„FinReg“ konferencija: ES ketina užmauti apynasrį atsiskaitymams kriptovaliutomis

Reklama publikuota: 2022-06-17
svg svg

Per ateinančius kelis metus Europos Sąjungos (ES) finansų rinkoje įvyks daugybė pokyčių: keisis pinigų plovimo prevencijos (AML) taisyklės, kurios apims kriptovaliutas ir kitą turtą. Visoje ES įsigalios 10 tūkst. eur limitas atsiskaitymams grynaisiais ir bus sukurta nauja įstaiga „AML Authority“, atsakinga už rizikingų subjektų priežiūrą.

Šios ir kitos temos aptartos Rygoje vykusioje Baltijos šalių aukščiausios pakopos finansų ir šios srities reguliavimo profesionalų konferencijoje „FinReg“, kurią kasmet organizuoja advokatų kontora COBALT. 

„Džiaugiuosi, kad „FinReg“, kaip ir kasmet, šiemet vėl subūrė privataus finansų sektoriaus ir jas prižiūrinčių institucijų atstovus. Malonu girdėti, kad dėl rinkos brandos bei geopolitinės situacijos pokyčių šįmet renginio metu buvo nuolat akcentuojama, kad viešasis sektorius turi padėti privačiam ir būti partneriu įgyvendinant visus reguliavimo pokyčius. Tikiuosi, kad ateityje „FinReg“ ir toliau išliks finansų rinkos dalyvius vienijančiu renginiu”, – sakė Akvilė Bosaitė, advokatų kontoros COBALT partnerė, bankininkystės ir finansų praktikos grupės vadovė. 

Akvilė Bosaitė, advokatų kontoros COBALT partnerė, bankininkystės ir finansų praktikos grupės vadovė.
Akvilė Bosaitė, advokatų kontoros COBALT partnerė, bankininkystės ir finansų praktikos grupės vadovė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot ekspertų, pagrindinės rizikos ir didžiausi iššūkiai finansų rinkoje šiandien yra būtent AML, karo realybės padiktuota geopolitinė situacija, sankcijos Rusijai ir dėl to besikeičianti kapitalo priežiūra. Taip pat aplinkosaugos, socialinis ir įmonių valdymas (angl. Environmental, social, and corporate governance, ESG), FinTech reguliavimas ir Baltijos šalyse jau kiek primiršti, bet pasaulyje vis dar egzistuojantys COVID-19 apribojimai. 

„ESG ir kiti iššūkiai nebus pasivaikščiojimas parke. Tai kainuos, transformacija bus sunki, bet to labai reikia. Todėl skatinu pažvelgti i visus iššūkius per galimybių prizmę“, – sako Santa Purgaile, Latvijos finansų ir kapitalo rinkos komisijos pirmininkė. 

Vargas dėl pinigų plovimo 

Europos Komisijos Finansinio stabilumo ir kapitalo rinkų departamento AML skyriaus vadovo pavaduotoja Claude Bocqueraz akcentuoja, kad pinigų plovimo prevencijos srityje esminis konceptualus pokytis bus taisyklių suvienodinimas ir partnerystė su privačiu sektoriumi. 

C. Bocqueraz taip pat atkreipė dėmesį, kad kol kas AML atitiktis skirtingose šalyse priklauso nuo nacionalinio įgyvendinimo. Ateityje ES nori taisykles suvienodinti. Tiesa, šalims narėms ir toliau bus palikta galimybė elgtis griežčiau nei numato bendros taisyklės. 

Be to, planuojama kurti ir naują įstaigą – „AML Authority“ – kuri taps atsakinga už rizikingų subjektų priežiūrą ir tarptautines reguliavimo gaires. 

Roger Kaiser, Europos bankininkystės federacijos vyresnysis patarėjas politikos klausimais.
Roger Kaiser, Europos bankininkystės federacijos vyresnysis patarėjas politikos klausimais.

Šie pokyčiai svarbūs, mat iki šiol, kaip sako bankų atstovai, AML procedūros buvo varginančios ir deklaratyvios, paremtos labiau varnelių dėliojimu atitikties dokumentuose, o ne realiomis pastangomis stabdyti pinigų plovimą. 

Visgi, Europos bankininkystės federacijos vyresnysis patarėjas politikos klausimais Roger Kaiser neslepia skepsio ir dėl naujų ruošiamų taisyklių. Jis priminė apie AML skandalus Latvijoje ir kitose Baltijos šalyse, kurie apnuogino Europos reguliavimo neefektyvumą ir įmetė vieną-kitą akmenį į naujų ES taisyklių daržą. 

Anot jo, ir naujas reguliavimas yra per daug smulkmeniškas, per daug koncentruojamasi į ribojimus. Jis įsitikinęs, kad reikia pereiti nuo „pažymėk varnelę dokumente“ prie duomenimis grįsto požiūrio. Čia gali padėti technologijos, tokios kaip mašininis mokymas ir dirbtinis intelektas. 

„Dovana“ kripto turto gerbėjams 

Dar viena svarbi naujovė laukia kriptovaliutų entuziastų. Jos ir kitas kriptografinis turtas  pateks po AML reguliavimu. Vadinasi, su tuo susijusių paslaugų tiekėjai turės pažinti savo klientus, kaupti bei saugoti duomenis apie juos ir pateikti dokumentus reguliuotojams, jei to prireiktų. 

Visi šie pokyčiai planuojami įgyvendinti 2024-2026 m. 

Sankcijų skausmai 

Konferencijoje nemažai dėmesio skirta ir karo Ukrainoje bei sankcijų Rusijai temoms. Bene pagrindinis diskusijų objektas buvo galutinių naudos gavėjų sąrašai ir klausimai, kaip elgtis su tokiomis įmonėmis, kaip „Lifosa“, kurių darbuotojai tapo sankcijų įkaitais. 

Iš esmės visų trijų Baltijos valstybių atstovai sutarė, kad reikia labiau pasistengti identifikuojant Rusijos oligarchų turtus ir juos užšaldant. 

„Po to, kai vasarį prasidėjo karas, sudarėme beveik 8 tūkst. subjektų sąrašą. Beveik 7 tūkst. jų yra privatūs asmenys, kurie valdo daugybę įmonių visame pasaulyje. Bet tai tik ledkalnio viršūnė. Turime suremti pečius ir dirbti kartu, nes tai nėra užduotis vienai šaliai“, – sakė Matis Mäeker, Estijos finansinės žvalgybos skyriaus vadovas. 

Lietuvoje šie sąrašai taip pat sudaromi. Tačiau, kaip sako Eimantas Vytuvis, Lietuvos Kovos su pinigų plovimu kompetencijos centro direktorius, pas mus tai dar yra didelis skausmas, mat trūksta daug informacijos apie akcininkų struktūrą. Be to, dar nėra galutinių naudos gavėjų sąrašų, galiojančių ES mastu. Dėl to gali būti, kad vienoje šalyje subjektui sankcijos galioja, o kitoje – ne. 

Tuo metu Uldis Upenieks, Latvijos „Citadele“ banko atitikties vadovas ir valdybos narys, kalbėdamas apie sankcijas, pusiau juokais sako, kad jo komanda labiausiai mėgsta sankcijas, kurios paskelbiamos penktadieniais. Nes tada darbuotojai turi dvi dienas perskaityti dešimtis ar net šimtus puslapių dokumentų. Jei sankcijų paketas paskelbiamas, pavyzdžiui, antradienį,  tenka dirbti per naktį, nes sankcijos paprastai ir įsigalioja iš karto po paskelbimo. Nepaisant to, sankcijas jis palaiko. 

„Vargu ar ateityje dar bus verslas su Rusija, leidžiasi nauja geležinė uždanga“, – konstatavo pranešėjas. 

„FinReg“ - finansų sektoriaus profesionalų meka 

„FinReg“ konferencijoje, organizuojamoje advokatų kontoros COBALT, kasmet  vienoje vietoje susiburia aukščiausiojo lygio finansų sektoriaus atstovai – visų lygių profesionalai, sprendimų priėmėjai ir įstatymų leidėjai bei reguliuotojai. Taip pat finansinių paslaugų teikėjai, įskaitant tradicinius bankus, draudimo bendroves, investicinius fondus, mokėjimo paslaugų teikėjus, FinTech įmones ir susijusių industrijų, vyriausybių ir prižiūrinčių institucijų atstovai. Šiame forume tyrinėjamos finansų sektoriaus tendencijos ir nagrinėjami teisiniai iššūkiai. 

Baltijos šalių aukščiausios pakopos finansų ir šios srities reguliavimo profesionalai kasmet susitinka „FinReg“ konferencijoje, kurią organizuoja advokatų kontora COBALT.
Baltijos šalių aukščiausios pakopos finansų ir šios srities reguliavimo profesionalai kasmet susitinka „FinReg“ konferencijoje, kurią organizuoja advokatų kontora COBALT.

Šįmet konferencijoje dalyvavo tokie tarptautiniai ir vietiniai pranešėjai, kaip Europos bankininkystės institucijos Skaitmeninių finansų skyriaus vadovė Rūta Merkevičiūtė, Europos Komisijos DG FISMA AML skyriaus vadovo pavaduotoja Claude Bocqueraz, Europos bankininkystės federacijos vyresnysis patarėjas politikos klausimais Roger Kaiser, Latvijos Respublikos finansų ir kapitalo rinkos komisijos pirmininkė Santa Purgaile, Latvijos ir Estijos finansinės žvalgybos padalinių vadovai Ilze Znotiņa ir Matis Mäeker, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro direktorius Lietuvoje Eimantas Vytuvis  ir daugelis kitų. 

Renginys organizuojamas bendradarbiaujant su finansų sektoriaus klasterio organizacijomis – Estijos bankų asociacija, Latvijos finansų asociacija ir Lietuvos bankų asociacija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Rašyti komentarą 0
Infliacijos kalnais ir nuokalnėmis: nuo lito iki valiutų valdybos, finansų krizės ir šių dienų Premium

Žvalgantis, kaip elgėsi valdžios per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį nuo pat 1990 m., svarbu...

Finansai
05:45
Penkių mėnesių centrinės valdžios perviršis – 331 mln. Eur 9

Centrinės valdžios perviršis per penkis šių metų mėnesius siekė 331,1 mln. Eur ir sudarė 0,5% prognozuojamo...

Finansai
2022.06.30
„Revolut bank“ leista didinti kapitalą daugiau nei 30 mln. Eur

Bankui „Revolut bank“ leista padidinti įstatinį kapitalą nuo 5,5 mln. iki 36,8 mln. Eur, pranešė Lietuvos...

Rinkos
2022.06.30
Vokietijoje infliacija birželį – 8,2%, Prancūzijoje – 6,5%

Ketvirtadienį paskelbta, kad metinė infliacija Prancūzijoje, antroje didžiausioje euro zonos ekonomikoje,...

Finansai
2022.06.30
„Estateguru“ siekia pritraukti institucinių investuotojų, žada nepamiršti mažmeninių Premium

„Estateguru“ ruošiasi antram lėšų pritraukimo raundui. Startuolis ketina smarkiai padidinti veiklos apimtis,...

Rinkos
2022.06.30
Finansų ministerija iki 15,8% didina infliacijos prognozę, apkarpė kitų metų BVP 2

Finansų ministerija (FM) nekeičia šių metu augimo prognozės, tačiau apkarpė kitų metų plėtros perspektyvas ir...

Finansai
2022.06.30
Švedijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą puse proc. punkto

Švedijos centrinis bankas, arba Riksbankas, padidino bazinę palūkanų normą puse procentinio punkto nuo 0,25%...

Rinkos
2022.06.30
Užsienio investicijų fronte ryškėja Vokietijos lyderystė, vejamės Estiją

Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje 2022 m. kovo 31 d. sudarė 27 mlrd. Eur ir,...

Finansai
2022.06.30
„Swedbank“ ir SEB skolina 25 mln. Eur „Scandagra Group“

Vienai didžiausių prekybos trąšomis ir grūdais grupių Baltijos šalyse „Scandagra Group“ „Swedbank“ ir SEB...

Rinkos
2022.06.30
R. Kurlianskis: esu velnio neštas ir pamestas – man niekada nemokėjo, kad būčiau švelnus ir pūkuotas Premium 26

Raimondą Kurlianskį, vieną pagrindinių Dariaus Mockaus bendražygių, buvusių „MG Investment“ akcininkų, savo...

Prekyba
2022.06.30
Savivaldybių valdomos įmonės 2021 m. patyrė 5,1 mln. Eur nuostolių

2021 metais bendros 239 savivaldybių valdomų įmonių (SVĮ) pardavimo pajamos augo 14,8%, iki 977 mln. Eur,...

Finansai
2022.06.29
2024 metais EURIBOR gali siekti apie 2% – LB atstovas 17

2024 metais euro zonos tarpbankinių palūkanų norma EURIBOR, lemianti ir būsto paskolų palūkanas, gali siekti...

Rinkos
2022.06.29
Atidedama Lietuvos oro uostų pertvarka į akcinę bendrovę

Valstybės įmonės Lietuvos oro uostų pertvarkymas iš valstybės įmonės (VĮ) į akcinę bendrovę (AB) dėl numatomo...

Logistika
2022.06.29
Birželį metinė infliacija pasiekė 20,5%, finansų ministrė liepą tikisi naujo šuolio 62

Metinė infliacija birželį, apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, padidėjo iki 20,5%. Gegužę...

Finansai
2022.06.29
Statybos verslo situacija kontrastinga, bet ir sėkmingų įmonių vadovai geresnių rezultatų nebesitiki Premium

Nors statybos sektorius 2021 m. užbaigė finansiškai gana sėkmingai, analitikai mato nerimo ženklų: itin...

Statyba ir NT
2022.06.29
Į Šiaulių banko stebėtojų tarybą siūlomi T. Okmanas, M. Raila

Į Šiaulių banko Stebėtojų tarybą siūlomi banko akcijų turinčių bendrovių „Tesonet“ ir „ME investicija“...

Rinkos
2022.06.29
E.Stankevičius: Esame vienintelė sporto šaka, kuri tiesiogiai investuoja į infrastruktūrą Verslo tribūna

Lietuvos futbolas patiria sukrėtimus, skaudžias akimirkas ir kuria kitokios ateities planus.„Esame...

Finansai
2022.06.29
Pažeidus atsiskaitymų grynaisiais tvarką baudos grės tiek verslui, tiek privatiems asmenims 5

Seimas antradienį nustatė sankcijas už atsiskaitymų grynaisiais ribojimo pažeidimus.

Finansai
2022.06.28
Finansinių sukčių padaryti nuostoliai pernai augo dukart, iki 10,2 mln. Eur

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei...

Rinkos
2022.06.28
„Sodra“: Pensijų anuitetų fondas augo dukart, gavėjų skaičius – beveik tris kartus

Dvejus metus veikiančio „Sodros“ Pensijų anuitetų fondo turtas pasiekė 18 mln. Eur ir yra 2,3 karto didesnis...

Rinkos
2022.06.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku