Mačiulis: „blockchain“ yra puiki technologija, bet nesileiskite apgaunami
FOTOGALERIJA ICO ir kriptovaliutos (12 nuotr.)
Blokų grandinės technologija (blockchain) yra nuostabi ir turi milžinišką potencialą. Bet per pastarąjį pusmetį kriptovaliutų rinka tiesiog sprogo, atsirado pirminiai kriptovaliutų siūlymai (ICO), kurių didžioji dalis yra apgaulė, konferencijoje Išmani Lietuva kalbėjo Nerijus Mačiulis, Swedbank vyriausiasis ekonomistas.
Jo teigimu, esminės neįtikėtino kriptovaliutų ir ICO populiarumo priežastys yra kelios. Pirmoji tai pagrindinių kriptovaliutų bitkoino ir ethereum kainų kilimas (jos šiemet atitinkamai augo nuo kelių šimtų procentų iki 5.000%). Antroji yra ta, kad kriptovaliutų iki šiol iškasta nemažai, bet realiame verslo pasaulyje jų nebuvo kur padėti. Kai buvo sugalvotas ICO modelis, šliuzai atsivėrė ir kriptovaliutos ėmė plūsti į verslą.
Ponas Mačiulis leidžia suprasti, kad šiuo atveju žodį verslas tikrai reikia rašyti kabutėse, nes apie 99% tokių verslų kūrėjų tiesiog siekia susirinkti pinigus arba turi gerų norų, bet nežino, kaip įgyvendinti planus.
Tiesiog atiduoda pinigus
Per pastarąjį pusmetį atsirado ICO beveik viskam, ką tik galite įsivaizduoti. Pavyzdžiui, Rusijoje yra zavodkoinai, kurie neva siūlo galimybes investuoti į pramonės įmones, yra dentakoinai, skirti odontologijos sektoriui. Yra net tokie dalykai kaip fuckoin, kurių aprašuose tiesiai šviesiai sakoma: duokit mums savo pinigus, už tai nieko negausite. Neįtikėtina, bet jie surinko kelis šimtus tūkstančių dolerių, pasakojo p. Mačiulis.
Jis priduria, kad fuckoin, Useless Ethereum Token ir kitų panašių projektų sėkmė, tik paskatino kitus asmenis siūlyti ICO. O tai sukėlė sniego gniūžtės efektą.
Kriptovaliutas (lydianCoin) reklamuoja net Paris Hilton. Ir aš esu tikras, kad ji puikiai supranta, kas tai yra, ironizuoja Swedbank ekonomistas.
Privalumai ir trūkumai
Pono Mačiulio nuomone, blockchain technogija, kuria paremtos kriptovaliutos, yra geras dalykas, nes ji užtikrina, duomenų (taip pat ir finansinių transakcijų) saugumą ir skaidrumą. Prie informacijos gali lengvai prieiti visi suinteresuoti asmenys, bet negali nieko keisti, nes nėra vienos konkrečios vietos kurioje laikoma informacija. Tai gali būti panaudota, pavyzdžiui, medicininių įrašų saugojimui bei perdavimui tarp paciento ir gydytojo.
Tačiau jis mini ir grėsmes, susijusias su anoniminiu terorizmo finansavimu, pinigų plovimu ir kt. Dėl to į kriptovaliutas kreivai žiūri į ir kai kurios valstybės bei finansų prievaizdai.
Ekonomistas priduria, kad blockchain bei kriptovaliutos dar susiduria ir su technologiniais apribojimais. Pavyzdžiui, blockchain per sekundę galima užregistruoti 7 transakcijas. Palyginti, Visa sistemoje maksimalus techniškai įmanomas transakcijų skaičius per sekundę siekia apie 50.000.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti