Tegyvuoja fizika: Lietuva tapo CERN nare
FOTOGALERIJA Sutarties su CERN pasirašymas (9 nuotr.)
Šiandien (birželio 27 d.) prezidentūroje pasirašyta sutartis su Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija (CERN). Abejų pusių atstovams padėjus parašus, Lietuva tapo asocijuota CERN nare.
Sutartį pasirašė Linas Linkevičius, užsienio reikalų ministras ir dr. Fabiola Gianotti, su delegacija į Lietuvą atvykusi CERN generalinė direktorė.
Nuo šiandien Lietuva asocijuotoji didžiausios pasaulyje mokslo institucijos narė, priklausanti pažangiausių mokslo valstybių bendruomenei ir prisidedanti prie svarbiausio CERN tikslo vienyti pasaulio mokslininkus bendram darbui. Tarp Baltijos šalių Lietuva pirmoji pasiekė narystę šioje organizacijoje.
Prezidentė, sveikindama šį ypatingos reikšmės valstybei įvykį, sakė, kad sutarties su CERN pasirašymas tai Lietuvos mokslininkų talento ir potencialo, mūsų bendrų pastangų, skatinant mokslą ir inovacijas, pripažinimas. Tai dar vienas įrodymas, kaip toli Lietuva pažengė į priekį per 27-erius Nepriklausomybės metus.
Lietuva kelią į šią svarbią dieną pradėjo prieš trylika metų, kai buvo pasirašytas susitarimas dėl šalies institucijų dalyvavimo CERN atliekamuose didelių energijų dalelių fizikos bandymuose, bet Lietuvos fizikai į CERN žengė jau prieš ketvirtį amžiaus.
Su CERN bendrus projektus vykdo Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos, Lietuvos sveikatos mokslų universitetais, lazerių gamintojos Ekspla ir Standa.
Šiuo metu Europos branduolinių tyrimų organizacijoje kartu su talentingiausiais planetos mokslininkais darbuojasi mūsų šalies fizikai, inžinieriai, informacinių technologijų specialistai, kasmet stažuojasi dėstytojai, mokytojai ir studentai.
Nuo šiol Lietuvos atstovai dalyvaus CERN Tarybos posėdžiuose, o mūsų šalies įmonės galės dalyvauti šios organizacijos viešųjų pirkimų konkursuose.
Vienas būsimų Lietuvos siekių per penkerius metus įkurti CERN verslo inkubatorių, kuris pasaulyje būtų septintasis ir pritrauktų verslininkus tiek iš Europos, tiek ir iš viso pasaulio.
Narystė CERN yra tiesiogiai susijusi su naryste Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (OECD), kuri ypatingą dėmesį skiria inovacijoms.
Iki šiol CERN turėjo 21 narę ir 2 asocijuotąsias nares. Po CERN Tarybos sprendimo Lietuva tapo trečiąja asocijuotąja nare. Šiuo metu 40 pasaulio šalių veikia 170 CERN duomenų centrų, kurie sukuria apie 2 milijonus darbo vietų.
VŽ rašė, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusių metų pradžioje lankėsi CERN ir su jos generaline direktore Fabiola Gianotti aptarė Lietuvos partnerystės su šia prestižine mokslo institucija sąlygas. Netrukus po šio vizito Vilniuje buvo surengta paroda, suteikusi galimybę mūsų šalies žmonėms apžiūrėti CERN dalelių greitintuvo dirbtinį tunelį.
Europos branduolinių tyrimų organizacijoje atliekami unikalūs moksliniai eksperimentai, galintys pakeisti žmonijos ateitį, čia dirba talentingiausi planetos mokslininkai, tarp jų ir Lietuvos atstovai, stažuojasi mūsų dėstytojai ir mokytojai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti