„Illumina“ ir „Grail“ susijungimo testas: paaiškės, ar siekis gelbėti gyvybes leis nepaisyti Europos koncentracijų taisyklių

Publikuota: 2021-10-09
Francis deSouza, bendrovės „Illumina“ generalinis direktorius, Kevin Dietsch (Getty Images/AFP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Francis deSouza, bendrovės „Illumina“ generalinis direktorius, Kevin Dietsch (Getty Images/AFP/„Scanpix“) nuotr.

Gyvybės mokslų kompanija „Illumina“ ir itin ankstyvą vėžio diagnozavimo technologiją vystantis startuolis „Grail“ pranešė nusprendę užbaigti susijungimo sandorį – nepaisant to, kad Europos Komisija nebuvo baigusi tyrimo ir suteikusi leidimo. Bendrovės šį žingsnį motyvuoja siekiu gelbėti žmonių gyvybes, komisija pradeda papildomą tyrimą ir tokius pažeidimus žada vertinti itin rimtai.

„Illumina“ – didžiausia pasaulyje genų DNR sekos nustatymo bendrovė – 2020 m. rugsėjį paskelbė už apytiksliai 7,1 mlrd. USD siekianti įsigyti startuolį „Grail“.

Tai bendrovė, kurianti DNR pagrindu paremtus kraujo tyrimus, kurie padėtų ankstyvoje stadijoje dar nepasireiškus simptomams – diagnozuoti daugiau nei 50 vėžio formų.

Sandoris susijęs su keliomis precedento neturinčiomis aplinkybėmis, konstatuoja Laurynas Ramonas, advokatų kontoros „Motieka ir Audzevičius“ teisininkas.

Jis vardija: tai pirmas sandoris, kurį Europos Komisija (EK) ėmė nagrinėti po to, kai jį jai nukreipė kelios Europos Sąjungos valstybės narės, paskatintos pačios EK. Beje, viena iš sandorių šalių net nevykdo veiklos ir negauna pajamų Europoje. Šis sandoris taip pat yra pirmasis, kurį šalys užbaigė ir apie tai viešai paskelbė dar negavusios EK sprendimo dėl sandorio suderinamumo su vidaus rinka.

Iki šiol negirdėtas ir tokio skubaus elgesio  motyvas — sandorio šalys jį aiškina siekiu gelbėti gyvybes.

EK nusiteikusi agresyviai

Bendrovėms „Illumina“ ir „Grail“ nebuvo taikoma pareiga apie sandorį pranešti EK ar kuriai nors iš Europos nacionalinių konkurencijos priežiūrą atliekančių institucijų, kadangi „Grail“ Europoje negauna jokių pardavimo pajamų.

„Ir vis dėlto sandoris neprasmuko pro EK akis. Komisija iškėlė hipotezę, kad sandoris gali turėti įtakos ir Europos rinkai, nes tikroji „Grail“ konkurencinė reikšmė neatsispindi jos apyvartoje“, – atkreipia dėmesį L. Ramonas.

nuotrauka::1

Bandomasis triušis

„Illuminos“ ir „Grail“  sandoris, anot jo, tapo savotišku bandomuoju triušiu – EK nusprendė patikrinti, kaip veikia naujasis reguliavimas, suteikiantis jai teisę nagrinėti tuos sandorius (koncentracijas), apie kuriuos jai referuoja nacionalinės konkurencijos priežiūros institucijos.

Negana to – komisijai šis sandoris pasirodė toks įdomus, kad ji nelaukė, kol nacionaliniai konkurencijos reguliatoriai iniciatyvos patys imsis, ir 2021 m. vasarį pati paskatino jai referuoti apie „Illuminos“ ir „Grail“ sandorį. Prancūzijos konkurencijos institucija kartu su keliomis kitomis taip ir pasielgė – 2021 m. liepą EK pradėjo nuodugnų sandorio tyrimą.

„O pradėjus tyrimą, šalims taikoma pareiga neįgyvendinti sandorio, kol nebus gautas leidimas“, – nurodo L. Ramonas.

Grėsmingos sankcijos

Naujuoju koncentracijų reguliavimu siekiama pašalinti spragas, pro kurias praslysta tokie sandoriai, kai rinkoje įsitvirtinusios įmonės įsigyja startuolius, ateityje galinčius tapti stipriais konkurentais, nors sandorio metu jų pardavimo pajamos būna nereikšmingos.

Pareiga gauti leidimą tokiai koncentracijai užtikrinama itin grėsmingomis sankcijomis – pažeidimo atveju gresia bauda, kurios dydis gali siekti iki 10% pasaulinių pajamų.

„EK taip pat gali panaikinti sandorius, kurie buvo sudaryti pažeidus šį reguliavimą, gali įpareigoti parduoti įsigytą turtą ar akcijas. Naujasis reguliavimas sulaukė daugybės neigiamų reakcijų, manoma, kad jis gali demotyvuoti kai kurias sandorių šalis, dėl ko gali lėtėti investicijos, mažėti naujų startuolių ir pan.“, – pasakoja L. Ramonas.

„Illuminos“ pastangos skųsti naująjį reguliavimą ir EK tyrimą baigėsi nesėkmingai. Kol kas tik Liuksemburge analogiška byla nėra pasibaigusi.

Pranešė, kad užbaigs sandorį 

Visų nuostabai, 2021 m. rugpjūčio 18 d. „Illumina“ ir „Grail“ viešai paskelbė, kad nusprendė užbaigti sandorį – nepaisant to, kad EK dar nebuvo baigusi savo analizės ir priėmusi sprendimo.

„Tai yra pirmas kartas, kai įmonės viešai įgyvendina sandorį, kol mes vykdome nuodugnų tyrimą“, – netrukus po šios žinios pranešime spaudai pareiškė Margrethe Vestager, ES konkurencijos komisarė.

EK taip pat nusprendė pradėti tyrimą, ar užbaigtas sandoris nepažeidžia pareigos neįgyvendinti sandorio, kol tebevyksta EK tyrimas ir nėra išduotas leidimas.

„Illuminos“ atstovai pareiškė, kad įsigytoji įmonė veiks atskirai, kol bus gauti visi reikiami leidimai. Tačiau kyla abejonių, ar juos išvis pavyks gauti – M. Vestager komentaras sandorio šalims daug optimizmo neteikia.

„Apgailestaujame dėl bendrovės „Illumina“ sprendimo užbaigti „Grail“ įsigijimą, kol mūsų atliekamas sandorio tyrimas vis dar vyksta. Bendrovės privalo gerbti mūsų konkurencijos taisykles ir procedūras. Mūsų koncentracijų kontrolės reguliavimas įpareigoja bendroves laukti leidimo prieš užbaigiant sandorį. Ši pareiga, kurią mes vadiname sustabdymo pareiga (angl. standstill obligation), yra pagrindinė koncentracijų kontrolės sistemos taisyklė, kurios pažeidimus vertiname labai rimtai,“ – pareiškė komisarė.

Motyvas – gyvybių gelbėjimas

Francis deSouza, Illuminos“ generalinis direktorius, neabejoja, kad bendrovės eina teisingu keliu.

„Ant kortos pastatyta labai daug – kalbame apie gyvybes, kurias būtų galima išgelbėti, ir naudą visuomenės sveikatai, jei šis testas būtų plačiai pritaikytas ir padarytas labiau prieinamas žmonėms visame pasaulyje. Mes jautėme moralinę pareigą pasinaudoti savo teise ir mesti iššūkį šiam procesui“, – portalui „Politico“ sakė jis.  

Šiuo metu „Grail“ sukurtas produktas yra prieinamas Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) tiems pacientams, kurie patys susimoka 950 USD. Pagrindinis sandorio tikslas – suteikti finansavimą, papildomą ekspertizę bei sustiprinti kiekybinius pajėgumus, kad produktas būtų platinamas dar plačiau ir būtų prieinamas visiems ir visur.

Vis dėlto lieka neaišku, kodėl taip skubama užbaigti sandorį, nors įmonės paliekamos veikti atskirai, atkreipia dėmesį „Motieka ir Audzevičius“ teisininkas.

„Juk pagal pateikiamą informaciją pasiekti ambicingus tikslus pavyks tik sujungus įmonių pajėgumus, nebent pareiškimas, kad įmonės išlieka atskiros, nėra tikslus“, – aiškina jis.

Vilčių nedaug

Jeigu bus užtikrintai įrodyta, kad sandoris gali padėti gelbėti gyvybes, tai gali turėti nemažai įtakos priimant sprendimą ir suteikti vilties „Illuminai“. Tačiau šiuo metu viešai prieinama informacija kelia abejonių, ar tikrai yra ryšys tarp sandorio užbaigimo, paliekant įmones funkcionuoti atskirai, ir gelbėjamų gyvybių „Grail“ produkto pagrindu.

Beje, apie bendrovių „Illumina“ ir „Grail“ sandorį buvo privaloma pranešti tik JAV konkurencijos priežiūrą atliekančiai Federalinei prekybos komisijai (FTC).

„Įdomu tai, kad, atlikusi sandorio vertinimą, FTC pateikė ieškinį, kuriuo siekia uždrausti šį sandorį. Pagrindinis FTC argumentas – „Illumina“ yra vienintelė reagentų testams, skirtų ankstyvoje stadijoje aptikti įvairias vėžio formas, tiekėja JAV. Įsigijusi „Grail“, „Illumina“, siekdama stiprinti išimtinai „Grail“ poziciją rinkoje, gali pakelti įrangos ir reagentų kainas  konkurentams, o tai galėtų lemti inovacijos mažėjimą šių testų rinkoje“, – nurodo J. Ramonas.

Reikia pranešti ir Lietuvoje

Apie sandorius privaloma pranešti ir Lietuvoje: šalyje galiojantis konkurencijos teisės reguliavimas Konkurencijos tarybai suteikia galią vertinti vietos rinkoje reikšmingus sandorius.

Apie numatomą vykdyti koncentraciją privaloma pranešti Konkurencijos tarybai ir gauti leidimą, jeigu sandoryje dalyvaujančių ūkio subjektų bendrosios pajamos Lietuvoje paskutiniais ūkiniais metais prieš koncentraciją yra didesnės negu 20 mln. Eur ir jei kiekvieno mažiausiai iš dviejų koncentracijoje dalyvaujančių ūkio subjektų bendrosios pajamos Lietuvoje paskutiniais prieš koncentraciją ūkiniais metais buvo didesnės negu 2 mln. Eur.

„Net jeigu sandoris nėra toks klampus kaip bendrovių „Illumina“ ir „Grail“, koncentracijos procesas EK ar Lietuvos konkurencijos taryboje vis tiek yra gana sudėtingas procesas. Pirmiausia, būtina įsivertinti, ar tikrai apie sandorį privaloma pranešti reguliatoriui. Antra, būtina turėti patyrusius atstovus, kurie dalyvautų derybose su Konkurencijos taryba bei pranešimo nagrinėjimo metu siekiant sėkmingai užbaigti procedūras ir gauti leidimą be papildomų sąlygų“, – nurodo L. Ramonas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Finansai“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Luminor“ su būsto paskolomis gręžiasi į regionus – tikisi užpildyti iki dešimtadalio portfelio

Komercinis bankas „Luminor“ pranešė plečiantis skolinimo būstui geografiją ir siūlantis šias paskolas bet...

Seimo BFK vadovas: teks ieškoti, kaip didinti biudžeto pajamas

Vyriausybei pritarus atnaujintam 2022 m. valstybės biudžeto projektui, kurio tiek pajamos, tiek išlaidos...

Verslo aplinka
2021.12.03
Pakoregavus 2022 m. biudžetą ūgtelėjo planuojamas deficitas

Pakoreguotame kitų metų biudžeto projekte numatomas valdžios sektoriaus deficitas sieks 3,3% bendrojo vidaus...

Verslo aplinka
2021.12.03
Lietuva padalyta: didesnės paramos investuotojai gali tikėtis regionuose, ne Vilniuje Premium 11

Valstybė galės būti dosni investuotojams, ypač regionuose – EK patvirtino naują Lietuvos regioninės pagalbos...

Finansai
2021.12.03
TVF įspėjo dėl grėsmių ekonomikai, jei G20 neišplės skolų mažinimo priemonių

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ketvirtadienį paragino išsivysčiusias Didžiojo dvidešimtuko (G20) šalis...

Finansai
2021.12.02
EK už kartelį keturiems bankams skyrė 344 mln. Eur baudų

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį nubaudė keturis bankus – „Barclays“, RBS, HSBC ir „Credit Suisse“ – iš...

Finansai
2021.12.02
Plėtros Latvijoje iššūkiai: reikalavimai kasos aparatams, kurių Lietuvoje nėra Premium

Lietuvos įmonės, besiplėsdamos į Latviją, susiduria su netikėtumais, apie kuriuos neretai iš anksto...

Prekyba
2021.12.02
„Citadele“ banke – sprendimai, skirti specialiai smulkiesiems verslininkams Verslo tribūna

„Citadele“ bankas šį rudenį Lietuvoje pristatė kelis inovatyvius sprendimus, skirtus smukiesiems...

Finansai
2021.12.02
EBPO sparčiausią ekonominę plėtrą Baltijos šalyse žada Estijai, lėčiausią – Latvijai 2

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) trečiadienį pristatytos naujausios prognozės...

Verslo aplinka
2021.12.01
Vyriausybė siūlo palengvinti individualiai dirbančiųjų veiklą 2

Daugiau individualiai dirbančių gyventojų pajamas galės registruoti, kai jos uždirbamos, o ne gaunamos. Taip...

Finansai
2021.12.01
Europos Taryba: Lietuva padarė reikšmingą pažangą kovoje su pinigų plovimu 4

Lietuva padarė reikšmingą pažangą kovoje su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu, rašoma naujausiame...

Finansai
2021.12.01
Briuselis meta pirštinę Kinijos hegemonijai besivystančiose šalyse  1

Europos Komisija trečiadienį paskelbė planus iki 2027 m. besivystančiame pasaulyje investuoti 300 mlrd. Eur į...

Finansai
2021.12.01
EBPO: omikron atmaina kelia grėsmę atsigavimui, būtina sparčiau vakcinuotis  2

COVID-19 viruso omikron atmaina gali paskatinti veiksnius, kurie sulėtins ekonominį augimą ir kartu paskatins...

Finansai
2021.12.01
D. Šimkus paskirtas „Ignitis“ finansų vadovu

Bendrovės „Ignitis“ finansų vadovu ir valdybos nariu tapo Darius Šimkus. Jis iki šiol laikinai užėmė finansų...

Vadyba
2021.12.01
„Aviva Lietuva“ ir „Aviva“ grupės įmonės Lenkijoje – jau „Allianz“ rankose

Didžiausia Vokietijos ir viena didžiausių pasaulyje draudimo grupė „Allianz“ užbaigė „Aviva“ grupei...

Finansai
2021.12.01
„Citadele“ uždirbo 44,7 mln. Eur grynojo pelno

Bankininkystės grupė „Citadele“ per 9 šių metų mėnesius uždirbo 44,7 mln. Eur, kai prieš metus tą patį...

Rinkos
2021.12.01
Lietuvos BVP trečiąjį ketvirtį smuktelėjo 0,03% 27

Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šių metų trečiąjį ketvirtį, palyginti su antruoju, pašalinus sezono...

Finansai
2021.12.01
Mokestis už brangų NT: VMI ne visada mato, kad turtas priklauso abiem sutuoktiniams Premium 6

Brangesnio NT turintys gyventojai gali sulaukti VMI pranešimo apie prievolę iki gruodžio vidurio deklaruoti...

Finansai
2021.12.01
Omikron atmainos žala, tikėtina, bus ribota, tačiau atsigavimas po krizės gali užsitęsti Premium 40

Naujos viruso atmainos omikron poveikis pasaulio ir Europos ekonominiam augimui greičiausiai bus ribotas,...

Finansai
2021.12.01
Konkurencijos taryba mato rizikų dėl „Invegos“ paskolų 2

Vyriausybės sprendimas leisti „Invegai“ teikti verslui paskolas rinkos sąlygomis galėtų sudaryti jai...

Finansai
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku