Lietuvos IRT lyderiai: operatorius maitina vidaus rinka, programuotojus – eksportas

Publikuota: 2017-11-07

Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektorius toliau po truputį auga. Didžiausios sektoriuje išlieka telekomunikacijų segmento įmonės. Jas augina vidaus vartojimas. O mažesnes programavimo įmones – eksportas, tiesa, pastarųjų pajamos iš vietos rinkos traukiasi. Štai tokioje aplinkoje gyvena Lietuvos IRT bendrovės.

„Verslo žinios“ tęsia sektorių lyderių rinkimų projektą – šįkart pristatome IRT įmonių pasiekimus, rinkoje vyraujančias tendencijas ir kviečiame rinkti IRT sektoriaus lyderį.

Nuo pernai – stabilus augimas

Kaip minėta, pagal esminius rodiklius (pajamas, ikimokestinį peną, pelningumą ir investicijas) Lietuvoje toliau pirmauja telekomunikacijų bendrovės. 2016 m. pagal pajamas 3 didieji ryšio operatoriai buvo maždaug 10 kartų didesni už programavimo įmones. Štai, pavyzdžiui, didžiausios pagal pajamas sektoriaus bendrovės „Telia Lietuva“ apyvarta pernai siekė beveik 346 mln. Eur. O 6-oje lentelės pozicijoje esančios UAB „Adform Lithuania“ – tai pirma pagal pajamas programavimo bendrovė šiame sąraše – apyvarta siekė kiek daugiau nei 14 mln. Eur. Situacija panašiai atrodo ir šiemet.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad pagal ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK) operatoriai patenka į „J“ raide pažymėtą skyrių – informacija ir ryšiai. Bet jų veikla yra gerokai platesnė, apima ir prekybą, ir paslaugas. Todėl telekomunikacijų segmentą aptarsime atskirai.

Verta pažymėti, kad dėl veiklos klasifikavimo į IRT sektoriaus lyderių rinkimus ir šiemet nepatenka kelios didelės šalies technologijų bendrovės, tokios kaip „Atea“ ir „Blue Bridge“ grupės įmonės – jų veikla priskiriama prekybos ir paslaugų sritims.

Tęsinys po grafiku

[infogram id=“irt_sektorius-864“ prefix=“8SB“ format=“interactive“ title=“Verslo aplinka: IRT sektoriaus BVP“]

Kalbant apie telekomunikacijų segmentą, matosi, kad 2015 m. atsigavusi elektroninių ryšių rinka toliau auga – pernai jos pajamos ūgtelėjo 4,8%.

Pagrindiniai šio segmento įmonių varikliai – didėjančios investicijos, augantis verslo klientų skaičius, įrangos ir paslaugų pardavimo apimtys bei suvartojamų duomenų kiekis.

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) skelbia, kad bendrai rinkos pajamos pernai siekė 656,2 mln. Eur Pajamos iš mobiliojo ryšio (įskaitant balsą ir duomenis) siekė apie 243,4 mln. Eur. Pernai operatoriai į elektroninių ryšių infrastruktūrą iš viso investavo beveik 97,4 mln. Jie sumokėjo ir daugiausia mokesčių.

Šiemet situacija telekomunikacijų segmente panaši. Nepaisant permainų, susijusių su technologijomis, tarptinkliniu ryšiu ir bendrovių sujungimu, 9 mėnesių įmonių rezultatai rodo nuoseklų sveiką augimą. O RRT prognozuoja, kad investicijos į elektroninių ryšių infrastruktūrą šiemet pirmą kartą nuo 2013 m. turėtų perkopti 100 mln. Eur.

Su iššūkiais susidorojo

Praėję ir šie metai Lietuvoje veikiančioms telekomunikacijų įmonėms nebuvo lengvi.

„Bitė Lietuva“ pernai oficialiai perėjo į naujo savininko – JAV investicijų bendrovės „Providence Equity“ – rankas. O šiemet „Bitė“ pakeitė komunikacijos vadovą. Juo tapo Antanas Bubnelis, kuris perėmė Žanos Jakevičienės pareigas. Pastaroji, drauge su dar anksčiau „Bitės“ komunikacijai vadovavusia Aukse Armonaite Glodiene įsteigė komunikacijos agentūrą „Attentum“.

„Teo“, „Omnitel“ ir BDC šiemet, po pusantrų metų trukusios integracijos, oficialiai tapo „Telia Lietuva“.

„Tele2“ didesnių vidinių sukrėtimų išvengė. Tačiau būta ir išorinių, galvos skausmą įmonėms sukėlusių, veiksnių.

2016 m. pradžioje baigėsi mobiliojo ryšio radijo dažnių aukcionas. Leidimus naudotis 900/1800 Mhz radijo dažnių juostomis laimėjo visi trys didieji šalies ryšio operatoriai. Tai jiems bendrai atsiėjo 38,1 mln. Eur. Vientisos dažnių juostos leis operatoriams sumažinti trukdžių tikimybę ir padidinti ryšio tinklų talpą.

Praėjusį mėnesį ryšio dažniai Lietuvoje buvo keičiami, dėl to visų trijų bendrovių technikai turėjo kelias bemieges naktis.

Šiemet liepą taip pat įsigaliojo ES reglamentas, numatantis tarptinklinio ryšio tarifų mažinimą Bendrijoje (angl. Roam Like at Home).

Iš pradžių ryšio bendrovės nerimavo, kad mažinami įkainiai gali pakenkti rezultatams. Jos net kreipėsi į Ryšių reguliavimo tarnybą ir prašė galimybės taikyti papildomas priemokas. Tačiau interneto naudojimas užsienyje padidėjo tiek, kad ne tik atsvėrė mažesnius tarifus, bet dar ir leido pagerinti finansinius rezultatus. Minėtų priemonių daugeliu atvejų net neprireikė.

Telekomunikacijų įmonės pastaruoju metu pradėjo ir 5G bandymus bei demonstracijas.

Be to, šiemet visi 3 operatoriai galutinai susitarė dėl bendros mobiliųjų mokėjimų platformos. Neseniai paskelbtas ir jos prekės ženklas „MoQ“.

Beje, „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) „Tele2“ ir „Telia Lietuvą“ šiemet paskelbė atitinkamai pirma ir antra skaidriausia bendrove Lietuvoje. „Bitė Lietuva“ atsidūrė 12 vietoje.

IT įmones maitina eksportas

Programavimo ir kitų IT paslaugų įmonės taip pat auga, bet ne iš vidaus rinkos, kaip yra ryšio bendrovių atveju, o iš eksporto. Tokios lyderių startiniame sąraše atsidūrusios bendrovės, kaip „NFQ Technologies“, „Ruptela“, „Adform“ ar „Visma“ jau kuris laikas didžiąją dalį pajamų gauna iš užsienio. Daugiausia vidaus rinkoje programavimo paslaugas arba nuosavo prekės ženklo produktus pardavinėjančios bendrovės į pirminį sąrašą nepateko. Jame nėra ir seniausių rinkoje vardų, tokių kaip „Alna“, „Blue Bridge“, „Algoritmų sistemos“, „Atea“ ir kt. Tiesa, kaip minėta, dalis jų į sąrašą nepateko todėl, kad jų veikla priskiriama prie prekybai arba paslaugų.

Paulius Vertelka, IRT įmonių asociacijos „Infobalt“ vadovas, sako, kad paslaugų eksporto apimtys pernai viršijo lūkesčius, o šiemet toliau auga.

„IRT sektoriaus pajamos auga 5 metus iš eilės. Nors didžiausią pajamų dalį ir toliau sudaro vidaus rinkos pajamos, kurios pernai šiek tiek sumažėjo, bendrą pajamų didėjimą paskatino 46% šoktelėjęs IT paslaugų eksportas”, – sako p. Vertelka.

[infogram id=“4cc6a5a4-c24c-4c29-a1b1-34f0e45c0f43“ prefix=“v3L“ format=“interactive“ title=“IRT lyderių rinkimuose dalyvaujančių įmonių finansiniai rodikliai 2015-2016 m.“]

Vietos rinka vis dar atrodo mieguista: pramonė savo sistemas atnaujina vangiai, o žadėti valstybės IT ūkio konsolidavimo darbai nejuda. O kol jie nepradėti, valstybė susilaiko ir nuo naujų viešųjų pirkimų. IRT įmonės vis dar laukia ir žadėto vyriausiojo valstybės informacijos pareigūno (CIO) biuro, kuris turėtų koordinuoti ir prižiūrėti valstybės IT reikalus.

Tiesa, p. Vertelka sako, kad vilties teikia finansinių technologijų segmento plėtra.

Jis giria Lietuvos banko pernai oficialiai deklaruotą atvirą ir draugišką požiūrį į „fintech“ įmones. Tai jau subrandinio pirmuosius vaisius. Lietuvoje kuriasi ir vietos, ir užsienio „fintech“ įmonės. Jos dar yra per mažos, kad patektų į IRT lyderių sąrašą, bet, kaip sako „Infobalt“ vadovas, pradžia – tikrai įkvepianti. Dar viena labai svarbi pastarojo meto tendencija, anot jo, yra pradėtas verslo ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimas kibernetinio saugumo srityje.

Tiek pernai, tiek šiemet įmonės susiduria su IT specialistų trūkumu, todėl nemažai bendrovių yra įkūrusios savo mokymo centrus, akademijas ar kitokias būsimų specialistų kalves.

Mažina apsukas

Į lyderių sąrašą pateko ir keli Lietuvoje veikiantys užsienio kompanijų paslaugų centrai, tokie kaip „Western Union Processing Lithuania“ ir „Intermedix Lietuva“. Grupių struktūroje tai labiau kaštų, o ne pajamų centrai. Bet jų apyvartos ir darbuotojų skaičiai – gana dideli. Štai, „Western Union Processing Lithuania“ pardavimo pajamos 2016 m. siekė beveik 50 mln. Eur. Tai trečias rezultatas po „Telios“, „Tele2“ ir „Bitės“.

Paslaugų centrai šiuo metu yra gana svarbi IRT sektoriaus ir visos šalies ekonomikos dalis. Todėl šiame segmente stebimi įvykiai kiek neramina. Nors Lietuvoje veikiantys paslaugų centrai tikina esantys patenkinti čia sukurta verslo aplinka, darbuotojais ir rezultatais, o kai kurie netgi mini plėtrą, pastarojo meto įvykiai rodo ką kita. Kai kurios dar neseniai apie plėtros planus skelbusios įmonės pranešė nutraukiančios veiklą arba mažinančios apsukas Lietuvoje. Tarp tokių – JAV draudimo milžinės AIG, suomių „Ahlstrom-Munksjo“ ir prancūzų „Teleperformance LT“ paslaugų centrai.

Kaip atrinktos sektoriaus lyderės

Lyderių rinkimuose dalyvauja bendrovės, kurios iki 2017 m. gegužės 31 d. yra pateikusios savo finansines ataskaitas Registrų centrui ir patenka į didžiausių Lietuvos bendrovių sąrašą.

Pirmajame rinkimų etape buvo atrinktos įmonės, remiantis tik finansiniais kriterijais:

1. pardavimo pajamos 2016 m.;

2. pardavimo pajamų pokytis 2016 m., palyginti su 2015 m.;

3. ikimokestinis pelnas 2016 m.;

4. ikimokestinio pelno pokytis 2016 m., palyginti su 2015 m.;

5. pelningumas 2016 m.

Tai reiškia, kad į sąrašą pateko po 5 įmones, IRT sektoriuje pirmaujančias pagal kiekvieną aukščiau išvardytą kriterijų.

Be to, atrinktos tik pelningai 2016 m. dirbusios bendrovės.

Balsavimas vyks dviem etapais. Pirmasis startuoja jau šiandien – lapkričio 7 d. Antrasis etapas, kuriame balsuosime už TOP3 sektoriaus bendroves, prasidės lapkričio 13 d. Iš TOP3 likusių bendrovių skaitytojai išrinks sektoriaus lyderį. Balsavimo rezultatus paskelbsime lapkričio 20 d.

Kviečiame susipažinti su bendrovių finansiniais rezultatais, palyginti jas įvairiais pjūviais ir išrinkti geriausią IRT sektoriaus įmonę.

Balsuoti galite čia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Apple“ Airijai sumokėjo per 13 mlrd. Eur mokesčių 4

Airija šią savaitę atgavo iš „Apple“ visus 13,1 mlrd. Eur neva nesumokėtų, bet ginčijamų mokesčių ir 1,2...

Technologijos
2018.09.19
„Scania“ vandenilio technologijas išbando Lietuvoje 1

Švedijos komercinio transporto gamintoja „Scania“ kartu su savo antrine bendrove „Scania Lietuva“ ir koncerno...

Technologijos
2018.09.19
RRT: Mobiliojo interneto vartojimas auga šuoliais

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) skelbia, kad bendrosios elektroninių ryšių sektoriaus pajamos 2018 m. II...

Technologijos
2018.09.18
„ACC Distribution“ perka „ACME Europe“

Konkurencijos taryba (KT) praneša leidusi vykdyti koncentraciją „ACME Grupei“, Orūnui Albertui Urbonui ir...

Technologijos
2018.09.18
Lietuvos banko „filtras“ suveikė: neįleido teisto prancūzo įmonės

Lietuvos bankas atmetė šalyje registruotos įmonės „Hush LT“ prašymą išduoti elektroninių pinigų įstaigos...

Rinkos
2018.09.18
„MoQ” reakcija į „Swedbank“ bekontakčių mokėjimų telefonu startą 34

Praėjus maždaug porai valandų po „Swedbank“ spaudos konferencijos, kurioje bankas pranešė apie naują...

Technologijos
2018.09.18
Trijų jūrų infrastruktūros sąraše – sinchronizacija, „Via Baltica“, „Rail Baltica“, GIPL

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime Rumunijoje Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų regiono lyderiai...

Verslo aplinka
2018.09.18
VŽ bando: „Swedbank“ paleidus mokėjimus telefonu, „MoQ“ reikės labai pasistengti Premium 25

„Swedbank“ šiandien, praėjus vos mėnesiui nuo „MoQ“ starto, pristato NFC principu veikiančius bekontakčius...

Technologijos
2018.09.18
Užsieniečiai ES pinigų prašo ekstraktų išgavimo ir celiuliozės pluošto technologijoms Premium 2

Užsienyje registruotos kompanijos Lietuvoje varžysis dėl ES investicijų į mokslinius tyrimus: akcininkų iš...

Pramonė
2018.09.18
„Swedbank“ paleido bekontakčius mokėjimus telefonu 25

Antradienį, rugsėjo 18 d., „Swedbank“ pristato bekontakčius atsiskaitymus telefonu. Ši naujovė yra viena iš...

Technologijos
2018.09.18
Pramonės sektoriaus apžvalga: lyderių receptai, pamokos, tendencijos Premium

Šiemet į dešimties „Verslo žinių“ pramonės lyderių reitingo dešimtuką patekusių įmonių bendras vardiklis –...

Pramonė
2018.09.18
El Ninjo reiškinys: poveikis Pietų rinkoms atsilieps labiau nei mūsų klimatui Premium

Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) skelbia 70% tikimybę, kad paskutinį šių metų ketvirtį Ramiajame...

Verslo aplinka
2018.09.17
Baigta byla dėl duomenų vagystės iš „Grožio chirurgijos“ klinikos 7

Generalinė prokuratūra ir policija baigė tirti bylą dėl duomenų vagystės iš „Grožio chirurgijos“ klinikos.

Technologijos
2018.09.17
Prekybininkų karus pakeitė „Tele2“ ir „Telios“ duetas Premium

Rudens pradžios tendencijos svarbios ir dėl auditorijos besikaunantiems televizijos kanalams, ir reklamos...

Rinkodara
2018.09.17
„Robotex“: kompetencija išaugo tiek, kad taisome užsieniečių klaidas Premium 3

Pramoninių robotų integravimo ir automatizavimo paslaugas siūlanti UAB „Robotex“ pernai dvigubai padidino...

Pramonė
2018.09.17
Protingi mokosi iš svetimų klaidų – paleista žinių dalijimosi platforma startuoliams

Lietuvos startuolių bendruomenės profesionalai ir pradedantys jungiasi į platformą „Startups for Startups“,...

Technologijos
2018.09.16
„Samsung“ serijos telefono „Note9“ apžvalga: vienas geriausių, bet šlamšto per daug 4

Šiemet „Samsung“ pristatė dar vieną „Galaxy Note“ serijos telefoną – „Note9“. Nuo „Note8“ ar „Galaxy S9“ šis...

Verslo klasė
2018.09.16
„SpaceX“ pasirašė pirmą kosminio turizmo sutartį

Elono Musko raketų bendrovė „Space Exploration Technologies Corp.“ („SpaceX“) pasirašė sutartį su pirmu...

Technologijos
2018.09.15
Analitikai: „iPhone“ gerbėjai nepagailės ir 1.500 USD 26

Naujausius „Apple“ įrenginius Volstrito analitikai vertina gerai. Ypatingo technologijų lūžio šiuose...

Technologijos
2018.09.14
Svarstoma, kas kelia bitkoino kainų bangas 11

Kriptovaliutų rinkoje nerimsta spekuliacijos, kas nulėmė staigų bitkoino kainos kritimą praėjusią savaitę.

Rinkos
2018.09.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau