Birželį metinė infliacija pasiekė 20,5%, finansų ministrė liepą tikisi naujo šuolio

Publikuota: 2022-06-29
Atnaujinta 2022-06-29 13:55
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Metinė infliacija birželį, apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, padidėjo iki 20,5%. Gegužę ji siekė 18,5%, o 2021 m. birželį – 3,5%.

Tekstas papildytas finansų ministrės G. Skaistės komentaru, Ispanijos birželio infliacijos rodikliu

Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų, transporto prekių ir paslaugų kainų padidėjimas, trečiadienį paskelbė Statistikos departamentas.

Mėnesio infliacija birželį siekė 2,2%.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

[infogram id="4caa326a-99ff-418d-a535-60e3d569ed2a" prefix="DaT" format="interactive" title="Kainų pokyčiai pagal prekių paslaugų grupes"]

Kainų kilimas jau slopina vartojimą

20% ribą Lietuvoje peržengusi infliacija dar labiau sumažins vartojimą, o tai pajus ir verslas, sako Marius Dubnikovas, Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas, finansų analitikas. 

„Mes jau buvome įėję į tą 20 procentų ribą, to buvo galima tikėtis, o dabar perlaužta svarbi psichologinė riba, nes žmonės mėgsta apvalius skaičius ir jeigu kas nors dar nejuto tų kainų pokyčių, tai dabar jie yra akivaizdūs“, – sakė M. Dubnikovas. 

„Tokie skaičiai sukelia abejones – ką vartoti, kodėl vartoti, pirkti ar nepirkti. Tokia infliacija reiškia, kad antroje metų pusėje matysime mažėjančius pardavimus, o verslas tikrai tai pajus“, – pridūrė jis. 

Indrė Genytė-Pikčienė, „INVL Asset Management“ analitikė, sako, kad dėl toliau rekordus gerinančios infliacijos nereikėtų stebėtis, nes galioja vis dar tie patys veiksniai – žema palyginamoji bazė, Rusijos karo Ukrainoje įtaka, paaštrinusi ir taip sudėtingą tarptautinę žaliavų situaciją, bei vidiniai veiksniai Lietuvoje, pavyzdžiui, brangstančios paslaugos. 

„Kadangi brangsta platus žaliavų spektras, tas impulsas nuvilnija per pridėtinės vertės grandines labai plačiai. Kai yra sąnaudų spaudimas, natūralu, susikuria bendri ekonomikos dalyvių infliaciniai lūkesčiai ir kainos kyla kartais ir pamatuotai, o kartais bandant įskaičiuoti ir būsimus augimus“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.

Pasak jos, kol kas infliacijos tempai išlieka rekordiniai nuo praėjusio amžiaus ir tai yra šių metų tendencija, tačiau kitais metais nuo tokios aukštos palyginamosios bazės kainų augimas neturėtų būti toks spartus. Visgi nerimo kelia situacija dėl grūdų išvežimo iš Ukrainos ir būsimo derliaus.

„Yra nerimo ženklų dėl šių metų rudens, nes vien kalbant apie maisto prekes yra daug nerimo, susijusio su Rusija ir Ukraina, nes tai reikšmingos maisto žaliavos, Ukrainai sudaromos reikšmingos kliūtys išvežti derlių. Koks bus ruduo, priklausys nuo daugelio veiksnių, kurie jau nebe ekonomikos rėmuose, o priklausys nuo derliaus rezultatų, kuriuos lemia oro sąlygos, ir nuo geopolitinės aplinkos. Tai neapibrėžtumo yra daug, ir pasakyti, kada konkrečiai bus pikas ir jau mažėjimas, nėra lengva“, – sakė ji. 

Liepą infliacija bus dar didesnė

Infliacijai birželį Lietuvoje peržengus 20% ribą, finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad liepą kainų augimas gali būti dar didesnis. 

„Tikėtina, kad šią vasarą dar matysime infliacijos augimą, tam turi įtakos ir tai, kad auga energetikos kainos, dujų ir elektros kainos nuo liepos 1 dienos“, – žurnalistams prieš Vyriausybės posėdį trečiadienį sakė ministrė. 

Gintarė Skaistė, finansų ministrė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Gintarė Skaistė, finansų ministrė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Jei Vyriausybė būtų nesiėmusi papildomų sprendimų, jos būtų augusios 2–3 kartus, dabar reguliuotojas yra nustatęs, kad jos turėtų augti apie 40%, tai taip pat turės įtaką infliacijos rodikliams“, – pridūrė ji. 

Ministrės teigimu, balandį priimti valstybės biudžeto pakeitimai dėl infliacijos amortizavimo buvo orientuoti į tai, kad infliacija vasarą išliks aukšta ir bus jos pikas. Ji taip pat kartojo, kad papildomų biudžeto pakeitimų galėtų būti rudenį. 

„Jau rengdami šį biudžeto pakeitimą įvertinome tai (aukštą infliaciją – BNS), ir jame numatytos lėšos, kurios dar tik dabar pasiekia ekonomiką – neapmokestinamas pajamų dydis, pensijos, papildomos išmokos, jos pasiekia žmones dabar, birželio mėnesį“, – sakė G. Skaistė. 

Anot jos, trečiadienį Vyriausybė taip pat patvirtins pirmąsias išmokas Aplinkos ministerijai – jos skirtos įmonėms, kad jos atsisakytų brangių energijos šaltinių. 

„Manome, kad tai ilguoju laikotarpiu padės jiems persiorientuoti prie tų energijos šaltinių, kurie yra pigesni ir labiau prognozuojami ir stabilūs“, – sakė ministrė.

Stagfliacijos grėsmė Europoje

VŽ rašė, kad infliacija gegužę Baltijos šalyse buvo didžiausia visoje euro zonoje, kurioje rodiklis gegužę pakilo iki 8,1%. Estijoje infliacija siekė 20,1%, Latvijoje – 16,4%. 

Trečiadienį Ispanija, pirmoji iš didžiųjų euro zonos ekonomikų penketuko, paskelbė birželio mėnesio infliaciją, kuri pakilo iki 10% nuo 8,5% gegužę.  Ekonomistai tikėjosi, kad Ispanijoje šį mėnesį vartotojų kainos kils 8,7%. 

Šią savaitę birželio infliaciją taip pat skelbs Vokietija ir Prancūzija.  Infliacija gegužę Vokietijoje, didžiausioje euro zonos ekonomikoje, taip pat pranoko ekonomistų lūkesčius ir pakilo iki 8,7% nuo 7,8%, fiksuotų balandį.

Europos centrinio banko (ECB) ekspertai praėjusią savaitę skelbė nesitikintys, kad Europa papuls į stagfliacijos gniaužtus, t. y. aukštos infliacijos ir menko ekonominio augimo ar susitraukimo laikotarpį. Tačiau už Atlanto narstomi recesijos-stagfliacijos scenarijai atpigino naftą. Kas iš tiesų laukia, Lietuvoje ir euro zonoje nuspėti trukdo dėl karo Ukrainoje labai išaugęs neapibrėžtumas.

Naujausiomis Lietuvos banko prognozėmis, šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet augs 2,1%, t. y. 0,6 proc. punkto lėčiau, nei prognozuota kovą. Kitąmet laukiama 3,4% augimo (kovą tikėtasi 2,7%).

Euro zona šiuo metu susiduria su aukšta infliacija ir rekordiškai žemu nedarbo lygiu, o tai tarsi rodytų, kad euro zonos ekonomika yra perkaitusi. 

Tačiau, kaip pažymi „The Economist“, kiti rodikliai to dar nerodo. Šiuo metu Europa atsidūrė tarp popandeminio atsigavimo ir Rusijos karo Ukrainoje sukelto didelio neapibrėžtumo bei aukštų energijos kainų. Daugelis rodiklių rodo, kad euro zonos augimas lėtėja.

Pramonė Vokietijoje ir Austrijoje susiduria su smukusių naujų užsakymų realybe ir kritusiu verslo pasitikėjimu ateities perspektyvomis.  Vokietijoje ir kitose ES šalyse dėl Rusijos sumažinto ar nutraukto dujų tiekimo gresia dujų vartojimo ribojimai verslui ir gyventojams. O laukiamas atlyginimų augimas nepasieks infliacijos lygio.  

Liepą Europos centrinis bankas (ECB) spręs, kokiu dydžiu pakelti šiuo metu dar neigiamas palūkanas. ECB teks elgtis labai atsargiai, kad kovojant su kainomis nebūtų suduotas smūgis ekonomikos augimui ir darbo rinkai.

Europos Komisijos (EK) prognozė, skelbta gegužę, numato, kad realusis BVP tiek ES, tiek euro zonoje 2022 m. augs 2,7%, o 2023 m. – 2,3%. Vidutinė metinė infliacija euro zonoje 2022 m. sieks 6,1%, o 2023 m. sumažės iki 2,7%. Numatoma, kad infliacija ES padidės nuo 2,9% 2021 m. iki 6,8% 2022 m., o 2023 m. sumažės iki 3,2%.

[infogram id="2abe88b7-b840-40ab-b8b8-8e498c91ad64" prefix="jat" format="interactive" title="Copy: Metinė infliacija euro zonoje ir Lietuvoje 1997-2022 m. gegužę, %"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Šiaulių banko vadovas: tebelaukiame valdžios atsakymo, ar Kaliningrado tranzitas valstybei svarbus

Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už sankcionuotų...

Logistika
14:27
LB: didėjęs importas, smukęs eksportas ir išmokėti dividendai blogino balansą

Sumažėjęs Lietuvos eksportas ir didėjęs importas birželį kiek pablogino užsienio prekybos balansą – Lietuvos...

Finansai
12:29
JK ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė 0,1%

Didžiosios Britanijos ekonomika antrąjį ketvirtį traukėsi, parodė penktadienį paskelbti oficialūs duomenys,...

Kaip nepaklysti buhalterijos džiunglėse, kad paskui nereikėtų sumokėti savo turtu Premium

Pradedantieji verslą, ypač tie, kurie nėra sukaupę jam daug pinigų, dažniausiai renkasi dirbti pagal...

Gazelė
11:01
Ukrainos bankai pirmąjį pusmetį patyrė 124 mln. Eur nuostolį

Ukrainos komerciniai bankai per pirmąjį pusmetį patyrė 4,65 mlrd. UAH (124 mln. Eur pagal dabartinį oficialių...

Rinkos
09:48
„Kreda“ grupės pelnas pirmąjį pusmetį augo 21%

Kredito unijų grupės „Kreda“ pelnas ir pajamos pirmąjį metų pusmetį augo – nepaisant makroekonominių iššūkių,...

Rinkos
2022.08.11
„Lietuvos draudimas“ penktadaliu padidino pajamas, uždirbo kuklesnį pelną

„Lietuvos draudimo“ (kartu su Estijos filialu) šių metų pirmojo pusmečio pajamos siekė 158,8 mln. Eur ir buvo...

Finansai
2022.08.11
Medicinos bankas per pusmetį uždirbo 1,8 mln. Eur

Medicinos bankas šių metų pirmąjį pusmetį uždirbo 1,829 mln. Eur grynojo pelno, 9,95% mažiau nei per tą patį...

Rinkos
2022.08.11
Prezidentūra siūlo kelti NPD bent 100 Eur, didinti kompensaciją už elektrą 3

Neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) nuo kitų metų reikėtų didinti bent 100 Eur, sako prezidento patarėjas...

Verslo aplinka
2022.08.11
Rusijos Finansų ministerijos duomenys rodo „katastrofišką pajamų griūtį“ liepos mėnesį 27

Energijos išteklių karas su Europa bei nevaldomu tapęs rublio kursas sudavė didelį smūgį Rusijos biudžeto...

Verslo aplinka
2022.08.11
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
„About You“ ir „Zalando“ apyvartos Lietuvoje auga, bet „Aprangos“ neaplenkė Premium

Tarptautinių elektroninės prekybos įmonių „About You“, „Zalando“, „eavalyne.lt“ valdančios „Modivo“, drąsiai...

Prekyba
2022.08.11
Kada nebankrutuoti restoranui: istorijos pamokos, pavojingiausias amžius ir Palangos fenomenas Premium

Šiemet restoranų bankrotų užfiksuota daugiau negu per visus 2021 m., tačiau šie skaičiai – ne blogiausi per...

Gazelė
2022.08.11
D. Dundulis: skolintis pas mane niekas neikit, jei bėda atsitiks – duoti galiu (II dalis) Premium

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, antroje podkasto dalyje pasakoja apie...

Prekyba
2022.08.11
„Luminor“ pelnas Baltijos šalyse šiemet augo 62,6% iki 44,4 mln. Eur

Viena didžiausių Baltijos šalių finansų grupių „Luminor“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 44,4 mln. Eur...

Rinkos
2022.08.10
Vyriausybė atlyžo: nebereikės mokėti PVM nuo pirmo euro susijusioms, bet skirtingą veiklą vykdančioms įmonėms Premium

Vyriausybė pritarė PVM įstatymo pataisoms, kurias priėmus Seime, verslininkams bus palengvinta galimybė...

Finansai
2022.08.10
„Luminor“ žaliųjų garantijų limitą „Green Genius“ padidino iki 12 mln. Eur

Atsinaujinančiosios energetikos įmonė „Green Genius“ su „Luminor“ banku Lietuvoje sutarė dėl žaliųjų...

Pramonė
2022.08.10
LKU kredito unijų grupei ekonomikos perspektyvos susirūpinimo nekelia

Lietuvos kredito unijų grupės kredito unijos ir toliau demonstruoja tvarų augimą, todėl gresiantis ekonomikos...

Rinkos
2022.08.10
VMI išlyga: neturinčiųjų išmaniojo kasos aparato po sausio 1 d. nebaus. Bet reikės įrodymų Premium

Įmonėms, kurios nuo kitų metų privalo nuolat teikti kasos kvitų duomenis VMI, tačiau iki numatyto termino...

Finansai
2022.08.10
Neapmokėtos sąskaitos: metas įvertinti, kokia skolininkų finansinė būklė Premium

Iš atskirų įmonių pasiekia signalai, kad atsiskaitymų terminai yra prailgėję, „pakabintos“ sąskaitos, kurios...

Finansai
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku