Buityje liks tik išmanūs daiktai

Publikuota: 2018-03-27
„Jung Vilnius“ direktorius

Frankfurte (Vokietijoje) neseniai vykusioje tarptautinėje parodoje „Light + Building“ apšvietimo, elektros inžinerijos bei pastatų automatikos inovacijas pristatė per 2.700 dalyvių iš 55 šalių. Parodoje pristatytos sektoriaus naujovės tendencijas diktuos mažiausiai dvejus metus – iki kitos parodos 2020-aisiais.

Išmanu lygu paklausu

Vyraujanti bendra tendencija – paprastų daiktų, kurių negalėtume pavadinti išmaniais, tiesiog nebelieka. Visi naujausi ar rinką artimiausiu metu pasieksiantys gaminiai yra jungiami į išmaniąsias sistemas, tad ateitis labai aiški: kitokių daiktų tiesiog nebebus.

Pvz., garso kolonėlės, skalbimo mašinos, šviestuvai, net durų skambučiai – viskas tampa išmaniaisiais įrenginiais. Ši tendencija įsitvirtina ir dėl vartotojų patogumo poreikio, ir dėl pačių gamintojų, kurie gali nuotoliniu būdu ne tik diagnozuoti konkrečių gaminių problemas ar gedimus, bet ir daugeliu atvejų juos išspręsti arba įdiegti papildomas funkcijas.

Tiesa, dėl mūsų buityje nuolat didėjančio išmaniųjų įrenginių kiekio atsiranda ir vis daugiau rūpesčių, mat didžiuma išmaniųjų prietaisų funkcionuoja kiekvienas sau, atskirai, todėl ir įkrovimas, ir priežiūra, ir atnaujinimai turi būti atliekami individualiai. O tai galiausiai ima valgyti prietaisus aptarnaujančio žmogaus laiką.

Todėl kita ryški arodoje matoma tendencija – mėginimas jungti visus šiuos prietaisus į bendras sistemas ir jų valdymą padaryti greitesnį bei paprastesnį. Itin aktualus išlieka ir unifikuotų jungčių, kuriomis prietaisai jungiami į elektros tinklą ir prie kitų įrenginių, klausimas.

Valdymas balsu

„Light + Building“ parodoje iš 2.700 dalyvių apie 70–80% stendų buvo demonstruojami balsu valdomi įrenginiai. Čia dominuoja dvi technologijos – „Amazon Alexa“ ir „Google Home“. Laukiama ir trečiojo šio sektoriaus giganto, „Apple“, atėjimo. „Amazon Alexa“, bent kol kas, labiau pažengusi: yra gerokai daugiau suderinamų su ja įrenginių, kadangi ji yra atviresnė ir daugiau gamintojų gali naudotis teikiamomis paslaugomis.

Pastatų automatikos sektoriuje į funkcijų valdymą balsu kurį laiką žvelgta atsargiai – labiau kaip klientų įgeidį ar pramoginę funkciją, kuomet šviesos užsidega suplojus delnais. Vis dėlto darosi akivaizdu, kad valdymo balsu tendencija galutiniam vartotojui yra patraukli ir kaip savotiška „laisvų rankų“ įranga bei automatikos dalis, kuomet nebereikia spausti mygtuko tam, kad kažkas namuose įsijungtų ar pradėtų veikti.

Viena pagrindinių šios jau ne vienerius metus vystomos technologijos problemų – kol kas valdymas balsu normaliai funkcionuoja tik anglų kalba. Iš dalies – dar keliomis populiariosiomis kalbomis: ispanų, kinų, vokiečių, rusų ir dar keliomis. Tad, galvojant apie mažesnes rinkas, pavyzdžiui, tokias kaip Lietuva, didžiulį konkurencinį pranašumą įgis tie, kurie ras šios problemos sprendimą.

Kompanija „Jung Vilnius“, bendradarbiaudama su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacija (LNTPA), „Vilnius Tech Park“ ir virtualia inovacijų platforma, NT sektoriui „PropTech Baltic“ surengto hakatono dalyviais, mėgina spręsti šią lokalumo problemą.

Protingo namo pirkimas

Dar vieną naujovę pastatų automatikos gamintojai nusižiūrėjo iš automobilių pramonės. Čia ne viena bendrovė naudoja automatizuotus įrankius, kurie pagal kliento pageidavimus ir kainą sugeneruoja jam tinkamiausio modelio bei komplektacijos automobilį.

Nesenai sukurta ir šiuo metu skirtingoms pasaulio rinkoms adaptuojama pastatų automatikos projektavimo sistema „Feelsmat“ veikia panašiai. Ji pagal būsto išplanavimą pusiau automatiškai sugeneruoja ir galutiniam vartotojui atsiunčia optimaliausią protingo namo pasiūlymą bei sąmatą (ir papildomai pateikia dar kelis galimus variantus – nuo ekonominės iki „deliuks“ klasės). O protingų sistemų integratoriams pateikiamas visų reikalingų prietaisų sąrašas ir techninė informacija.

Tai – didžiulis laiko ir kaštų taupymas, mat ir pastato savininkas, ir pastatų inžinierius gali pageidaujamas funkcijas įdiegti greičiau ir paprasčiau. Ši sistema dar tik adaptuojama Baltijos šalių regionui, tad jos atėjimas kiek užtruks.

Gamintojų paslaugos

Įdomūs sprendimai siūlomi ir stambiems nekilnojamojo turto objektams, tokiems kaip viešbučiai, biurų kompleksai ar bibliotekos. Jiems siūloma smulkiųjų elektros prietaisų darbų optimizavimo sistema „Plug & Go“, kuomet gamyklos pačios atlieka dalį montavimo darbų – jos pagal atsiųstą užsakymą į pageidaujamus komplektus surenka viską, kas numatyta: kištukinius lizdus, jungiklius, skirtingų jungčių įrenginiams skirtus adapterius ir kita, o atkeliavus tokiam iš anksto surinktam pusgaminiui, elektrikui belieka sujungti sienoje paliktus laidus.

Toks darbų automatizavimas gamykloje leidžia sutaupyti apie 70% elektriko darbo laiko. Kalbant apie privačius namus, tai gal ir nėra labai dideli resursai. Bet nacionalinių bibliotekų, ligoninių ar kitų didelių statinių atveju tokios sistemos reikšmingos sumažina kaštus. Be to, praktiškai išvengiama montavimo klaidų, nes visi moduliai būna surenkami ir testuojami gamykloje.

Kadangi konkuruoti technologijų inovacijomis darosi vis sunkiau, parodos lankytojai viliojami ir dizaino naujienomis. Pavyzdžiui, šiemet matyti daug retro stiliaus jungiklių. Štai kad ir jungikliai su svirtelėmis, primenantys vienus pirmųjų pramoniniu būdu gamintų jungiklių.

Kalbant apie technologijas, verta pabrėžti, kad jau gana gerai išvystytame pastatų automatikos sektoriuje revoliucingų naujienų nėra. Šiuo metu automatika apima jau visas esmines pastatų funkcijas: šildymą, apšvietimą, klimato kontrolę, automatinį žaliuzių, langų ir durų valdymą, apsaugą ir kt. Vis dėlto pagal tai, kaip sparčiai šiuolaikinės technologijos braunasi į mūsų kasdienybę ir kaip sparčiai mūsų gyvenimo kokybė kinta, o laisvo laiko kiekis proporcingai mažėja, akivaizdu, kad technologijos progresuos ir toliau. O kuo labiau technologijos paplinta, tuo labiau jos pinga. Būtent tai yra svarbiausia ateities tendencija.

Bene iliustratyviausi pavyzdžiai – automobiliai, mobilieji telefonai ir skrydžiai lėktuvais. Vos prieš kelis dešimtmečius šie dalykai daugeliui buvo neįkandami, o dabar tai kasdienybė. Jau parduodamos net kelionės į kosmosą. Labai panašios plėtros per artimiausius 10–20 metų, galima tikėtis ir pastatų automatikos srityje – didžiuma mūsų būstų bus daugiau ar mažiau automatizuoti.

Raimundas Skurdenis yra jungiklių ir protingų namų sistemų bendrovės „Jung Vilnius“ direktorius.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Walmart“ su „Amazon“ susikaus dar vienoje srityje

JAV mažmeninės prekybos milžinė „Walmart“, konkuruojanti su „Amazon“ įvairiausiose segmentuose nuo e. knygų...

Rinkodara
2018.07.22
Interviu su „Šviesos konversijos“ vadovu: tinkami žmonės tinkamoje vietoje Premium

Daug kas žino, kad Lietuva yra lazerių valstybė, bet retas gali įvardyti bent vieną bendrovę ar itin...

Verslo klasė
2018.07.22
„Tele2“ pasirinko dar vienus reklamos partnerius 3

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ pradeda bendradarbiauti su dar viena reklamos agentūra – nuo šiol...

Rinkodara
2018.07.20
„Telia“ perka „Bonnier“ televizijos padalinį

Telekomunikacijų grupė „Telia Company“ iš Švedijos žiniasklaidos koncerno „Bonnier“ perka „Bonnier...

Rinkodara
2018.07.20
Trumpas gina „Google“: 4,34 mlrd. Eur bauda  – Europos pasinaudojimas JAV 14

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo ES konkurencijos prižiūrėtojus dėl technologijų milžinei...

Technologijos
2018.07.20
„Telia Lietuva“ grynąjį pelną padidino penktadaliu 9

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ grynasis pelnas šių metų pirmą pusmetį buvo 20,2% didesnis nei atitinkamu...

Technologijos
2018.07.20
Su atgaivintu „Šilelio“ prekės ženklu pajamas dvigubina kasmet Premium 2

Vilniaus bendrovė „Sponge“, prieš porą metų atgaivinusi lietuvišką prekės ženklą „Šilelis“, pernai beveik...

Technologijos
2018.07.19
Lenktynės su dirbtiniu intelektu 6

Šiuolaikinės technologijos, kurių reklamose nespindi raidelės AI, atrodo kaip praėjusio amžiaus atgyvena.

Technologijos
2018.07.19
„Google“ Europoje gavo 4,34 mlrd. Eur baudą 25

Europos konkurencijos sargai JAV technologijų gigantei „Google“ skyrė 4,34 mlrd. Eur baudą dėl piknaudžiavimo...

Technologijos
2018.07.18
„Tele2“ pajamos augo 17,1% 4

Šių metų pirmą pusmetį telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ pajamos augo 17,1%, palyginti su atitinkamu...

Technologijos
2018.07.18
Sinkevičius: dirbtinio intelekto plėtrą reikia skatinti ES lygmeniu Premium 5

Europos Sąjungos valstybės turi imtis bendrų pastangų skatindamos dirbtinio intelekto (DI) plėtrą, nes kitu...

Technologijos
2018.07.18
„Devbridge Group“ Vilniaus padalinys turi naują vadovą

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge Group“ Vilniaus padaliniui nuo šiol vadovaus Jaroslavas Sadovskis.

Vadyba
2018.07.18
„Walmart“ sudomino „Microsoft“ debesys

Jungtinių Amerikos Valstijų mažmeninės prekybos milžinė „Walmart“ ir programinės įrangos kompanija „Microsoft...

„Apple“ vien šiemet pagamins 91 mln. naujų „iPhone“

Po maždaug 3–4 mėnesių rinkoje turėtų pasirodyti šių metų „iPhone“ įrenginiai. Ir „Apple“ tikisi daug...

Technologijos
2018.07.17
ES ir Japonija pasirašė duomenų mainų sutartį

Europos Sąjunga (ES) antradienį pasirašė laisvos prekybos sutartį Japonija. Kartu sukirsta rankomis ir dėl...

Technologijos
2018.07.17
Streikuoja „Amazon“ darbuotojai Europoje 3

Ši savaitė interneto prekybos bendrovei „Amazon“ prasidėjo nekaip. Pirmadienį sutriko „Amazon Web Services“...

Technologijos
2018.07.17
Jeffas Bezosas tapo turtingiausiu žmogumi šių laikų istorijoje 5

El. prekybos milžinės „Amazon“ įkūrėjo ir vadovo Jeffo Bezoso turto vertė pirmadienį perkopė 150 mlrd. USD.

Vadyba
2018.07.17
Izraelio „fintech“ bendrovė kuriasi Lietuvoje 3

Mokėjimų negrynaisiais pinigais sprendimus plėtojanti ir diegianti Izraelio bendrovė „Nayax“ paskelbė...

Technologijos
2018.07.17
Elektroniniai arbatpinigiai: palikus eurą, padavėjui tenka 49 ct Premium 11

Vieša paslaptis, kad dažniausiai gautų arbatpinigių padavėjai ir kiti paslaugų teikėjai nedeklaruoja ir...

NT sandorių transformacija: nuo skelbimų laikraštyje iki „blockchain“ Premium

Anksčiau norėdamas įsigyti svajonių namus nuveikti galėdavai ne kažin ką. Nebent tuščiai spoksoti į...

Statyba ir NT
2018.07.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau