EY tyrimas: investuotojai šiemet planuoja grįžti  į Europą

Publikuota: 2021-06-07
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

40% tarptautinių verslų nurodė, kad per ateinančius 12 mėnesių galvoja pradėti veiklą Europoje ar ją plėsti, tad Senojo žemyno valstybės turėtų stengtis pasinaudoti tokiomis investuotojų nuotaikomis. Prieš prasidedant COVID-19 pandemijai planų plėstis Europoje turėjo 27% potencialių investuotojų.

Tokias tendencijas atskleidžia profesinių paslaugų bendrovės EY kasmet atliekamas Europos patrauklumo tyrimas (angl. – Europe Attractiveness Survey).

Praėjusiais metais fiksuotas investicijų Europoje susitraukimas – dėl COVID-19 pandemijos sukeltų svyravimų ir neapibrėžtumo tiesioginės užsienio investicijos (TUI) sumenko 13%.

„Pandemija pasaulyje paspartino pokyčius – tarptautinis verslas išgrynino naują sėkmės apibrėžimą ir lūkesčius, kuriuos dabar atspindi jų fokusas į skaitmeninę ekonomiką ir skaitmeninius įgūdžius, tvarumą, Europos ekonomikos gaivinimo planus ir reguliavimo supaprastinimo galimybes. Būtent šie veiksniai turėtų būti valstybės institucijų ir agentūrų dėmesio centre bendraujant su investuotojais“, – pranešime cituojamas Linas Dičpetris, EY konsultacijų padalinio Baltijos šalyse vadovas.

Lietuva atrodo neblogai

Tyrimo duomenimis, Lietuva 2020 m. TUI patrauklumo žemėlapyje užėmė 19-ą vietą. Pernai į šalį pritraukti 53 investiciniai projektai – 12% mažiau nei 2019 metais.

Tačiau L. Dičpetris atkreipia dėmesį į santykinius Lietuvos rodiklius, kurie nuteikia pozityviai – vertinant TUI sukurtų darbo vietų skaičių vienam milijonui gyventojų, mūsų šalis užima antrąją vietą Europoje. Pagal vienam milijonui gyventojų tenkantį TUI projektų skaičių Lietuva Europoje yra šešta.   

nuotrauka::1

Investicijoms patraukliausių šalių Europoje pozicijas pernai išlaikė didžiosios ekonomikos: Prancūzija, Jungtinė Karalystė ir Vokietija. EY analitikai pastebi, kad projektų sumažėjo visose lyderiaujančiose valstybėse, o investicinis patrauklumas jose beveik susilygino: Prancūzija pritraukė 985, Jungtinė Karalystė – 975, Vokietija – 930 TUI projektų.

Lenkija pelnė šeštąją vietą, per 2020 m. pritraukusi 219 projektų. Bendrame Europos TUI nuosmukio fone kaimyninė šalis tapo išimtimi, nes projektų skaičius Lenkijoje, lyginant su 2019 m., paaugo dešimtadaliu.

Akcentas – skaitmeninė ekonomika

EY tyrimo išvadose pabrėžiama, kad per COVID-19 pandemiją ypač ryškiai atsiskleidė technologijų svarba verslui: fizinės ir skaitmeninės darbo aplinkos derinimas, klientų patirties valdymas ar visiška gamybos linijų automatizacija paskatino būtinybę atnaujinti Europos skaitmeninių įgūdžių bazę.

Net 82% apklaustų investuotojų nurodė, kad technologinių įgūdžių turinčių darbuotojų ir kitų paslaugų tiekėjų prieinamumas yra svarbus kriterijus renkantis vietą investicijų projektui. 75% investuotojų teigė, kad sprendimams didelės įtakos turi valstybių 5G mobiliojo ryšio tinklo diegimo planai.

Dar vienas svarbus veiksnys, lemiantis šalies patrauklumą, yra tvarumo politika. Net 90% tyrimo dalyvių teigė, kad tvarumas yra jų investavimo strategijos prioritetas, o 85% pažymėjo, kad Europa yra „žaliojo kurso“ lyderė.

Investuotojai taip pat daug dėmesio skiria nacionaliniams ir bendriesiems Europos ūkio atkūrimo ir atsparumo didinimo planams, kuriais siekiama pertvarkyti ekonomikas ir visuomenes ilguoju periodu. Verslas neslepia lūkesčių, kad vyriausybės aktyviau įgyvendins trumpalaikes ekonomikos skatinimo priemones ir Europos ekonomika atgaus pagreitį.

Nerimas dėl mokesčių pokyčių

Kita vertus, investuotojai apklausoje nurodo, kad Europoje šiuo metu tvyro tam tikra sumaištis dėl sutartų pokyčių įgyvendinimo, naujų reglamentavimų ir tvarkų. Pavyzdžiui, neabejojama, kad investicijų vietos pasirinkimo strategijas lems standartizuoti mokesčių tarifai. Ne mažiau įtakos turės ir naujas skaitmeninio verslo, aplinkosaugos ir susijusių sričių reglamentavimas, taip pat naujos apmokestinimo tvarkos, kurios turėtų būti kuo greičiau ir aiškiau apibrėžtos. Dėl to investuotojai kone vienbalsiai išreiškia supaprastinimo – mokesčių stabilumo, skaidrumo ir suderinamumo – poreikį Europoje. 

„Dabar savo strategijose verslai kaip niekada anksčiau susitelkia į platesnę visuomenę ir aplinką, ieško daugiau galimybių stiprinti pasitikėjimą tarp suinteresuotųjų šalių. Matome pasikeitusį mąstymą, fokuso bei verslo prioritetų persislinkimą, kuris siunčia signalą vyriausybėms ir atveria Europą tvariam ilgalaikiam klestėjimui“, – pabrėžia L. Dičpetris.

Rizika – ir protekcionizmas

EY ekspertai tyrime įžvelgia ir gana aiškias trumpalaikes bei ilgalaikes rizikas, kurios kyla Europos patrauklumui.

Viena jų neišvengiamai susijusi su pandemija: pažymima, kad masine gyventojų vakcinacija pagrįstas ekonomikos atsigavimas gali susidurti su iššūkiais, jeigu ims plisti naujos viruso atmainos ir dėl to vėl padidės socialinė atskirtis.

Bet bene labiausiai verslui ir investuotojams nerimą kelia protekcionizmo apraiškos Europos šalių sprendimuose ir neapibrėžtumas dėl prekybos ir tarifų politikos. Būtent šių veiksnių riziką EY tyrimo dalyviai šiemet vertino kaip didesnę, lyginant su praėjusiais metais.

Europos patrauklumą gali sumenkinti ir didžiulė JAV ekonomikos skatinimo programa. EY analitikai neatmeta, kad JAV pasiūlymai verslui gali atrodyti patrauklesni ir nuo Europos nuvilioti dalį tiesioginių užsienio investicijų. Juolab kad sunku prognozuoti, kokį poveikį turės ES atkūrimo ir atsparumo priemonių paketas, suderintas su EK nubrėžta žaliosios ir skaitmeninės ekonomikos kryptimi.

Atsižvelgiant į strateginius prioritetus, ES narėms turėtų būti paskirstyta 672,5 mlrd. Eur paskolų ir dotacijų. Tyrimo dalyviai norėtų, kad tuo pat metu vyriausybės aiškiai nurodytų, kaip greitai, saugiai ir tvariai ketinama atnaujinti viešąjį gyvenimą ir verslų veiklą. Taip pat įmonės viliasi gauti atsakymus, kaip šalyse veiks ilgalaikių ekonomikos atsigavimą skatinančių priemonių mechanizmai.

Europos patrauklumą investuotojams EY vertino atlikęs kokybinius tyrimus 2021 m. kovo–balandžio mėnesiais. Iš viso tyrimuose dalyvavo 550 tarptautinio masto sprendimų priėmėjų iš įvairių verslo sričių visame pasaulyje: nuo smulkaus ir vidutinio verslo iki tarptautinių bendrovių. Taip pat buvo atlikta Europoje paskelbtų TUI projektų kiekybinė analizė. Europos investicinio patrauklumo tyrimas atliekamas 21-ą kartą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Finansai“

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Linava“ prašys vetuoti Darbo kodekso pataisas dėl algų mokėjimo tvarkos 8

Nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ ketina kreiptis į šalies Prezidentą su prašymu vetuoti...

Finansai
2021.06.23
Kaip vyks PVM deklaravimas OSS sistemoje: VMI paaiškina kai kuriuos reikalavimus Premium

Jau po kelių dienų verslas ir fiziniai asmenys, internetu parduodantys prekes su pristatymu kitų ES šalių...

Finansai
2021.06.23
Pasaulis su minimaliu pelno mokesčiu dar negreitai: ruošiamasi kovai Europoje Premium

Didžiojo septyneto istorinį sprendimą pasauliniu mastu nustatyti mokesčių mažiausią ribą galiausiai gali...

Verslo aplinka
2021.06.23
E. prekybai liko savaitė iki europinio mokestinio perversmo, Lietuvos verslas – nežinioje Premium 1

Jei e. parduotuvė ar bet kuris fizinis asmuo, parduodantis prekes su pristatymu kitos ES šalies gyventojams,...

Finansai
2021.06.23
Taikė transporto sektoriui, o mokėti atlyginimus grynaisiais uždraudė visiems  Premium 38

Seimas antradienį balsavo už Darbo kodekso (DK) pataisą, kuriai įsiteisėjus nuo kitų metų numatoma įpareigoti...

Finansai
2021.06.22
Seime nukeltas balsavimas dėl algų mokėjimo negrynaisiais klausimo  1

Seimas antradienio pavakarę turėtų apsispręsti, ar įpareigoti darbdavius išmokas darbuotojams mokėti tik į jų...

Finansai
2021.06.22
EK patvirtino Latvijos RRF planą

Europos Komisija patvirtino Latvijos nacionalinį ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (angl.

Finansai
2021.06.22
2021-ųjų biudžetas pataisytas: augs ir pajamos, ir išlaidos

Seimo pakoreguotame šių metų biudžete numatomas ir pajamų, ir išlaidų augimas. Daugiausiai papildomų...

Verslo aplinka
2021.06.22
I. Šimonytė: PVM lengvata veikia kaip parama verslui

Nuo pandemijos itin nukentėję maitinimo ir kultūros sektoriai bei atlikėjai gali atsigauti lėčiau, sako...

Finansai
2021.06.22
Maitinimo paslaugoms ir kultūrai – lengvatinis 9% PVM tarifas 5

Seimas antradienį apsisprendė, kad nuo COVID-19 itin nukentėjusiems maitinimo ir kultūros sektoriams bus...

Finansai
2021.06.22
PVM lengvatos būtiniausiems maisto produktams Seimas nesvarstys

9% lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas būtiniausių maisto produktų krepšeliui bei...

Finansai
2021.06.22
„Not Perfect“ tapo „Swedbank“ reklamos partneriais Baltijos šalyse

Kūrybinių agentūrų tinklas „Not Perfect Vilnius“, „Not Perfect Riga“ ir „Not Perfect Tallinn“ laimėjo...

Rinkodara
2021.06.22
„Revolut“ dairosi investicijų ir 20 mlrd. USD įverčio  4

Britų finansinių paslaugų bendrovė „Revolut“ yra „ankstyvame lėšų pritraukimo raundo etape“, kurio metu...

Rinkos
2021.06.22
Augo „Revolut“ nuostoliai 2

Finansinių paslaugų kompanijos „Revolut Ltd“ nuostoliai pernai didėjo dėl sparčios pasaulinės plėtros augant...

Rinkos
2021.06.21
Seime tveriamos užkardos riboti operacijas grynaisiais  5

Seimas antradienį balsuos, ar priimti Darbo kodekso pataisas, kuriomis numatoma apriboti galimybę darbo...

Finansai
2021.06.21
Kaip kreditoriams atgauti patirtą žalą dėl tyčinio bankroto? Verslo tribūna 1

Kreditoriai turi teisę reikalauti atlyginti žalą, patirtą dėl skolininko valdymo organų kaltės

Verslo aplinka
2021.06.21
Verslui paskirstyta daugiau kaip pusė numatytos paramos 

Verslui iki birželio 21 d. yra patvirtinta 160,5 mln. Eur paramos iš keliomis pagalbos priemonėmis numatytos...

Gazelė
2021.06.21
RRF lėšų panaudojimo atskleidimo švieslentėje Lietuva atrodo labai kukliai 

Lietuva raginama skelbti informaciją apie ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (angl. RRF) lėšų...

Finansai
2021.06.21
Nauji INVEGOS rizikos kapitalo fondai – šalies gynybai ir startuoliams auginti Verslo tribūna

Karinės technologijos – tai ne tik šarvuočiai ir patrankos, šiais laikais šalių saugumas ir gynyba priklauso...

Rinkos
2021.06.21
„Swedbank“ iš „Enerstenos“ siekia prisiteisti 125.000 Eur  3

Bankas „Swedbank“ siekia iš sunkumų patiriančios Kauno biokuro katilinių gamintojos „Enerstenos grupės“...

Finansai
2021.06.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku