EK ragina Vyriausybę „sparčiai bei adekvačiai“ remti verslą per pandemiją ir po jos

Publikuota: 2020-05-20
Europos Komisija, Briuselis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Europos Komisija, Briuselis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Europos Komisija (EK) trečiadienį paskelbė tris pagrindines rekomendacijas Lietuvai. Jos apima kovos su pandemija priemones sveikatos ir ekonomikos srityse, rekomendacijas darbo vietų išsaugojimo ir socialinės atskirties mažinimo srityse bei siūlymus sutelkti ateities investicijas į žaliąją ir skaitmeninę pertvarką.

Papildyta Viliaus Šapokos, finansų ministro, komentaru trečiame skyriuje.

Skelbiama, kad žaibiška COVID-19 pandemija, be jau anksčiau įvardytų problemų, Lietuvai (prastos Lietuvos švietimo padėties, didelės socialinės nelygybės ir skurdo rizikos, iššūkius surenkant mokesčius ir plėtojant inovacijų politiką bei žemo aplinkosauginio tvarumo) atnešė naujų iššūkių. Taip yra todėl, kad sveikatos apsaugos sistemos visame pasaulyje susiduria su beprecedenčiu krūviu, o pandemijos sukeltas ekonominis šokas stipriai paveikė žmonių ir įmonių pajamas.

EK numato, kad Lietuvos ekonomika 2020 m. smuks 7,4%, todėl šiemet pirmiausia rekomenduoja Lietuvai imtis visų reikalingų priemonių pandemijai suvaldyti, ekonomikai palaikyti ir jos atsigavimui skatinti.

ES vykdančioji institucija ragina Lietuvą įgyvendinti numatytąsias darbo vietų ir įmonių apsaugos priemones, o ekonominei padėčiai pagerėjus – vykdyti atsakingą biudžeto politiką ir užtikrinti tvarų valstybės skolos dydį.

„Pandemijos sukeltas ekonominis šokas yra rekordinis Europos Sąjungos istorijoje. Pagalba įmonių likvidumui, darbo vietų išlaikymui ir praradusių darbą žmonių sugrąžinimui į darbo rinką turėtų būti šių metų ekonominės politikos prioritetas“, – teigia Arnoldas Pranckevičius, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas.

Struktūrinės problemos

Pandemija išryškino struktūrines Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos problemas: žemą efektyvumą ir menką pažangą gerinant paslaugų kokybę, mažą finansavimą ir nepakankamą dėmesį ligų prevencijai. Be šių ilgalaikių iššūkių sprendimo, Europos Komisija rekomenduoja kovoti su pandemija didinant sveikatos apsaugos sistemos atsparumą, prieinamumą ir kokybę, skirti tam pakankamai lėšų ir užtikrinti, kad netrūktų žmogiškųjų išteklių ir medicinos priemonių.

EK taip pat nurodo, kad nors ir buvo imtasi tam tikrų veiksmų socialinei nelygybei ir skurdo rizikai mažinti, Lietuvoje dėl mažų išlaidų socialinei apsaugai, žemo progresyvumo bei menko mokesčių ir išmokų sistemos poveikio socialinės nelygybės ir skurdo rizikos rodikliai tebėra vieni aukščiausių ES.

Kadangi pandemija gali dar labiau išryškinti šias problemas, Europos Komisija rekomenduoja mažinti krizės poveikį užimtumui, didinant aktyvių darbo rinkos priemonių finansavimą bei apimtį ir skatinant įgyti naujų įgūdžių. Taip pat siūloma didinti socialinės paramos aprėptį ir mokesčių bei išmokų politikos efektyvumą saugant visuomenę nuo skurdo.

Ragina spartinti paramą verslui

Darbo vietoms išlaikyti ir sparčiam ekonomikos atsigavimui paskatinti būtina sparčiai ir adekvačiai įgyvendinti paramos verslui priemones. Todėl Europos Komisija siūlo teikti likvidumo paramą verslui, ypač mažoms ir vidutinėms įmonėms ir eksportuojantiems sektoriams.

Nors tokios priemonės jau numatytos Lietuvoje, daugelis jų praėjus dviems mėnesiams nuo karantino pradžios yra menkai panaudotos, o dalis jų (pavyzdžiui, portfelinių paskolų garantijų ar eksporto garantijų) nėra adekvačios. „Invegos“ gegužės 19 d. duomenimis, buvo panaudoti tik 5% verslo paramai per šią įstaigą numatytų 1,3 mlrd. Eur.

EK rekomendacijose ekonominiam atsigavimui paskatinti taip pat siūloma greitinti naudingų investicinių projektų įgyvendinimą ir remti privačias investicijas. 

Europos Komisijos nuomone, būtina užtikrinti, kad priemonės ekonomikos atsigavimui skatinti derėtų su ateities iššūkiais, kadangi Lietuvoje skaitmeniniai įgūdžiai yra prastesni nei vidutiniškai ES, o įmonės susiduria su iššūkiais ieškodamos kvalifikuotos darbo jėgos, ypač informacinių technologijų srityje.

Lietuvoje taip pat nemažėja išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, o išteklių produktyvumas ir antrinis išteklių panaudojimas yra vieni žemiausių ES. Todėl Europos Komisija rekomenduoja Lietuvai investicijas sutelkti kovai su klimato kaita, skaitmeninės ekonomikos plėtrai, švariai energijai ir efektyviam jos panaudojimui, taip pat technologinių inovacijų plėtrai mažosiose ir vidutinėse įmonėse.

„Gerai apgalvotos ir tikslingos investicijos gali padėti tiek atsigauti ekonomikai, tiek spręsti ilgalaikes problemas. Didinti aplinkosauginį tvarumą, skaitmenizuoti Lietuvos ekonomiką ir investuoti į inovacijas – tai yra Europos Komisijos Lietuvai siūlomi prioritetai“, – priduria A. Pranckevičius.

Vilius Šapoka, finansų ministras, komentuodamas pateiktas rekomendacijas teigia, kad ministerija ir Vyriausybė atlieka darbus „visomis Europos Komisijos nurodytomis kryptimis“.

„Dar 2020 m. kovo 16 d. Vyriausybė patvirtino Ekonominių ir finansinių priemonių planą COVID-19 pasekmėms mažinti, numatant svarbias sveikatos apsaugos, pagalbos verslui ir darbuotojams priemones. Tuo tarpu vakar pristatytame Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane, skirtame ekonomikos skatinimui, ypatingas dėmesys skiriamas ekonomikos gaivinimui pritraukiant investicijas ir skatinant perėjimą prie skaitmeninės bei klimatui draugiškos ekonomikos“, – sakė V. Šapoka.

Finansų ministerija antradienį paskelbė pusantrų metų trukmės investicijų planą, kuriame iš dalies atsižvelgiama į EK rekomendacijose paminėtus prioritetus, tačiau ekspertai kelia klausimų dėl plano įgyvendinimo artėjant Seimo rinkimams spalį, kadangi po rinkimų įgyvendinti planą teks jau kitai Vyriausybei.

ES biudžeto projektas – kitą savaitę 

Europos Komisija taip pat pažymi, kad Europos Sąjunga turėtų visapusiškai pasinaudoti įvairiomis turimomis priemonėmis, kad paremtų valstybių narių pastangas įveikti pandemiją. Tuo pat metu valstybės narės ir Europos Sąjunga turėtų bendradarbiauti, kad parengtų priemones, kurių reikia, kad būtų atkurtas normalus visuomenės ir ekonomikos veikimas ir tvarus augimas, remiant perėjimą prie žaliosios ir skaitmeninės ekonomikos ir pasinaudojant visa per krizę įgyta patirtimi.

Gegužės 27 d. EK planuoja paskelbti daugiametės finansinės perspektyvos 2021-2027 m. ir ES gaivinimo fondo (EU Recovery) tarpusavyje susijusius projektus, kurių gairės turėtų atliepti į aukščiau minėtus iššūkius.  

Taip pat skelbiama, kad 2020 m. vasario 26 d. Europos Komisijos tarnybų parengtoje Lietuvai skirtoje metinėje ataskaitoje jau atkreiptas dėmesys į esmines ilgalaikes ekonominės ir socialinės padėties problemas: prastą Lietuvos švietimo padėtį, didelę socialinę nelygybę ir skurdo riziką, iššūkius surenkant mokesčius ir plėtojant inovacijų politiką bei žemą aplinkosauginį tvarumą.

EK nurodo, kad šių problemų sprendimas Lietuvai yra būtinas norint užtikrinti ilgalaikę socialinę gerovę ir didele dalimi buvo atspindėtas 2019 metais Lietuvai skirtose ES Tarybos rekomendacijose. Jų tolimesnis įgyvendinimas išlieka ypač svarbus.

Šiandien Europos Komisija, įvertinusi Lietuvos pateiktą stabilumo programą ir nacionalinę reformų darbotvarkę, teikia Lietuvai skirtų ekonominės ir socialinės politikos rekomendacijų pasiūlymus. Šiomis rekomendacijomis atsižvelgiama į svarbiausius valstybei šiuo metu kylančius iššūkius. Per artimiausius mėnesius rekomendacijas apsvarstys ir patvirtins Europos Sąjungos Taryba.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Citadele“ nėrė į nuostolius

Latvijos banko „Citadele“ grupė šiemet pirmąjį ketvirtį patyrė 7,5 mln. Eur nuostolių, kai pernai atitinkamu...

Rinkos
2020.05.29
Vokietijos verslas rengiasi „V“ formos atsigavimui, antros viruso bangos nelaukia  Premium 2

Ekonominių tyrimų instituto „Ifo“ atnaujinta 2020–2021 m. prognozė skelbia, kad Vokietija, kuri yra...

Finansai
2020.05.29
„mano.bank“ sulaukė 100 norinčiųjų skolintis su „Invegos“ garantija

„mano.bank“, – vienas iš „Invegos“ finansinių partnerių, skirstančių lengvatines paskolas pagal priemonę...

Gazelė
2020.05.29
Nelieka „Sodros“ išmokų tėvams iki vasaros atostogų prižiūrėjusiems vaikus 

Birželio mėnesį dalis senjorų sulauks didesnių pensijų, daugiau gyventojų pasieks nedarbo išmokos, tačiau...

Finansai
2020.05.29
Latvijoje pakibo įmonės viešasis pirkimas, nes „Sodra“ per karantiną įrašė skolą  Premium 4

Bendrovės, kuri yra VMI nukentėjusių nuo COVID-19 sąraše ir kol kas nemoka mokesčių bei „Sodros“ įmokų,...

Finansai
2020.05.29
Nauji vėjai prestižo pripažinime Verslo tribūna

Pastaruoju metu tiek Valstybinė mokesčių inspekcijos (VMI) šaltiniuose, tiek įvairiuose straipsniuose...

2020.05.29
Rinkimų kovoje – užstrigusi, bet veiksminga plokštelė 8

Seimo rinkimai nenumaldomai artėja, o dabartiniai valdantieji išsitraukė kozirį, kurį galės vis iš naujo...

Rinkos
2020.05.29
Finansų ministras: Europos gaivinimui numatyti 750 mlrd. Eur paskatins Lietuvos plėtrą 

Vilius Šapoka, finansų ministras, akcentuoja, kad planuojamas 750 mlrd. Eur vertės ES ekonomikos gaivinimo...

Finansai
2020.05.28
„Luminor“ nuostolius lėmė atidėjiniai 1

Baltijos šalių bankas „Luminor“ pirmą šių metų ketvirtį patyrė 21,2 mln. Eur nuostolį, kurį lėmė dėl...

Rinkos
2020.05.28
A. Pranckevičius: atkūrimo fondas nemažintų Lietuvai tenkančios paramos

Europos Komisijos pasiūlytas 750 mlrd. Eur atkūrimo fondas, iš kurio Lietuva gali tikėtis 6,3 mlrd. Eur,...

Finansai
2020.05.28
R. Vilpišauskas: derantis dėl ES fondo Lietuvai svarbu neužsižaisti su skaičių magija 1

Politologas Ramūnas Vilpišauskas sako, kad Europos Komisijos pasiūlytas Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo...

Finansai
2020.05.28
Neveikia VMI tinklapis, tačiau teikti deklaracijas galima

Laikinai nepasiekiama VMI interneto svetainė, tačiau Elektroninio deklaravimo sistema (EDS) ir Mano VMI...

Finansai
2020.05.28
Už paramos milijardus, kurie laiku nepasieks verslo, daug svarbiau išravėti biurokratines kliūtis  Premium 1

Šią savaitę Finansų ministerija gavo pusšimtį pasiūlymų už daugiau kaip 500 mln. Eur papildyti popandeminį...

Finansai
2020.05.28
Ant stalo – neblogas pasiūlymas, tik reikia išmonės pasinaudoti  8

Trečiadienį Europos Komisija (EK) paviešino ilgai lauktą 750 mlrd. Eur vertės Europos gaivinimo fondo...

Finansai
2020.05.28
2021-ųjų biudžeto rengimą paveiks ekonominis neapibrėžtumas ir rinkimai Premium

Dabartinė Vyriausybė teigia, kad nėra linkusi kartu su kitų metų biudžeto projektu teikti kokių nors esminių...

Verslo aplinka
2020.05.28
Pandemijos efektas: kas antra bendrovė dairosi tiekimo alternatyvų  Premium

Daugelis verslo šakų pandemijos metu visame pasaulyje susiduria su pajamų mažėjimo realybe ir...

Finansai
2020.05.27
Ekonomikos skatinimo planą siūlo papildyti prekinio kredito garantijomis

Vyriausybė trečiadienį svarstys Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) pasekmių mažinimo priemonių...

Verslo aplinka
2020.05.27
Specializuotų teisininkų poreikį diktuoja besiplečianti FinTech rinka Verslo tribūna 2

Kasmet didėjant FinTech įmonių Lietuvoje skaičiui, tikimasi tolesnio jų bei šios srities specialistų poreikio...

Nuomos subsidija: sudėvėti geležines klumpes parodijų parke Premium 9

Nuo galimybės teikti paraišką gauti nuomos subsidiją praėjo daugiau nei 3 savaitės, tačiau karantino...

Statyba ir NT
2020.05.27
VMI ir „Sodra“ nuo birželio klientams atveria skyrius 

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir „Sodra“ pranešė, kad švelninant šalyje paskelbto karantino sąlygas,...

Finansai
2020.05.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus