TIPS finansavimas atveria galimybes įmonėms ir organizacijoms didinti energinį efektyvumą

  Reklama publikuota: 2022-07-28
  svg svg

  Kylant energijos išteklių kainoms bei reikšmingai išaugus rizikoms dėl stabilaus jų tiekimo, vis daugiau įmonių peržiūri savo energijos vartojimo įpročius ir ieško naudingesnių alternatyvų. Ypač daug energijos suvartojančioms bendrovėms vienu iš sprendimų tampa ir energinio efektyvumo didinimas. Tam gali padėti tikslinis finansavimas, kurį teikia Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu sukurta platforma TIPS („Tvariųjų išteklių plėtros skatinimas“).

  Energijos taupymas – indėlis į energetinės nepriklausomybės didinimą 

  Eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus teigimu, šiandien pastatų šildymui ir vėsinimui sunaudojama daugiau nei 40 procentų visos Europos Sąjungoje suvartojamos energijos. Mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, užtikrinti prieinamesnes energijos kainas privatiems vartotojams ir verslo subjektams galima ne tik ieškant alternatyvių dujų tiekėjų ar vystant atsinaujinančių išteklių energetiką, bet ir didinant energijos efektyvumą. 

  „Pigiausia energija yra ta, kurios nesunaudojame, todėl energijos taupymas yra greičiausias ir pigiausias būdas mažinti dabartinę energetinę priklausomybę, taip pat padedant sumažinti sąskaitas gyventojams ir verslui. Būtent dėl šios priežasties energijos vartojimo efektyvumą didinantys sprendimai, kurie yra numatyti įgyvendinant Europos žaliąjį kursą, yra tikrosios energetinės nepriklausomybės ir kainų stabilumo stuburas ilguoju laikotarpiu“, – sako už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys. 

  Pasak Virginijaus Sinkevičiaus, verslo bendruomenė turės atlikti reikšmingą indėlį į Žaliojo kurso įgyvendinimą ir energetinės nepriklausomybės didinimą. „Jos pasiryžimas didinti energijos vartojimo efektyvumą, noras pasinaudoti Europos Sąjungos investicijomis, o taip pat ir privačios investicijos, padedančios taupyti energiją, yra būtinos įgyvendinant žaliąjį kursą bei naujausius Europos Sąjungos planus atsisakyti rusiškų energijos išteklių“, – pažymi eurokomisaras. 

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Energinio efektyvumo audito naudos 

  Įsivertinti savo energinį efektyvumą bendrovės gali atlikdamos energijos vartojimo auditą. Didžiąsias Lietuvos įmones, turinčias nuosavybės (pastatų, technologinių įrenginių ar transporto priemonių), tai daryti įpareigoja. Visgi pastaruoju metu poreikis energiniam auditui auga ir tarp mažų bei vidutinių įmonių – tai lemia ekonominė bei geopolitinė situacija. 

  Gediminas Šilanskas, nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės „MEPCO“ atstovas.
  Gediminas Šilanskas, nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės „MEPCO“ atstovas. 

  „Energijos vartojimo auditus užsako trijų tipų klientai: didelės įmonės, kurioms auditai yra privalomi, paramą pagal vieną iš energinio efektyvumo priemonių siekiančios gauti įmonės, kurioms auditas taip pat yra privalomas teikiant paraišką finansavimui gauti, bei kitos bendrovės, kurioms energijos sąnaudos tampa našta ir kurios vien savo kompetencijomis nepajėgia rasti būdų sutaupyti – tai ypač pasijuto dabar, ženkliai išaugus energijos kainoms“, – pasakoja Gediminas Šilanskas, nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės „MEPCO“ atstovas. 

  Galimi trijų tipų energijos vartojimo auditai: pastatų, technologinių procesų ir įrenginių bei transporto priemonių. Jų metu surenkama ir analizuojama informacija apie įmonės veiklą, naudojamas energijos rūšis / kiekius ir joms tenkančias išlaidas, nustatomos įrenginių techninės bei energinės charakteristikos, suskaičiuojamos įmonės CO2 emisijos, galiausiai įvertinamos energijos sąnaudų ir išlaidų energijai bei emisijų mažinimo galimybės, pateikiamos taupymo priemonių rekomendacijos, parengiama audito ataskaita. Audito kaina priklauso nuo jo tipo bei apimties ir gali siekti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų. 

  „Energijos vartojimo auditas detaliai ir objektyviai parodo įmonei energijos sąnaudų pasiskirstymą, leidžia lengviau suprasti, kas yra pagrindiniai energijos vartotojai, į ką reikia atkreipti dėmesį, norint optimizuoti energijos sunaudojimą. Audito metu randame neefektyvias vietas, kurias atnaujinus išauga veiklos efektyvumas, tuo pačiu – ir pelnas. Beje, net ir tose įmonėse, kuriose iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo tvarkinga ir modernu, randame priemonių taupymui“, – apie audito vertę pasakoja Gediminas Šilanskas. 

  Jo teigimu, energinio efektyvumo auditas ne tik padeda rasti būdus kaip sumažinti energijos vartojimą, išlaidas energijos ištekliams bei savo CO2 pėdsaką, bet ir padeda siekiant gauti finansavimą tam skirtų priemonių įgyvendinimui – ar tai būtų „žaliosios“ paskolos, ar tokių platformų kaip TIPS finansavimas. 

  Beje, elektros energijai imlios įmonės, t. y. įmonės, per metus sunaudojančios daugiau nei 1 GWh elektros energijos, sėkmingai įgyvendindamos ne rečiau kaip kas ketverius metus atliekamame audite numatytas energinio efektyvumo priemones, gali atgauti ir dalį sumokėtos VIAP kainos

  Auditas leido atrasti kelių konkurencingumui didinti 

  2017 metais AB „Panevėžio stiklas“ atliktas kelis tūkstančius eurų kainavęs energinis auditas leido įmonei įvertinti, kokios priemonės padėtų sutaupyti energijos ir lėšų. Remdamasi juo bendrovė parengė projektą ir 2018 metais gavo finansavimą (siekusį 160 tūkst. eurų – 80 % viso projekto vertės) iš Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA). 

  Įgyvendinant projektą įdiegtos energinio efektyvumo priemonės – atnaujintas apšvietimas bei susidariusios atliekinės šilumos panaudojimas pastato šildymui – leido įmonei per metus sutaupyti 8466 MWh energijos ir sumažinti kaštus. Svarbu pažymėti, kad auditas ir įgyvendintos efektyvumo priemonės taip pat atvėrė galimybę bendrovei iš „BaltPool“ atgauti dalį anksčiau sumokėtų VIAP lėšų (apie 100 tūkst. eurų). Jas įmonė panaudojo tam, kad anksčiau numatyto termino gražintų paskolą Viešųjų investicijų plėtros agentūrai. 

  Tęsdama energetinio efektyvumo kelią įmonė vėl kreipėsi į VIPA: neseniai patvirtintas TIPS finansavimas AB „Panevėžio stiklas“ saulės jėgainės projektui. Projekto vertė – 1,06 mln. EUR, iš jų 10 metų suteikta TIPS paskola sudaro 847 tūkst. EUR.  Įgyvendinus šį projektą ant penkių gamyklos gamybinių pastatų stogų iškils ~1,5 MW galios saulės elektrinė. Planuojama, kad ji per metus pagamins apie 1500 MWh elektros energijos. Vertinant dabartines elektros kainas skaičiuojama, kad projektas atsipirks per 3–4 metus. 

  Gintaras Petrauskas, AB „Panevėžio stiklas“ generalinis direktorius.
  Gintaras Petrauskas, AB „Panevėžio stiklas“ generalinis direktorius. 

  „Stiklo pramonė yra ypač imli energiniams resursams, todėl energinis efektyvumas mums buvo, yra ir bus labai svarbus, o pasikeitus energinių resursų kainoms, efektyvumas tampa ir išgyvenimo klausimu. Esame išsikėlę pagrindinį tikslą – visus šiuo metu naudojamus energinius resursus pakeisti atsinaujinančiais. Pastatę saulės jėgainę per metus galėsime patenkinti apie 10 % viso bendrovės per metus sunaudojamo elektros energijos kiekio neapkraudami ESO tinklų“, – sako Gintaras Petrauskas, AB „Panevėžio stiklas“ generalinis direktorius. 

  Įmonės vadovas teigia, jog TIPS paskola įgyvendinant saulės jėgainės projektą buvo reikšminga. „VIPA finansuoja 80 % viso projekto sumos, be šio finansavimo projekto įgyvendinimas būtų komplikuotas. Nuo praėjusių metų III ketvirčio pradėjus neadekvačiai brangti dujoms, 2021 metus baigėme nuostolingai. Lietuvoje dirbantys bankai labai konservatyviai teikia finansavimą, kai tavo pelno (nuostolio) ataskaita nors vienus metu yra neigiama. Tad TIPS parama mums itin svarbi“, – atskleidžia Gintaras Petrauskas. 

  IPA Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė.
  VIPA Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė.

  VIPA Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė džiaugiasi tęstiniu bendradarbiavimu su AB „Panevėžio stiklas“. „Jau turime patirties finansuojant ankstesnį jų energinio efektyvumo projektą, todėl džiaugiamės, kad klientas ir vėl grįžo pas mus. Įmonės veikla yra artima VIPA strategijai ir finansavimo tikslams, nes tai – didžiausias stiklo perdirbėjas regione, kuris net 50 % stiklo žaliavų gauna iš stiklo duženų“, – sako TIPS platformą valdančios Viešųjų investicijų plėtros agentūros atstovė. 

  TIPS finansavimas – energiniam efektyvumui ir žaliosios energijos plėtrai

   Primename, kad į TIPS platformos finansavimą, siekiantį 25 mln. eurų, gali pretenduoti viešojo ir privataus sektoriaus įmonės, ketinančios įgyvendinti projektus energijos vartojimo efektyvumo bei atsinaujinančios energijos srityse. Finansavimas skiriamas sprendimams, kurie didina energinį efektyvumą ir atsinaujinančių energijos išteklių plėtrai. 

  TIPS platforma gali pasiūlyti finansavimą projektams, kurie dėl didesnės rizikos ar nepriimtinų finansavimo sąlygų bankiniame sektoriuje finansavimo, tikėtina, negautų. Tai gali būti tiek technologinių procesų bei įrenginių atnaujinimas siekiant energijos taupymo, tiek ir investicijos į pastatų modernizavimą, apšvietimo atnaujinimą, pažangias šildymo, kaitinimo, vėsinimo, vėdinimo sistemas, saulės elektrines, saulės parkus ir kt. 

  Pagal visas tris priemones paprastai finansuojama iki 80 proc. projekto investicijų vertės iki 10 metų laikotarpiui, o paskolos gavėjo indėlis turėtų būti ne mažiau kaip 20 proc. Daugiau informacijos – interneto svetainėje adresu http://www.vipa.lt/tips.

   Investicijų platforma „Tvarių išteklių plėtros skatinimas“ (TIPS) savo veiklą pradėjo 2022 metų pradžioje. Platformą įkūrė UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) kartu su investicine bendrove „Europos energijos efektyvumo fondas“ (EEEF). Pagrindinis TIPS tikslas – investicijų, kurios gali padėti mažinti poreikį energijos ištekliams ir auginti jos vartojimo efektyvumą, taip pat didinti žaliosios energijos pasiūlą, skatinimas.

   

   

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Finansai“
  Rašyti komentarą 0
  Galvotrūkčiais kilusi cukraus kaina grynąjį pelną padidino 10 kartų Premium

  Pabrangęs cukrus KŪB „Agrosindikatas“ valdomam Marijampolės „Lietuvos cukraus fabrikui“ leido pardavimus...

  Agroverslas
  2023.07.01
  E. pinigų ir mokėjimo įstaigų pajamos pirmąjį ketvirtį augo 29%

  Elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų pajamos iš licencinės veiklos pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su...

  Inovacijos
  2023.06.30
  Infliacija euro zonoje birželį smuko iki 5,5%, tačiau pakilo ECB stebimas bazinis rodiklis 2

  Metinė infliacija euro zonoje birželį preliminariais duomenimis sumažėjo iki 5,5% nuo 6,1% fiksuotų gegužę,...

  Finansai
  2023.06.30
  Draudimo rinka Lietuvoje per metus augo 20,5%

  Draudimo rinka Lietuvoje pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu metu pernai, augo 20,5% – pagal...

  Rinkos
  2023.06.30
  Finansų ministerija: BVP šiemet susitrauks 1%, bet kitąmet ūgtels 2,5%

  Finansų ministerija apkarpė augimo prognozes, lyginant su kovą skelbtomis, kai tikėtasi, kad Lietuvos BVP...

  Verslo aplinka
  2023.06.30
  Lietuva prašo EK leisti perskolinti verslui 1 mlrd. Eur RRF lėšų

  Lietuva prašo daugiau nei 1,8 mlrd. Eur paskolos investicijoms iš Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo fondo...

  Finansai
  2023.06.30
  Sukauptosios TUI per metus išaugo 10%, daugiausiai investavo Vokietijos įmonės

  Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje per metus padidėjo 10,3% ir 2023 m. kovo 31 d.

  Finansai
  2023.06.30
  Atnaujintos „Startuok“ paskolų jaunam verslui sąlygos: maksimali paskolos riba – 3 mln. Eur

  Senkant „Invegos“ priemonės „Startuok“ biudžetui, jauno verslo paskoloms skirta papildomai 10 mln. Eur.

  Mano verslas
  2023.06.30
  „Vilniaus baldų“ 9 mėnesių rezultatai: pardavimai nežymiai sumenko, efektyvumas kilo 45%

  Baldų gamybos AB „Vilniaus baldai“ šių finansinių metų devynių mėnesių pardavimai sudarė 71,5 mln. eurų. Tai...

  Pramonė
  2023.06.30
  E. Leontjeva. Valdžia gali stumdyti mokesčius, bet ne laiką 1

  Turintis valdžią žmogus įpranta, kad jam paklūsta žmonės ir išteklių srautai. Jis gali gaminti pinigus iš oro...

  Nuomonės
  2023.06.30
  Skaitmeninis euras: konspiracijomis apraizgytą idėją sunku parduoti ir visuomenei, ir verslui Premium 3

  Europos Komisija (EK) šią savaitę pasiūlė savo gaires dėl skaitmeninio euro – tai vadinama svarbiu žingsniu...

  Inovacijos
  2023.06.30
  „Coca-Cola HBC Lietuvos“ pelnas pernai augo 1,5 karto

  Gaiviųjų gėrimų prekybos bendrovė „Coca-Cola HBC Lietuva“ praėjusiais metais uždirbo 4,5 mln. Eur grynojo...

  Finansai
  2023.06.30
  Brūkšt per investicijas

  Dėl globalių procesų ir vyraujančio neužtikrintumo tiesioginės užsienio investicijos visame pasaulyje...

  Nuomonės
  2023.06.30
  Kai išlaidos didesnės už oficialias pajamas: VMI gyventojų gaudyklėje nusėdo 9,5 mln. Eur Premium

  VMI bando sugaudyti fizinius asmenis, kurie yra gavę nedeklaruotų pajamų, nuo kurių nesumokėti mokesčiai.

  Finansai
  2023.06.30
  Vieną Estijos pramonės sektorių užklupo atleidimų banga Premium 9

  Suomijos miškų pramonės koncernui „Stora Enso“ pranešus, kad uždaroma „Napi“ lentpjūvė Estijoje ir...

  Pramonė
  2023.06.30
  Pirmoje iš didžiųjų euro zonos šalių infliacija nukrito žemiau ECB tikslinio 2% lygio 3

  Birželį Ispanijoje metinė infliacija sulėtėjo iki 1,6%, žemiau tikslinio 2% lygio, kurį pasiekti bando su...

  Rinkos
  2023.06.29
  Valstybės valdomų įmonių pelnas pernai augo beveik 50%

  Valstybės valdomos įmonės (VVĮ) praėjusiais metais uždirbo 434,3 mln. Eur grynojo pelno – 49,4% daugiau nei...

  Finansai
  2023.06.29
  Opozicija prašo ekspertinio mokesčių reformos vertinimo, premjerė teigia jo nebijanti

  Opozicijai prašant ekspertinio mokesčių reformos vertinimo, premjerė Ingrida Šimonytė teigia jo nebijanti,...

  Finansai
  2023.06.29
  Bankų apklausa: skolinimo griežtinimas slopsta, tikimasi kreditavimo paklausos pagyvėjimo

  Vis mažiau bankų numato griežtinti skolinimo standartus, o dalis jų pradėjo prognozuoti paskolų paklausos...

  Rinkos
  2023.06.29
  Per pusmetį į Lietuvą pritraukti 26 TUI projektai, kuriems reikės 2.300 naujų darbuotojų

  Per pirmąjį šių metų pusmetį apie kūrimąsi Lietuvoje paskelbė 12 naujų įmonių, o 14 Lietuvoje veikiančių...

  Finansai
  2023.06.29

  Verslo žinių pasiūlymai