TIPS finansavimas atveria galimybes įmonėms ir organizacijoms didinti energinį efektyvumą

Reklama publikuota: 2022-07-28 08:00
svg svg

Kylant energijos išteklių kainoms bei reikšmingai išaugus rizikoms dėl stabilaus jų tiekimo, vis daugiau įmonių peržiūri savo energijos vartojimo įpročius ir ieško naudingesnių alternatyvų. Ypač daug energijos suvartojančioms bendrovėms vienu iš sprendimų tampa ir energinio efektyvumo didinimas. Tam gali padėti tikslinis finansavimas, kurį teikia Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su Europos energijos efektyvumo fondu sukurta platforma TIPS („Tvariųjų išteklių plėtros skatinimas“).

Energijos taupymas – indėlis į energetinės nepriklausomybės didinimą 

Eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus teigimu, šiandien pastatų šildymui ir vėsinimui sunaudojama daugiau nei 40 procentų visos Europos Sąjungoje suvartojamos energijos. Mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, užtikrinti prieinamesnes energijos kainas privatiems vartotojams ir verslo subjektams galima ne tik ieškant alternatyvių dujų tiekėjų ar vystant atsinaujinančių išteklių energetiką, bet ir didinant energijos efektyvumą. 

„Pigiausia energija yra ta, kurios nesunaudojame, todėl energijos taupymas yra greičiausias ir pigiausias būdas mažinti dabartinę energetinę priklausomybę, taip pat padedant sumažinti sąskaitas gyventojams ir verslui. Būtent dėl šios priežasties energijos vartojimo efektyvumą didinantys sprendimai, kurie yra numatyti įgyvendinant Europos žaliąjį kursą, yra tikrosios energetinės nepriklausomybės ir kainų stabilumo stuburas ilguoju laikotarpiu“, – sako už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys. 

Pasak Virginijaus Sinkevičiaus, verslo bendruomenė turės atlikti reikšmingą indėlį į Žaliojo kurso įgyvendinimą ir energetinės nepriklausomybės didinimą. „Jos pasiryžimas didinti energijos vartojimo efektyvumą, noras pasinaudoti Europos Sąjungos investicijomis, o taip pat ir privačios investicijos, padedančios taupyti energiją, yra būtinos įgyvendinant žaliąjį kursą bei naujausius Europos Sąjungos planus atsisakyti rusiškų energijos išteklių“, – pažymi eurokomisaras. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Energinio efektyvumo audito naudos 

Įsivertinti savo energinį efektyvumą bendrovės gali atlikdamos energijos vartojimo auditą. Didžiąsias Lietuvos įmones, turinčias nuosavybės (pastatų, technologinių įrenginių ar transporto priemonių), tai daryti įpareigoja. Visgi pastaruoju metu poreikis energiniam auditui auga ir tarp mažų bei vidutinių įmonių – tai lemia ekonominė bei geopolitinė situacija. 

Gediminas Šilanskas, nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės „MEPCO“ atstovas.
Gediminas Šilanskas, nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės „MEPCO“ atstovas. 

„Energijos vartojimo auditus užsako trijų tipų klientai: didelės įmonės, kurioms auditai yra privalomi, paramą pagal vieną iš energinio efektyvumo priemonių siekiančios gauti įmonės, kurioms auditas taip pat yra privalomas teikiant paraišką finansavimui gauti, bei kitos bendrovės, kurioms energijos sąnaudos tampa našta ir kurios vien savo kompetencijomis nepajėgia rasti būdų sutaupyti – tai ypač pasijuto dabar, ženkliai išaugus energijos kainoms“, – pasakoja Gediminas Šilanskas, nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės „MEPCO“ atstovas. 

Galimi trijų tipų energijos vartojimo auditai: pastatų, technologinių procesų ir įrenginių bei transporto priemonių. Jų metu surenkama ir analizuojama informacija apie įmonės veiklą, naudojamas energijos rūšis / kiekius ir joms tenkančias išlaidas, nustatomos įrenginių techninės bei energinės charakteristikos, suskaičiuojamos įmonės CO2 emisijos, galiausiai įvertinamos energijos sąnaudų ir išlaidų energijai bei emisijų mažinimo galimybės, pateikiamos taupymo priemonių rekomendacijos, parengiama audito ataskaita. Audito kaina priklauso nuo jo tipo bei apimties ir gali siekti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų. 

„Energijos vartojimo auditas detaliai ir objektyviai parodo įmonei energijos sąnaudų pasiskirstymą, leidžia lengviau suprasti, kas yra pagrindiniai energijos vartotojai, į ką reikia atkreipti dėmesį, norint optimizuoti energijos sunaudojimą. Audito metu randame neefektyvias vietas, kurias atnaujinus išauga veiklos efektyvumas, tuo pačiu – ir pelnas. Beje, net ir tose įmonėse, kuriose iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo tvarkinga ir modernu, randame priemonių taupymui“, – apie audito vertę pasakoja Gediminas Šilanskas. 

Jo teigimu, energinio efektyvumo auditas ne tik padeda rasti būdus kaip sumažinti energijos vartojimą, išlaidas energijos ištekliams bei savo CO2 pėdsaką, bet ir padeda siekiant gauti finansavimą tam skirtų priemonių įgyvendinimui – ar tai būtų „žaliosios“ paskolos, ar tokių platformų kaip TIPS finansavimas. 

Beje, elektros energijai imlios įmonės, t. y. įmonės, per metus sunaudojančios daugiau nei 1 GWh elektros energijos, sėkmingai įgyvendindamos ne rečiau kaip kas ketverius metus atliekamame audite numatytas energinio efektyvumo priemones, gali atgauti ir dalį sumokėtos VIAP kainos

Auditas leido atrasti kelių konkurencingumui didinti 

2017 metais AB „Panevėžio stiklas“ atliktas kelis tūkstančius eurų kainavęs energinis auditas leido įmonei įvertinti, kokios priemonės padėtų sutaupyti energijos ir lėšų. Remdamasi juo bendrovė parengė projektą ir 2018 metais gavo finansavimą (siekusį 160 tūkst. eurų – 80 % viso projekto vertės) iš Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA). 

Įgyvendinant projektą įdiegtos energinio efektyvumo priemonės – atnaujintas apšvietimas bei susidariusios atliekinės šilumos panaudojimas pastato šildymui – leido įmonei per metus sutaupyti 8466 MWh energijos ir sumažinti kaštus. Svarbu pažymėti, kad auditas ir įgyvendintos efektyvumo priemonės taip pat atvėrė galimybę bendrovei iš „BaltPool“ atgauti dalį anksčiau sumokėtų VIAP lėšų (apie 100 tūkst. eurų). Jas įmonė panaudojo tam, kad anksčiau numatyto termino gražintų paskolą Viešųjų investicijų plėtros agentūrai. 

Tęsdama energetinio efektyvumo kelią įmonė vėl kreipėsi į VIPA: neseniai patvirtintas TIPS finansavimas AB „Panevėžio stiklas“ saulės jėgainės projektui. Projekto vertė – 1,06 mln. EUR, iš jų 10 metų suteikta TIPS paskola sudaro 847 tūkst. EUR.  Įgyvendinus šį projektą ant penkių gamyklos gamybinių pastatų stogų iškils ~1,5 MW galios saulės elektrinė. Planuojama, kad ji per metus pagamins apie 1500 MWh elektros energijos. Vertinant dabartines elektros kainas skaičiuojama, kad projektas atsipirks per 3–4 metus. 

Gintaras Petrauskas, AB „Panevėžio stiklas“ generalinis direktorius.
Gintaras Petrauskas, AB „Panevėžio stiklas“ generalinis direktorius. 

„Stiklo pramonė yra ypač imli energiniams resursams, todėl energinis efektyvumas mums buvo, yra ir bus labai svarbus, o pasikeitus energinių resursų kainoms, efektyvumas tampa ir išgyvenimo klausimu. Esame išsikėlę pagrindinį tikslą – visus šiuo metu naudojamus energinius resursus pakeisti atsinaujinančiais. Pastatę saulės jėgainę per metus galėsime patenkinti apie 10 % viso bendrovės per metus sunaudojamo elektros energijos kiekio neapkraudami ESO tinklų“, – sako Gintaras Petrauskas, AB „Panevėžio stiklas“ generalinis direktorius. 

Įmonės vadovas teigia, jog TIPS paskola įgyvendinant saulės jėgainės projektą buvo reikšminga. „VIPA finansuoja 80 % viso projekto sumos, be šio finansavimo projekto įgyvendinimas būtų komplikuotas. Nuo praėjusių metų III ketvirčio pradėjus neadekvačiai brangti dujoms, 2021 metus baigėme nuostolingai. Lietuvoje dirbantys bankai labai konservatyviai teikia finansavimą, kai tavo pelno (nuostolio) ataskaita nors vienus metu yra neigiama. Tad TIPS parama mums itin svarbi“, – atskleidžia Gintaras Petrauskas. 

IPA Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė.
VIPA Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė.

VIPA Klientų aptarnavimo departamento vadovė Asta Gladkauskienė džiaugiasi tęstiniu bendradarbiavimu su AB „Panevėžio stiklas“. „Jau turime patirties finansuojant ankstesnį jų energinio efektyvumo projektą, todėl džiaugiamės, kad klientas ir vėl grįžo pas mus. Įmonės veikla yra artima VIPA strategijai ir finansavimo tikslams, nes tai – didžiausias stiklo perdirbėjas regione, kuris net 50 % stiklo žaliavų gauna iš stiklo duženų“, – sako TIPS platformą valdančios Viešųjų investicijų plėtros agentūros atstovė. 

TIPS finansavimas – energiniam efektyvumui ir žaliosios energijos plėtrai

 Primename, kad į TIPS platformos finansavimą, siekiantį 25 mln. eurų, gali pretenduoti viešojo ir privataus sektoriaus įmonės, ketinančios įgyvendinti projektus energijos vartojimo efektyvumo bei atsinaujinančios energijos srityse. Finansavimas skiriamas sprendimams, kurie didina energinį efektyvumą ir atsinaujinančių energijos išteklių plėtrai. 

TIPS platforma gali pasiūlyti finansavimą projektams, kurie dėl didesnės rizikos ar nepriimtinų finansavimo sąlygų bankiniame sektoriuje finansavimo, tikėtina, negautų. Tai gali būti tiek technologinių procesų bei įrenginių atnaujinimas siekiant energijos taupymo, tiek ir investicijos į pastatų modernizavimą, apšvietimo atnaujinimą, pažangias šildymo, kaitinimo, vėsinimo, vėdinimo sistemas, saulės elektrines, saulės parkus ir kt. 

Pagal visas tris priemones paprastai finansuojama iki 80 proc. projekto investicijų vertės iki 10 metų laikotarpiui, o paskolos gavėjo indėlis turėtų būti ne mažiau kaip 20 proc. Daugiau informacijos – interneto svetainėje adresu http://www.vipa.lt/tips.

 Investicijų platforma „Tvarių išteklių plėtros skatinimas“ (TIPS) savo veiklą pradėjo 2022 metų pradžioje. Platformą įkūrė UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) kartu su investicine bendrove „Europos energijos efektyvumo fondas“ (EEEF). Pagrindinis TIPS tikslas – investicijų, kurios gali padėti mažinti poreikį energijos ištekliams ir auginti jos vartojimo efektyvumą, taip pat didinti žaliosios energijos pasiūlą, skatinimas.

 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Rašyti komentarą 0
TVF tikisi, kad šiemet Lietuvos ekonomika augs 1,8%, prastina prognozę kitiems metams

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) nepakeitė balandžio prognozės ir mano, kad Lietuvos ekonomika šiemet augs...

Finansai
11:22
Didžiausių mokesčių mokėtojų gretose karšta naujiena – su kriptovaliutomis dirbanti įmonė Premium

Valstybinės mokesčių inspekcijos sudaryto didžiausių mokesčių mokėtojų sąrašo staigmena – į 4-ąją vietą pagal...

Finansai
11:15
„Barclays“ rezultatai nuvylė dėl atidėjinių bylinėjimuisi, baudoms

Britų banko antro ketvirčio pelnai neatitiko analitikų lūkesčių, „Barclays“ formavus atidėjinius...

Rinkos
10:58
Liepą – naujas infliacijos rekordas, pikas greičiausiai jau pasiektas

Infliacija 2022 m. liepą dar ūgtelėjo, rodo išankstiniai statistikų duomenys. Ekonomistai sako, kad daugėja...

Finansai
10:04
TIPS finansavimas atveria galimybes įmonėms ir organizacijoms didinti energinį efektyvumą Verslo tribūna

Kylant energijos išteklių kainoms bei reikšmingai išaugus rizikoms dėl stabilaus jų tiekimo, vis daugiau...

Finansai
08:00
Verslui reikia ne klumpių, o sportinių batelių

Tradicijoms, kai Lietuvos įstatymų leidėjai ir institucijos apauna verslą sunkiomis perteklinių reikalavimų...

Nuomonės
05:50
Pripažino, kad JANGIS turi trūkumų. Kai kuriuos pažadėjo ištaisyti Premium 2

Likus kelioms dienoms iki rugpjūčio 1 d., nuo kada bankai, notarai ir kitų svarbių paslaugų teikėjai turi...

Finansai
05:45
TVF ekonomistas: svarbiausias prioritetas – neišleisti infliacijos džino iš butelio

Pasaulio ekonomika susiduria su nerimą keliančiu augimo lėtėjimu, bet svarbiausias politikos formuotojų...

Finansai
2022.07.27
S&P: klibančiame Kinijos NT sektoriuje pardavimai gali mažėti 30%, susitraukimas pranoktų 2008-uosius

Kinijos nekilnojamo turto sektoriui prognozuojamas ženklus naujų objektų pardavimų sumažėjimas, kuris savo...

Verslo aplinka
2022.07.27
Lietuvos bankų asociacija: palūkanos už terminuotus indėlius artimiausiu metu nedidės 10

Europos Centriniam Bankui (ECB) padidinus pagrindines palūkanų normas puse procentinio punkto, palūkanos už...

Rinkos
2022.07.27
Pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje sutelktinio finansavimo platforma Verslo tribūna 3

Visame pasaulyje itin populiarus sutelktinio finansavimo būdas investuoti į potencialius ,,Vienaragius“...

Finansai
2022.07.27
P. Tarbūnas paliko „NEO Finance“ vadovo pareigas

Iš finansų technologijų („fintech“) bendrovės „NEO Finance“ vadovo pareigų pasitraukė Paulius Tarbūnas. Jas,...

Vadyba
2022.07.26
Restoranų ir viešbučių finansinių ataskaitų analizė: 70% didino pajamas, pelningai dirbo pusė viešbučių

70% viešbučių ir restoranų 2021-aisiais, po karantino ribojimų, didino pajamas, tačiau ne visi sektoriaus...

Gazelė
2022.07.26
Verslumo tendencijos: daugiau įmonių, mažiau bankrotų, bet verslas smulkėja

Pernai smarkiai išaugo naujų įmonių skaičius, bankrotų – nuosekliai mažėjo, o 2022-ųjų pradžioje veikiančių...

Gazelė
2022.07.26
UBS finansiniai rezultatai nuvylė investuotojus

Šveicarų bankas UBS per antrąjį ketvirtį, „vieną sunkiausių periodų per pastaruosius 10 metų“, uždirbo...

Rinkos
2022.07.26
Stiprūs „Avia Solutions Group“ finansiniai rezultatai leido anksčiau laiko išpirkti 50 milijonų JAV dolerių obligacijų emisijos Verslo tribūna

„Avia Solutions Group“, pirmaujantys keleivių bei krovinių pervežimo pajėgumų teikėjai, dirbantys su...

Finansai
2022.07.26
Stambūs užsakymai „Elgama-Elektronika“ pajamas padidino 88%

Kinijos „Jiangsu Linyang Energy Co“ priklausanti Vilniaus išmaniųjų skaitiklių gamintoja UAB...

Pramonė
2022.07.26
ECB leido M. Jasonui įsigyti Medicinos banką 14

Verslininkas Marius Jakulis Jasonas netiesiogiai per bendrovę „AAA capital“ galės įsigyti 100% Medicinos...

Rinkos
2022.07.26
Palūkanų galutinė stotelė: pokalbis su G. Šimkumi Premium

Su Lietuvos banko valdybos pirmininku ir Europos centrinio banko (ECB) valdančiosios tarybos nariu Gediminu...

Finansai
2022.07.26
Eilėse prie bankų laukia per tūkstantį butų nuomai, įkandin – sutelktinis finansavimas Premium 55

Komerciniai bankai mielai finansuotų daugiabučių nuomai vystymą, nors nesusiformavusi Lietuvos rinka jiems...

Statyba ir NT
2022.07.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku