Rizikos kapitalas apie ICO: reguliuotojai jau ateina, patys prisiprašėte
FOTOGALERIJA Renginys Rygoje (3 nuotr.)
Vieši kriptovaliutos siūlymai (angl. initial coin offering, ICO) atsirado ir išpopuliarėjo kaip alternatyva verslo angelų investicijoms ir rizikos kapitalui, nes kai kurie projektai net jiems yra per daug rizikingi, Rygoje (Latvijoje) vykstančioje TechChill konferencijos kalbėjo rizikos kapitalo atstovai.
Startuolių bendruomenėje visada buvo nemažai įdomių projektų, kurie turi daug potencialo, bet nėra paruošti investicijoms nėra suformuota komanda, nėra produkto arba idėja vystoma ne komercine kryptimi. Kadangi rizikos kapitalas tokiems neišbaigtiems projektams pinigų paprastai neskiria, alternatyva greitai tapo ICO, sako Hussainas Kanji, Londone įsikūrusio 40 mln. USD dydžio Europos ankstyvos stadijos investicijų fondo Hoxton ventures partneris.
Anot jo, pati žetonų platinimo idėja nėra bloga. Bėda tame, kad 99% tokių projektų yra apgaulė. Norintiems būtinai investuoti į ICO, jis pataria pirmiau išsiaiškinti, kokio tipo žetonus platina projekto autoriai ir kas jie tokie.
Žetonai, kaip aiškina p. Kanji, yra dvejų tipų: vartotojo (angl. utility token) ir dalininko (security token).
Pirmieji yra tarsi išankstiniai užsakymai arba skaitmeniniai kuponai, skirti ateityje mokėti už kuriamą paslaugą ar produktą.
Antrieji labiau panašūs į vertybinius popierius ir bent jau JAV patenka į reguliuojamą sritį. Dalininkų žetonus leisti yra kur kas sunkiau, nes projekto autoriai privalo atitikti Vertybinių popierių ir valiutos keitimo komisijos (SEC) bei kitų reguliavimo institucijų reikalavimus. Tačiau, šie žetonai yra ir gerokai saugesni.
ICO projektuose taip pat ieškokite žinomų pavardžių su sėkmės istorijomis portfelyje. Tai daug kartų sumažina apgaulės riziką. Nemažai pasiekę asmenys tiesiog nenorės rizikuoti savo reputacija. Be to, jei kas nors nutiktų, žinomą asmenį kur kas lengviau surasti ir patraukti atsakomybėn, pasakoja p. Kanji.
Jis pripažįsta, kad ICO ir kriptovaliutos bendrai turi privalumų, tokių kaip greitis ir veikimo laisvė. Be to, žetonų platinimas, kaip ir sutelktinis finansavimas leidžia patikrinti idėjos aktualumą ir pamatuoti visuomenės susidomėjimą.
Sheelas Mohnot, JAV ankstyvos stadijos investicijų fondo 500 startups partneris priduria, kad rizikos kapitalas dažniausiai suteikia papildomos vertės startuoliams, tokios kaip patirtis ir kontaktai. Tačiau kartu dalį vertės ir potencialo panaikina. Nes investuotojai, kartais net nenorėdami, tiesiog iš įpročio, nuveda jauną įmonę puikiai žinomais, tradiciniais komercinimo ir verslo vystymo keliais.
Tai ne visada yra pats geriausias kelias, nes kalbant apie technologijų startuolius, investuotojai paprastai yra patys kvailiausi žmonės kambaryje, sako p. Mohnot.
Žetonų platinimas, anot jo, leidžia startuoliams pasirinkti savo kelią ir idėjos įgyvendinimo būdą.
Bėda tame, kad 99% ICO yra apgaulė. Žmonės nukenčia ir skundžiasi. Vyriausybės tai mato ir nėra patenkintos. Jos tuoj ims reguliuoti visus ICO aspektus. Dalininkų žetonų reguliavimas JAV yra tik gera pradžia. Bet reguliavimas kartu su blogais dalykais panaikins ir visus gerus, reziumuoja p. Kanji.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą