Iliustruotasis mokslas: 10 didžiausių medikų klaidų

Publikuota: 2016-09-03
Gydytojai manė, kad lobotomija galima išgydyti psichikos ligas, tačiau iš tiesų pacientai buvo smarkiai žalojami. „REUTERS“/„Scanpix“ nuotr.
svg svg
Gydytojai manė, kad lobotomija galima išgydyti psichikos ligas, tačiau iš tiesų pacientai buvo smarkiai žalojami. „REUTERS“/„Scanpix“ nuotr.
 

1. LOBOTOMIJA

TAIKYTA IKI 1983 M.:

Ši pražūtinga procedūra didžiausio pripažinimo sulaukė 1949 metais, kai Egas Monizas už prefrontalinės lobotomijos išradimą buvo apdovanotas Nobelio premija.

Tuomet gydytojai manė, kad lobotomija galima išgydyti psichikos ligas, tačiau iš tiesų pacientai buvo smarkiai žalojami. 1935 m. portugalų neurologas A. E. Monizas pastebėjo, kad, perpjovus nervų, jungiančių smegenų gumburą su priekaktine žieve, skaidulas, psichikos ligoniai tapdavo ramesni ir geriau reaguodavo į aplinką. Manyta, kad už jutimų informacijos keitimą atsakinga smegenų sritis šia procedūra atskiriama nuo aukštąją protinę ir emocinę veiklą reguliuojančios srities. E. Monizo pavyzdžiu pasekė viso pasaulio gydytojai. Vienas gydytojas ištobulino šį metodą, tad procedūra truko tik 6 minutes. Gydytojai per kaulą virš akies obuolio į kaktinę skiltį įdurdavo ylą ir ją pajudindavo. Lobotomija atlikta me mažiau kaip 500 tūkst. žmonių. Vėliau daugelio gyvenimas buvo emociškai nestabilus. Pavyzdžiui, nemažai jų, jei ir netapdavo apatiškais zombiais, imdavo elgtis vaikiškai ar susirgdavo silpnaprotyste. Atliekant lobotomijos procedūrą nebuvo daromas pjūvis. Į priekinę kaktinę skiltį buvo įduriama yla ir judinama aukštyn ir žemyn.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

2. VENGTI MUILO IR VANDENS

TAIKYTA IKI XVIII A.:

Maudymasis ne tik nebūtinas, maudantis netgi galima apsikrėsti maru. Taip XVI amžiuje nusprendė Europos gydytojai. „Garinės pirtys ir viešosios pirtys turėtų būti uždraustos, nes jose suminkštėja oda ir atsiveria poros. Todėl į organizmą gali patekti kenksmingų garų ir sukelti staigią mirtį“, – 1568 m. skelbė Prancūzijos rūmų gydytojas Ambroise Paré. Dėl šios priežasties beveik 300 metų europiečiai vengė vandens ir muilo, o kraštutiniu atveju, jei purvo nepavykdavo pašalinti drėgna šluoste, atsargiai apsišlakstydavo vandeniu. Tačiau tai buvo didžiulė klaida. Marą platina blusos, kurios dėl nehigieniškų sąlygų tiesiog klestėdavo. Dėl higienos gydytojai persigalvojo tik XVIII amžiuje, o jų klaidos kainavo milijonus gyvybių.

3. KRAUJO NULEIDIMAS

TAIKYTA IKI XX A.:

Gydytojai manė, kad ligų priežastis yra keturių kūno skysčių – kraujo, flegmos, geltonosios tulžies ir juodosios tulžies – pusiausvyros pažeidimas. Tikėta, kad kraujo nuleidimas padeda ligoniui atsikratyti perteklinio skysčio, tačiau šis gydymo būdas neretai buvo mirtinas. Viena kraujo nuleidimo aukų – JAV prezidentas George’as Washingtonas, 1799 m. gydytojai šiuo metodu jam gydė gerklės skausmą. Kai gydytojai G. Washingtonui nuleido 3,75 litro kraujo (80 % viso kiekio), jis smarkiai nusilpo ir tą pačią dieną mirė.

4. GYVSIDABRIS

TAIKYTA IKI XX A.:

Geriausi gydytojai ne vieną tūkstantmetį buvo įsitikinę, kad gyvsidabriu galima išgydyti beveik visus negalavimus. Kinų imperatorius Čin Ši Huangdi (259–210 m. pr. Kr.) visą gyvenimą vartojo šį skystąjį metalą, nors nuo jo tindavo liežuvis ir kamuodavo dantenų uždegimas. Šiandien gydytojai žino, kad gyvsidabris sukelia smegenų sutrikimus ir krūtinės skausmus, pablogėja virškinimas ir kvėpavimas, be to, galimas šalutinis poveikis – depresija ir nerimas.

5. TREPANACIJA

TAIKYTA IKI ŠIŲ DIENŲ:

Nuo akmens amžiaus iki pačių viduramžių chirurgai stengėsi gydyti ligas, pavyzdžiui, migreną, pašalindami dalį kaukolės arba išgręždami joje skylę. Jie manė, kad pro skylę iš galvos išeis piktosios dvasios. Operacija buvo skausminga, užkrėtimo rizika didelė, tačiau iš radinių kapuose galima spręsti, kad išgyvendavo iš tiesų daug žmonių. Beje, trepanacija ir dabar taikoma kai kurioms ligoms, pavyzdžiui, kraujo išsiliejimui į smegenis, gydyti.

6. HEROINAS

TAIKYTA IKI 1910 M.:

1898 m. Vokietijos farmacijos bendrovė „Bayer“ ėmė prekiauti heroinu kaip vaistu nuo kosulio ir tuberkuliozės. Įmonės chemikai buvo įsitikinę, kad priklausomybė nuo naujojo vaisto neįmanoma.

7. TABAKAS

TAIKYTA IKI 1926 M.:

Tabako augalai į Europą atkeliavo iš Amerikos, o gydytojai gyrė nikotino gydomąsias savybes. Dabar tabakas laikomas vienu pagrindiniu vėžio sukėlėjų.

8. HOMO TERAPIJA

TAIKYTA IKI 1992 M.:

Didžiąją XX a. dalį visi medicinos faktai tvirtino, kad homoseksualumas yra psichikos liga, kurią galima išgydyti. Tad homoseksualiems asmenims gydytojai taikė įvairų gydymą: nuo hormoninių vaistų iki hipnozės ir elektrošoko.

9. MORFIJUS

TAIKYTA IKI XX A. 4 DEŠIMTMEČIO:

Daugelis tėvų pačioje XX a. pradžioje neramius vaikus girdė „Mr. Winslow“ raminamuoju sirupu, kuriame buvo nemažai morfijaus. Vaikai tapdavo priklausomi ir neretai mirdavo.

10. MASTURBACIJA

TAIKYTA IKI 1980 M.:

Apie 1900 metus kai kurias moteris kamavo „isterija“. Gydytojai jas gydė orgazmu, kurį sukeldavo masažo aparatais. Tačiau gydymas buvo trumpalaikis, jį reikėjo kartoti kas keletą savaičių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku