Entuziastų judėjimai: 13.000 mikrokompiuterių ir pagalba „Investuok Lietuvoje“

Šiemet sėkmingai įgyvendintos dvi didelio atgarsio visuomenėje sulaukusios visuomeninės iniciatyvos. Dėl vienos 13.000 šalies penktokų gavo mikrokompiuterius, dėl kitos buvo skirtas papildomas finansavimas stengiantis pritraukti dideles užsienio investicijas.
Jėga, kurią dabar turi visuomenė, bendruomenės, būdas bendrauti nelaukiant nusistovėjusių autoritetų arba tradicinės medijos, rodo, kad mes galime labai daug pakeisti, sako pažangių idėjų visuomenei siūlantis verslininkas Vladas Lašas. Viskas prasideda nuo mažos komandos, dažniausiai mažesnės už krepšinio: 35 žmonės ir beprotiška idėja pradeda sklisti kaip geras virusas, eksponentiškai auginti komandą. Ne visada taip įvyksta, ne visada gali atrasti, kad taip bus.
Teslos vilionės
Beveik prieš metus p. Lašas paragino visiems kartu imtis veiksmų mėginant suvilioti JAV automobilių gamintoją Tesla statyti ličio baterijų gamybos fabriką Gigafactory Lietuvoje. Šia mintimi užsikrėtė VšĮ Mokymosi mokykla direktorius Rygaudas Guogis ir daugiau entuziastų.
Pamaniau, kad negali likti taip Verslo žinios paskelbė p. Lašo įžvalgą, komentatoriai pasisakė, kad pas mus nėra elektros, nėra ličio, nėra žmonių, ir viskas. Tada tiesiog į Verslo žinių komentarų skiltį įkėliau registracijos formą ir pakviečiau susitikti bei pasikalbėti. ISM vadybos ir ekonomikos universitetas suteikė erdvę, per kelias dienas susibėgome ir pamatėme, kad ši tema įdomi visiems: nuo moksleivių ir studentų iki kur nors Panevėžio garažuose kuriančių elektromobilį ar politikų, verslininkų, prisimena p. Guogis.
Susitikime susibūrusi iniciatyvinė grupė surengė 24 valandų idėjų generavimo ir pasirengimo Teslos vilionėms maratoną, kurį pavadino Gigathon: Lets bring Gigafactory to Lithuania. Šio renginio atidaryme dalyvavo premjeras Saulius Skvernelis, o tuometinis ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius pažadėjo, jei reikės, nors ir nešiosiantis automobilių gamintojos įkūrėją ir vykdomąjį direktorių Eloną Muską.
Premjeras prieš kamerą
Susibūrusios komandos kūrė idėjas, kaip atkreipti JAV bendrovės dėmesį, ir varžėsi dėl 1.000 Eur prizo. Jį laimėjo komanda, pasiūliusi pradėti tiesioginę transliaciją, kai kambaryje sėdėtų premjeras Saulius Skvernelis arba prezidentė Dalia Grybauskaitė ir lauktų, kol jam ar jai paskambintų p. Muskas. Verslininkui ir jo bendrovei būtų išsiųstas laiškas su asmeniniu telefono numeriu.
Psichologinė dalis būtų tokia, kad sėdi, tarkime, p. Skvernelis, laikas tiksi, barzda auga ir anksčiau ar vėliau p. Muskas jam vis tiek paskambina. Kai komisija išrinko šią idėją, baisiausias dalykas, kad p. Muskas tikrai paskambintų, o ką mes tada jam pasakytume? Kad kur nors prie Kauno greičiausiai būtų koks nors žemės sklypas, kuriame, jei labai pasistengtume, išrautume krūmus, nutiestume elektros kabelį ir galėtume pradėti ką nors galvoti, apie tuometinius svarstymus Verslo žinių konferencijoje Išmani Lietuva kalbėjo p. Guogis.
Ši idėja nebuvo įgyvendinta, buvo pasirinkta vieną žymiausių pasaulio verslininkų pamėginti pasiekti per kompiuterinių žaidimų bendruomenę. Žaidime Minecraft buvo pastatytas virtualus Gigafactory fabrikas ir objektai, kurie galėtų būti patrauklūs automobilių gamintojai. Tesla į vaizdo transliavimo platformoje Youtube atsiradusią daugiau nei 2 minutes trunkančią reklamą reagavo mikrotinklaraštyje Twitter.
Lietuviai žino kelią į mūsų širdis: antrojo gigafabriko (statybos galimybių) pristatymas, panaudojant Minecraft, buvo rašoma bendrovės paskyroje.
Nors vis dar neaišku, kur bus statomas JAV bendrovės fabrikas, entuziastai įnešė pokyčių. Buvo nuspręsta investicijų pritraukimo agentūrai Investuok Lietuvoje skirti papildomą finansavimą ir įdarbinti dar žmonių, kurie dirbtų pritraukiant itin stambių investuotojų.
Jeigu iniciatyva sulaukia visuomenės palaikymo, pati visuomenė nurodo, ką valdžiai daryti. Nelaukdami rinkimų per dvi savaites mes galime padaryti Gigathoną, kaip pritraukti Tesla Gigafactory. Investuok Lietuvoje komanda turėjo per mažai resursų, kad galėtų užsiimti tokiais projektais, bet ji gavo papildomą finansavimą priimti daugiau žmonių, kurie dirba prie Gigafactory klasės projektų, aiškina p. Lašas.
13.000 mikrokompiuterių
Maždaug prieš metus užsimezgė ir iniciatyva Lietuvos moksleiviams dovanoti po mikrokompiuterį. Prie šios idėjos skirtingais periodais prisidėjo taip pat daugiau nei 100 žmonių ir pateikė savo iniciatyvų, patarimų ar konkrečių darbų.
Entuziastų buvo daug, bet, kai reikia įgyvendinti, daug žmonių tebelieka kritikai ir pasakoja, kaip tai reikėtų padaryti. Gana nedaug jų eina, daro ir tai įgyvendina, apie greitai idėjomis susižavinčius ir taip pat greitai entuziazmą prarandančius kalba vienas iš šios iniciatyvos vedlių Povilas Poderskis.
Kad būtų nupirktas 1 mikrokompiuteris, Kompiuteriukų paramos fondui reikia 12 Eur. Prie iniciatyvos prisideda fiziniai ir juridiniai asmenys, o kad visi penktokai gautų po tokį įrenginį, reikia maždaug 400.000 Eur. Tokią sumą buvo tikimasi surinkti iki šio rudens, tačiau to padaryti nepavyko, todėl mikrokompiuterius gavo ne visi šalies penktokai.
Pavyko išdalyti apie 13.000 mikrokompiuterių. Tai yra maždaug pusė penktokų. Toliau renkame pinigus, sudarome sąlygas, kad vaikai turėtų paspirtį, kad atvažiuotų savanoriai su jais dirbti, kad būtų medžiagos. Tas darbas vyksta, dėsto p. Poderskis.
Pasak jo, iniciatyvą žodžiais ar nedideliais veiksmais palaikančių žmonių būrys yra didelis. Tačiau vis tiek reikia keleto žmonių, kurie strateguotų ir aktyviai rūpintųsi idėją įgyvendinti.
Entuziastų yra pakankamai daug, mes kiek galime stengiamės juos suburti, bet yra šerdis, pagrindinė komanda, kuri labiausiai tiki. Tvarus judėjimas retas, reikia turėti daug užsidegimo, kantrybės ir palaikančiųjų, kalba p. Poderskis.
Pasak pašnekovo, tokių iniciatyvų nereikėtų suprasti kaip atsako į netenkinantį valdžios struktūrų darbą. Jo teigimu, valdžios ir visuomenės skirtis sunkiai suprantama.
Esame viena valstybė ir stengiamės, kad gyvenimas čia būtų geresnis. Iniciatyvos, kurios ateina iš apačios, yra tos pačios Lietuvos iniciatyvos, su jomis stengiamės dėl geresnio gyvenimo, sako vienas iniciatorių. Nebūtinai visos iniciatyvos turi būti valdžios. Valdžia negali visko padaryti. Visi dirbame dėl tų pačių tikslų ir svarbiausia, kad valdžia netrukdytų, ji tikrai daug ko nepadarys, tai reikia padaryti patiems.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti