STT imasi tirti e. sveikatos projektą

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo, vykdant elektroninės sveikatos sistemos projektus. Tyrimas pradėtas gavus Seimo Antikorupcijos komisijos atlikto parlamentinio tyrimo išvadą.
Kaip VŽ rašė, Seimo Antikorupcijos komisijos tyrimo išvadose konstatuojama, kad elektroninės sveikatos sistemos įdiegimo projektas buvo įvykdytas netinkamai ir aplaidžiai, tam skirtos valstybės lėšos panaudotos neefektyviai, galėjo būti padaryta milijoninė žala valstybei. Už tai atsakingi ir kai kurie buvę Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovai.
Išvadose taip pat teigiama, kad visi trys 2000-aisiais sumanytos e. sveikatos sistemos projekto etapai buvo įgyvendinti netinkamai sistema iki šiol neveikia, kaip planuota, neteikia kokybiškų paslaugų. Tyrimo išvadose sakoma, kad nepaisant to, jog sistema neveikia visu pajėgumu, jai išleista apie 40 mln. Eur, todėl valstybė patyrė nemenką žalą.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas, siekiant išanalizuoti ir įvertinti aplinkybių visumą bei nustatyti, ar buvo padaryta korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų, kuriant Lietuvos elektroninės sveikatos sistemą,. rašoma šiandien išplatintame STT pranešime.
Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrius.
STT korupcijos prevencijos specialistai yra ne kartą atkreipę atsakingų institucijų dėmesį dėl tinkamai neįgyvendinto elektroninės sveikatos projekto. Tarp korupcijos rizikos veiksnių sveikatos apsaugos sistemoje, įvardintas nepakankamai išplėtotas informacinių technologijų panaudojimas, nesukurtos reikalingos informacinių technologijų sąsajos tarp atskirų įstaigų, kurios padėtų sėkmingai šį projektą įgyvendinti.
Tas pačias problemas vis linksniuoja ir Valstybės kontrolė. Praėjusių metų balandį ši Aukščiausioji audito institucija atliko e. sveikatos trečiojo plėtros etapo (20122015 m.) sistemos auditą. Šiame etape, kurio vertė apie 30 mln. Eur, buvo kartojamos ankstesniems kūrimo etapams būdingos klaidos: strateginio valdymo ir racionalaus požiūrio į informacinių sistemų finansavimą trūkumas. Auditas taip pat parodė, kad naudojimasis sistema išlieka pasyvus, neišspręsta IT infrastruktūros trūkumo problema, nėra sukurtos visos e. sveikatos sistemai būtinos sąsajos tarp įstaigų, stringa e. parašo naudojimas, nėra aiškus incidentų valdymo ir šalinimo procesas, užtikrinamos ne visos ypatingos svarbos asmens duomenų saugumo priemonės, kyla klausimų dėl sukurtos sistemos palaikymo ateityje.
Vienas iš strateginio valdymo trūkumo ir neracionalaus lėšų panaudojimo pavyzdžių besidubliuojantys sprendimai. E. sveikatos sistemos regioninių projektų planavimo etape nebuvo išsamiai apsvarstytos lygiaverčių projektų apjungimo ir tiražavimo galimybės, todėl 8 regioniniuose projektuose, kurių vertė siekia beveik 2 mln. Eur, dalyvavusios asmens sveikatos priežiūros įstaigos atskirai kūrė, modernizavo ir finansavo 17 informacinių sistemų funkcijų, kurios kitose įstaigose buvo analogiškos.
Šio projekto problemos ir iššūkiai seniai žinomi. Tačiau žinojimas, neužkirto kelio mokesčių mokėtojų pinigų švaistymui.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti