Įmonių obligacijų emisijos – kada ir kodėl verta jas išleisti?

Reklama publikuota: 2021-04-27
svg svg

Aktyvi kapitalo rinka kuria naudą valstybei, verslui ir investuotojams, o viena iš galimybių vystyti kapitalo rinką – obligacijų populiarinimas. Apie kapitalo rinkos vystymo ir alternatyvių finansavimo šaltinių svarbą pasakoja Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas ir Pagalbos verslui fondą (PVF) valdančios Valstybės investicijų valdymo agentūros (VIVA) generalinis direktorius Dainius Vilčinskas.

Gebėjimas diversifikuoti verslo finansavimo galimybes ir šaltinius, pritraukti papildomų lėšų investicijoms, veiksmingiau paskirstyti rizikas, skolinimosi sąlygų laisvė ir kontrolė, sustiprinta įmonės reputacija – tokias dar mažai atrastas skolinimosi galimybes verslui gali pasiūlyti likvidi kapitalo rinka. Valstybės mastu aktyvi kapitalo rinka prisideda prie konkurencingų darbo vietų kūrimo, stabilesnės finansų rinkos ir spartesnio ekonomikos augimo.

Nors įmonių obligacijų emisijos atrodytų itin patrauklus skolinimosi būdas ir Lietuvos verslas jau demonstruoja augantį susidomėjimą alternatyviais finansavimosi šaltiniais,  šios finansinės priemonės poliarumas dar tik auga ir kol kas turi didelį neišnaudotą potencialą. Lietuvos obligacijų rinka siekia 22,3 mlrd. Eur, iš kurių net 21 mlrd. Eur yra mūsų valstybės išleistos obligacijos. Iš likusių 1,3 mlrd. Eur net 1.2 mlrd. Eur tenka dviem rinkos dalyviams – „Ignitis grupei“ ir „Maxima grupei“. Likę rinkos dalyviai pasidalina apie 100 mln. Eur, t.y., apie 0,5 % rinkos dalies.

nuotrauka::1 right

Pasak Lietuvos banko valdybos nario M. Jurgilo, brandi kapitalo rinka ne tik kreipia investicijas į didžiausią pridėtinę vertę kuriančias ekonomikos šakas, bet ir suteikia daugiau stabilumo verslui ištikus ekonomikos krizei ar susidūrus su tokiais beprecedenčiais reiškiniais kaip pandemija.

Valstybės investicijų valdymo agentūros direktorius D. Vilčinskas atkreipia dėmesį, kad stambios ir vidutinės įmonės vis aktyviau domisi galimybėmis pritraukti valstybės finansavimą išleidžiant obligacijų emisiją ir geba įdarbinti pritrauktą kapitalą ilgalaikėms, iki pandemijos pradėtoms arba būtinosioms investicijoms.

Trys kapitalo rinkos privalumai

Kapitalo rinkos išsivystymą apibrėžia kapitalizacijos ir BVP santykis. Šiuo metu Lietuvoje šis rodiklis yra apie 9 proc. – vienas žemiausių rodiklių tarp Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių. Palyginimui – Estijoje šis rodiklis siekia 10 proc., Latvijoje – tik 3 proc. Tokiose šalyse kaip Lenkija, Airija, Portugalija kapitalizacijos ir BVP santykis siekia apie 30-40 proc. – panašus buvo ir Lietuvoje 2005-2007 metais, iki didžiosios ekonomikos krizės. Tuo tarpu išsivysčiusiose šalyse, pavyzdžiui, Švedijoje ar Danijoje, kapitalizacijos / BVP rodiklis viršija 100 proc. Aktyvi kapitalo rinka yra naudinga tiek valstybei, tiek verslui, tiek investuotojams – čia galima išskirti tris svarbiausias naudas.

Lietuvos banko valdybos nario M.  Jurgilo teigimu, pirmiausia, išsivysčiusi ir aktyvi kapitalo rinka kapitalą natūraliai nukreipia į tas ūkio šakas, kurios duoda didžiausią grąžą investuotojams. Dažniausiai tai yra įvairios inovacijos, biotechnologijos, IT, pramonės – savo ruožtu šios ūkio šakos, turėdamos pakankamai kapitalo, gali sėkmingai plėtotis, įdarbinti žmones ir mokėti konkurencingus atlyginimus.

„Antra, aktyvi kapitalo rinka verslui yra alternatyva bankiniam finansavimui. Paprastai atėjus krizei, bankai prisuka skolinimo kranelius, nes nenori prisiimti papildomos rizikos. Tuo tarpu tinkamai valdoma bendrovė bet kuriuo atveju turės galimybę pritraukti lėšų kapitalo rinkoje. Obligacijų privalumas, lyginant su banko paskola, yra tai, kad išleidus obligacijas visa suma verslą pasiekia iškart, o pasiskolintos lėšos grąžinamos tik laikotarpio pabaigoje, kai projektas, kuriam skolintasi, yra išvystytas.

Galiausiai, trečioji nauda, kurios mes šiuo metu negauname, yra dalyvavimas Europos Centrinio banko (ECB) obligacijų supirkimo programoje. Esant neišvystytai kapitalo rinkai, kaip Lietuvoje, toje programoje dalyvauti pilna apimtimi neįmanoma, nes ji yra paremta būtent obligacijų supirkimu. Paprastai tariant, tai reiškia papildomų lėšų įliejimą į ekonomiką, kurių mes negauname“, – tvirtina M. Jurgilas.

Obligacijų mitai ir realybė

Pagalbos verslui fondą valdančios VIVA agentūros direktorius D. Vilčinskas pastebi, kad kapitalo rinkos pasyvumas lemia ir tai, kad šis skolinimosi būdas yra apipintas mitų. Iš jų bene populiariausias yra tas, kad obligacijas išleidžianti įmonė turi įkeisti savo akcijas.

Pasak D. Vilčinsko, skolinimasis per obligacijų emisijas yra patrauklus tuo, kad akcininkų struktūra išlieka nepakitusi, o pati emisija padeda įmonei diversifikuoti finansavimo šaltinius ir turėti daugiau kontrolės pasirenkant skolinimosi sąlygas ir terminus, taip pat leidžia įmonėms efektyviau valdyti nuosavo ir skolinto kapitalo struktūrą bei atitinkamai planuoti investicijas. Atsakydamas į klausimą, kokiam verslui gali būti aktualu leisti obligacijų emisijas, VIVA vadovas sako, kad ši priemonė gali būti naudinga visoms įmonėms, kurioms reikalingas ilgalaikis finansavimas ir ypatingai tada, kai reikia atlaisvinti piniginius srautus.

nuotrauka::2 right

„Šiuo metu įmonės susiduria ne tik su išaugusiu apyvartinio kapitalo poreikiu – jos taip pat turi aptarnauti pradėtas, tačiau dėl pandemijos užšaldytas, tačiau brangiai kainuojančias investicijas. Obligacijų emisijos gali būti idealus finansinis instrumentas, kai reikia išgyventi sunkų laikotarpį – COVID-19 pandemijos sukeltus finansinius iššūkius ar artėjantį kitą ekonominę iššūkį – nes reikia mokėti tik skolos aptarnavimą, o taip taupomas finansinis srautas.

Obligacijų emisijos neturi dalinių grąžinimų – termino pabaigoje grąžinama visa suma, todėl įmonei planuojant savo finansinius srautus tai yra labai patogus įrankis, atlaisvinantis pinigų srautus.  Verta paminėti, kad dažnu atveju obligacijos terminui artėjant prie pabaigos yra išleidžiama nauja obligacija ir refinansuojama besibaigianti emisija, taip pratęsiant šį laikotarpį“, – skolinimosi per obligacijas ypatumus komentuoja VIVA vadovas.

D. Vilčinskas atkreipia dėmesį, kad obligacijų emisijos leidžia įmonėms  praplėsti finansavimosi šaltinių įvairovę, susikurti lankstesnes sąlygas, paskirstyti rizikas, taip pat  sumažinti priklausomybę nuo ekonomikos ciklų. Taip šalia apčiuopiamos finansinės naudos padidėja įmonės žinomumas rinkoje, stiprinama jos reputacija.

Vienas iš pagrindinių VIVA valdomo Pagalbos verslui fondo tikslų yra kapitalo rinkos skatinimas.

„Mūsų tikslas yra, kad ne mažiau 60 % Fondo portfelio sudarytų investicijos per obligacijas. Taip mūsų komanda supažindina rinkos dalyvius su obligacijomis, jų išleidimo procesu, investavimu ir kitais aspektais, o tai leidžia mums aktyviai ir svariai prisidėti prie kapitalo rinkos vystymo ir šio svarbaus finansinio  instrumento populiarinimo“, – sako D. Vilčinskas.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vokietija ir Prancūzija remia ketinimus įvesti pasaulinį 21% pelno mokestį 2

Vokietija ir Prancūzija antradienį išreiškė paramą JAV raginimui įvesti pasaulinį minimalų 21% pelno mokestį...

Finansai
2021.04.27
Prezidentūra gali siūlyti vėl didinti neapmokestinamų pajamų dydį

Prezidentas Gitanas Nausėda svarsto galimybę Seimui šiemet vėl siūlyti padidinti neapmokestinamų pajamų dydį...

Finansai
2021.04.27
Pirmąją savaitę subsidijų kreipėsi per 800 įmonių 1

Paskelbus kvietimą teikti paraiškas antrajam 120 mln. Eur vertės valstybės subsidijų paketui, gauta daugiau...

Gazelė
2021.04.27
G. Skaistė: ekonomikos gaivinimo planą Lietuva EK pateiks vėliau – gegužės viduryje

Lietuvos ekonomikos gaivinimo planą Lietuva Briuseliui pateiks kiek vėliau – gegužės viduryje, o ne iki...

Finansai
2021.04.27
VMI: pajamų neapskaičiusi odontologijos įmonė į biudžetą sumokės 110.000 Eur 2

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija nustatė, kad kelias klinikas skirtinguose miestuose...

Paslaugos
2021.04.27
Seimas linkęs įpareigoti LB griežčiau kontroliuoti bankų įsigijimus  2

Lietuvos banką (LB) norima įpareigoti griežčiau kontroliuoti komercinių bankų įsigijimus – taip siekiama, kad...

Rinkos
2021.04.27
Įmonių obligacijų emisijos – kada ir kodėl verta jas išleisti? Verslo tribūna

Aktyvi kapitalo rinka kuria naudą valstybei, verslui ir investuotojams, o viena iš galimybių vystyti kapitalo...

Finansai
2021.04.27
Bankų nuostoliai dėl „Archegos“ subyrėjimo perlipo 10 mlrd. USD  3

Šeši bankai visame pasaulyje dėl „Archegos Capital Management“ patyrė daugiau nei 10 mlrd. USD nuostolių.

Rinkos
2021.04.27
„Swedbank“ Lietuvoje grynasis pelnas mažėjo 30%, pučiasi indėlių portfelis 

Pirmą šių metų ketvirtį „Swedbank“ Lietuvoje uždirbo 17 mln. Eur grynojo pelno, mažėjus pajamoms ir augus...

Rinkos
2021.04.27
„Archegos“ subyrėjimas UBS atsiėjo 0,77 mlrd. USD 

Šveicarų bankas UBS per pirmą 2021 m. ketvirtį pranešė gavęs 1,824 mlrd. USD grynojo pelno. Tai yra 14%...

Rinkos
2021.04.27
Jei pritars Seimas, įmonės nuostolius galės pasidengti iš 2019 m. sumokėto pelno mokesčio Premium 1

Įmonės 2020 m. dėl pandemijos patirtus nuostolius galės perkelti ne tik į ateinančius mokestinius...

Finansai
2021.04.27
HSBC ikimokestinis pelnas augo 79% 

Didžiausias Europos skolintojas pagal valdomą turtą, Londone įsikūręs HSBC, pirmąjį ketvirtį viršijo pelno...

Rinkos
2021.04.27
COVID-19 gniaužtuose – 31% Lietuvos verslo, tačiau optimizmo daugiau nei rudenį Premium

Beveik trečdalis Lietuvos įmonių vis dar jaus ypač stiprią ir stiprią pandemijos įtaką, rodo COVID-19...

Finansai
2021.04.27
Smulkieji nepritaria atlyginimų mokėjimui į sąskaitas

Seime siūlant uždrausti dienpinigius ir darbo užmokestį mokėti grynaisiais, smulkiojo verslo atstovai tam...

Gazelė
2021.04.26
Smulkusis verslas ragina Vyriausybę didinti PVM mokėtojo ribą iki 85.000 Eur

Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo taryba ragina Vyriausybę didinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Finansai
2021.04.26
Pirmąjį ketvirtį valstybės ir savivaldybių biudžetų įplaukos planą viršijo 10%

Pirmąjį metų ketvirtį valstybės ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 7,1%, arba 180,3 mln. Eur, daugiau nei...

Finansai
2021.04.26
Nepriemokas reikia sumokėti iki rugsėjo arba susitarti su VMI dėl atidėjimo 

Iki rugpjūčio 31 d. Finansų ministerijai leidus atidėti mokestinių nepriemokų sumokėjimą nuo COVID-19...

Finansai
2021.04.26
Vadovavimą SEB perima Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė 10

SEB banko prezidentas ir valdybos pirmininkas Raimondas Kvedaras palieka dabartines pareigas, SEB grupė nuo...

Finansai
2021.04.26
„Creditinfo Lietuva“ teiks atvirosios bankininkystės paslaugas 13

„Creditinfo“ įmonių grupės bendrovės Europoje pradeda teikti atvirosios bankininkystės paslaugas –...

Finansai
2021.04.26
Lietuviai planuoja daugiausia investuoti į skaitmeninę transformaciją Baltijos šalyse Premium 1

Keturios iš penkių bendrovių Lietuvoje per ateinančius trejus metus ketina investuoti į verslo...

Finansai
2021.04.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku