„Ellex Valiunas“ apie rinkos poreikius: kai klientai skaitmenizuojasi, taip turi veikti ir teisininkai

Publikuota: 2020-10-16
svg svg

„Daugelyje didžiųjų Europos advokatų kontorų formuojamos vadinamos „pažangios“ (advanced) komandos, kuriose kartu su teisininkais dirba IT inžinieriai, projektų vadovai ir verslo strategai. Su panašiu advokatų darbo modeliu jau kurį laiką tvirtiname savo pozicijas ir Lietuvos rinkoje, taip atliepdami klientų poreikius“, – sako didžiausios Lietuvoje ir Baltijos šalyse advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ vadovaujantis partneris Rolandas Valiūnas.

Pasak R. Valiūno, jau prieš keletą metų buvo galima matyti, kad ilgainiui verslui vieni aktualiausių taps  skaitmeninės transformacijos keliami teisiniai iššūkiai. „Tai matėme, todėl keletą metų sistemingai dirbome vystydami kitokį nei mūsų teisinių paslaugų rinkai įprasta sprendimą – „Ellex Digital“ projektą. Subūrėme patyrusių teisininkų komandą, kuri išskirtinai specializuojasi skaitmeniniuose ir informacinių technologijų klausimuose ir geba verslui padėti įgyvendinti skaitmeninę transformaciją su teisiniais saugikliais. Šiandien, ypač pandemijos kontekste, „skaitmeninę mąstyseną“ turinčių teisininkų poreikis vis aktualesnis ir „Ellex Digital“ šį rinkos norą išpildo“, – požiūrį į teisines paslaugas dėsto R. Valiūnas.

nuotrauka::1

Transformuoja klasikinį paslaugų modelį

„Ellex Digital“ yra kompleksinis ir visus verslo sektorius apimantis sprendimas, kur verslo skaitmeninės transformacijos procese pirmu smuiku groja gilią teisinę patirtį turintys specialistai, žinias apie IT sektoriaus specifiką kelerius metus kaupę užsienio universitetuose, „Ellex“ partnerių kontorose bei dirbami su dideliais informacinių technologijų projektais.

nuotrauka::2 right

Šiandien tokiame  kompetencijų centre dirba teisininkai iš kiekvienos teisės praktikos, o jiems vadovauja trys mokslo daktarų laipsnius turintys profesionalai. Centro tikslas – kompleksiškai ir operatyviai spręsti klientų iššūkius pagal verslo specifiką, kalbėtis klientų profesiniais terminais. Turėdama tokią specializuotą komandą kontora įgyvendina sudėtingus klientų projektus. Iš viso šiuo metu „Ellex Valiunas“ dirba 95 teisininkai, o Baltijos šalis jungiančiame „Ellex“ tinkle – beveik 200.

Dr. Karolis Kačerauskas, kontoros partneris ir „Ellex Digital“ idėjos pradininkas teigia, jog sprendimo vystymą paskatino faktas, kad įmonės dažnai išleidžia šimtus tūkstančių ar net milijonus eurų informacinėms technologijoms įsigyti, tačiau šiame įsigijimo procese teisinės rizikos praktiškai nevaldomos. Atrodytų, kad teisiniai klausimai tokiame procese neegzistuoja ir sutarties sudarymo klausimai derinami tik techniniame lygmenyje, juos patikint IT specialistams. „Tai iš esmės prilygsta situacijai, kai susitarimus ir sprendimus dėl savo namo statybos paliktume statybininkams, kurie neva geriausiai išmano statybos procesus. Taip negali būti, tad šią rinkos problemą ir siekėme išspręsti“, –  teigia dr. K. Kačerauskas.  

„Ellex Digital“ kuratorius, advokatas dr. Ąžuolas Čekanavičius aiškina, kad keisdami rinkos praktiką su kolegomis visų pirma investavo daug laiko gilindamasi į technologijų veikimą, kad gebėtų su klientais komunikuoti IT kalba ir teikti šios srities teisines paslaugas pagal „Ellex“ kokybės standartą. „Labai dažnai iš klientų girdime, kad tokių specializuotų teisinių paslaugų rinkoje labai trūko ir jie apskritai nesitikėjo, kad advokatai geba taip giliai pasinerti į technologijų specifiką“, – teigia dr. Ą. Čekanavičius.

Moko dirbtinį intelektą protingai valdyti asmens duomenis

Šiandien „Ellex Valiunas“ savo praktikoje jau turi reikšmingų ir unikalių įgyvendintų skaitmeninių projektų. Neseniai duomenų apsaugos srities teisininkai prisidėjo prie dirbtinio intelekto pagrindu veikiančios duomenų kategorizavimo sistemos vystymo. Ši sistema leidžia identifikuoti bendrovių tvarkomus asmens duomenis ir išskirti jautresnius – specialiųjų kategorijų – duomenis (pvz., sveikatos, politinių ar religinių pažiūrų ir pan.).

„Projektas išskirtinai įdomus dėl savo unikalumo ir apima aibę aspektų. Mums teko, iš pirmo žvilgsnio atrodytų, spręsti visiškai su įprasta teisine praktika prasilenkiančias užduotis, na pavyzdžiui, „išmokyti“ šią sistemą lietuvių kalbos subtilybių, kad atliekama paieška būtų dar tikslesnė Lietuvoje veikiančiose bendrovėse. Visgi greta sprendėme ir labai subtilius klausimus, kur visiškai neaišku, kur baigiasi teisės ir prasideda IT riba. Džiaugiamės, kad mūsų išplėstinės kompetencijos leido šių ribų nepaisyti ir kuriamas sprendimas bus labai progresyvus“, – sako projektą įgyvendinę kontoros teisininkai.  

Gilinosi į elektroninį parašą

Dr. Ą. Čekanavičius akcentuoja, kad prasidėjus pandemijai skaitmeniniai klausimai dar labiau suaktualėjo. Pavasarį „Ellex Valiunas“ teisininkai intensyviai gilinosi ir sprendė elektroninio parašo naudojimo klausimą ir šiuo metu teikia ekspertines teisines konsultacijas verslui. Klientams susidūrus su e.parašo teisinės galios niuansais, advokatai įsigilino į situaciją iki smulkiausių techninių detalių, atliko visų ES šalių e.parašo reglamentavimo ir tradicijų analizę bei sudėliojo naudojimo strategijas ir teisinius veiksmus: kur pasirašyti, kaip ir kur elektroninius dokumentus tikrinti, archyvuoti, kad prireikus įrodinėti parašo teisėtumą nekiltų nesklandumų. „Tai vėlgi rodo, kad svarbu operatyviai reaguoti į rinkos poreikius. Šiandien galime atskleisti ne tik elektroninio parašo teisinio reguliavimo aspektus, tačiau ir duoti savo klientams daug mūsų patirtimi patikrintų praktinių patarimų“,  – sako „Ellex Valiunas“ teisininkai.   

Keičiasi net NT teisės standartai

Skaitmeninės inovacijos keičia teisininkų darbą ir nekilnojamojo turto sektoriuje. „Ellex Valiunas“ Nekilnojamojo turto ir aplinkosaugos praktikos teisininkų teigimu, šiuolaikinių technologijų naudojimas statybos ir valdymo tikslais iškelia ne vieną teisinio reguliavimo klausimą. Anot asocijuotosios partnerės Jolantos Liukaitytės-Stonienės, NT investuotojams įsigyjant statinį reikia įvertinti objekto valdymo technologijų sistemą bei perimti licencijas į šių sistemų programinę įrangą. Tokie objektai šiandien dažiausiai valdomi skaitmeninių technologijų pagalba, todėl tampa aktualus asmens duomenų apsaugos ir jų perleidimo klausimas.

Šiandien teisininkai žvelgia dar plačiau –  NT sektoriuje skaitmeniniais projekto modeliais yra apjungiamos visos statinio projektavimo dalys, įgyvendinimo ciklai, statybos ir vėliau valdymo sprendiniai, todėl sprendžiant objekto pardavimo ar kitus teisinius klausimus, būtina vertinti visą sistemą, neapsiribojant vien įžvalgomis apie standartinį NT objektą. 

nuotrauka::3 right

Kompetencijų perversmą lemia ir startuoliai

Teisės technologinį perversmą jau kurį laiką demonstruoja ir finansinių technologijų startuolių – fintech – veikla. Kontoros partnerė, Bankininkystės ir finansų praktikos vadovė Ieva Dosinaitė akcentuoja, fintech produktas šiais laikais tampa netgi labai sofistikuotas ir sudėtingas, apimantis naujausias technologijas, daugelį jurisdikcijų ir keliantis įvairias rizikas, kurias verslas teisininkų pagalba turi suvaldyti.

„Tik suprasdami paties produkto technologiją ir veikimą, teisininkai gali parinkti reikiamą licencijos tipą, tinkamai aprašyti produktus Lietuvos bankui ir juos kvalifikuoti, kad būtų išduota teikiamas paslaugas atitinkanti licencija. Teisinių konsultacijų kokybė priklauso nuo to, kaip jie geba paaiškinti šių produktų veikimą reguliatoriui bei patarti klientui, kaip geriausiai sudėlioti produkto veikimą, priežiūrą ir kitus aspektus“,  – teigia teisininkė.

Technologijos ir skaitmeninės inovacijos tampa esmine priemone ir vystant pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos programas.

Sparčiai tobulėjančios finansų įstaigos to paties tikisi ir iš teisės patarėjų, kurie gebėtų suprasti taikomus technologinius sprendimus, padėtų identifikuoti atitikties rizikas bei paversti visą tai darbuotojams bei priežiūros institucijoms suprantama kalba. „Praėjo tie laikai, kai pakakdavo tik padėti parengti įstatymus atitinkančią tvarką. Šiai dienai klientai kalba apie biometrinius duomenis, kuriais naudojantis dažnas iš mūsų atlieka mokėjimo operacijas, automatizuotus rizikos vertinimo įrankius ar įvairių rizikos scenarijų testavimą, kuris yra itin svarbus stebėsenos procesuose. Todėl teisininkai privalo turėti papildomas kompetencijas ir išmanyti, kaip jų patarimas realizuosis praktikoje. Tik tokiu būdu gali būti atlieptas šiuolaikinio kliento poreikis“, — įsitikinusi partnerė I. Dosinaitė.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Ignitis grupės“ IPO užkulisiai: kritinė masė investuotojų nesutiko nusileisti žemiau 5% Premium

Dėl vietos kapitalo rinkos neišsivystymo Lietuvai užtrauktas „frontier“ rinkos statusas, investuotojų...

Rinkos
09:20
„TF Bank“ paskolų portfelis Lietuvoje augo beveik du kartus 1

Vartojimo paskolų banko „TF Bank“ paskolų portfelis Lietuvoje per tris šių metų ketvirčius augo beveik du...

Rinkos
2020.10.22
Investuotojai biržose dar neatranda krypties Premium 1

Pagrindiniai pasaulio akcijų indeksai ketvirtadienį svyravo tarp teigiamų ir neigiamų pokyčio reikšmių,...

Rinkos
2020.10.22
„Tesla“ pelnas praėjusį ketvirtį išaugo dvigubai, augant automobilių pristatymui 3

„Tesla“ pranešė, kad praėjusio ketvirčio pelnas išaugo daugiau nei dvigubai, o bendrovė prognozuoja, kad...

Rinkos
2020.10.22
„Capitalica“ biurų Rygoje plėtrai siekia pritraukti dar 8 mln. mln. Eur

Investicijų bendrovė „Capitalica Asset Management“ platins iki 8 mln. mln. Eur dydžio viešą įmonės...

Statyba ir NT
2020.10.22
SEB grupės pelnas Lietuvoje krito 21% 9

Per devynis šių metų mėnesius SEB banko grupės Lietuvoje pelnas siekė 69,3 mln. Eur ir buvo 21% mažesnis, nei...

Rinkos
2020.10.22
Investuoti į meną šiuo metu apsimoka net ir neturintiems milijonų Premium 2

Investuojančių į meną palyginti nėra daug, o smulkiųjų investuotojų dėmesio ir pinigų ši sritis apskritai...

Mano pinigai
2020.10.22
Obligacijų rinkose – istorinis ES debiutas

Pirmą kartą kapitalo rinkose platindama socialines obligacijas ES sulaukė rekordinės paklausos.

Rinkos
2020.10.21
„Ignitis grupei“ trečiadienį išgelbėjo Talino „Swedbank“ Premium

Baltijos biržos naujokės akcijos ir toliau susiduria su pardavėjų spaudimu. Pasaulio akcijų biržose JAV ir...

Rinkos
2020.10.21
Ant prekystalio Londone – 820 mln. GBP vertinamas dangoraižis „Skalpelis“ 1

Parduodamas vienas ryškiausių Londono Sičio pastatų – biurų dangoraižis „The Scalpel“ (liet. skalpelis).

Statyba ir NT
2020.10.21
Lietuvos bankas: emitentai laikosi daugumos nuostatų, bet yra erdvės tobulėti

Bendrovės, kurių akcijos yra įtrauktos į prekybą „Nasdaq“ Vilniaus biržoje, laikosi daugumos bendrovių...

Rinkos
2020.10.21
„Brexit“ ir Sitis: Briuselis vėl bando prilygti Londonui finansų sektoriuje Premium

Nepraėjus nė kelioms valandoms po to, kai buvo paskelbti 2016 m. Jungtinėje Karalystėje vykusio „Brexit“...

Rinkos
2020.10.21
Buvęs „Orion Asset Management“ vadovas įkūrė investicijų valdymo įmonę

Ramūnas Baranauskas, anksčiau vadovavęs investicijų valdymo įmonei „Orion Asset Management“, su partneriais...

Rinkos
2020.10.21
JAV iškelta byla „Google“ gali tapti „amžiaus antimonopoline byla“ 2

JAV Teisingumo departamentas antradienį pateikė ieškinį „Google“, kaltindamas interneto paieškos, reklamos...

Technologijos
2020.10.20
NT fondas meta masalą, Investuotojų asociacija kritikuoja Premium 1

Papildomą vienetų platinimą investuotojams įgyvendinantis NT fondas „Baltic Horizon“ iš skrybėlės traukia jo...

Rinkos
2020.10.20
Europos Sąjunga eina į kapitalo rinkas, platinamos socialinės obligacijos

Šią savaitę kapitalo rinkose Europos Komisija platina pirmąsias ES socialines obligacijas pagal ES SURE...

Rinkos
2020.10.20
Bankų milžinas UBS pranešė apie geriausią trečiąjį ketvirtį per pastarąjį dešimtmetį 

Šveicarijos bankų milžinas UBS antradienį pranešė, kad beveik padvigubino savo grynąjį pelną pastarąjį...

Rinkos
2020.10.20
Dėl spartaus COVID-19 plitimo perspėjama apie dar vieną smūgį Europos ekonomikai   Premium 5

Europos ekonomika gali nugrimzti į dviženklę recesiją, perspėja ekonomistai. Augantys naujų COVID-19 atvejų...

Verslo aplinka
2020.10.20
„Swedbank“ Lietuvoje pelnas smuko 21%, grupės pelnas smuko 45% 1

Pirmojo iš didžiųjų bankų 9 mėnesių rezultatus paskelbusio „Swedbank“ Lietuvoje grynosios palūkaninės,...

Rinkos
2020.10.20
Pinigų antplūdžio iššūkiai „fintech“: klientai, susirinkite nenaudojamas lėšas Premium

„Fintech“ sektoriui priskiriamas elektroninių pinigų įstaigas prislėgė perteklinių lėšų iššūkiai – neigiamų...

Rinkos
2020.10.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus