5G ryšys – ir per palydovus

Patvirtinus pirmuosius 5G ryšio standartus, kelios atskiros mokslininkų ir inžinierių grupės ėmė aiškintis, kaip 5G ryšiui tiekti galima būtų panaudoti palydovus ir kitus neantžeminio ryšio tinklus, skelbia telekomunikacijų standartus nustatanti organizacija 3GPP.
Teigiama, kad Žemę supantį telekomunikacijų palydovų tinklą galima būtų integruoti į 5G infrastruktūrą. Internetas, aišku, nebūtų tiekiamas tiesiai iš orbitos, bet palydovai bendradarbiaudami su antžeminėmis ryšio stotimis galėtų pagerinti ir paspartinti 5G paplitimą. Šiuo metu minėtos mokslininkų grupės jau aiškinasi konkrečius techninius tokio tinklo architektūros aspektus.
Panašaus pobūdžio tyrimus atlieka ir Europos kosmoso agentūra (EKA), bendradarbiaudama su palydovų ir telekomunikacijų rinkos dalyviais.
Portalo Mobile World Live teigimu, palydovų įtraukimą į 5G infrastruktūrą paskatino tokios bendrovės kaip OneWeb ir SpaceX, kurios žemojoje orbitoje planuoja sukurti palydovų tinklą, tieksiantį plačiajuosčio interneto prieigos paslaugas. Tai sunki užduotis, tačiau minėtas kompanijas pinigais ir intelektiniais resursais remia stambūs investuotojai.
Su OneWeb bendradarbiauja SoftBank, Qualcomm, Virgin Group, Airbus Group, Hughes Network Systems, Intelsat ir Bharti Enterprises. O SpaceX vadovauja tikruoju geležiniu žmogumi pramintas Elonas Muskas, kuris užsitarnavo reputaciją žmogaus, galinčio įgyvendinti neįmanomus dalykus.
Be to, kaip minėta, šios idėjos jau sulaukė ir EKA bei Europos Komisijos dėmesio.
5G ryšys jau arti
Situacija radijo ryšio rinkoje rutuliojasi greitai. Dar prieš mėnesį nebuvo net aišku, ką galima laikyti 5G ryšiu. Tik praėjusiųjų metų gruodžio 28 d. Lisabonoje patvirtintos pirmosios 5G NR (New Radio) radijo ryšio standarto specifikacijos.
Jas patvirtino ir paskelbė organizacija 3GPP, kurios tikslas yra apibrėžti industrijos standartus ir vystyti mobilias technologijas.
Likusias specifikacijas ši organizacija turėtų patvirtinti vasaros pradžioje. Tačiau gamintojai jau gali pradėti kurti įrenginius bei tinklo komponentus ir bandyti įvairias 5G pritaikymo sritis vartojime.
Mindaugas Varanauskas, Telia tinklo vadovas, sako, kad jau šiuo metu daugelyje pasaulio šalių vyksta 5G technologijos prototipų bandymai. Tačiau standarto patvirtinimas paspartins realių įrenginių kūrimą ir bandymą įvairiose industrijose. Anot jo, 5G technologijos standartizavimą planuojama baigti šiemet arba kitąmet, o pirmieji komerciniai tinklai pasaulyje turėtų pasirodyti 2019 m.
Tiesa, 5G ryšį bus galima išbandyti jau vasarį, Pietų Korėjoje vyksiančiose Olimpinėse žaidynėse.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti