Sparčiau auga įmonių bankrotų skaičius – pagal inicijuotas bylas grįžtama į ikipandeminį lygį

Pirmą kartą per dvejus metus pradėtų bankrotų skaičius sausį viršijo šimto ribą: praėjusį mėnesį paskelbta 117 pradėtų bankrotų arba 30% daugiau nei gruodį, rodo duomenų analitikos bendrovės Scorify sausio mėn. verslo įmonių apžvalga.
Tuo tarpu bankrutavusiomis sausį paskelbtos 93 įmonės arba 22% daugiau nei prieš mėnesį
Pernai metais vidutiniškai per mėnesį buvo paskelbiami 54 bankroto procesai, o bankrutuodavo 61 įmonė.
Jurga Tamašauskaitė, Scorify verslo sprendimų vadovė, komentuoja, kad teismuose kreipimųsi dėl bankrotų skaičius pradėjo augti jau pernai metų pabaigoje lapkritį jų skaičius išaugo 70% palyginti su metų vidurkiu.
Tuo tarpu Audito, apskritos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyboje (AVNT) paskutinį kartą daugiau nei virš 100 pradėtų bankrotų skaičius buvo užfiksuotas 2020 m. sausį prieš paskelbiant pandemiją. Nuo to laiko dvejus metus laikėsi apie 50 įmonių per mėnesį vidurkis.
Pradėtų bankrotų skaičiaus augimo tendencija jau gan ryški, tad tikėtina, kad dvejus metus besitęsęs bankrotų štilis jau baigėsi. Šiais metais vyks intensyvesnis verslo ekosistemos apsivalymas nuo pandemijos padarinių, prognozuoja J. Tamašauskaitė.
Scorify vertinimais, verslo zombių, t.y. įmonių, kurios įprastomis ekonomikos sąlygomis jau turėjo būti pradėjusios bankrotų procesą Lietuvoje yra apie 1.700.
Šių įmonių savininkai šiais metai turės priimti svarbius sprendimus, pridūrė J.Tamašauskaitė.
Kas atsiskaito, o kas skęsta skolose
VŽ rašė, kad kai kurios didesnės prekybos ir kelionių organizavimo kompanijos, kurioms pavyko atsigauti po karantino, 2021 m. pabaigoje suskubo atsiskaityti su valstybe sugrąžino mokestines subsidijas, dalį palūkanomis apmokestinto finansavimo. Tačiau pandemija išryškino takoskyrą tarp atsigaunančių ir toliau į finansinę duobę grimztančių įmonių, pastarųjų mokesčių administratorius šiandien priskaičiuoja apie 4.000.
Creditinfo Lietuva specialistai prognozuoja, kad bankrotų bangos greičiausiai nebus: jų skaičius, pernai nukritęs iki žemumų, šiemet ūgtelės, bet saikingai. Lietuvos įmonės prisitaikė dirbti pandemijos sąlygomis, o nemokumo rizika pernai susitraukė beveik visuose ūkio sektoriuose. Tačiau optimistines prognozes gali pakoreguoti Lietuvos verslui pradėti taikyti Kinijos ribojimai.
Scorify dabar teigia, kad įmonių kredito rizika yra nusistovėjusi ir šiuo metu iš esmės nesikeičia. Daugiausiai aukštos kredito rizikos įmonių Scorify fiksavo statybų sektoriuje kas trečia šio sektoriaus įmonė yra vertinama kaip rizikingą. Maisto gamyboje tokių 22%.
Statybų, pramonės, o taip pat transporto sektoriuose aukštos rizikos įmonių dalis jau kuris laikas auga tad šių sektorių įmones jų partneriai turėtų vertinti atsargiau, ir išsamiau analizuoti kiekvienos iš jų situaciją, - teigia J.Tamašauskaitė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti