Rokas Masiulis ėmėsi e. sveikatos sistemos

Publikuota: 2018-05-10
Atnaujinta 2018-05-10 14:55
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis (kairėje) ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis (kairėje) ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Susisiekimo ministerija baigė e. sveikatos sistemos kūrimo patikrinimą, kurį atliko bendradarbiaudama su Sveikatos apsaugos ministerija. Šiandien (ketvirtadienį) pristatyti audito rezultatai nedžiugina – padėtis panaši į pelkę automobilių kelių sektoriuje, sako Rokas Masiulis, Susisiekimo ministras.

Kaip VŽ rašė, e. sveikatos sistemos tvarkytoja – valstybės įmonė Registrų centras (RC) – pernai lapkritį iš Teisingumo ministerijos rankų perduota Susisiekimo ministerijos žinion.

Tai atvėrė kelią ir minėtam auditui. Jį atlikusi Susisiekimo ministerija, vaizdžiai kalbant, susiėmė už galvos.

„E. sveikatos sistemai kurti iš viso išleista apie 40 mln. Eur ir ji vis tiek neveikia taip, kaip turėtų. Pirmos dvi dalys, kurios kainavo apie 10 mln. Eur, apskritai nėra naudojamos, o 3-ia dalis, kainavusi apie 30 mln. Eur, turi daug trūkumų“, – konstatuoja susisiekimo ministras.

Anot jo, RC rengti elektroninės sveikatos sistemos kūrimo konkursai atskleidžia sistemines ydas, kai dėl glaudžių viešojo ir privataus sektoriaus ryšių pirkimai vyksta be realios konkurencijos.

„Galiu pasakyti, kad pradeda matytis mūsų IT sektoriaus bėdos, kurios man labai panašios į kelių sistemos bėdas, kai yra abejotini perkančiosios organizacijos darbuotojų ryšiai su tiekėjais, neskaidrūs konkursai, konkursuose dalyvauja mažas tiekėjų skaičius, o kai kuriais atvejais – tik vienas tiekėjas. Atsakomybės už valstybės lėšas irgi nesimato“, – tiesiogiai per „Facebook“ transliuotos konferencijos metu ketvirtadienį kalbėjo p. Masiulis.

„Patikrinimas atveria simptominę mūsų valstybės viešojo ir IT sektoriaus bendradarbiavimo ydą – realios konkurencijos nebuvimą“, – priduria ministras.

Jis pasakoja, kad vienas tiekėjas nespėjo pabaigti sistemos kūrimo, tad RC 14 rangovo darbuotojų įdarbino kaip savo ir jie toliau dirbo su sistema susijusius darbus, kad užtikrintų jos funkcionalumą. 11-ai iš minėtų asmenų buvo mokamas atlyginimas iš valstybės biudžeto.

„Turime pavyzdį, kad vienas įmonės pavaduotojų, kuris buvo atsakingas už šį projektą (Arvydas Bagdonavičius – BNS) priima darbus iš rangovo, su kuriuo neseniai yra deklaravęs ryšius“, – liūdną pavyzdį mini p. Masiulis.

Atliks dar vieną auditą

Jis taip pat teigia, kad naujam RC vadovui bus pavesta inicijuoti dar vieną, išsamesnį, vidinį tyrimą šioje įmonėje. Jis, tikimasi, leis nustatyti, kokia konkrečiai žala padaryta valstybei ir kas yra už tai atsakingi asmenys.

„Mūsų ateities tikslas po šio audito yra nustatyti žalą, kuri buvo padaryta, ir įvardinti kaltus asmenis, o prasižengusius nubausti. Taip pat turime įvesti naują tvarką – didinti realią konkurenciją konkursuose, kad nebūtų dominuojančių tiekėjų, kad nebūtų, kaip auditas parodė, kad laimėjęs pirkimą tiekėjas įgauna visas teises, su juo keičiamos visos sutarties sąlygos, apeinant Viešųjų pirkimų tarnybą, sudaromi papildomi priedai, tęsiamas bendradarbiavimas jau po darbų pridavimo“, – sako p. Masiulis.

VŽ, savo ruožtu, primena, kad epinę e. sveikatos istoriją jau tyrė ne viena institucija. Valstybės kontrolė tai darė mažiausiai 2 kartus. Bet Aukščiausios audito institucijos išvados buvo ignoruojamos.

Pernai žiemą tyrimo ėmėsi ir Seimo Antikorupcijos komisija. Ji nustatė, kad sistemos įdiegimo projektas buvo įvykdytas netinkamai ir aplaidžiai, tam skirtos valstybės lėšos panaudotos neefektyviai, galėjo būti padaryta milijoninė žala valstybei. Už tai atsakingi ir kai kurie buvę Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovai.

Komisija netgi įvardijo konkrečius asmenis ir atskleidė, kad daugelis jų išėję iš ministerijos dirbo būtent su e. sistemos kūrimu ir diegimu susijusiose įmonėse: „Komisija, atsižvelgdama į surinktą informaciją, daro išvadą, kad buvęs sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga, taip pat buvę SAM darbuotojai – Saulius Julius Janonis, Haroldas Baubinas, Evaldas Dobravolskas, dirbdami ministerijoje ir tiesiogiai dalyvavę e. sveikata projekto planavimo, rengimo, įgyvendinimo, teisinės bazės kūrimo darbuose, ignoruodami Valstybės kontrolės pastabas, galimai iš anksto planavo būsimo verslo schemą, įkuriant privačius juridinius asmenis, kurie dalyvaus diegiant e. sveikatos sistemą Lietuvoje.“

Komisija tvirtina turinti pagrindą įtarti, kad šių asmenų valdomi ar valdyti privatūs juridiniai asmenys esą sukūrė nusikalstamą schemą, kad jie kaip tarpininkai galėtų dalyvauti įgyvendinant e. sveikatos projektą, bet nepasiūlytų galutinio produkto.

Dabar p. Masiulis leidžia suprasti, kad korupcinės schemos galimai buvo dar platesnės, apimančios ir RC vadovus bei darbuotojus ir veikiausiai – kai kurių sveikatos priežiūros įstaigų vadovus, kurie atsisakė jungtis prie centrinės e. sveikatos sistemos ir užsigeidė turėti nuosavas, kas gerokai padidino projekto sąnaudas.

Visi „buvę“ – kaltų nebėra

Seimo Antikorupcijos komisija neigiamai įvertino ir buvusį Generalinės prokuratūros prokurorą Eriką Vaitekūną, 2008 m. gruodį nusprendusį nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl e. sveikatos kūrimo aplinkybių.

Atrodo, kad žodis „buvę“ yra visos šios epopėjos raktas. Seimo Antikorupcijos komisijos tyrimo išvadose leidžiama suprasti, kad pareigūnai, tarnautojai, valstybės įmonių ir įstaigų vadovai bei darbuotojai, kuriuos galima būtų laikyti atsakingais už valstybės (mokesčių mokėtojų) pinigų švaistymą, tose įstaigose arba apskritai viešajame sektoriuje jau nebedirba. Tad ir papeikimų už aplaidumą darbe jiems nepaskirsi. O rimtesnių kaltinimų ir nuobaudų vargu ar galima tikėtis.

Tiesa, gavusi Seimo Antikorupcijos komisijos išvadas, šiemet sausį ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo e. sveikatos projekto metu pradėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Tad e. sveikatos byla dar nėra užversta.

Kas toliau?

Anksčiau skelbta, kad šiuo metu įgyvendinamam e. sveikatos sistemos etapui reikės apie 28 mln. Eur, tačiau Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, ketvirtadienį konferencijoje sakė, kad nauja sistema nebus kuriama. Bus plėtojama ir tobulinama dabartinė. Tam esą teprireiks 2,6 mln. Eur.

„Šiuo metu dirbame su trečiąja e. sveikatos sistemos versija, ji nebus griaunama, jis bus toliau vystoma, žiūrima, kaip gerinti jos funkcionalumą“, – teigia p. Veryga.

Anot jo, šiuo metu bendradarbiaujama su sistemos naudotojais – medikais – ir sprendžiamos opiausios problemos. Esą jau imtasi priemonių spręsti sistemos greitaveikos problemą, netrukus bus tvarkoma registracijos pas gydytojus sistema, šį funkcionalumą perkeliant iš vienos didžiųjų poliklinikų į centrinę sistemą. Prie jos taip pat bus jungiami moduliai, susiję su psichine sveikata ir tokiais procesais kaip ginklų bei tam tikrų kategorijų vairuotojo pažymėjimo išdavimas, nedarbingumo nustatymas.

Kūrėjai ir užsakovai

Registrų centro užsakymu centrinę e. sveikatos informacinės sistemos dalį už maždaug 1,5 mln. Eur kūrė ir diegė Lietuvos bei Estijos bendrovė „Nortal“. E. recepto posistemę už 393.000 Eur kūrė bendrovė „Algoritmų sistemos“. Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinę sistemą už 868.700 Eur kūrė „Bull Baltija“ ir „Softneta“.

Be to, 2016–2017 m. už daugiau kaip 100.000 Eur įsigyta e. sveikatos programinės įrangos licencijų aptarnavimo ir priežiūros paslaugų iš bendrovės „Affecto Lietuva“.

E. sveikatos projektą Registrų centre koordinavęs įmonės direktoriaus pavaduotojas Arvydas Bagdonavičius yra deklaravęs ryšį su savo broliu Vaidotu Bagdonavičiumi, kuris iki šių metų balandžio dirbo rinkodaros vadybininku bendrovėje „Affecto Lietuva“.

Ponas Bagdonavičius pernai pavasarį turėjo tapti naujuoju Registrų centro vadovu, tačiau Seimo Antikorupcijos komisijai konstatavus, kad atsakomybė dėl e. sveikatos projekto trūkumų tenka ir jam, vadovo konkursas buvo nutrauktas ir paskelbtas naujas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Blue Bridge Baltic“ nuostolį lėmė augę atlyginimai, mažesnės įmonių investicijos į IT

Informacijos technologijų įmonių grupę valdanti bendrovė „Blue Bridge Baltic“ pernai dirbo nuostolingai. Anot...

Technologijos
2018.05.25
„Telia“ siekia įsigyti „Bonnier“ televizijos padalinį

Švedijos telekomunikacijų grupė „Telia Company“ iš Švedijos žiniasklaidos koncerno „Bonnier“ nori nupirkti...

Technologijos
2018.05.25
„Infobalt“ vėl kyla į kovą dėl saugaus valstybinio duomenų perdavimo tinklo 9

Informacinių ir ryšių technologijų įmonių asociacija „Infobalt“ ketvirtadienį kreipėsi į Konkurencijos...

Technologijos
2018.05.25
BDAR išvakarėse 49% verslų Lietuvoje nėra susipažinę su reglamentu 2

Nors Europos Sąjungos (ES) Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) (angl. General Data Protection...

Technologijos
2018.05.24
Bitkoino kaina galimai buvo manipuliuota 7

JAV teisėsaugos institucijos tirs galimą manipuliavimą populiariausios pasaulyje kriptovaliutos – bitkoino –...

Rinkos
2018.05.24
BDAR efektas: smulkios ir vidutinės JAV įmonės traukiasi iš Europos Premium 1

Rytoj pradedamas taikyti ES bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR). Jam paklusti turės ir Europoje...

Technologijos
2018.05.24
„Stora Enso“ sukūrė pakaitalą plastikui iš medienos

Suomių ir švedų kompanija „Stora Enso“ sukūrė produktą iš medienos, kuriuo galima pakeisti plastiką.

Pramonė
2018.05.24
„Cisco“ įspėja, kad Ukrainoje gresia dar viena didelė kibernetinė ataka 3

JAV tinklo įrangos gamintoja „Cisco Systems“ užfiksavo, kad 54 pasaulio šalyse nežinoma, bet labai rafinuota...

Technologijos
2018.05.23
Pareščiaus „Baltic Fund“ ICO – JAV institucijų akiratyje 9

IT specialisto Mariaus Pareščiaus vadovaujamas startuolis „Baltic Fund“, kviečiantis investuoti į Baltijos...

Rinkos
2018.05.23
„Viasat“ registruoja visą eilę naujų prekės ženklų 1

Estijos „TV Play Baltics“, buvusi „Viasat“, mokamos TV tiekėja Lietuvoje registruoja net 19 naujų prekės...

Rinkodara
2018.05.23
„Deloitte“: bankai Lietuvoje atsilieka nuo skaitmeninių lyderių Premium

Konsultacijų bendrovės „Deloitte“ atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 238 bankai ir 10 finansinių technologijų...

Technologijos
2018.05.23
Kaip pasitikėti, kai nepasitiki arba blockchain

Civilizacijos pamatas, drąsiai galima sakyti, yra pasitikėjimas. Net ir tuomet, kai vis dėlto kaip nors tenka...

Išmani Lietuva
2018.05.23
„Asseco Lietuva“: apie diversifikaciją, įsigijimus ir „Sintagmą“ Premium

Viena daugiausia viešųjų informacinių technologijų (IT) pirkimų konkursų laiminti UAB „Asseco Lietuva“...

Technologijos
2018.05.23
Trukdžius inovacijoms sukuriame patys 2

Esu rizikos kapitalo investuotojas, verslininkas ir mentorius, inovacijų patarėjas, vystantis šią kultūrą...

Technologijos
2018.05.22
Zuckerbergas išsisuko, bet laukia klausimai raštu

Socialinio tinklo „Facebook“ vadovas Markas Zuckerbergas išvengė dalies Europos Parlamento (EP) lyderių...

Technologijos
2018.05.22
Sumažėjus pardavimams JAV, „Ekspla“ skaičiavo mažesnes pajamas

Lietuvos lazerių gamintoja „Ekspla“ praėjusiais metais gavo 18,602 mln. Eur konsoliduotų pajamų – 27,6%...

Technologijos
2018.05.22
„Tele2“ rinkodaros vadovas: apie partnerystes ir ilgalaikį komunikacijos braižą Premium 2

Rinkodara – ne taktinė, bet strateginė įmonės funkcija. Rinkodaros vadovas turi būti atsakingas ne vien už...

Rinkodara
2018.05.22
Europos Parlamentas siūlo mažinti skambučių į užsienį kainas Premium 4

Briuselyje verda mūšis dėl tarptautinių skambučių kainų Europos Sąjungoje (ES). Europos Parlamentas (EP)...

Technologijos
2018.05.22
„Facebook“ vadovas stos prieš ES pareigūnus: ko tikėtis

Socialinį tinklą „Facebook“ valdančios bendrovės vadovas Markas Zuckerbergas antradienį viešai atsakinės į...

2018.05.22
Kvietimas bendradarbiauti: SEB atveria programavimo sąsajas 1

SEB bankas skelbia, kad Baltijos šalyse yra pasiruošęs finansinių technologijų (fintech) įmonėms ir...

Technologijos
2018.05.22

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau