Buityje liks tik išmanūs daiktai

Publikuota: 2018-03-27
„Jung Vilnius“ direktorius

Frankfurte (Vokietijoje) neseniai vykusioje tarptautinėje parodoje „Light + Building“ apšvietimo, elektros inžinerijos bei pastatų automatikos inovacijas pristatė per 2.700 dalyvių iš 55 šalių. Parodoje pristatytos sektoriaus naujovės tendencijas diktuos mažiausiai dvejus metus – iki kitos parodos 2020-aisiais.

Išmanu lygu paklausu

Vyraujanti bendra tendencija – paprastų daiktų, kurių negalėtume pavadinti išmaniais, tiesiog nebelieka. Visi naujausi ar rinką artimiausiu metu pasieksiantys gaminiai yra jungiami į išmaniąsias sistemas, tad ateitis labai aiški: kitokių daiktų tiesiog nebebus.

Pvz., garso kolonėlės, skalbimo mašinos, šviestuvai, net durų skambučiai – viskas tampa išmaniaisiais įrenginiais. Ši tendencija įsitvirtina ir dėl vartotojų patogumo poreikio, ir dėl pačių gamintojų, kurie gali nuotoliniu būdu ne tik diagnozuoti konkrečių gaminių problemas ar gedimus, bet ir daugeliu atvejų juos išspręsti arba įdiegti papildomas funkcijas.

Tiesa, dėl mūsų buityje nuolat didėjančio išmaniųjų įrenginių kiekio atsiranda ir vis daugiau rūpesčių, mat didžiuma išmaniųjų prietaisų funkcionuoja kiekvienas sau, atskirai, todėl ir įkrovimas, ir priežiūra, ir atnaujinimai turi būti atliekami individualiai. O tai galiausiai ima valgyti prietaisus aptarnaujančio žmogaus laiką.

Todėl kita ryški arodoje matoma tendencija – mėginimas jungti visus šiuos prietaisus į bendras sistemas ir jų valdymą padaryti greitesnį bei paprastesnį. Itin aktualus išlieka ir unifikuotų jungčių, kuriomis prietaisai jungiami į elektros tinklą ir prie kitų įrenginių, klausimas.

Valdymas balsu

„Light + Building“ parodoje iš 2.700 dalyvių apie 70–80% stendų buvo demonstruojami balsu valdomi įrenginiai. Čia dominuoja dvi technologijos – „Amazon Alexa“ ir „Google Home“. Laukiama ir trečiojo šio sektoriaus giganto, „Apple“, atėjimo. „Amazon Alexa“, bent kol kas, labiau pažengusi: yra gerokai daugiau suderinamų su ja įrenginių, kadangi ji yra atviresnė ir daugiau gamintojų gali naudotis teikiamomis paslaugomis.

Pastatų automatikos sektoriuje į funkcijų valdymą balsu kurį laiką žvelgta atsargiai – labiau kaip klientų įgeidį ar pramoginę funkciją, kuomet šviesos užsidega suplojus delnais. Vis dėlto darosi akivaizdu, kad valdymo balsu tendencija galutiniam vartotojui yra patraukli ir kaip savotiška „laisvų rankų“ įranga bei automatikos dalis, kuomet nebereikia spausti mygtuko tam, kad kažkas namuose įsijungtų ar pradėtų veikti.

Viena pagrindinių šios jau ne vienerius metus vystomos technologijos problemų – kol kas valdymas balsu normaliai funkcionuoja tik anglų kalba. Iš dalies – dar keliomis populiariosiomis kalbomis: ispanų, kinų, vokiečių, rusų ir dar keliomis. Tad, galvojant apie mažesnes rinkas, pavyzdžiui, tokias kaip Lietuva, didžiulį konkurencinį pranašumą įgis tie, kurie ras šios problemos sprendimą.

Kompanija „Jung Vilnius“, bendradarbiaudama su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojų asociacija (LNTPA), „Vilnius Tech Park“ ir virtualia inovacijų platforma, NT sektoriui „PropTech Baltic“ surengto hakatono dalyviais, mėgina spręsti šią lokalumo problemą.

Protingo namo pirkimas

Dar vieną naujovę pastatų automatikos gamintojai nusižiūrėjo iš automobilių pramonės. Čia ne viena bendrovė naudoja automatizuotus įrankius, kurie pagal kliento pageidavimus ir kainą sugeneruoja jam tinkamiausio modelio bei komplektacijos automobilį.

Nesenai sukurta ir šiuo metu skirtingoms pasaulio rinkoms adaptuojama pastatų automatikos projektavimo sistema „Feelsmat“ veikia panašiai. Ji pagal būsto išplanavimą pusiau automatiškai sugeneruoja ir galutiniam vartotojui atsiunčia optimaliausią protingo namo pasiūlymą bei sąmatą (ir papildomai pateikia dar kelis galimus variantus – nuo ekonominės iki „deliuks“ klasės). O protingų sistemų integratoriams pateikiamas visų reikalingų prietaisų sąrašas ir techninė informacija.

Tai – didžiulis laiko ir kaštų taupymas, mat ir pastato savininkas, ir pastatų inžinierius gali pageidaujamas funkcijas įdiegti greičiau ir paprasčiau. Ši sistema dar tik adaptuojama Baltijos šalių regionui, tad jos atėjimas kiek užtruks.

Gamintojų paslaugos

Įdomūs sprendimai siūlomi ir stambiems nekilnojamojo turto objektams, tokiems kaip viešbučiai, biurų kompleksai ar bibliotekos. Jiems siūloma smulkiųjų elektros prietaisų darbų optimizavimo sistema „Plug & Go“, kuomet gamyklos pačios atlieka dalį montavimo darbų – jos pagal atsiųstą užsakymą į pageidaujamus komplektus surenka viską, kas numatyta: kištukinius lizdus, jungiklius, skirtingų jungčių įrenginiams skirtus adapterius ir kita, o atkeliavus tokiam iš anksto surinktam pusgaminiui, elektrikui belieka sujungti sienoje paliktus laidus.

Toks darbų automatizavimas gamykloje leidžia sutaupyti apie 70% elektriko darbo laiko. Kalbant apie privačius namus, tai gal ir nėra labai dideli resursai. Bet nacionalinių bibliotekų, ligoninių ar kitų didelių statinių atveju tokios sistemos reikšmingos sumažina kaštus. Be to, praktiškai išvengiama montavimo klaidų, nes visi moduliai būna surenkami ir testuojami gamykloje.

Kadangi konkuruoti technologijų inovacijomis darosi vis sunkiau, parodos lankytojai viliojami ir dizaino naujienomis. Pavyzdžiui, šiemet matyti daug retro stiliaus jungiklių. Štai kad ir jungikliai su svirtelėmis, primenantys vienus pirmųjų pramoniniu būdu gamintų jungiklių.

Kalbant apie technologijas, verta pabrėžti, kad jau gana gerai išvystytame pastatų automatikos sektoriuje revoliucingų naujienų nėra. Šiuo metu automatika apima jau visas esmines pastatų funkcijas: šildymą, apšvietimą, klimato kontrolę, automatinį žaliuzių, langų ir durų valdymą, apsaugą ir kt. Vis dėlto pagal tai, kaip sparčiai šiuolaikinės technologijos braunasi į mūsų kasdienybę ir kaip sparčiai mūsų gyvenimo kokybė kinta, o laisvo laiko kiekis proporcingai mažėja, akivaizdu, kad technologijos progresuos ir toliau. O kuo labiau technologijos paplinta, tuo labiau jos pinga. Būtent tai yra svarbiausia ateities tendencija.

Bene iliustratyviausi pavyzdžiai – automobiliai, mobilieji telefonai ir skrydžiai lėktuvais. Vos prieš kelis dešimtmečius šie dalykai daugeliui buvo neįkandami, o dabar tai kasdienybė. Jau parduodamos net kelionės į kosmosą. Labai panašios plėtros per artimiausius 10–20 metų, galima tikėtis ir pastatų automatikos srityje – didžiuma mūsų būstų bus daugiau ar mažiau automatizuoti.

Raimundas Skurdenis yra jungiklių ir protingų namų sistemų bendrovės „Jung Vilnius“ direktorius.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ant svarstyklių – grėsmės ir pažanga: kas mūsų laukia 2019 m. 

Tarp didžiausią poveikį visuomenei artimiausioje ateityje atnešiančių pokyčių ekspertai išskiria dirbtinio...

„Facebook“ ištrynė šimtus Rytų Europoje „Sputnik“ administruotų paskyrų 7

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad Lietuvoje ir kitose Rytų Europos šalyse ištrynė...

Technologijos
2019.01.17
Sistemų analitiko darbas – tarp IT ir kūrybos Rėmėjo turinys 6

Sprendimo kūrėjas ir tarpininkas tarp komandos ir kliento – taip galima būtų trumpai apibūdinti sistemų...

Išmani Lietuva
2019.01.17
LB: „Telia Lietuva“ ir „Grigeo“ nesilaikė tarptautinių apskaitos standartų 12

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio...

Rinkos
2019.01.17
Startuoliai į pramonės sektorių žengia nedrąsiai Premium 2

Nors pramonė yra vienas pagrindinių šalies ekonomikos variklių, generuojantis beveik 65 mlrd. Eur pajamų per...

Technologijos
2019.01.17
„ACC Distribution“ vasarį perima „Acme Europe“ kontrolę

Elektronikos bei buitinės technikos prekių platintoja „ACC Distribution“ vasario 1 d. perims aktyvaus...

Technologijos
2019.01.17
Vis daugiau užsienio startuolių renkasi kurti verslą Lietuvoje 7

Du metus Lietuvoje veikianti užsienio startuolių pritraukimo programa „Startup Visa“ sulaukia vis daugiau...

Technologijos
2019.01.16
RC kurs sistemą, kuri leis keistis e. recepto duomenimis Europoje 1

Valstybės įmonė Registrų centras paskelbė Lietuvos nacionalinio e. sveikatos kontaktų centro informacinės...

Interneto tiekėjai ruošiasi blokuoti „Linkomaniją“, LATGA tikisi žmonių sąmoningumo 30

Interneto tiekėjai, vykdydami teismo sprendimą, ruošiasi blokuoti failų dalijimosi svetainę linkomanija.net,...

Technologijos
2019.01.16
Europa raginama sparčiau kurti savavaldį transportą

Antradienį Europos Parlamentas (EP) paragino Europoje sukurti palankesnes sąlygas savavaldžiam transportui ir...

Technologijos
2019.01.16
„Maxima“ diegia elektronines etiketes, jas turintis „Topo centras“ vardija trūkumus  Premium 10

Neseniai pranešęs apie investicijas į prekių skenavimo įrenginius mažmeninės prekybos tinklas „Maxima“...

Teismas: „Linkomanija“ turi būti užblokuota 22

Lietuvos apeliacinis teismas įpareigojo interneto paslaugų tiekėjus uždrausti savo klientams pasiekti failų...

Technologijos
2019.01.15
KTU mokslininkų išradimą komercializuos studentų startuolis 2

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai sukūrė įrenginį, kuris per pirmas 10 sekundžių, lėktuvui...

Technologijos
2019.01.15
„Mikrovisata“ pakeitė pavadinimą į „Droneda“ 3

Didmeninės prekybos išmaniąja technika UAB „Mikrovisata“, valdanti ir nuosavus buitinės elektronikos prekės...

Technologijos
2019.01.15
Startuoliams draugiškiausios pasaulio šalys 2

Žurnalas „CEO World“ paskelbė jaunam ir sparčiai augančiam verslui šiemet draugiškiausių šalių...

Technologijos
2019.01.15
„Huawei“ atleido Lenkijoje sulaikytą darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu 3

„Huawei“ nusprendė nutraukti darbdavio ir darbuotojo santykius su Wang Weijingu, kuris praėjusią savaitę buvo...

Technologijos
2019.01.14
Technogidas: programėlės jūsų pinigams 5

Bankai Lietuvoje vis stipriau ragina klientus naudotis įvairiomis elektroninėmis platformomis, o ne kliautis...

Technologijos
2019.01.13
Didžiosios ES šalys spaudžia apmokestinti IT bendroves Premium 6

Prancūzija ir Didžioji Britanija duoda suprasti, kad jeigu nebus pasiekta bendrų susitarimų ES ar EBPO lygiu,...

Finansai
2019.01.13
Parodos kraujuoja – didieji gamintojai renkasi nuosavus renginius

Pietų Korėjos milžinė „Samsung“ technologijų parodoje „CES 2019“ Las Vegase (JAV) paskelbė naujo flagmano...

Technologijos
2019.01.12
„Facebook“ programėlės iš telefono nebebus galima ištrinti 29

Skandalų purtoma „Facebook“ brenda gilyn į pelkę – bendrovė pasirašė neskelbiamą skaičių susitarimų su...

Technologijos
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau