Buityje liks tik išmanūs daiktai

Publikuota: 2018-03-27
„Jung Vilnius“ direktorius

Frankfurte (Vokietijoje) neseniai vykusioje tarptautinėje parodoje „Light + Building“ apšvietimo, elektros inžinerijos bei pastatų automatikos inovacijas pristatė per 2.700 dalyvių iš 55 šalių. Parodoje pristatytos sektoriaus naujovės tendencijas diktuos mažiausiai dvejus metus – iki kitos parodos 2020-aisiais.

Išmanu lygu paklausu

Vyraujanti bendra tendencija – paprastų daiktų, kurių negalėtume pavadinti išmaniais, tiesiog nebelieka. Visi naujausi ar rinką artimiausiu metu pasieksiantys gaminiai yra jungiami į išmaniąsias sistemas, tad ateitis labai aiški: kitokių daiktų tiesiog nebebus.

Pvz., garso kolonėlės, skalbimo mašinos, šviestuvai, net durų skambučiai – viskas tampa išmaniaisiais įrenginiais. Ši tendencija įsitvirtina ir dėl vartotojų patogumo poreikio, ir dėl pačių gamintojų, kurie gali nuotoliniu būdu ne tik diagnozuoti konkrečių gaminių problemas ar gedimus, bet ir daugeliu atvejų juos išspręsti arba įdiegti papildomas funkcijas.

Tiesa, dėl mūsų buityje nuolat didėjančio išmaniųjų įrenginių kiekio atsiranda ir vis daugiau rūpesčių, mat didžiuma išmaniųjų prietaisų funkcionuoja kiekvienas sau, atskirai, todėl ir įkrovimas, ir priežiūra, ir atnaujinimai turi būti atliekami individualiai. O tai galiausiai ima valgyti prietaisus aptarnaujančio žmogaus laiką.

Todėl kita ryški arodoje matoma tendencija – mėginimas jungti visus šiuos prietaisus į bendras sistemas ir jų valdymą padaryti greitesnį bei paprastesnį. Itin aktualus išlieka ir unifikuotų jungčių, kuriomis prietaisai jungiami į elektros tinklą ir prie kitų įrenginių, klausimas.

Valdymas balsu

„Light + Building“ parodoje iš 2.700 dalyvių apie 70–80% stendų buvo demonstruojami balsu valdomi įrenginiai. Čia dominuoja dvi technologijos – „Amazon Alexa“ ir „Google Home“. Laukiama ir trečiojo šio sektoriaus giganto, „Apple“, atėjimo. „Amazon Alexa“, bent kol kas, labiau pažengusi: yra gerokai daugiau suderinamų su ja įrenginių, kadangi ji yra atviresnė ir daugiau gamintojų gali naudotis teikiamomis paslaugomis.

Pastatų automatikos sektoriuje į funkcijų valdymą balsu kurį laiką žvelgta atsargiai – labiau kaip klientų įgeidį ar pramoginę funkciją, kuomet šviesos užsidega suplojus delnais. Vis dėlto darosi akivaizdu, kad valdymo balsu tendencija galutiniam vartotojui yra patraukli ir kaip savotiška „laisvų rankų“ įranga bei automatikos dalis, kuomet nebereikia spausti mygtuko tam, kad kažkas namuose įsijungtų ar pradėtų veikti.

Viena pagrindinių šios jau ne vienerius metus vystomos technologijos problemų – kol kas valdymas balsu normaliai funkcionuoja tik anglų kalba. Iš dalies – dar keliomis populiariosiomis kalbomis: ispanų, kinų, vokiečių, rusų ir dar keliomis. Tad, galvojant apie mažesnes rinkas, pavyzdžiui, tokias kaip Lietuva, didžiulį konkurencinį pranašumą įgis tie, kurie ras šios problemos sprendimą.

Kompanija „Jung Vilnius“, bendradarbiaudama su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacija (LNTPA), „Vilnius Tech Park“ ir virtualia inovacijų platforma, NT sektoriui „PropTech Baltic“ surengto hakatono dalyviais, mėgina spręsti šią lokalumo problemą.

Protingo namo pirkimas

Dar vieną naujovę pastatų automatikos gamintojai nusižiūrėjo iš automobilių pramonės. Čia ne viena bendrovė naudoja automatizuotus įrankius, kurie pagal kliento pageidavimus ir kainą sugeneruoja jam tinkamiausio modelio bei komplektacijos automobilį.

Nesenai sukurta ir šiuo metu skirtingoms pasaulio rinkoms adaptuojama pastatų automatikos projektavimo sistema „Feelsmat“ veikia panašiai. Ji pagal būsto išplanavimą pusiau automatiškai sugeneruoja ir galutiniam vartotojui atsiunčia optimaliausią protingo namo pasiūlymą bei sąmatą (ir papildomai pateikia dar kelis galimus variantus – nuo ekonominės iki „deliuks“ klasės). O protingų sistemų integratoriams pateikiamas visų reikalingų prietaisų sąrašas ir techninė informacija.

Tai – didžiulis laiko ir kaštų taupymas, mat ir pastato savininkas, ir pastatų inžinierius gali pageidaujamas funkcijas įdiegti greičiau ir paprasčiau. Ši sistema dar tik adaptuojama Baltijos šalių regionui, tad jos atėjimas kiek užtruks.

Gamintojų paslaugos

Įdomūs sprendimai siūlomi ir stambiems nekilnojamojo turto objektams, tokiems kaip viešbučiai, biurų kompleksai ar bibliotekos. Jiems siūloma smulkiųjų elektros prietaisų darbų optimizavimo sistema „Plug & Go“, kuomet gamyklos pačios atlieka dalį montavimo darbų – jos pagal atsiųstą užsakymą į pageidaujamus komplektus surenka viską, kas numatyta: kištukinius lizdus, jungiklius, skirtingų jungčių įrenginiams skirtus adapterius ir kita, o atkeliavus tokiam iš anksto surinktam pusgaminiui, elektrikui belieka sujungti sienoje paliktus laidus.

Toks darbų automatizavimas gamykloje leidžia sutaupyti apie 70% elektriko darbo laiko. Kalbant apie privačius namus, tai gal ir nėra labai dideli resursai. Bet nacionalinių bibliotekų, ligoninių ar kitų didelių statinių atveju tokios sistemos reikšmingos sumažina kaštus. Be to, praktiškai išvengiama montavimo klaidų, nes visi moduliai būna surenkami ir testuojami gamykloje.

Kadangi konkuruoti technologijų inovacijomis darosi vis sunkiau, parodos lankytojai viliojami ir dizaino naujienomis. Pavyzdžiui, šiemet matyti daug retro stiliaus jungiklių. Štai kad ir jungikliai su svirtelėmis, primenantys vienus pirmųjų pramoniniu būdu gamintų jungiklių.

Kalbant apie technologijas, verta pabrėžti, kad jau gana gerai išvystytame pastatų automatikos sektoriuje revoliucingų naujienų nėra. Šiuo metu automatika apima jau visas esmines pastatų funkcijas: šildymą, apšvietimą, klimato kontrolę, automatinį žaliuzių, langų ir durų valdymą, apsaugą ir kt. Vis dėlto pagal tai, kaip sparčiai šiuolaikinės technologijos braunasi į mūsų kasdienybę ir kaip sparčiai mūsų gyvenimo kokybė kinta, o laisvo laiko kiekis proporcingai mažėja, akivaizdu, kad technologijos progresuos ir toliau. O kuo labiau technologijos paplinta, tuo labiau jos pinga. Būtent tai yra svarbiausia ateities tendencija.

Bene iliustratyviausi pavyzdžiai – automobiliai, mobilieji telefonai ir skrydžiai lėktuvais. Vos prieš kelis dešimtmečius šie dalykai daugeliui buvo neįkandami, o dabar tai kasdienybė. Jau parduodamos net kelionės į kosmosą. Labai panašios plėtros per artimiausius 10–20 metų, galima tikėtis ir pastatų automatikos srityje – didžiuma mūsų būstų bus daugiau ar mažiau automatizuoti.

Raimundas Skurdenis yra jungiklių ir protingų namų sistemų bendrovės „Jung Vilnius“ direktorius.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Tele2“ reklaminei kampanijai – „Golden Drum“ apdovanojimai

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ Slovėnijoje „Golden Drum“ reklamos festivalyje pelnė prestižinę „Grand...

Rinkodara
2018.10.22
Siurblių ekspertams IT technologijos – būtinos kaip vanduo Rėmėjo turinys

Saugus duomenų perdavimas ir verslo valdymas būnant bet kurioje pasaulio vietoje aktualus ne tik informacinių...

Vadyba
2018.10.22
ESET įspėja: nauja grupuotė taikosi į kritinę infrastruktūrą

Slovakijos kibernetinio saugumo bendrovė ESET praneša atskleidusi nusikaltėlių grupuotės „BlackEnergy APT“...

Technologijos
2018.10.21
Keliautojams oro uostuose teks bendrauti su pasieniečių „avatarais“ 2

Jau netrukus keliautojams oro uostuose teks bendrauti ne su pasų kontrolės pareigūnais, o su pasieniečių...

Technologijos
2018.10.21
„Dokobit“ susitarė su „Microsoft“ – „Word“ programoje veiks e. parašas 9

Nuo šiol dokumentus e. parašu galima pasirašyti tiesiai „Microsoft Word“ programoje. E. parašo ir...

Technologijos
2018.10.20
„Bitė“ plečiasi Šiauliuose: atidarė dukart didesnį biurą 5

„Bitė Lietuva“ Šiauliuose atidarė naują biurą, kuriame sutelkti klientų aptarnavimo ir pardavimo...

Technologijos
2018.10.20
„Telia Lietuva“ pelnas augo 14,8% 6

Telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ trijų šių metų ketvirčių pelnas augo 14,8%, pajamos – 3,6%.

Technologijos
2018.10.19
Nišą verslui atvėrė nauji ES reikalavimai statyboms Premium

Prieš porą metų įsigaliojęs ES reglamentas, nurodantis, kad visi naujai projektuojami pastatai privalo...

Technologijos
2018.10.18
„Lietuvos energija“ ieško 500 inovacijų idėjų

UAB „Lietuvos energija“ inovacijų pritraukimo praktikas iš įmonių grupės bendrovių buria po viena vėliava ir...

Energetika
2018.10.18
„Tele2“ pajamos augo 13,6% 

Bendrovės pajamos trečiąjį 2018 m. ketvirtį, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padidėjo 13,6%...

Technologijos
2018.10.18
„Primo Interactive“ steigia biurą Vilniuje 2

„Workland“ verslo centre Vilniuje rugsėjo 19 d. atidarytas pirmasis Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios...

Technologijos
2018.10.18
„Zedge“ Lietuvoje ieško savarankiškų inovatorių Premium

„Zedge“, Norvegijoje įkurta bendrovė, kurios akcijomis prekiaujama Niujorko biržoje ir kuri valdo vieną...

Technologijos
2018.10.18
Dalis „Facebook“ akcininkų sieks Zuckerbergo atstatydinimo 1

Dalis to paties pavadinimo socialinį tinklą valdančios „Facebook Inc.“ akcininkų trečiadienį pareiškė norą...

Technologijos
2018.10.18
Lietuvio ir švedo vos prieš metus įkurtas startuolis „Mavenoid“ gavo 2 mln. USD investiciją Premium 4

Lietuvio Gintauto Miliausko ir švedo Shahano Liljos vos prieš metus įkurtas techninės įrangos diagnostikos...

Technologijos
2018.10.17
„Netflix“ rezultatai pranoko Volstrito lūkesčius

JAV interneto televizijos paslaugų bendrovės „Netflix“ akcijų kaina trečiadienį šoktelėjo 4% po to, kai...

Rinkos
2018.10.17
SAP konferencijoje - apie pokyčius, kurie laukia Lietuvos verslo Rėmėjo turinys 4

SAP išmaniojo verslo dienoje  bus  kalbama apie tai, kodėl sėkmingai veikiančios bendrovės tampa vis labiau...

Technologijos
2018.10.17
Londone pristatytas naujasis „Huawei Mate 20“ 4

„Huawei“ Londone antradienį pristatė naujausią savo flagmaną „Huawei Mate 20“. 

Technologijos
2018.10.16
„Barbora“ plečiasi Estijoje

Didžiausia Baltijos šalyse elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ pradeda veiklą...

Lietuva kriptovaliutų sektorių stato į rėmus – bendruomenė ūžia Premium 4

Lietuvos valdžios institucijų bandymą reguliuoti šalies kriptovaliutų sektorių bendruomenė vadina pertekliniu...

Rinkos
2018.10.16
„Alna“ vieną grupės įmonių parduoda „Vorui Consulting“ 5

Viena didžiausių ir seniausių Lietuvos informacinių technologijų įmonių „Alna“ tęsia grupės struktūros...

Rinkos
2018.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau