Antroji COVID-19 banga: bankai iki balandžio pratęsė „paskolų atostogas“

Šalies didieji bankai ir kitos kredito įstaigos, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) narės, susitarė iki šių metų kovo 31 d. atnaujinti paskolų moratoriumą verslui ir gyventojams.
Vadovaujantis moratoriumais, finansinių sunkumų dėl pandemijos patiriantiems klientams išreiškus pageidavimą be sutarties peržiūros ir palūkanų keitimo bus suteiktas paskolos grąžinimo arba lizingo įmokų mokėjimo atidėjimas.
Dėl jo į savo finansinių paslaugų teikėją bus galima kreiptis nuo 2021 m. sausio 25 iki kovo 31 d. Bendras atidėjimo laikotarpis gyventojams pagal pradinį ir atnaujintą moratoriumą, priklausomai nuo įsipareigojimo rūšies, gali sudaryti iki 69 mėnesių, įmonėms iki 6 mėnesių, nurodoma LBA pranešime.
Anot LBA prezidentės dr. Eivilės Čipkutės, šiuo metu kaip ir anksčiau, klientai atsakingai vykdo turimus finansinius įsipareigojimus, tačiau bankai girdi ir verslo bendruomenės nuogąstavimus dėl ateities neapibrėžtumo.
Pastarieji metai parodė, kad gebame greitai prisitaikyti prie permainų. Vis dėlto kiekvienas jaučiasi ramiau žinodamas, ko imtis, ištikus laikiniems sunkumams, sakė E. Čipkutė.
Nurodoma, kad bankų iniciatyvą palaiko Lietuvos bankas (LB).
LBA ir rinkos dalyvių moratoriumai dėl COVID-19 inicijuoti 2020 m. balandį ir galiojo iki rugsėjo pabaigos. Šiuo laikotarpiu kredito įstaigų suteikta galimybe laikinai atidėti paskolų grąžinimą pasinaudojo iš viso apie 10.000 šalies gyventojų bei įmonių.
Bendra šitaip atidėtų įsipareigojimų vertė siekė 1,5 mlrd. Eur. Prašymų atidėti paskolų įmokų mokėjimą daugiausia sulaukta pirmaisiais pavasario karantino mėnesiais, vėliau jų skaičius nuosekliai mažėjo.
Finansų ir kredito įstaigos primena, kad moratoriumai nėra taikomi automatiškai, tad klientai, patyrę finansinių problemų dėl koronaviruso situacijos pavyzdžiui, sumažėjus atlyginimui, netekus pajamų šaltinio, reikšmingai kritus apyvartai, turėtų neatidėliodami kreiptis konsultacijos į savo finansinių paslaugų teikėją. Šis suteiks visą reikalingą pagalbą ir padės rasti tinkamiausią sprendimą.
Dalis nuguls į blogas paskolas
VŽ rašė, kad galimybe atidėti paskolų įmokas nuo pavasario iki rugsėjo pabaigos iš viso pasinaudojo beveik 3.000 įmonių ir per 6.500 gyventojų.
LB pažymi, kad kredito įstaigoms per karantiną ir toliau išliko pareiga laiku vertinti skolininkų būklę ir atitinkamai tikėtinus kredito nuostolius (atidėjinius).
Renata Bagdonienė, LB Riziką ribojančios priežiūros departamento direktorė, pernai spalį komentavo, kad 2020 m. paskutinį ketvirtį ir 2021 m. pradžioje turėtų daugėti paskolų, kurių kredito rizika reikšmingai padidėjo.
Jeigu 2021 m. išryškėtų, kad kai kurių skolininkų problemos susijusios ne tik su likvidumu, bet ir su mokumu, gali ūgtelėti ir neveiksnių paskolų apimtis. Tokiam scenarijui jautresni tie rinkos dalyviai, kurie yra sukaupę mažesnes kapitalo atsargas, yra teigusi R. Bagdonienė.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti