N. Mačiulis: recesija ateina, tačiau, kad ji virstų krize, daug priežasčių nėra

Publikuota: 2022-10-25
Atnaujinta 2022-10-25 12:35
Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Swedbank“ ekonomistai prognozuoja, kad artimiausius kelis ketvirčius Baltijos šalių BVP mažės, o atsigavimas tikėtinas antroje kitų metų pusėje. Nors infliacija Baltijos šalyse šiemet buvo viena didžiausių Europos Sąjungoje (ES), didelis šokas vidaus paklausai kol kas neprognozuojamas.

Tekstas papildytas naujomis infogramomis, N. Mačiulio komentarais

„Swedbank“ ekonomistai taip pat prasčiau vertina didžiųjų pasaulio ekonomikų augimo perspektyvas, tačiau gilaus ir ilgalaikio ekonomikos įšalo neprognozuoja.

Jų vertinimu, vidutinė metinė infliacija Lietuvoje kitais metais sulėtės iki 8,7%, panašiais tempais didės ir atlyginimai. Sugrįžimas prie įprastesnio ir sveikesnio infliacijos lygio numatomas 2024 metais, kai kainos turėtų padidėti 2,3%.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Swedbank“ ekonomistai nepakeitė BVP augimo prognozės Lietuvai: kaip prognozuota rugsėjį, šiemet numatomas 0,5% augimas, kitąmet ekonomika neaugs, o 2024 m. kilstels 2,1%.

[infogram id="5b4b558f-9712-4b67-b5d6-8d13c9f65204" prefix="Z25" format="interactive" title="Makroekonomikos prognozės: Swedbank 2022 10 25"]

Recesija yra, tačiau krizės nėra

Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas, pristatydamas makroekonominę prognozę antradienį žurnalistams pabrėžė, kad laukiama recesija tai dar nėra krizė.  

Recesija yra ekonomikos susitraukimas, apibūdinamas kaip du ketvirčius iš eilės mažėjantis BVP. Tai dar vadinama technine recesija.

Ekonomisto teigimu, krizės šiuo metu nėra, nes pagal apibrėžimą tai yra netikėtumas, didelis skausmingas šokas.

„Tokio šoko nėra. Matome energijos krizę, ją valdome“, – komentavo N. Mačiulis.

Jo teigimu, gali būti netikėtumų, nesuvaldytų situacijų Europoje, ką neseniai stebėjome Jungtinėje Karalystėje  (JK): ten buvo beprasidedanti sisteminė finansų krizė po to, kai buvo patvirtintas nesubalansuotas biudžetas ir investuotojai prarado pasitikėjimą JK valiuta ir vertybiniais popieriais. Tačiau situacija buvo greitai suvaldyta.

„Tokio pobūdžio sukrėtimų, sisteminių šokų gali būti, tačiau, mūsu vertinimu, tai nėra labiausiai tikėtinas scenarijus“, – komentavo N. Mačiulis. 

[infogram id="6b4d5a3b-4fda-4645-929f-ff2273d06489" prefix="kJJ" format="interactive" title="Skirtingos BVP prognozės 2022 10 25"]

Vertinant recesijos gylį ir plotį, pasak ekonomisto, svarbu vertinti net tik BVP susitraukimą, bet taip pat ar auga nedarbo lygis, kaip keičiasi užimtumas ir realios gyventojų pajamos.  

Jis kalba, kad euro zonoje stebima recesija, dar laikytina „labai geru gyvenimu“, kur nedarbo lygis išlieka žemas, vis dar trūksta darbuotojų.  

„Tad recesija tam tikru aspektu yra nusileidimas nuo aukšto vartojimo lygio iki šiek tiek žemesnio lygio, galbūt laikinai, tol, kol didelę dalį pajamų suvalgo pabrangusios žaliavos, vietiniai ištekliai“, – tęsė N. Mačiulis. 

Ekonomistas teigia, kad Baltijos šalims, kaip ir daugeliui kitų ES valstybių, šią žiemą recesijos išvengti nepavyks. 

„Kita vertus, nėra daug priežasčių tikėtis didelio šoko – gyventojų skola išlieka viena mažiausių ES, mes nebuvome per daug atitrūkę nuo savo galimybių, padės ir anticiklinė fiskalinė politika“, – pranešime cituojamas N. Mačiulis.

Realus darbo užmokestis Baltijos šalyse šiemet sumažėjo maždaug 7%, bet kol kas didelės įtakos vartojimo tendencijoms tai neturėjo. Mažmeninės prekybos apimtis išlieka panašiame arba šiek tiek žemesniame lygyje nei prieš metus. 

„Vyriausybių siūlomos energijos kainų kompensavimo priemonės, mažėsianti infliacija, didėjantis minimalus bei vidutinis atlyginimai amortizuos neigiamus šokus. Tačiau turbūt svarbiausia yra tai, kad nedarbo lygis sumažėjo iki žemiausio lygio per pastaruosius 15 metų, ir kol kas nėra priežasčių dideliam jo šuoliui“, ? teigia N. Mačiulis.

Gyvenamojo NT prognozė

Kalbėdamas apie nekilnojamojo turto rinkos perspektyvas, N. Mačiulis sakė, kad sukrėtimai Lietuvoje yra mažai tikėtini.  

„Sandorių skaičius būsto rinkoje mažės, bent kai kuriuose rinkos segmentuose tikėtinas ir kainų sumažėjimas, tačiau griūtis išlieka mažai tikėtina. Vis tik reikia pripažinti, kad neapibrėžtumas yra itin didelis, nemalonūs siurprizai galimi iš įvairių pusių“, – pridūrė N. Mačiulis.

Pasaulinė ekonomika, Europa

„Swedbank“ ekonomistai prasčiau vertina didžiųjų pasaulio ekonomikų augimo perspektyvas, tačiau gilaus ir ilgalaikio ekonomikos įšalo neprognozuoja. Nors visose euro zonos valstybėse artimiausiu metu tikėtinas ekonomikos nuosmukis, visgi tuo pačiu metu daugėja ženklų, kad kitąmet infliacija sparčiai mažės. 

„Swedbank“ sumažino kitų metų pasaulio BVP prognozę iki 1,8%. Prognozuojama, kad 2023 m. Vokietijos ekonomika susitrauks 0,8%, Švedijos ir JK – 1,1%. JAV ekonomika turėtų vis dar augti, tačiau, pasak „Swedbank“ ekonomistų, jos augimas sieks vos 0,2%, o visos euro zonos BVP išliks nepasikeitęs.

„Šiuo metu daugelio pasaulio valstybių augimo perspektyvas slopina keli veiksniai – dėl infliacijos sumažėjusi gyventojų perkamoji galia, kylančios palūkanų normos ir, galiausiai, itin prasti verslo ir gyventojų lūkesčiai. Jau matomos ir neigiamos to pasekmės – kai kur krentantis gyventojų vartojimas ir braškančios būsto rinkos. Vis tik kol kas ilgesnio ir gilesnio ekonominio įšalo tikimybė išlieka maža, o 2024 m. jau tikėtinas daugelio ekonomikų atsigavimas“, – apibendrina N. Mačiulis.

Energijos kainos

Kaip pastebi „Swedbank“ ekonomistai, šių metų spalio mėnesio pabaigoje Europos gamtinių dujų kainos nukrito žemiau 150 Eur už MWh, nors dar vasarą kainų pikas buvo arti 300 Eur už MWh. Vis tik ekonomistų vertinimu, tai tik laikinas atokvėpis, ir Europos energijos krizės suvaldymui reikės daugiau laiko.

„Šiuo metu beveik visos gamtinių dujų saugyklos Europoje yra užpildytos, o spalį dujos dar nebuvo naudojamos šildymui. Prasidėjus šildymo sezonui dujų trūkumo problema vėl paaštrės, ypač jei Europoje vyraus žemesnė nei vidutinės oro temperatūra. Ateities sandoriai rodo, kad netrukus gamtinių dujų kainos gali vėl pakilti iki 150 Eur už MWh, ir tokiame lygyje išlikti bent iki kitų metų pabaigos“, – sako N. Mačiulis.

Pasak ekonomisto, Europa alternatyviais energijos šaltiniais ir tiekėjais apsirūpina greičiau, nei buvo tikėtasi metų pradžioje. Tačiau greičiausiai situacija energetikos srityje įtempta išliks ir kitų metų žiemą.

Laukia palūkanų šokas 

N. Mačiulis nurodo dar vieną daugelio gyventojų lūkesčius ir perkamąją galią slopinantį veiksnį – tai dėl centrinių bankų pastangų kovoti su infliacija sparčiai kylančios palūkanos.

„Rinkose tikimasi, kad kitų metų viduryje ECB bazinės palūkanos pakils iki 3%. Vis tik daugelis ekonominio aktyvumo rodiklių rodo, kad euro zona jau yra recesijoje, todėl paklausos kritimas bei kiti išoriniai veiksniai savaime slopins infliaciją. Prognozuojame, kad ECB bazines palūkanų normas pakels tik iki 2,5%, o jau kitų metų pabaigoje pradės jas mažinti“, – teigia N. Mačiulis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Pagal BVP vienam gyventojui Lietuva lenkia beveik visas ES šalis „naujokes“ 15

Lietuva pagal BVP, tenkantį vienam gyventojui, skaičiuojant perkamosios galios pariteto principu, 2022 m.

Finansai
2023.03.25
Rusijoje ir Baltarusijoje įklimpusiems verslams siūlo gintis ne po vieną, o drauge Premium

Valstybėse agresorėse įstrigę Lietuvos investuotojai efektyviau apgintų savo teises veikdami ne pavieniui, o...

Finansai
2023.03.25
Skirtis ar nesiskirti – štai didžioji EY dilema Premium

Iš šimtų alpinistų, kurie kasmet pasiryžta kopti į Everestą, viršūnę pasiekia mažiau nei du trečdaliai.

Finansai
2023.03.24
„Bloomberg“: „Credit Suisse“ ir UBS – tarp bankų, kuriuos JAV tikrina dėl galimo sankcijų pažeidimo

Švecarijos bankai „Credit Suisse“ ir UBS yra tikrinami JAV Teisingumo departamento atliekamame tyrime, kuriuo...

Rinkos
2023.03.24
Nemokamos bankų paslaugos ir akcijos: kuo gali pasinaudoti verslas Premium

Kai kurie bankai, kiti verslo finansų partneriai linkę pasiūlyti palankesnes paslaugų sąlygas su įvairiais...

Mano verslas
2023.03.24
„Deutsche Bank“ akcijos smuktelėjo 8% 4

Didžiausio Vokietijos banko „Deutsche Bank“ akcijos penktadienį smuktelėjo 8%, staigiai pabrangus banko...

Rinkos
2023.03.24
Kauno „Kitron“ pelną augino 41%

Elektronikos produktų gamybos UAB „Kitron“ per 2022 m. pardavimo pajamas padidino 22,4% iki 124,8 mln. Eur,...

Pramonė
2023.03.24
Ekonomistai nežinioje: ECB palūkanų normas kels link 4% arba nebekels visai Premium 10

Europos centrinis bankas (ECB) padidino bazinę palūkanų normą 50 bazinių punktų. Didieji bankai brėžia dar du...

Rinkos
2023.03.24
„Reuters“: ECB spaudžia Austrijos „Raiffeisen“ pasitraukti iš Rusijos

Europos centrinis bankas (ECB) spaudžia antrą pagal dydį Austrijos banką „Raiffeisen Bank International“...

Rinkos
2023.03.24
Turinio viršenybę prieš formą primatavo ir kolektyviniam investuotojui Premium 3

Lietuvos banko (LB) suteikta licencija kolektyvinio investavimo subjektui (KIS) dar nereiškia, kad jis galės...

Finansai
2023.03.24
Buvo sutrikusi „Swedbank“ elektroninės bankininkystės veikla

Ketvirtadienio vakarą buvo sutrikusi „Swedbank“ elektroninės bankininkystės veikla.

Rinkos
2023.03.23
Anglijos bankas 11-tą kartą iš eilės padidino bazinę palūkanų normą

Anglijos bankas ketvirtadienį vienuoliktą kartą iš eilės padidino bazinę palūkanų normą, pinigų politikos...

Rinkos
2023.03.23
I. Šimonytė: bankų solidarumo mokestį reikia susieti su visiems svarbiais projektais 2

Kai kuriems opozicijos atstovams siūlant dalį būsimo bankų solidarumo įnašo skirti gyventojų būsto paskolų...

Verslo aplinka
2023.03.23
Šveicarijos centrinis bankas pakėlė palūkanų normas 50 bazinių punktų

Šveicarijos centrinis bankas ketvirtadienį pranešė apie reikšmingą palūkanų normų padidinimą, siekdamas...

Rinkos
2023.03.23
R. Valiūnas. Ar į Prokrusto lovą guldomi bankai – geriausias būdas biudžetui papildyti? 3

Kai Rusija pernai užpuolė Ukrainą, nemažai verslų Lietuvoje turėjo aiškinti užsienio partneriams apie mūsų...

Nuomonės
2023.03.23
Finansų viceministras: solidarumo mokestis bankų saugumui įtakos neturės

Gediminas Norkūnas, finansų viceministras, sako, kad Lietuvoje planuojamas laikinas solidarumo mokestis...

Rinkos
2023.03.23
Lietuvos kredito unijų pelnas pernai augo 8%

Lietuvos kredito unijos praėjusiais metais uždirbo 10 mln. Eur neaudituoto grynojo pelno – 8% daugiau nei...

Rinkos
2023.03.23
A. Foglia. Kaltos bankų reguliavimo taisyklės, kvailuti

Užuot išsiugdę tvirtą supratimą, kokios klaidos nulėmė 2008 m. pasaulinę finansų krizę, politikai ir...

Nuomonės
2023.03.23
V. Mitalas nemano, jog nauji individualios veiklos ir NT mokesčiai bus priimti Seime 3

Vytautas Mitalas, Seimo vicepirmininkas, Laisvės frakcijos seniūnas, teigia, jog mažai šansų, kad Vyriausybės...

Finansai
2023.03.23
Šveicarijos reguliatorius: vyriausybės paskola pateisino „Credit Suisse“ AT1 obligacijų nurašymą

Šveicarijos vyriausybės suteikta paskola ir garantijos gelbėjant banką „Credit Suisse“ buvo pagrįsta...

Rinkos
2023.03.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku