Gerokai pamažėjo įmonių prašymų bankams atidėti paskolų mokėjimus

Atidėti paskolų mokėjimus šiemet į bankus kreipėsi gerokai mažiau įmonių nei pandemijos pradžioje pernai pavasarį.
Jeigu pernai bankams paskelbus laikiną paskolų grąžinimo atidėjimą (moratoriumą) būdavo sulaukiama šimtų įmonių prašymų per savaitę, tai nuo šių metų pradžios šalyje veikiantys bankai iš verslo klientų gavo tik 24 paraiškas paskolų grąžinimo atidėjimui, pranešė Lietuvos bankų asociacija (LBA).
Pasak LBA, 10-ies iš jų sulaukta finansų sektoriui paskelbus apie paskolų moratoriumo taikymo atnaujinimą nuo sausio 25 d. (galios iki kovo 31 d.).
Iš pateiktų paraiškų 3 buvo patenkintos kaip atitinkančios moratoriumo sąlygas. Jų neatitikusios paraiškos taip pat apsvarstytos su klientais sutarta arba šiuo metu yra derinamasi dėl tinkamiausių individualių sprendimų.
Pandemijos pradžia buvo tikra juodoji gulbė, todėl absoliutus neapibrėžtumas verslą tiesiog baugino. Šiuo metu padėtis yra dar sudėtingesnė, tačiau verslininkai atpažįsta situacijas ir žino, kaip į jas reaguoti, pranešime cituojama Eivilė Čipkutė, LBA prezidentė.
LBA vadovės teigimu, kai kurie sektoriai paveikti labai stipriai, tačiau iššūkių patiriančioms įmonėms labiau nei universalaus moratoriumo reikia individualių sprendimų.
Finansų ir kredito įstaigos primena, kad moratoriumai nėra taikomi automatiškai, tad klientai, patyrę finansinių problemų dėl koronaviruso situacijos, turėtų neatidėliodami kreiptis konsultacijos į savo finansinių paslaugų teikėją. Šis suteiks visą reikalingą pagalbą ir padės rasti tinkamiausią sprendimą.
Kam galioja moratoriumas
LBA atkreipia dėmesį, kad paskolų moratoriumas turi apibrėžtus kriterijus. Paskolos grąžinimo arba lizingo įmokų mokėjimo atidėjimas be sutarties peržiūros ir palūkanų keitimo gali būti pritaikytas klientams, kurie finansinių sunkumų patyrė būtent dėl pandemijos. Bendras atidėjimo laikotarpis pagal pradinį ir atnaujintą moratoriumą, priklausomai nuo įsipareigojimo rūšies, įmonėms sudaro iki 6 mėnesių. Dėl jo į savo finansinių paslaugų teikėją galima kreiptis iki š. m. kovo 31 d. Galiojant moratoriumams, taikomas supaprastintas įmokų atidėjimo procesas: įsipareigojimai banko nėra traktuojami kaip pertvarkomi.
Dėl tų klientų, kurie neatitinka moratoriumo sąlygų arba jau iki 2020 m. kovo 16 d. turėjo reikšmingų įsipareigojimų vykdymo vėlavimų ar nemokų, visais atvejais sprendžiama individualiai.
LBA duomenimis, įmokų atidėjimo galimybe nuo 2020 m. balandžio iki rugsėjo pabaigos iš viso pasinaudojo arti 3.000 įmonių. Joms atidėtų įsipareigojimų bendra vertė siekia per 1 mlrd. Eur. Bendra atidėtų šalies įmonių bei gyventojų (daugiau nei 6.500 ) įsipareigojimų vertė siekė 1,5 mlrd. Eur.
Dalis nuguls į blogas paskolas
Lietuvos bankas (LB) pažymi, kad kredito įstaigoms per karantiną ir toliau išliko pareiga laiku vertinti skolininkų būklę ir atitinkamai tikėtinus kredito nuostolius (atidėjinius).
Anot LB specialistų, jeigu 2021 m. išryškėtų, kad kai kurių skolininkų problemos susijusios ne tik su likvidumu, bet ir su mokumu, gali ūgtelėti ir neveiksnių paskolų apimtis.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti