Kaip medienos prekybininkai išsprendė verslo plėtros iššūkius

Publikuota: 2018-01-10
Medienos prekybos įmonė „Sprusas“
Medienos prekybos įmonė „Sprusas“

Kai tapo sunku suvaldyti dėl augančios verslo apimties ženkliai šoktelėjusį informacijos kiekį, didžiausios Lietuvos medienos prekybos įmonės vadovai ryžosi ieškoti, kas padėtų dirbti greičiau, paprasčiau ir efektyviau. Įdiegtas verslo valdymo sprendimas sutvarkė informacinį chaosą ir gerokai palengvino kasdienybę darbuotojams bei pagerino klientų aptarnavimą.

Bendrovės „Sprusas“, jau dešimtmetį prekiaujančios mediena daugiau nei 30 pasaulio šalių, apyvarta smarkiai šoktelėjo dar 2013 metais. Didėjantis užsakymų kiekis atnešė ne tik džiuginančius pinigų srautus – su kiekvienu nauju klientu daugėjo ir administracinio darbo.

Be to, norint efektyviai ir sklandžiai administruoti kiekvieną užsakymą, smarkiai išaugo poreikis greitai ir kokybiškai gauti visą su juo susijusią informaciją: nuo galimybės tiksliai paskaičiuoti produkto savikainą iki nesudėtingo ir greito atsekamumo klientų pretenzijų atveju.

Giedrius Laurinaitis, UAB „Sprusas“ komercijos direktorius, pasakoja, jog efektyviam darbui reikalingi duomenys buvo išskaidyti po įvairias vietas, jų paieška užtrukdavo ir ne visada būdavo sėkminga.

nuotrauka::1 right nocrop

Išsiplėtus veiklos apimtims tapo sunku ir planuoti darbus, nes užsakymo vykdymo trukmę ir apimtį bendrovė buvo pajėgi prognozuoti tik apytiksliai, sandėlis neturėjo išankstinės informacijos apie vilkikų atvykimą, o elektroniniu paštu ar faksu siunčiami dokumentai neretai pasimesdavo ir dar labiau užvilkindavo procesą.

Pagalius į ratus ėmė kaišioti ir paskui augančius pardavimus nespėjanti apskaita: atvežtos medienos dokumentai buvo tvarkomi produkciją jau susandėliavus, todėl paaiškėjus, kad yra brokas ar dokumentai netvarkingi, aiškintis su tiekėjais „po laiko“ būdavo kur kas sudėtingiau. 

„Problemų buvo ir daugiau, iš esmės visos jos kilo dėl informacijos trūkumo ir jos išskaidymo. Tai lėmė ne tik negautas pajamas, bet ir tiesioginius nuostolius, nes reikalingus duomenis gaudavome tik po kažkiek dienų ar savaičių, o ne tada, kada reikia. Supratome, kad visus procesus reikia sujungti į bendrą sistemą“, – apie efektyvesnio kelio paieškas pasakoja p. Laurinaitis. 

Greičiau, paprasčiau ir tiksliau

Tuo bendru „skėčiu“, apimančiu visus svarbiausius bendrovės verslo procesus, tapo Microsoft verslo valdymo sistema Microsoft Dynamics AX paremtas sprendimas „Alna Timber Dynamics“, kurį „Sprusas“ įsidiegė bendradarbiaudamas su „Alna Business Solutions“.

„Šis programinis sprendimas pritaikytas išskirtinai įmonėms, prekiaujančioms mediena, tad jo dėka galime pilnai kontroliuoti pirkimus, logistiką ir pardavimus – pagrindines savo veiklos sritis. Drauge paprastėja apskaita, tampa nesudėtinga atsekti bet kurio produkto istoriją, o visa verslo sprendimams reikalinga informacija yra nuolat po ranka“, – bendrovės pasirinkimą komentuoja p. Laurinaitis.

„Alna Timber Dynamics“ apima visos tiekimo grandinės valdymą: nuo produkcijos pirkimų, jos kokybės kontrolės (pavyzdžiui, matuoja medžio kokybę pagal rūšį, ilgį, plotį ir daugelį kitų parametrų, gali automatiškai blokuoti produkcijos priėmimą), baigiant pilnu pervežimų planavimu.

„Spruso“ komercijos direktorius vardina, kad anksčiau itin sunku būdavo sekti, kaip vykdomas užsakymas: kiek darbų jau padaryta, kiek dar liko nuveikti ir ko nebus įmanoma išpildyti paaiškėdavo praktiškai tik proceso pabaigoje. Po permainų visą šią informaciją galima greitai gauti bet kurioje projekto stadijoje ir apie tai informuoti klientą.

Transporto planavimas taip pat akivaizdžiai pagerėjo: jei anksčiau sandėlis apie prekių iškrovimą ar pakrovimą sužinodavo tik išvydęs į kiemą įsukantį vilkiką, tai šiandien viskas sustyguota trims dienoms į priekį, o apytikslis vežimo grafikas sudėliotas net dvejiems mėnesiams.

Paprastesnė tapo ir apskaita: sistema pati parengia pakavimo lapus, PVM sąskaitas faktūras ir bankui reikalingus dokumentus. Taigi problemas dėl broko ar netvarkingų dokumentų dabar galima spręsti operatyviai: „Dabar 99 proc. sąskaitų faktūrų ir važtaraščių užpajamuojame per 2 valandas nuo prekių atvykimo į sandėlį. Todėl ne tik daug sklandžiau dirbame su tiekėjais, bet ir lengviau planuojame finansinius srautus.“

Pagerėjo ne tik finansinės, bet ir atsargų apskaitos kokybė, nes sistema leidžia stebėti atsekamumą įvairias pjūviais: pagal partiją, serijos numerį, sandėlį, rastų ilgį, diametrą, kokybės klasę ir kitus parametrus. 

Reaguoti į kliento pretenzijas dabar kur kas paprasčiau: „Matome ir tiekėją, ir tikrintoją, ir kokybės rodiklius bei produkcijos nuotraukas, tad labai lengva greitai susigaudyti, ar kažką praleidome ir kažkurį procesą reikia pašlifuoti, o gal pretenzija yra visai nepagrįsta. Visa tai užtrunka vos kelias minutes.“

Sėkmės veiksniai – tiekėjas ir komandinis darbas

Programinės sistemos diegimo projektas bendrovei „Sprusas“ užtruko dvejus metus. Giedrius Laurinaitis neslepia, kad tokie pokyčiai pareikalauja ne tik laiko, finansų, bet ir nemažai pastangų iš įmonės pusės: visai komanda turi suvokti, kodėl reikia dirbti kitaip, nei anksčiau, kokią naudą tai duos, išmokti daug naujų dalykų, pagerinti kompiuterinio raštingumo žinias.

Verslo valdymo sistemų efektyvumas labai smarkiai priklauso nuo to, ar visi duomenys yra suvedami kruopščiai ir tvarkingai, todėl bendras komandos įsipareigojimas labai reikalingas. 

nuotrauka::2 left nocrop

„Reikėjo tikrai daug išmokti, tačiau mums situacija buvo dėkinga, nes turim nuostabius žmones, nepabijojusius iššūkių ir puikiai susitvarkiusių.“  Šiandien tai, kad visas kolektyvas naudoja sistemą ir dirba su ja tvarkingai, p. Laurinaitis laiko dideliu savo darbuotojų nuopelnu.

„Spruso“ komandai gerų žodžių negaili ir „Alna Business Solutions“ vadovas Darius Bužinskas. Pasak jo, tokie projektai visada pareikalauja ne tik maksimalių projekto vykdytojo pastangų, bet ir didelio atsidavimo iš kliento pusės: „Esame išties labai dėkingi entuziastingiems ir atsidavusiems „Spruso“ kolektyvo nariams, su kurių pagalba sistemą diegti tapo daug paprasčiau.“

Ponas Bužinskas pasakoja, kad šis projektas, prie kurio du metus dirbo visas Dynamics AX skyrius, pakeitė rinkos požiūrį ir į patį Microsoft produktą.

„Kai išsamiai išanalizavę situaciją parinkome Dynamics AX, tai buvo kiek netikėta – iki šiol šią sistemą dažniausiai rinkdavosi tik labai didelės įmonės, o mažesnės paprastai diegdavo Dynamics NAV. Vis dėlto šiuo atveju sprendimas visiškai pasiteisino – Dynamics AX platformoje sukūrėme aibę unikalių sprendimų: nuo medžių apskaitos delniniuose kompiuteriuose iki medžių kokybės apskaitos sistemoje. Taip gimė specialiai medienos prekybos ir logistikos įmonei pritaikyta, vieninga visaapimanti apskaitos ir verslo procesų sistema, iš esmės pakeitusi kokybės užtikrinimo procedūras bendrovėje „Sprusas“.

Verslo valdymo sistemos diegimas – stambios apimties projektas, iš pagrindų keičiantis daug įprastų įmonės procesų. Paprastai jis būna tęstinis – „Spruso“ atveju po įdiegimo sistema buvo tobulinama dar dvejus metus, kol galiausiai pranoko įmonės lūkesčius.

Todėl dar vienas labai svarbus dalykas, į kurį negalima žiūrėti pro pirštus pasiryžus šiems pokyčiams – programinio sprendimo tiekėjas. Sėkmingai įgyvendinti tokio masto projektą gali tik itin patikima, stipri, turinti pakankamai patirties šioje srityje bendrovė, nes kitaip ji tiesiog nesusidoros su didelės apimties, kompleksiškais diegimo darbais, mano p. Laurinaitis.

Jis mini, kad per šį laiką buvo išties sudėtingų situacijų, kuriose suteikė progų pasidžiaugti tinkamu sprendimu renkantis sistemos diegėją: „neabejoju, kad mažesnės bendrovės būtų nesileidęs į kalbas – sistema įdiegta, ir viso gero. Juolab, kad per tuos ketverius metus kai kurių tiekėjų rinkoje išvis nebeliko.

Pasiteisino tai, kad tiekėją rinkomės atsižvelgdami pirmiausia į jo reputaciją, o paskui jau visus kitus kriterijus – kainą, produktus ir panašiai. Visgi daugiau nei du dešimtmečiai verslo valdymo sistemų kūrimo ir diegimo patirties šį tą reiškia ir tas bendradarbiaujant su „Alna Business Solutions“ labai jautėsi.“

Ponas Laurinaitis įsitikinęs, kad verslo valdymo sistemos diegimas – neišvengiamas augančios įmonės brandos etapas. Jis pripažįsta, kad dar neskaičiavo, kiek pinigų įmonei sutaupė ši verslo valdymo sistema, tačiau jos teigiamas poveikis – akivaizdus.

Pirmiausia dėl įvestos nuoseklios tvarkos ir susistemintos, lengvai pasiekiamos verslo informacijos, kurią anksčiau surinkti trukdavo bent keletą vieno žmogaus darbo dienų. Be to, pabrėžia jis, įdiegta sistema ne tik efektyvina darbą, bet ir užkerta kelią žmogiškoms klaidoms – pavyzdžiui, saugikliai neleidžia apmokėti tos pačios sąskaitos faktūros du kartus.

„Jau buvo mėnesių kuomet apyvarta dvigubėjo, o darbuotojų apkrovimas kito visai neženkliai. Augančių darbo užmokesčio sąnaudų rinkoje tai itin aktualu: darbuotojai savo veikla turi kurti pridėtinę vertę, nes klientai už rankinį ir neautomatizuotą, t.y. neefektyvų darbą pinigų nemoka.“

FOTOGALERIJA Kaip medienos prekybininkai išsprendė verslo plėtros iššūkius (14 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kepsnys mėgintuvėlyje: mėsą jau augina ir mokslininkai

Tikėtina, kad žmonijos populiacija amžiaus pabaigoje pasieks 11 milijardų. Dėl to ūkininkai su laiku jaus vis...

Agroverslas
2018.03.31
Modifikuodavo „Blackberry“ telefonus ir pardavinėjo nusikaltėliams 7

JAV pareigūnai sulaikė ir po kelių dienų pateikė kaltinimus kanadiečiui Vincentui Ramosui, bendrovės „Phantom...

Technologijos
2018.03.31
Kinijos kosminė stotis krenta atgal į Žemę 5

Pirmoji Kinijos kosminė stotis  „Tiangong-1“ į Žemę turėtų nukristi tarp kovo 30 ir balandžio 1 d. Dalis...

Technologijos
2018.03.31
Naudojate „My Fitness Pal“ – pakeiskite prisijungimo duomenis 1

JAV kompanija „Under Armuor“, 2015 m. įsigijusi programėlę „My Fitness Pal“, praneša, kad nusikaltėliai...

Technologijos
2018.03.30
Naujas ICO rekordas: „Telegram“ pritraukė 1,7 mlrd. USD 3

Susirašinėjimo programėlę valdanti kompanija „Telegram“ viešo kriptovaliutos siūlymo (angl. initial coin...

Technologijos
2018.03.30
Verslo pirkimų Kinijoje ypatumai Premium

Kinija yra niuansų ir beprotiško verslumo šalis, kurioje „gamykla“ gali atsirasti per vieną dieną, o...

Technologijos
2018.03.30
„Skaitmeninius mokesčius“ maišo su žemėmis: esą pakenks pačiai ES Premium

Apyvartos mokestis technologijų milžinėms, vos daugiau nei prieš savaitę pristatytas Europos Komisijos (EK),...

Verslo aplinka
2018.03.30
Mobiliosios programėlės ir duomenų apsauga: kaip išvengti baudų Premium

Mobiliosios programėlės gali rinkti labai daug informacijos apie asmenį: jo sveikatą, buvimo vietą, finansus...

IRT specialistų algos Lietuvoje: kas ir kur uždirba daugiausiai 8

Naujas rinkos tyrimas rodo, kad informacinių ir ryšių technologijų (IRT) specialistų vidutinės algos...

Vadyba
2018.03.30
BDAR: kaip ruošiasi mobiliųjų programėlių valdytojai  Premium

Įmonės, prekėms ar paslaugoms parduoti naudojančios mobiliąsias programėles, sako, kad prisitaikyti prie...

Prancūzijos politikai atsiduoda į matematikos genijaus Cedrico Villani rankas 7

„Prancūzams nėra lygių, kai kalbama apie meilę, vyną ir... matematiką“, – įsitikinęs Cedricas Villani,...

Laisvalaikis
2018.03.29
JK įstatymų leidėjai viešina informatoriaus pateiktus įkalčius duomenų nutekinimo skandale 1

Jungtinės Karalystės (JK) įstatymų leidėjai ketvirtadienį paviešino rašytinius įrodymus, kuriuos pateikė...

Verslo aplinka
2018.03.29
„Biuro“ laikino įdarbinimo platformą siūlys ir latviams bei estams Premium

Įdarbinimo paslaugų bendrovė „Biuro“, šiemet paleidusi pirmąją Lietuvoje trumpalaikio darbo paieškos...

Technologijos
2018.03.29
Apdovanojo pažangiausius Lietuvos verslus 1

Ketvirtadienį „Žinių ekonomikos įmonės“ apdovanojimuose pažangiausia aukštųjų technologijų bendrove paskelbta...

Technologijos
2018.03.29
SEB hakatoną laimėjo seni IT vilkai – tai gerai ar blogai Premium

Pirmąjį SEB banko surengtą atvirosios bankininkystės inovacijų programavimo maratoną (hakatoną) laimėjo ne...

Technologijos
2018.03.29
Didžiausias fondas investuos į 100 bendrovių, vėliau dalį sujungs

Didžiausias rizikos kapitalo fondas „Vision Fund“ savo portfelyje planuoja turėti 100 bendrovių. Vėliau dalis...

Technologijos
2018.03.29
Biotechnologijų UAB „Froceth“ su švedais Lietuvoje augins kraujagysles

Lietuvos mokslininkai pradeda iki šiol ambicingiausią žmogaus audinių inžinerijos projektą Lietuvos...

Pramonė
2018.03.29
Perskaičiavo: iki 2020 m. Lietuvoje reikės 13.300 IRT specialistų 13

Per ateinančius 3 metus įmonėms papildomai reikės apie 13.300 įvairių informacinių ir ryšių technologijų...

Vadyba
2018.03.29
Susitarė dėl didžiausios pasaulyje saulės elektrinės statybų 2

Saudo Arabijoje planuojama statyti didžiausią pasaulyje 200 gigavatų saulės jėgainę. Į ją turėtų būti...

Technologijos
2018.03.29
Šildytuvas, kuris „kasa“ kriptovaliutas 1

Prancūzijos bendrovė „Quarnot Computing“ kūrybingai išsprendė šilumos, kurią skleidžia kompiuteriai,...

Technologijos
2018.03.29

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau