„Ellex Valiunas“ apie rinkos poreikius: kai klientai skaitmenizuojasi, taip turi veikti ir teisininkai

Reklama publikuota: 2020-10-16
svg svg

„Daugelyje didžiųjų Europos advokatų kontorų formuojamos vadinamos „pažangios“ (advanced) komandos, kuriose kartu su teisininkais dirba IT inžinieriai, projektų vadovai ir verslo strategai. Su panašiu advokatų darbo modeliu jau kurį laiką tvirtiname savo pozicijas ir Lietuvos rinkoje, taip atliepdami klientų poreikius“, – sako didžiausios Lietuvoje ir Baltijos šalyse advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ vadovaujantis partneris Rolandas Valiūnas.

Pasak R. Valiūno, jau prieš keletą metų buvo galima matyti, kad ilgainiui verslui vieni aktualiausių taps  skaitmeninės transformacijos keliami teisiniai iššūkiai. „Tai matėme, todėl keletą metų sistemingai dirbome vystydami kitokį nei mūsų teisinių paslaugų rinkai įprasta sprendimą – „Ellex Digital“ projektą. Subūrėme patyrusių teisininkų komandą, kuri išskirtinai specializuojasi skaitmeniniuose ir informacinių technologijų klausimuose ir geba verslui padėti įgyvendinti skaitmeninę transformaciją su teisiniais saugikliais. Šiandien, ypač pandemijos kontekste, „skaitmeninę mąstyseną“ turinčių teisininkų poreikis vis aktualesnis ir „Ellex Digital“ šį rinkos norą išpildo“, – požiūrį į teisines paslaugas dėsto R. Valiūnas.

nuotrauka::1

Transformuoja klasikinį paslaugų modelį

„Ellex Digital“ yra kompleksinis ir visus verslo sektorius apimantis sprendimas, kur verslo skaitmeninės transformacijos procese pirmu smuiku groja gilią teisinę patirtį turintys specialistai, žinias apie IT sektoriaus specifiką kelerius metus kaupę užsienio universitetuose, „Ellex“ partnerių kontorose bei dirbami su dideliais informacinių technologijų projektais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

nuotrauka::2 right

Šiandien tokiame  kompetencijų centre dirba teisininkai iš kiekvienos teisės praktikos, o jiems vadovauja trys mokslo daktarų laipsnius turintys profesionalai. Centro tikslas – kompleksiškai ir operatyviai spręsti klientų iššūkius pagal verslo specifiką, kalbėtis klientų profesiniais terminais. Turėdama tokią specializuotą komandą kontora įgyvendina sudėtingus klientų projektus. Iš viso šiuo metu „Ellex Valiunas“ dirba 95 teisininkai, o Baltijos šalis jungiančiame „Ellex“ tinkle – beveik 200.

Dr. Karolis Kačerauskas, kontoros partneris ir „Ellex Digital“ idėjos pradininkas teigia, jog sprendimo vystymą paskatino faktas, kad įmonės dažnai išleidžia šimtus tūkstančių ar net milijonus eurų informacinėms technologijoms įsigyti, tačiau šiame įsigijimo procese teisinės rizikos praktiškai nevaldomos. Atrodytų, kad teisiniai klausimai tokiame procese neegzistuoja ir sutarties sudarymo klausimai derinami tik techniniame lygmenyje, juos patikint IT specialistams. „Tai iš esmės prilygsta situacijai, kai susitarimus ir sprendimus dėl savo namo statybos paliktume statybininkams, kurie neva geriausiai išmano statybos procesus. Taip negali būti, tad šią rinkos problemą ir siekėme išspręsti“, –  teigia dr. K. Kačerauskas.  

„Ellex Digital“ kuratorius, advokatas dr. Ąžuolas Čekanavičius aiškina, kad keisdami rinkos praktiką su kolegomis visų pirma investavo daug laiko gilindamasi į technologijų veikimą, kad gebėtų su klientais komunikuoti IT kalba ir teikti šios srities teisines paslaugas pagal „Ellex“ kokybės standartą. „Labai dažnai iš klientų girdime, kad tokių specializuotų teisinių paslaugų rinkoje labai trūko ir jie apskritai nesitikėjo, kad advokatai geba taip giliai pasinerti į technologijų specifiką“, – teigia dr. Ą. Čekanavičius.

Moko dirbtinį intelektą protingai valdyti asmens duomenis

Šiandien „Ellex Valiunas“ savo praktikoje jau turi reikšmingų ir unikalių įgyvendintų skaitmeninių projektų. Neseniai duomenų apsaugos srities teisininkai prisidėjo prie dirbtinio intelekto pagrindu veikiančios duomenų kategorizavimo sistemos vystymo. Ši sistema leidžia identifikuoti bendrovių tvarkomus asmens duomenis ir išskirti jautresnius – specialiųjų kategorijų – duomenis (pvz., sveikatos, politinių ar religinių pažiūrų ir pan.).

„Projektas išskirtinai įdomus dėl savo unikalumo ir apima aibę aspektų. Mums teko, iš pirmo žvilgsnio atrodytų, spręsti visiškai su įprasta teisine praktika prasilenkiančias užduotis, na pavyzdžiui, „išmokyti“ šią sistemą lietuvių kalbos subtilybių, kad atliekama paieška būtų dar tikslesnė Lietuvoje veikiančiose bendrovėse. Visgi greta sprendėme ir labai subtilius klausimus, kur visiškai neaišku, kur baigiasi teisės ir prasideda IT riba. Džiaugiamės, kad mūsų išplėstinės kompetencijos leido šių ribų nepaisyti ir kuriamas sprendimas bus labai progresyvus“, – sako projektą įgyvendinę kontoros teisininkai.  

Gilinosi į elektroninį parašą

Dr. Ą. Čekanavičius akcentuoja, kad prasidėjus pandemijai skaitmeniniai klausimai dar labiau suaktualėjo. Pavasarį „Ellex Valiunas“ teisininkai intensyviai gilinosi ir sprendė elektroninio parašo naudojimo klausimą ir šiuo metu teikia ekspertines teisines konsultacijas verslui. Klientams susidūrus su e.parašo teisinės galios niuansais, advokatai įsigilino į situaciją iki smulkiausių techninių detalių, atliko visų ES šalių e.parašo reglamentavimo ir tradicijų analizę bei sudėliojo naudojimo strategijas ir teisinius veiksmus: kur pasirašyti, kaip ir kur elektroninius dokumentus tikrinti, archyvuoti, kad prireikus įrodinėti parašo teisėtumą nekiltų nesklandumų. „Tai vėlgi rodo, kad svarbu operatyviai reaguoti į rinkos poreikius. Šiandien galime atskleisti ne tik elektroninio parašo teisinio reguliavimo aspektus, tačiau ir duoti savo klientams daug mūsų patirtimi patikrintų praktinių patarimų“,  – sako „Ellex Valiunas“ teisininkai.   

Keičiasi net NT teisės standartai

Skaitmeninės inovacijos keičia teisininkų darbą ir nekilnojamojo turto sektoriuje. „Ellex Valiunas“ Nekilnojamojo turto ir aplinkosaugos praktikos teisininkų teigimu, šiuolaikinių technologijų naudojimas statybos ir valdymo tikslais iškelia ne vieną teisinio reguliavimo klausimą. Anot asocijuotosios partnerės Jolantos Liukaitytės-Stonienės, NT investuotojams įsigyjant statinį reikia įvertinti objekto valdymo technologijų sistemą bei perimti licencijas į šių sistemų programinę įrangą. Tokie objektai šiandien dažiausiai valdomi skaitmeninių technologijų pagalba, todėl tampa aktualus asmens duomenų apsaugos ir jų perleidimo klausimas.

Šiandien teisininkai žvelgia dar plačiau –  NT sektoriuje skaitmeniniais projekto modeliais yra apjungiamos visos statinio projektavimo dalys, įgyvendinimo ciklai, statybos ir vėliau valdymo sprendiniai, todėl sprendžiant objekto pardavimo ar kitus teisinius klausimus, būtina vertinti visą sistemą, neapsiribojant vien įžvalgomis apie standartinį NT objektą. 

nuotrauka::3 right

Kompetencijų perversmą lemia ir startuoliai

Teisės technologinį perversmą jau kurį laiką demonstruoja ir finansinių technologijų startuolių – fintech – veikla. Kontoros partnerė, Bankininkystės ir finansų praktikos vadovė Ieva Dosinaitė akcentuoja, fintech produktas šiais laikais tampa netgi labai sofistikuotas ir sudėtingas, apimantis naujausias technologijas, daugelį jurisdikcijų ir keliantis įvairias rizikas, kurias verslas teisininkų pagalba turi suvaldyti.

„Tik suprasdami paties produkto technologiją ir veikimą, teisininkai gali parinkti reikiamą licencijos tipą, tinkamai aprašyti produktus Lietuvos bankui ir juos kvalifikuoti, kad būtų išduota teikiamas paslaugas atitinkanti licencija. Teisinių konsultacijų kokybė priklauso nuo to, kaip jie geba paaiškinti šių produktų veikimą reguliatoriui bei patarti klientui, kaip geriausiai sudėlioti produkto veikimą, priežiūrą ir kitus aspektus“,  – teigia teisininkė.

Technologijos ir skaitmeninės inovacijos tampa esmine priemone ir vystant pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos programas.

Sparčiai tobulėjančios finansų įstaigos to paties tikisi ir iš teisės patarėjų, kurie gebėtų suprasti taikomus technologinius sprendimus, padėtų identifikuoti atitikties rizikas bei paversti visą tai darbuotojams bei priežiūros institucijoms suprantama kalba. „Praėjo tie laikai, kai pakakdavo tik padėti parengti įstatymus atitinkančią tvarką. Šiai dienai klientai kalba apie biometrinius duomenis, kuriais naudojantis dažnas iš mūsų atlieka mokėjimo operacijas, automatizuotus rizikos vertinimo įrankius ar įvairių rizikos scenarijų testavimą, kuris yra itin svarbus stebėsenos procesuose. Todėl teisininkai privalo turėti papildomas kompetencijas ir išmanyti, kaip jų patarimas realizuosis praktikoje. Tik tokiu būdu gali būti atlieptas šiuolaikinio kliento poreikis“, — įsitikinusi partnerė I. Dosinaitė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Lūžio taškas: Lietuvoje – nulis rusiškų dujų 5

Lietuva visiškai atsisakė rusiškų dujų: dujų perdavimo sistema nuo šio mėnesio pradžios veikia be rusiškų...

Pramonė
17:20
Akcijų biržos vertina bazinių palūkanų normų perspektyvas Premium

Pasaulio akcijų biržose – susidomėjimas makroekonominiais duomenimis, kurie arba atriša rankas norintiems,...

Rinkos
2022.04.01
„BaltCap“ leista įsigyti „Vet Ventures Europe“ akcijų

Konkurencijos taryba leido privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojai „BaltCap“  netiesiogiai per įmonę...

Rinkos
2022.04.01
Mokėjimų rubliais už dujas Kremlius tikisi mėnesio pabaigoje, ES rengia bendrą poziciją

Balandžio 1 d. rusiškų dujų tiekimas Europai nesustojo – dar ketvirtadienį kontraktų nutraukimu grasinęs...

Rinkos
2022.04.01
„Gera dovana“ ragina padėti Ukrainos žmonėms, skirdama papildomų lėšų Verslo tribūna

Agresija Ukrainoje sukrėtė kiekvieną ir iškėlė daug klausimų įmonėms. Neramino galima karo veiksmų įtaka...

Verslo aplinka
2022.04.01
„NEO Finance“ grynasis pelnas 2021 m. 117.000 Eur 1

Lietuvos finansų technologijų (fintech) startuolio „NEO Finance“ praėjusių metų grynasis pelnas siekia...

Finansai
2022.04.01
Čekijos bankas padidino bazines palūkanas iki 5% infliacijai pažaboti

Čekijos centrinis bankas vėl padidino bazines palūkanas, siekdamas pažaboti sparčiai augančią infliaciją.

Rinkos
2022.04.01
„Mergermarket“ pripažino „Sorainen“ metų M&A teisės patarėja Vidurio ir Rytų Europoje 1

Sandorių rinkos analizės ir naujienų bendrovė „Mergermarket“ metų M&A teisės patarėja Vidurio ir Rytų...

Rinkos
2022.04.01
„Goldman Sachs“: paleisti JAV naftos rezervai kainą sumažins 15 USD/bbl

„Goldman Sachs“ skaičiuoja, kad JAV naftos rezervo paleidimas į rinką naftos kainą antrą metų pusmetį mažins...

Rinkos
2022.04.01
„Invalda INVL“ fondas infrastruktūrai pritraukė 27 mln. Eur

Turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ įsteigtas ir į pasaulinio lygio valdytojo infrastruktūros...

Rinkos
2022.04.01
„Telia Lietuva“ dividendams siūlo skirti 58,3 mln. Eur 1

Telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ valdyba siūlo dividendams skirti 58,3 mln. Eur, arba 0,1 Eur...

Rinkos
2022.04.01
Infliacijos ir investicijų portfelio kova: kaip apsaugoti santaupas Premium

Aktyviausiai investuojanti visuomenės dalis savo gyvenime iki šiol nebuvo susidūrusi ne tik su artimu karu,...

Rinkos
2022.04.01
Apsaugai nuo karo – dividendinės akcijos, o jų toli ieškoti nereikia Premium

Karo, augančios infliacijos akivaizdoje investuotojams patariama nesiblaškyti, o papildomas lėšas investuoti...

Rinkos
2022.04.01
Pasaulio investuotojai stebi naftą, „Klaipėdos nafta“ pjauna subsidijas „Independence“ Premium

Akcijų biržoms nerandant vienos krypties, akys krypsta į naftos stygių ir kaip šią problemą sprendžia JAV ir...

Rinkos
2022.03.31
Kinijoje dėl naujų COVID-19 protrūkių smuko gamybos apimtys 1

Kinijos gamyklų veikla kovo mėnesį susitraukė, rodo ketvirtadienį paskelbti oficialūs duomenys, nes dėl...

Verslo aplinka
2022.03.31
Rusija mokėjimus už dujas kreipia į „Gazprombank“ 2

Rusijos planas keisti atsiskaitymų už dujas valiutą, regis, bus vykdomas šalies viduje. Europos dujų pirkėjų...

Rinkos
2022.03.31
„Gren“ įsigijo „Energia Verde“ Latvijoje

Baltijos šalyse šilumos energiją gaminanti bendrovė „Gren“ užbaigė įsigijimo sandorį, pagal kurį iš „BaltCap...

Rinkos
2022.03.31
„Inbalance“ gavo 1,5 mln. Eur finansavimą, įrengs 640 elektromobilių įkrovimo stotelių

Investicijų bendrovės „I asset management“ fondas „NuCapital“‚ suteikė 1,5 mln. Eur paskolą, kurią per...

Automobiliai
2022.03.31
Infliacija ir karas skatina iš naujo įvertinti, kas yra bitkoinas Premium

Bitkoinas, šiemet nepasitarnavęs nei kaip apsauga nuo infliacijos, nei nuo turbulencijų rinkose, vis labiau...

Rinkos
2022.03.31
„Gazprom“ įmonių biuruose Vokietijoje atliktos kratos

Europos Sąjungos antimonopolinės tarnybos trečiadienį atliko kratas Rusijos dujų monopolininko „Gazprom“...

Rinkos
2022.03.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku