbingumo nustatymas.

Kūrėjai ir užsakovai

Registrų centro užsakymu centrinę e. sveikatos informacinės sistemos dalį už maždaug 1,5 mln. Eur kūrė ir diegė Lietuvos bei Estijos bendrovė „Nortal“. E. recepto posistemę už 393.000 Eur kūrė bendrovė „Algoritmų sistemos“. Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinę sistemą už 868.700 Eur kūrė „Bull Baltija“ ir „Softneta“.

Be to, 2016–2017 m. už daugiau kaip 100.000 Eur įsigyta e. sveikatos programinės įrangos licencijų aptarnavimo ir priežiūros paslaugų iš bendrovės „Affecto Lietuva“.

E. sveikatos projektą Registrų centre koordinavęs įmonės direktoriaus pavaduotojas Arvydas Bagdonavičius yra deklaravęs ryšį su savo broliu Vaidotu Bagdonavičiumi, kuris iki šių metų balandžio dirbo rinkodaros vadybininku bendrovėje „Affecto Lietuva“.

Ponas Bagdonavičius pernai pavasarį turėjo tapti naujuoju Registrų centro vadovu, tačiau Seimo Antikorupcijos komisijai konstatavus, kad atsakomybė dėl e. sveikatos projekto trūkumų tenka ir jam, vadovo konkursas buvo nutrauktas ir paskelbtas naujas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
IT specialistai ir jų uždarbis: Baltijos šalių, Baltarusijos ir Ukrainos apžvalga 17

Skaičiuojama, kad Estijoje didžiausia populiacijos dalis tiesiogiai dirba informacinių technologijų (IT)...

„Telia“ ir „Bitė“ skundžia „Tele2“ reklamas 2

Panašu, kad ruduo į telekomunikacijų sektorių grįžta su trenksmu – bendrovės aštriai sukryžiavo ietis savo...

Rinkodara
2018.08.21
„Samsung“ stiprina prekybos pozicijas Lietuvoje, atidaro dar vieną parduotuvę

Pietų Korėjos milžinė „Samsung“ atidaro jau šeštą parduotuvę Lietuvoje. Rugpjūčio 24 d., penktadienį,...

„Veleza“ dalį akcijų pasiūlė minios investavimo platformoje Premium 1

Grožio industrijoje veikiantis lietuviškas startuolis „Veleza“ pradėjo platinti dalį savo akcijų minios...

Piniginė telefone: „MoQ beta“ gali atsisiųsti išmaniųjų turėtojai 52

Trijų mobiliojo ryšio operatorių – „Bitė Lietuva“, „Tele2“ ir „Telia Lietuva“– sukurta mobiliųjų mokėjimų...

„Tesla“ akcijos pinga po analitikų kritikos vadovui 3

JAV elektromobilių gamintojos „Tesla“ akcijos pirmadienį pinga apie 7%, iki trijų mėnesių žemumų, po žinios,...

Rinkos
2018.08.20
Registrų mobiliojo e. parašo sistema atstatyta 2

Registrų centras (RC) praneša, kad apie 16 val. pavyko pašalinti sutrikimus infrastruktūroje, dėl kurių...

„Bitė Lietuva“ ir „Tele2“ ginčą dėl reklamos sprendžia teisme

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ skundžia „Tele2“ reklamą, kurioje buvo naudojamas „Labas“ prekės...

Rinkodara
2018.08.20
Vaikai skatina įsigyti kompiuterį ir interneto prieigą

Šių metų pirmą ketvirtį asmeninius kompiuterius namuose turėjo 76%, o interneto prieigą – 78% namų ūkių, tai...

„Tablein“ naują veiklos modelį išbandys Lietuvoje Premium

Kauno bendrovė „Internet Marketing Solutions“, prieš kelerius metus pasiūliusi staliukų rezervavimo ir svečių...

Mėnesio sandoris: „Telia“ pirkinys Norvegijoje už 2,2 mlrd. Eur

Švedijos telekomunikacijų milžinė „Telia“ liepos viduryje pranešė apie pasiektą susitarimą su Danijos...

Rinkos
2018.08.19
Biuro robotai gali sutaupyti iki 20% darbuotojų laiko Premium 4

Verslo procesų robotizavimas pasaulyje įgauna pagreitį. Vidurio ir Rytų Europos rinkos šiek tiek atsilieka...

Dirbtinis intelektas – jeigu neįdarbinsime mes, įdarbins prieš mus 3

Atrodo, kad nuolat pasikartojančios milžiniškų kiekių duomenų vagystės įsilieja į kasdienį gyvenimą ir...

„Telia“ pasirinko naują socialinių tinklų agentūrą 6

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su žiniasklaidos planavimo...

Rinkodara
2018.08.17
„Telia“ atnaujina „Ežį“, jau investavo apie milijoną 16

Nepaisant jau kelerius metus trunkančios ir gana stabilios išankstinio mokėjimo klientų migracijos į...

Ruošiasi plėtrai JAV: pasitelkė prestižinį Kalifornijos universitetą Premium

Keturios Lietuvoje veikiančios bendrovės pateko į Kalifornijos universiteto Los Andžele programą verslui. Su...

„Tesonet“ vadovai investavo į „Hostinger“ Premium 3

Eimantas Sabaliauskas ir Tomas Okmanas, informacinių technologijų bendrovės „Tesonet“ įkūrėjai ir vadovai,...

Santaros klinikos prašo sukurti geresnį apšvietimą operacinėms Premium

Mokslininkai ir verslininkai kviečiami operacinėms sukurti geresnį apšvietimą, kuris leistų pasodrinti ir...

Vietos vaizdo žaidimų rinka stiebiasi į viršų Premium

Lietuvos žaidimų industrija, nors vis dar nedidelė, toliau auga ir bręsta stambių kompanijų atėjimui. Kartu...

KTU siūlo išmanų Vilniaus šiukšlių krizės sprendimą 14

Kauno technologijos universitetas (KTU) sostinės bėdas su šiukšlėmis siūlo spręsti diegiant išmanią...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau