2022 m. verslas pradeda be bankrotų ir su rekordiniu darbuotojų skaičiumi

Publikuota: 2022-01-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos verslams prabėgę 2021-ieji buvo itin skirtingi: vieniems sektoriams nepavyko išsilaižyti pandemijos žaizdų ir rasti recepto, kaip sėkmingai veikti nestandartinėmis sąlygomis, kitų sektorių įmonėms pandemija net sudarė sąlygas plėtrai. Prognozuota bankrotų banga pernai taip ir neužklupo, o rizikingiausių įmonių skaičius vėl mažėjo.

Per praėjusius metus didelė dalis šalies įmonių sugebėjo neblogai prisitaikyti prie pandemijos diktuojamų sąlygų, konstatuoja Jurga Tamašauskaitė, duomenų analitikos bendrovės „Scorify“ verslo sprendimų vadovė.

2021 m. pradžioje, įsigaliojus griežtam karantinui, prastovas buvo paskelbę apie 14.000 įmonių, kai metais anksčiau, įsigaliojus pirmam karantinui, prastovose buvo apie 24.000 bendrovių.

Tiesa, 2021 m. karantino metu įmonių, esančių prastovose, skaičius augo. Anot J. Tamašauskaitės, tikėtina, kad dalis verslų iš pradžių vylėsi, jog karantinas bus trumpesnis, planavo kitais būdais plėtoti savo veiklą, buvo sukaupę santaupų pagalvę

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tačiau vėliau jos pasirinko mažinti veiklos apimtis ar visai stabdyti veiklą, tikintis valstybės išmokų“, – aiškina ji.  

Rizika vėl sumažėjo

Praėjusių metų pradžioje sparčiai augo ir įmonių rizikos rodikliai. Bendrovių, kurias „Scorify“ vertino kaip aukštos rizikos, dalis pernai balandį pagausėjo iki 14%, tai buvo aukščiausias rodiklis ne tik 2021-aisiais, bet apskritai per kelerius pastaruosius metus.

„Sparčiausiai augo sveikatos bei švietimo paslaugas teikiančių įmonių rizika, akivaizdžiai prastėjo ir mažmeninės prekybos įmonių rizikos situacija“, – silpusius sektorius įvardija J. Tamašauskaitė.

Jurga Tamašauskaitė,  „Scorify“ verslo sprendimų vadovė. Bendrovės nuotr.
Jurga Tamašauskaitė,  „Scorify“ verslo sprendimų vadovė. Bendrovės nuotr. 

Tačiau išryškėjo ir priešinga tendencija: ketvirtadalis šalies įmonių sugebėjo pagerinti savo rizikos rodiklius, o dar ketvirtadalis  – išlaikė stabilią būklę, rodo „Scorify“ analitikų skaičiavimai. Tai reiškia, kad karantino metu bendrovės rado sprendimų nestabdyti veiklos, o dalis sugebėjo veikti aktyviau nei iki tol.  

Anot J. Tamašauskaitės, antrojo, kaip ir pirmojo,  karantino metu nuo pandemijos labiausiai nukentėjo mažiausios įmonės – daugiau nei pusės mažų, turinčių iki 5 darbuotojų, rizika per metus išaugo.

2021 m. trečią ketvirtį rizikingų įmonių dalis sumažėjo iki 12%  ir iki šiol laikosi panašaus lygio.

 Pagal rizikingumo lygį per praėjusius metus labiausiai išsiskyrė paslaugų sektoriaus bendrovės.

Anot J. Tamašauskaitės, maitinimo, laisvalaikio ir apgyvendinimo veiklos buvo ir tebėra labiausiai pažeistos pandemijos ir karantino ribojimų.

„Šios įmonės ir anksčiau buvo aukštesnės rizikos nei kitos paslaugų įmonės – maitinimo sektoriuje vyrauja nedidelės, iki 10 darbuotojų turinčios įmonės, neturinčios didelių galimybių sukaupti pakankamos finansinės pagalvės sudėtingesniems laikams“, – nurodo ji.  

Vis tik apie 24% maitinimo įstaigų tuo metu buvo vertinamos kaip mažesnės rizikos – tai reiškia, kad ketvirtadalis sektoriaus įmonių metų pradžioje surado būdų išgyventi per pandemiją ir netgi suaktyvinti savo veiklą.

„Tuo tarpu kitos paslaugų sektoriaus įmonės plėtėsi ir gerino savo rizikingumo rodiklius. Tai telekomunikacijos paslaugų, taip pat administravimo paslaugas teikiančios įmonės, pvz., informacinių paslaugų centrai, išieškojimo paslaugas teikiančios įmonės, bendrovės, užsiimančios fasavimo ar pakavimo veiklomis. Kurjerių ir pasiuntinių tarnybos taip pat išsilaikė tarp stabiliausių, mažiausia rizika pasižyminčių įmonių“, – vardija J. Tamašauskaitė.

Reikia vis daugiau darbuotojų

Darbuotojų skaičius, 2020 m. sumenkęs dėl įvesto karantino, praėjusiais metais stabiliai kopė į viršų – jau balandį, nepaisant karantino apribojimų, pasiekė prieš pandemiją buvusį lygį ir stabiliai augo toliau.

Kai kurie sektoriai, pvz.,  didmeninė prekyba ar žemės ūkis, vis dar nėra pasiekę ikipandeminio darbuotojų skaičiaus, tačiau mažmeninės prekybos, pramonės, statybų ir kai kurių kitų sektorių darbuotojų skaičius viršijo visas popandemines prognozes ir kompensavo lėtesnį jų augimą kituose ūkio sektoriuose.  

Užimtumo tarnybos kasmet atliekama darbdavių apklausa rodo, kad 2022 m. kas antra įmonė susidurs su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo ir konkurencingo darbo užmokesčio pasiūlymo iššūkiais.

Metai be bankrotų

„2021 m. verslo statistikoje išsiskirs kaip metai, kurių metu nebuvo įmonių bankrotų“, – dar vieną praėjusių metų ypatumą mini J. Tamašauskaitė,

Ankstesniais metais didžiąją dalį įmonių bankrotų inicijuodavo valstybinės kreditorės – „Sodra“ ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Tačiau leidus mokesčių bei įmonių atidėjimus, šios institucijos dar 2020 m. sustabdė bankrotų iniciavimą, o kiti kreditoriai, ypač iš verslo, siekti skolingų įmonių bankroto nesiryžta dėl  sudėtingų procedūrų ir didelės biurokratijos, aiškina ji.

2021 m. pradžioje „Scorify“ buvo nustačiusi apie 1.400 verslo „zombių“, t. y. įmonių, kurioms pagal visus požymius turėjo būti pradėtas bankroto procesas – tai prastos finansų būklės kompanijos, kurios be valstybės pagalbos, lengvatinių paskolų toliau negalėtų vykdyti veiklos. Beveik du trečdaliai įmonių „zombių“ neturi net darbuotojų.

Praėjusių metų pabaigoje įmonių - „zombių“ skaičius išaugo iki 1.700, tačiau 2021 m. rudeniui daugelio pranašauta bankrotų bangos pernai taip ir neužgriuvo.   

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos duomenimis, nuo 2021 m. pradžios iki gruodžio 27 d. buvo pradėti 786-ių įmonių bankroto procesai, kai ikipandeminių 2019 m. nuo tuo pačiu laikotarpiu jų buvo pradėta su kartus daugiau –  1.588 procesai.

Per pandemiją atidėti mokesčiai tapo kone efektyviausia priemone, leidusia vykdyti įmonėms tarpusavio atsiskaitymus. Tačiau pasibaigus mokestinėms atostogoms, VMI ir „Sodra“ jau kuris laikas automatiškai nuo įmonių, neatsiskaičiusių ar nesudariusių mokestinės paskolos sutarčių, sąskaitų nurašyti įsiskolinimus valstybei.

„Pradėtų bankroto procesų skaičius pernai išliko tolygiai mažas per visus metus, nepaisant visų prognozių, kad jie turėtų pasipilti dar rudenį. Tačiau kyla rizika, kad dabar, po sumokėtų mokesčių, daliai verslų neliks lėšų apmokėti įsipareigojimus už gautas prekes ir paslaugas“, – vertina J. Tamašauskaitė.

Didesnių įmonių su bankroto požymiais skaičius yra minimalus. Tačiau, jos teigimu, vienos didesnės įmonės bankrotas veikia verslo bendruomenę stipriau nei smulkesnių verslų problemos. 

Nuo vasaros sumažėjo ir naujai registruojamų įmonių skaičius – 2021 m. pirmąjį pusmetį sumušę bet kokius naujų įmonių rekordus, dabar lietuviai naujų įmonių registruoja mažiau. Lapkričio mėn. rezultatas  – 1.183 įmonės (palyginimui, pirmą ketvirtį kas mėnesį vidutiniškai buvo įregistruojamos 1.500 įmonės).

Ribojo žaliavos ir sąnaudos

VŽ rašė, kad pramonėje, viename iš geriausiai pandemijos iššūkius atlaikiusių Lietuvos ūkio sektorių, per pirmus 11 praėjusių metų mėnesių buvo užregistruoti 87 bankroto atvejai, palyginti su 119 atvejų 2020 m. ir 177 – 2019-aisiais.

Anot Jekaterinos Rojakos, „Creditinfo Lietuvos“ verslo plėtros ir strategijos vadovės, pramonės įmonių finansiniams rodikliams įtakos turėjo pernai smarkiai augusios sąnaudos ir produkcijos kaina.

„Ribotas žaliavų prieinamumas, logistiniai sutrikimai ir augančios sąnaudos turėjo ypatingą poveikį pramonininkams, todėl atlaikyti šį spaudimą pavyko ne visiems“, – konstavo J. Rojaka.

Jekaterina Rojaka, „Creditinfo Lietuva“ verslo plėtros ir strategijos vadovė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Jekaterina Rojaka, „Creditinfo Lietuva“ verslo plėtros ir strategijos vadovė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Tarp pramonės veiklų, kurioms prasčiausiai pavyko išgyventi popandeminį šoką, ji mini metalo gaminių gamybą – tai buvo viena iš pramonės sričių, kurioje bankrotų skaičius per metus beveik padvigubėjo nuo pernai 7 iki 12 įmonių šiemet (per 11 mėn.).

Į akis krenta chemikalų ir chemijos produktų gamyba – 2000 m. šioje srityje nebuvo užregistruota nė vieno bankroto, pernai – jau trys.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

„Šiaulių bankas“ pirmadienį stabdo atsiskaitymus rubliais

Kitas žingsnis – nuo rugsėjo 1 d. stabdomi bet kokie atsiskaitymai į Rusiją ir Baltarusiją.

Logistika
08:26
Šiaulių banko vadovas: tebelaukiame valdžios atsakymo, ar Kaliningrado tranzitas valstybei svarbus

Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už sankcionuotų...

Logistika
2022.08.12
LB: didėjęs importas, smukęs eksportas ir išmokėti dividendai blogino balansą

Sumažėjęs Lietuvos eksportas ir didėjęs importas birželį kiek pablogino užsienio prekybos balansą – Lietuvos...

Finansai
2022.08.12
JK ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė 0,1%

Didžiosios Britanijos ekonomika antrąjį ketvirtį traukėsi, parodė penktadienį paskelbti oficialūs duomenys,...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kaip nepaklysti buhalterijos džiunglėse, kad paskui nereikėtų sumokėti savo turtu Premium

Pradedantieji verslą, ypač tie, kurie nėra sukaupę jam daug pinigų, dažniausiai renkasi dirbti pagal...

Gazelė
2022.08.12
Ukrainos bankai pirmąjį pusmetį patyrė 124 mln. Eur nuostolį

Ukrainos komerciniai bankai per pirmąjį pusmetį patyrė 4,65 mlrd. UAH (124 mln. Eur pagal dabartinį oficialių...

Rinkos
2022.08.12
„Kreda“ grupės pelnas pirmąjį pusmetį augo 21%

Kredito unijų grupės „Kreda“ pelnas ir pajamos pirmąjį metų pusmetį augo – nepaisant makroekonominių iššūkių,...

Rinkos
2022.08.11
„Lietuvos draudimas“ penktadaliu padidino pajamas, uždirbo kuklesnį pelną

„Lietuvos draudimo“ (kartu su Estijos filialu) šių metų pirmojo pusmečio pajamos siekė 158,8 mln. Eur ir buvo...

Finansai
2022.08.11
Medicinos bankas per pusmetį uždirbo 1,8 mln. Eur

Medicinos bankas šių metų pirmąjį pusmetį uždirbo 1,829 mln. Eur grynojo pelno, 9,95% mažiau nei per tą patį...

Rinkos
2022.08.11
Prezidentūra siūlo kelti NPD bent 100 Eur, didinti kompensaciją už elektrą 3

Neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) nuo kitų metų reikėtų didinti bent 100 Eur, sako prezidento patarėjas...

Verslo aplinka
2022.08.11
Rusijos Finansų ministerijos duomenys rodo „katastrofišką pajamų griūtį“ liepos mėnesį 31

Energijos išteklių karas su Europa bei nevaldomu tapęs rublio kursas sudavė didelį smūgį Rusijos biudžeto...

Verslo aplinka
2022.08.11
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
„About You“ ir „Zalando“ apyvartos Lietuvoje auga, bet „Aprangos“ neaplenkė Premium

Tarptautinių elektroninės prekybos įmonių „About You“, „Zalando“, „eavalyne.lt“ valdančios „Modivo“, drąsiai...

Prekyba
2022.08.11
Kada nebankrutuoti restoranui: istorijos pamokos, pavojingiausias amžius ir Palangos fenomenas Premium

Šiemet restoranų bankrotų užfiksuota daugiau negu per visus 2021 m., tačiau šie skaičiai – ne blogiausi per...

Gazelė
2022.08.11
D. Dundulis: skolintis pas mane niekas neikit, jei bėda atsitiks – duoti galiu (II dalis) Premium

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, antroje podkasto dalyje pasakoja apie...

Prekyba
2022.08.11
„Luminor“ pelnas Baltijos šalyse šiemet augo 62,6% iki 44,4 mln. Eur

Viena didžiausių Baltijos šalių finansų grupių „Luminor“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 44,4 mln. Eur...

Rinkos
2022.08.10
Vyriausybė atlyžo: nebereikės mokėti PVM nuo pirmo euro susijusioms, bet skirtingą veiklą vykdančioms įmonėms Premium

Vyriausybė pritarė PVM įstatymo pataisoms, kurias priėmus Seime, verslininkams bus palengvinta galimybė...

Finansai
2022.08.10
„Luminor“ žaliųjų garantijų limitą „Green Genius“ padidino iki 12 mln. Eur

Atsinaujinančiosios energetikos įmonė „Green Genius“ su „Luminor“ banku Lietuvoje sutarė dėl žaliųjų...

Pramonė
2022.08.10
LKU kredito unijų grupei ekonomikos perspektyvos susirūpinimo nekelia

Lietuvos kredito unijų grupės kredito unijos ir toliau demonstruoja tvarų augimą, todėl gresiantis ekonomikos...

Rinkos
2022.08.10
VMI išlyga: neturinčiųjų išmaniojo kasos aparato po sausio 1 d. nebaus. Bet reikės įrodymų Premium

Įmonėms, kurios nuo kitų metų privalo nuolat teikti kasos kvitų duomenis VMI, tačiau iki numatyto termino...

Finansai
2022.08.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku