Valstybės kontrolė: e. sveikatos sistemos bėdos nėra sprendžiamos

Aukščiausioji audito institucija Valstybės kontrolė atliko e. sveikatos trečiojo plėtros etapo (20122015 m.) sistemos auditą. Šiame etape, kurio vertė apie 30 mln. Eur, buvo kartojamos ankstesniems kūrimo etapams būdingos klaidos: strateginio valdymo ir racionalaus požiūrio į informacinių sistemų finansavimą trūkumas.
E. sveikatos sistema tai skaitmenizuoti pacientų sveikatos duomenys (ligos istorijos įrašai, receptai, medicininės pažymos ir pan.) ir informacinės technologijos, kuriomis sudaroma galimybė šiais duomenimis keistis tarp gydymo ir kitų susijusių įstaigų (Sodra, Valstybinė ligonių kasa ir pan.). Lietuvoje e. sveikatos sistema buvo diegiama nuo 2005 m., trimis plėtros etapais. Į jos kūrimą jau investuota beveik 40 mln. Eur.
Problemos tos pačios
Auditas parodė, kad naudojimasis sistema išlieka pasyvus, neišspręsta IT infrastruktūros trūkumo problema, nėra sukurtos visos e. sveikatos sistemai būtinos sąsajos tarp įstaigų, stringa e. parašo naudojimas, nėra aiškus incidentų valdymo ir šalinimo procesas, užtikrinamos ne visos ypatingos svarbos asmens duomenų saugumo priemonės, kyla klausimų dėl sukurtos sistemos palaikymo ateityje.
Vienas iš strateginio valdymo trūkumo ir neracionalaus lėšų panaudojimo pavyzdžių besidubliuojantys sprendimai. E. sveikatos sistemos regioninių projektų planavimo etape nebuvo išsamiai apsvarstytos lygiaverčių projektų apjungimo ir tiražavimo galimybės, todėl 8 regioniniuose projektuose, kurių vertė siekia beveik 2 mln. Eur, dalyvavusios asmens sveikatos priežiūros įstaigos atskirai kūrė, modernizavo ir finansavo 17 informacinių sistemų funkcijų, kurios kitose įstaigose buvo analogiškos.
VŽ rašė, kad e. sveikatos sistemas Lietuvoje bandyta kurti ir anksčiau. Problemų dar yra visas kalnas, bet šįkart projektas bent jau pajudėjo iš mirties taško. VŽ žiniomis, pirminė dabartinio projekto idėja buvo nebloga: sukurti vieną sistemą ir leisti sveikatos priežiūros įstaigoms bei pacientams prie jos jungtis per interneto naršyklę. Tačiau įtakingi kai kurių sveikatos priežiūros įstaigų vadovai net bendram šalies ir pacientų labui nesutiko atsisakyti informacinių sistemų, į kurias buvo investavę anksčiau ir įtikino ministeriją, kad viena sistema bloga mintis. Todėl projektas pakeistas ir nuspręsta, kad Lietuvos e. sveikatos sistema turi turėti vieną centrinę sistemą ir krūvą mažesnių sistemėlių sveikatos priežiūros įstaigose. Su šiuo projektu dirbančių programuotojų teigimu, visų jų sujungimas į vieną darniai veikiantį darinį yra tikras košmaras, balansuojantis ant neįmanomų dalykų ribos.
Savo ruožtu, Valstybės kontrolė šiandien publikuotoje ataskaitoje atkreipia dėmesį, kad 2015 m. patvirtinta 20152025 m. E. sveikatos plėtros programa, planuojamos investicijos sudaro apie 28 mln. Eur. Jos pagrindu planuojama toliau vystyti e. sveikatos sistemą, tačiau, jei ši programa nebus peržiūrėta, susidursime su tomis pačiomis e. sveikatos sistemos plėtros problemomis.
Aukščiausioji audito institucija Sveikatos apsaugos ministerijai pateikė rekomendacijas padėsiančias užtikrinti sukurtos sistemos veikimą, taip pat, prieš pradedant naująjį sistemos plėtros etapą, dar kartą įsivertinti klaidas ir numatyti priemones, užtikrinančias, kad naujajame plėtros etape būtų sukurtas tvarus sistemos valdymo ir finansavimo modelis.
Ministerija: klaidos jau taisomos
VK paskelbus minimą ataskaitą, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) po kelių valandų išplatino pranešimą, kuriame teigiama: SAM vadovybė vertina VK teikiamas išvadas ir rekomendacijas, nes šios institucijos patarimai yra vertingi, padeda taisyti sistemines klaidas sveikatos priežiūros sistemoje, kurias SAM vadovybė ir pati mato bei fiksuoja. Tad neabejotinai į šias pateiktas rekomendacijas bus atsižvelgta ir jomis vadovaujantis taisomi E. sveikatos trūkumai.
SAM pranešime spaudai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad iš ankstesnės valdžios yra paveldėtas itin sudėtingas projektas, kuris tęsiasi nuo 2005 m. ir kurio du pirmieji bandymai buvo nesėkmingi.
Taip pat šiai dienai nustatėme, kad ir trečiasis E. sveikatos projektas turi ne vieną probleminę vietą, pvz. nėra supaprastintas el. parašo naudojimas, kaip yra kitose šalyse. Neabejotinai, šias ir kitas problemas būtina spręsti. Suprasdama e. sveikatos ypatingą svarbą bei įvertinusi jau išleistą pinigų sumą 40 mln. Eur dabartinė ministerijos vadovybė prisiima atsakomybę taisyti problemines e. sveikatos projekto vietas, taip išsprendžiant dėl jų kylančias problemas. Jau yra duoti konkretūs terminai atsakingiems SAM darbuotojams VK nurodytiems trūkumams šalinti, sako Audrius Daunoravičius, Sveikatos apsaugos ministro patarėjas, kuruojantis e. Sveikatos klausimus.
Jis priduria, kad dėl galimai korupcinio pobūdžio kai kurių projekto dalyvių veiklos, SAM jau kreipės į spec. tarnybas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti