Pasaulio bankas: daugelis šalių neišvengs recesijos, ypač jei įsivyraus stagfliacija

Po COVID-19 pandemijos padarinių sekusi Rusijos karinė invazija į Ukrainą dar labiau sulėtino pasaulinės ekonomikos vystymąsi ir lėmė, kad pasaulis įžengė į užsitęsusį menko augimo ir paspartėjusios infliacijos laikotarpį, antradienį paskelbė Pasaulio bankas (PB).
Naujausioje Pasaulinės ekonomikos perspektyvų ataskaitoje PB pažymi, kad materializavusis stagfliacijos rizikai labiausiai nukentėtų besivystančios ekonomikos.
PB ekonomistai prognozuoja, kad pasaulinės ekonomikos augimo tempai sulėtės nuo 5,7% 2021 m. iki 2,9% šiemet. Dar sausį prognozuota, kad pasaulinis BVP šiais metais augs 4,1%.
Dėl karo Ukrainoje įtakos panašaus lėtesnio augimo laukiama ir 20232024 m.: tai nulems sulėtėjusi ekonominė veikla, mažesnės investicijos ir tarptautinės prekybos apimtys, taip pat atvėsusi paklausa, nutraukta vyriausybių pagalba ir augsiančios palūkanų normos.
Karas Ukrainoje, (dėl COVID-19 naujo protrūkio) užsidariusi Kinija, tiekimo grandinių trikdžiai ir stagfliacijos grėsmė slopina augimą. Daugelis šalių neišvengs recesijos, sako Davidas Malpassas, Pasaulio banko prezidentas.
Jo teigimu, vyriausybėms dabar svarbu paskatinti gamybą ir vengti dirbtinių prekybos barjerų.
Siekiant išvengti kapitalo bėgimo ir didesnės nelygybės būtini fiskalinės, pinigų, klimato kaitos ir skolinimosi politikos pokyčiai, pridūrė D. Malpassas.
Naujoje Pasaulinės ekonomikos perspektyvų ataskaitoje pirmą kartą sistemiškai įvertintos ir palygintos dabartinės ekonominės sąlygos su prieš pusšimtį metų įsivyravusia stagfliacija (aukštų kainų ir menko augimo / smukimo laikotarpiu) bei kokį poveikį pasikartojusi stagfliacija turėtų besivystančioms šalims.
Siekiant įveikti stagfliaciją XX a. 8 dešimtmetį pasaulio didiesiems centriniams bankams teko smarkiai pakelti palūkanas, o tai sukėlė finansinių krizių grandinę besivystančiose šalyse.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti