Graikijai grynųjų liko „kelioms dienoms“

Publikuota: 2015-07-03
Atnaujinta 2015-07-14 10:18
Stefanoso Rapanio  („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Stefanoso Rapanio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“

Ekspertai baiminasi, kad per kelias dienas tiek bankams, tiek vyriausybei gali baigtis pinigų rezervai. Įspėjama, kad grynieji bankuose senka, o vyriausybei gali tekti išleisti skolų raštelius.

Nors šalyje įvesta kapitalo kontrolė ir Graikijos gyventojams leista iš bankomatų išsiimti ne daugiau kaip 60 Eur per dieną, rezervai bankuose ir toliau senka.

Šią savaitę prie Graikijos bankomatų driekiasi žmonių eilės, nes šie kiekvieną dieną stengiasi išsiimti po jiems leistiną pinigų limitą.

Trečiadienį Graikijos bankuose buvo likęs 1 mlrd. Eur grynųjų rezervų, teigia „The Wall Street Journal“ šaltinis. Anot su situacija susipažinusio specialisto, net ribojant grynųjų išėmimą Graikijos bankuose grynieji gali baigtis „per kelias dienas“.

Tuo tarpu ketvirtadienį „The Telegraph“ pranešė, kad Graikijos bankuose teliko 500 mln. Eur. Britų dienraštis cituoja Graikijos prekybos rūmų vadovą:

„Mes esame patikimai informuoti, kad grynųjų rezervai bankuose yra sumažėję iki 500 mln. Eur. Tie, kurie mano, kad bankai atsidarys antradienį, sapnuoja. Grynųjų neužtektų nė valandai“, - teigia Constantine‘as Michalos.

Graikijos finansų ministras šią savaitę teigė, kad bankai atsidarys ateinantį antradienį.

Vyriausybei gali tekti dalinti skolų raštelius

Niekas tiksliai nežino, kiek Graikijos vyriausybė turi pinigų. Tačiau aišku viena – Graikijos vyriausybės finansai nukentės nuo įvestos kapitalo kontrolės. Visų pirma, užsidarius bankams, Graikijos ekonominė veikla praktiškai sustojo, kas reiškia, jog vyksta mažiau veiklos, kuri yra apmokestinama.

Antra, mokesčiai Graikijoje įprastai yra mokami mėnesio gale. Kadangi birželio gale Graikijos likimas pakibo ore, manoma, kad daugelis įmonių nusprendė atidėti mokesčių mokėjimą, rašo „Financial Times“.

Analitikai įspėja, kad Graikijos vyriausybė gali nebesugebėti įvykdyti savo įsipareigojimų kelių dienų laikotarpyje.

„Esant itin sunkiai finansinei situacijai, vyriausybė gali nuspręsti išleisti skolų raštelius, kuriais galėtų padengti savo išlaidas. Gali būti sukurta tam tikra dviejų valiutų sistema, kuri veiktų šalies viduje“, – Daniele Antonucci, banko „Morgan Stanley“ vyriausiąjį Europos ekonomistą, cituoja „Financial Times“.

infogr.am::infogram_0_kur_graikija_isleido_paramos_pinigus

Referendumo kaina: nuo 20 iki 120 mln. Eur

Vyriausybės finansus pamažins ir sekmadienį vyksiantis referendumas, kurio metu Graikijos gyventojai balsuos dėl šalies tarptautinių kreditorių pasiūlymų.

Valdančioji „Syriza“ partija teigia, kad referendumo rengimas šaliai kainuos apie 20 mln. Eur. Tačiau opozicijoje esantys konservatoriai cituoja finansų ministerijos duomenis ir teigia, kad referendumas kainuos 120 mln. Eur, praneša „The Guardian“.

Nuo referendumo rezultatų priklausys tolimesnė tiek Graikijos bankų, tiek vyriausybės finansinė situacija.

Iki pirmadieno Europos centrinis bankas (ECB) nusprendė nedidinti likvidumo paramos Graikijos bankams. Jeigu po referendumo ECB nuspręstų nutraukti programą, Graikijos bankai bankrutuotų.

Taip pat, kol neaiškūs referendumo rezultatai, tarptautiniai kreditoriai atsisako derėtis su Graikija dėl naujos paramos programos.

Slovakijos finansų ministras Peteris Kazimiras įspėjo, kad jeigu Graikija referendume nubalsuos „ne“, Graikijos bankai atsidarys nebe su euru, o kita valiuta, praneša Slovakijos naujienų agentūra TASR.

UBS bankas prognozuoja, kad jeigu referendume graikai nubalsuos prieš pasiūlymus, šalies išėjimo iš euro zonos tikimybė sieks 70%. O jeigu nubalsuos už – 20%.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau