Entuziastų judėjimai: 13.000 mikrokompiuterių ir pagalba „Investuok Lietuvoje“

Publikuota: 2017-11-05
Iš kairės Rygaudas Guogis, Povilas Poderskis ir Vladas Lašas „Verslo žinių“ surengtoje pažangos konferencijoje „Išmani Lietuva“: be tikėjimo nieko nepakeisi. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Iš kairės Rygaudas Guogis, Povilas Poderskis ir Vladas Lašas „Verslo žinių“ surengtoje pažangos konferencijoje „Išmani Lietuva“: be tikėjimo nieko nepakeisi. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šiemet sėkmingai įgyvendintos dvi didelio atgarsio visuomenėje sulaukusios visuomeninės iniciatyvos. Dėl vienos 13.000 šalies penktokų gavo mikrokompiuterius, dėl kitos – buvo skirtas papildomas finansavimas stengiantis pritraukti dideles užsienio investicijas.

„Jėga, kurią dabar turi visuomenė, bendruomenės, būdas bendrauti nelaukiant nusistovėjusių autoritetų arba tradicinės medijos, rodo, kad mes galime labai daug pakeisti, – sako pažangių idėjų visuomenei siūlantis verslininkas Vladas Lašas. – Viskas prasideda nuo mažos komandos, dažniausiai mažesnės už krepšinio: 3–5 žmonės ir beprotiška idėja pradeda sklisti kaip geras virusas, eksponentiškai auginti komandą. Ne visada taip įvyksta, ne visada gali atrasti, kad taip bus.“

„Teslos“ vilionės

Beveik prieš metus p. Lašas paragino visiems kartu imtis veiksmų mėginant suvilioti JAV automobilių gamintoją „Tesla“ statyti ličio baterijų gamybos fabriką „Gigafactory“ Lietuvoje. Šia mintimi užsikrėtė VšĮ „Mokymosi mokykla“ direktorius Rygaudas Guogis ir daugiau entuziastų.

„Pamaniau, kad negali likti taip – „Verslo žinios“ paskelbė p. Lašo įžvalgą, komentatoriai pasisakė, kad pas mus nėra elektros, nėra ličio, nėra žmonių, – ir viskas. Tada tiesiog į „Verslo žinių“ komentarų skiltį įkėliau registracijos formą ir pakviečiau susitikti bei pasikalbėti. ISM vadybos ir ekonomikos universitetas suteikė erdvę, per kelias dienas susibėgome ir pamatėme, kad ši tema įdomi visiems: nuo moksleivių ir studentų iki kur nors Panevėžio garažuose kuriančių elektromobilį ar politikų, verslininkų“, – prisimena p. Guogis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Susitikime susibūrusi iniciatyvinė grupė surengė 24 valandų idėjų generavimo ir pasirengimo „Teslos“ vilionėms maratoną, kurį pavadino „Gigathon: Let’s bring Gigafactory to Lithuania“. Šio renginio atidaryme dalyvavo premjeras Saulius Skvernelis, o tuometinis ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius pažadėjo, jei reikės, nors ir nešiosiantis automobilių gamintojos įkūrėją ir vykdomąjį direktorių Eloną Muską.

Premjeras prieš kamerą

Susibūrusios komandos kūrė idėjas, kaip atkreipti JAV bendrovės dėmesį, ir varžėsi dėl 1.000 Eur prizo. Jį laimėjo komanda, pasiūliusi pradėti tiesioginę transliaciją, kai kambaryje sėdėtų premjeras Saulius Skvernelis arba prezidentė Dalia Grybauskaitė ir lauktų, kol jam ar jai paskambintų p. Muskas. Verslininkui ir jo bendrovei būtų išsiųstas laiškas su asmeniniu telefono numeriu.

„Psichologinė dalis būtų tokia, kad sėdi, tarkime, p. Skvernelis, laikas tiksi, barzda auga ir anksčiau ar vėliau p. Muskas jam vis tiek paskambina. Kai komisija išrinko šią idėją, baisiausias dalykas, kad p. Muskas tikrai paskambintų, o ką mes tada jam pasakytume? Kad kur nors prie Kauno greičiausiai būtų koks nors žemės sklypas, kuriame, jei labai pasistengtume, išrautume krūmus, nutiestume elektros kabelį ir galėtume pradėti ką nors galvoti“, – apie tuometinius svarstymus „Verslo žinių“ konferencijoje „Išmani Lietuva“ kalbėjo p. Guogis.

Ši idėja nebuvo įgyvendinta, buvo pasirinkta vieną žymiausių pasaulio verslininkų pamėginti pasiekti per kompiuterinių žaidimų bendruomenę. Žaidime „Minecraft“ buvo pastatytas virtualus „Gigafactory“ fabrikas ir objektai, kurie galėtų būti patrauklūs automobilių gamintojai. „Tesla“ į vaizdo transliavimo platformoje „Youtube“ atsiradusią daugiau nei 2 minutes trunkančią reklamą reagavo mikrotinklaraštyje „Twitter“.

„Lietuviai žino kelią į mūsų širdis: antrojo gigafabriko (statybos galimybių) pristatymas, panaudojant „Minecraft“, – buvo rašoma bendrovės paskyroje.

Nors vis dar neaišku, kur bus statomas JAV bendrovės fabrikas, entuziastai įnešė pokyčių. Buvo nuspręsta investicijų pritraukimo agentūrai „Investuok Lietuvoje“ skirti papildomą finansavimą ir įdarbinti dar žmonių, kurie dirbtų pritraukiant itin stambių investuotojų.

„Jeigu iniciatyva sulaukia visuomenės palaikymo, pati visuomenė nurodo, ką valdžiai daryti. Nelaukdami rinkimų per dvi savaites mes galime padaryti „Gigathoną“, kaip pritraukti „Tesla Gigafactory“. „Investuok Lietuvoje“ komanda turėjo per mažai resursų, kad galėtų užsiimti tokiais projektais, bet ji gavo papildomą finansavimą priimti daugiau žmonių, kurie dirba prie „Gigafactory“ klasės projektų“, – aiškina p. Lašas.

13.000 mikrokompiuterių

Maždaug prieš metus užsimezgė ir iniciatyva Lietuvos moksleiviams dovanoti po mikrokompiuterį. Prie šios idėjos skirtingais periodais prisidėjo taip pat daugiau nei 100 žmonių ir pateikė savo iniciatyvų, patarimų ar konkrečių darbų.

„Entuziastų buvo daug, bet, kai reikia įgyvendinti, daug žmonių tebelieka kritikai ir pasakoja, kaip tai reikėtų padaryti. Gana nedaug jų eina, daro ir tai įgyvendina“, – apie greitai idėjomis susižavinčius ir taip pat greitai entuziazmą prarandančius kalba vienas iš šios iniciatyvos vedlių Povilas Poderskis.

Kad būtų nupirktas 1 mikrokompiuteris, Kompiuteriukų paramos fondui reikia 12 Eur. Prie iniciatyvos prisideda fiziniai ir juridiniai asmenys, o kad visi penktokai gautų po tokį įrenginį, reikia maždaug 400.000 Eur. Tokią sumą buvo tikimasi surinkti iki šio rudens, tačiau to padaryti nepavyko, todėl mikrokompiuterius gavo ne visi šalies penktokai.

„Pavyko išdalyti apie 13.000 mikrokompiuterių. Tai yra maždaug pusė penktokų. Toliau renkame pinigus, sudarome sąlygas, kad vaikai turėtų paspirtį, kad atvažiuotų savanoriai su jais dirbti, kad būtų medžiagos. Tas darbas vyksta“, – dėsto p. Poderskis.

Pasak jo, iniciatyvą žodžiais ar nedideliais veiksmais palaikančių žmonių būrys yra didelis. Tačiau vis tiek reikia keleto žmonių, kurie strateguotų ir aktyviai rūpintųsi idėją įgyvendinti.

„Entuziastų yra pakankamai daug, mes kiek galime stengiamės juos suburti, bet yra šerdis, pagrindinė komanda, kuri labiausiai tiki. Tvarus judėjimas – retas, reikia turėti daug užsidegimo, kantrybės ir palaikančiųjų“, – kalba p. Poderskis.

Pasak pašnekovo, tokių iniciatyvų nereikėtų suprasti kaip atsako į netenkinantį valdžios struktūrų darbą. Jo teigimu, valdžios ir visuomenės skirtis sunkiai suprantama.

„Esame viena valstybė ir stengiamės, kad gyvenimas čia būtų geresnis. Iniciatyvos, kurios ateina iš apačios, yra tos pačios Lietuvos iniciatyvos, su jomis stengiamės dėl geresnio gyvenimo, – sako vienas iniciatorių. – Nebūtinai visos iniciatyvos turi būti valdžios. Valdžia negali visko padaryti. Visi dirbame dėl tų pačių tikslų ir svarbiausia, kad valdžia netrukdytų, ji tikrai daug ko nepadarys, tai reikia padaryti patiems.“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Lietuva patyrė intensyvią Rusijos programišių kibernetinę ataką: didžiausios problemos suvaldytos 10

Dėl su Rusija siejamos programišių grupuotės tebesitęsiančios kibernetinės atakos pirmadienį strigo dalies...

Inovacijos
2022.06.27
Atstatyta Migracijos departamento informacinių sistemų veikla 3

Pašalinus informacinių sistemų trikdžius pirmadienio pavakarę atstatyta pasų išdavimo veikla, informavo...

Verslo aplinka
2022.06.27
VMI patiria DDoS ataką – atjungtos sistemos 6

Užfiksavus neįprastai didelį prisijungimų srautą prie Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sistemų, dėl...

Finansai
2022.06.27
Švedų tyliai nupirkta Kauno žaidimų kūrėja „Tutotoons“ pelną augino 15 kartų Premium 1

Kauno mobiliųjų žaidimų kūrėjai „Tutotoons“ karantinas leido pasiekti rekordinį pelną ir apyvartą. Be to,...

Inovacijos
2022.06.27
Tiksliosios technologijos tvariai užaugintam kokybiškam maistui – Lietuvos ūkių dabartis Verslo tribūna

Neįtikėtinu greičiu tobulėjančios šiuolaikinės technologijos ir inovatyvūs sprendimai keičia Lietuvos...

Išmani Lietuva
2022.06.27
Saulę įkinkiusi „Krekenavos agrofirma“ jau dirsčioja ir į vėją Verslo tribūna 1

Vien žalią elektros energiją naudojanti mėsos perdirbimo įmonė „Krekenavos agrofirma“ dar šiais metais...

Pramonė
2022.06.27
Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
„Solana Labs“ pristatė kriptovaliutų mėgėjams skirtą telefoną „Saga“

Ukrainiečių įkurta bendrovė „Solana Labs“, sukūrusi ir vystanti blokų grandinės platformą bei kriptovaliutą...

Inovacijos
2022.06.26
R. Paulas. Lietuvos IT – „amazing“. Bet ar nepritrūks talentų? 8

Lietuva JAV tebeturi žinomumo problemą – tiek apskritai kaip šalis, tiek, juo labiau, kaip investavimo...

Nuomonės
2022.06.26
„Amazon“ planas: „Alexa“ galės atkartoti bet kieno balsą

Technologijų bendrovė „Amazon“ teigia, kad jos kuriamas balsu valdomas skaitmeninis asistentas „Alexa“ galės...

Inovacijos
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
Vokietijoje pradėtas tyrimas dėl „Google Maps“ antikonkurencinės praktikos

Vokietijos Konkurencijos priežiūros tarnyba antradienį pranešė pradėjusi tyrimą „Google Maps“ atžvilgiu dėl...

Inovacijos
2022.06.24
Dėl kibernetinių atakų galimi „Lietuvos geležinkelių“ svetainių sutrikimai

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupė susiduria su grupės bendrovių interneto svetainių sutrikimais. Bendrovės...

Logistika
2022.06.23
Startuolio „DappRadar“ įkūrėjas: užsitęsus kriptovaliutų kainų kilimui, pradedi laukti ir kriptožiemos Premium 1

Nuo metų pradžios kriptorinkoje besitęsiantis smukimas yra geras metas susitelkti į darbus ir patikrinti...

Inovacijos
2022.06.23
P. Kuisys: ruošiamės blogiausiam, o tikimės geresnio Premium

Nors ekonominės krizės – galbūt pageidaujamas reiškinys, į jas reikėtų žiūrėti kaip į savotišką gydymą – per...

Inovacijos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
„Telia Lietuvos“ komandą papildė trys naujos vadovės 4

„Telia Lietuvos“ valdyba patvirtino naują bendrovės struktūrą ir iš įmonės vidaus paskyrė privačių klientų,...

Vadyba
2022.06.23
Teks augti iš nuosavo kapitalo

Pasibaigus pigių pinigų vakarėliui, pasaulio technologijų įmonės praneša stabdančios plėtros planus, o...

Nuomonės
2022.06.23
„Google“ sutiko mokėti už Vikipedijos turinį

„Google“ sutiko mokėti Vikipedijai už jos paieškos sistemoje rodomą turinį – tais pačiais principais kaip...

Inovacijos
2022.06.22
„Vinted“ pristato siuntimo paslaugų verslą, M. Mikuckas atsitraukia nuo kasdienės veiklos įmonėje 12

„Vinted“ grupė, valdanti didžiausią Europoje internetinę naudotų mados prekių tarpusavio prekybos platformą...

Inovacijos
2022.06.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku