Smėlio pilių rentėjai

Publikuota: 2020-06-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis su savo partijos kolegomis toliau brandina idėją sukurti valstybinį plėtros banką (VPB). Kiek tai kainuotų ir kaip galvojama užsidirbti, valstiečių vedlys atsakyti negali.

Siūlymas steigti valstybės kapitalo regioninį plėtros banką buvo įrašytas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos 2016 m. Seimo rinkimų programoje. Prie šios idėjos nuspręsta grįžti artėjant naujiems rinkimams. Seime įregistruoto nutarimo projekte siūloma įgalioti Vyriausybę nedelsiant pradėti konsultacijas su Europos Komisija dėl techninės pagalbos VPB steigimo klausimais ir svarstyti dėl galimybės valstybei dalyvauti kredito įstaigų kapitale.

Nutarime pabrėžiama, kad siūlymas steigti VPB yra teikiamas atsižvelgiant į BFK atlikto parlamentinio tyrimo dėl 2009–2010 m. krizės aplinkybių išvadas ir rekomendacijas. Teigiama, kad Lietuvos bankų sektorius yra vienas labiausiai koncentruotų ES, galimybės pritraukti naujų rinkos žaidėjų yra ribotos, todėl VPB padidintų finansinių paslaugų prieinamumą šalyje, ypač regionuose, ir galėtų paskatinti tvarią konkurenciją bankų sektoriuje.

„VPB yra perspektyvi alternatyva tradiciniams komerciniams bankams, galinti nukreipti finansinius išteklius projektams, orientuotiems į ilgalaikę socialinę ir ekonominę gerovę. Tai kitas veiklos modelis, nei taikomas komercinių bankų, kai iš esmės siekiama trumpalaikio pelningumo ir neretai trūksta socialinės atsakomybės“, – rašoma nutarimo projekte.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

VŽ neseniai analizavo naujausią Tarptautinio valiutos fondo (TVF), kuris pats yra laikomas „paskutinės vilties skolintoju“, ataskaitą apie valstybinius bankus pasaulyje. TVF pažymi, kad valstybiniai bankai egzistuoja dešimtyse pasaulio šalių, bet labiausiai yra įprasti besivystančiose valstybėse. Brazilijoje, Rusijoje, Indijoje ir Kinijoje (vadinamajame BRIC ketverte) jie sudaro net iki 40% bankų sistemos turto. Beje, jie egzistuoja ir kai kuriose išsivysčiusiose šalyse, tarp kurių galima paminėti tą pačią Vokietiją, Portugaliją, Pietų Korėją, bet ten jų svoris visoje bankų rinkoje yra gerokai mažesnis.

TVF ekspertai teigia, kad pasaulyje vyrauja valstybinių bankų skaičiaus mažėjimo tendencija. Įvairios šalys gana dažnai pasitelkia valstybinius bankus tam, kad turėtų papildomą priemonę kovoti su recesija ir ekonomine stagnacija. Tuomet jie tiesiog gauna lėšų iš valstybių biudžeto per paskolas ar kapitalo injekcijas (Brazilijos, Kanados, Indijos atvejai), tačiau toli gražu ne visada valstybinis bankas šalims padėjo geriau atlaikyti ekonomines negandas. Pateikiamas Brazilijos atvejis, kai po praėjusios finansų krizės tokiam valstybiniam bankui tik laikinai pavyko būti anticikliniam, t. y. finansuoti neatsižvelgiant į ekonomines sąlygas, tačiau vėliau to daryti jis nebegalėjo, nes ir pačiai Brazilijai dėl nesubalansuoto biudžeto užsivėrė galimybė pigiai skolintis tarptautinėse rinkose. Juk iš principo valstybinio komercinio banko kredito rizika yra lygi tokį banką įsteigusios šalies rizikai ir šito susiejimo išvengti niekaip nepavyks.

Lietuvoje planuojamo VPB idėja iki galo neaiški, atrodo, kad ir patys jos autoriai nelabai išmano, ką norėtų kurti. Štai R. Karbauskis, paklaustas, kiek kainuotų tokį banką įkurti, nieko atsakyti negalėjo. Tiesiog europarlamentaras Stasys Jakeliūnas jam pasakęs, kad Europos Komisija „šituo klausimu mums padės“. Kaip padės? Užpildys pinigais tokio banko saugyklas? Nesunku atspėti, kieno ausys kyšo dėl valstybinio banko – komercinius bankus „auditavęs“ ir kritikavęs S. Jakeliūnas, ko gero, mielai imtųsi vadovauti tokiai įstaigai. Juolab kad padirbėti jokiame banke jam taip ir neteko.

Kalbant apie mažą konkurenciją, norėtųsi užduoti klausimą ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui: premjere, kur gi tie bankai, kuriuos jūs žadėjote atvesti į Lietuvą, kad padidėtų konkurencija? Juk jau net bankas iš Lenkijos neva trypčiojo ant slenksčio.

Svarstant apie valstybinio banko (ne)būtinybę, reikėtų labai aiškiai įvardyti, ką vis dėlto nori kurti valdantieji: ar valstybinį mažmeninį banką, kuris konkuruotų lygiomis sąlygomis su komerciniais bankais, ar valstybinį plėtros banką, kuris finansuotų, tarkime, valstybei svarbius infrastruktūros objektus. Pastarasis variantas atrodo gal ir visai svarstytinas, tik klausimas, kam tokią instituciją tada vadinti banku – ją galėtume vadinti tiesiog valstybine investicijų plėtros agentūra. Kuo tada dėtas bankas?

VŽ nuomone, valstybinio mažmeninio banko idėja kelia didelių abejonių dėl kelių priežasčių. Pirma, valstybinis bankas turės veikti lygiai tokiomis pačiomis sąlygomis ir pagal tas pačias taisykles, kaip veikia ir visi kiti komerciniai bankai (tą nuolat kartoja ir Lietuvos bankas). Tuomet lieka atviras klausimas, kiek naudinga tokį banką steigti ir išlaikyti visų mokesčių mokėtojų pinigais, – tikrai nesinorėtų, kad toks bankas taptų siurbliu, traukiančiu pinigus iš tų pačių mokesčių mokėtojų piniginės.

Antra, jei matoma kokių nors problemų dėl bankų konkurencijos, gal verta gerinti sąlygas bankininkystei, kad čia ateitų ir konkuruotų daugiau naujų žaidėjų. Turbūt reiktų ne griežtinti sąlygas ar siuntinėti kvietimus į užsienio šalis, bet imtis realių veiksmų gerinant reguliavimo aplinką bankams, padaryti ją patrauklesnę. Na, o verslas jau pats susiskaičiuos, verta ar neverta čia plėtoti bankininkystę, – vaizdingi kvietimai čia steigtis tikrai nesuveiks.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Dėl sankcijų sustabdytus mokėjimus Lietuvos bankai turi patikrinti per tris savaites

Lietuvos komerciniai bankai dėl sankcijų Rusijai ir Baltarusijai sustabdytus mokėjimus turi patikrinti ne...

Rinkos
12:02
„EMBank“ pirmąjį pusmetį padvigubino savo pajamas

„European Merchant Bank“ („EMBank“) per pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 131.000 Eur grynojo pelno, palyginti...

Rinkos
09:46
„Neo Group“ turėjo 0,5 mln. USD vertės rūpesčių Stambule, padėjo draudimas Premium

Kartas nuo karto draudikai Lietuvos įmonėms atlygina solidžias sumas, siekiančias šimtus tūkstančių eurų, kai...

Finansai
2022.08.07
„Revolut“ klientai birželį ir liepą Lenkijoje išleido 7 mln. Eur 6

„Revolut“ klientų duomenys rodo, kad šiemet per birželio ir liepos mėnesius lietuvių išlaidos buvo rekordinės...

Prekyba
2022.08.07
LBA: bankai laukia išaiškinimo, ar mokėjimus už tranzitą į Kaliningradą galima laikyti išimtinais

Aiškinantis dėl mokėjimų už Kaliningrado tranzitą aptarnavimo, Lietuvoje veikiantys bankai laukia rašto iš...

Verslo aplinka
2022.08.05
V. Sinius išrinktas Šiaulių banko valdybos pirmininku, du nariai atsistatydino 2

Šiaulių banko valdybos pirmininku išrinktas banko administracijos vadovas Vytautas Sinius, o du valdybos...

Vadyba
2022.08.05
„Bigbank“ uždirbo 29% daugiau

Estiškos kapitalo bankas „Bigbank“, veikiantis ir Lietuvoje, pirmą šių metų pusmetį uždirbo 14,1 mln. Eur...

Rinkos
2022.08.04
Šiaulių banko vadovybė atvėsino lūkesčius dėl akcijų supirkimų, didesnių dividendų Premium 8

Kapitalo panaudojimo klausimu Šiaulių bankas koncentruojasi į paskolų portfelio auginimą, kurį gali...

Rinkos
2022.08.04
„Societe Generale“ antrąjį ketvirtį augimu atsvėrė nuostolius Rusijoje

Prancūzijos bankas „Societe Generale“ trečiadienį paskelbė geresnius, nei tikėtasi, rezultatus – nepaisant...

Rinkos
2022.08.03
„Inbank“ rezultatai parodė šoktelėjusių palūkanų poveikį vartojimo kreditavimui

Estų bankas, veikiantis ir Lietuvoje, „Inbank“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 5,6 mln. Eur grynojo pelno,...

Rinkos
2022.08.03
Didėjant palūkanų normoms, teks mažinti lūkesčius dėl svajonių būsto Premium 14

Būstų kainoms nesustojant augti ir pradėjus kilti palūkanų normoms, žinios prastos ne tik turintiems...

Statyba ir NT
2022.08.03
„Mano bankas“ uždirbo dvigubai daugiau

„Mano bankas“ pirmą šių metų pusmetį uždirbo 761.000 Eur pelno, 101% daugiau nei pernai tuo pačiu...

Rinkos
2022.08.02
„Agrorodeo“ gavo 26 mln. Eur paskolą

Vienai didžiausių grūdų eksportuotojų Baltijos šalyse „Agrorodeo“ SEB bankas ir „Swedbank“ suteikė 26 mln.

Pramonė
2022.08.02
Bankų statistikoje – senkantys įmonių ištekliai Premium 2

Pluoštas veiksnių, karpančių Lietuvos įmonių piniginius išteklius, atitinkamai mažina ir bankų indėlius.

Rinkos
2022.08.02
HSBC žada ikipandeminio lygio dividendus

Londone įsikūręs, daugiausia Azijoje veikiantis bankas HSBC paskelbė pirmojo pusmečio rezultatus bei pažadėjo...

Rinkos
2022.08.01
Renkame orakulą: kuris iš ekspertų geriausiai išprognozavo BVP rezultatą Premium 2

Savaitei baigiantis Statistikos departamentas paskelbė, kad š. m. II ketv. Lietuvos bendrojo vidaus produkto...

Verslo aplinka
2022.07.30
Didžiausias Prancūzijos bankas uždirbo 9,1% daugiau ir pranoko lūkesčius

Bankas „BNP Paribas“ antrą šių metų ketvirtį uždirbo 3,17 mlrd. Eur, 9,1% daugiau nei prieš metus tuo pačiu...

Rinkos
2022.07.29
Šiaulių bankas uždirbo 6% daugiau 3

Šiaulių banko grupė pirmą šių metų pusmetį uždirbo 29,5 mln. Eur grynojo pelno, 6% daugiau nei pernai tuo...

Rinkos
2022.07.29
Po Kaliningrado tranzitą aptarnaujančio Šiaulių banko žingsnio – Rusijos nota Lietuvai Premium 15

„Šiaulių banko“ sprendimas nuo rugsėjo gali stabdyti mokėjimus į Rusijos Federaciją ir Baltarusiją, o tai...

Logistika
2022.07.28
„Barclays“ rezultatai nuvylė dėl atidėjinių bylinėjimuisi, baudoms

Britų banko antro ketvirčio pelnai neatitiko analitikų lūkesčių, „Barclays“ formavus atidėjinius...

Rinkos
2022.07.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku