Šeimos finansai: kada reikalingas raštiškas sutuoktinio leidimas ar įgaliojimas

Publikuota: 2019-11-09
  • Rašytinio sutikimo ar įgaliojimo iš sutuoktinio reikia sudarant sandorius dėl NT, VP ar šeimos įmonės
  • Tačiau, pavyzdžiui, skolinantis tokio sutikimo nereikia
  • Bendras šeimos biudžeto planavimas leidžia išvengti nesusipratimų ar net skyrybų

Jei gyvenate santuokoje ir norite sudaryti sandorius nekilnojamuojo turto, akcijomis ar su šeimos įmone, tuomet sutuoktinio rašytinis sutikimas yra būtinas. Tačiau jei perkate automobilį, jachtą ar kitą brangų daiktą ir tai galite sau leisti, tuomet tai galite padaryti vienas. Be sutuoktinio leidimo galima ir skolintis pinigų, tačiau šeimos finansų ekspertai akcentuoja, kad tartis ir kartu planuoti išlaidas poroje šiandien kaip niekada svarbu. Antraip rizikuojate sugriauti santuoką. 

Renata Cibulskienė, „Cobalt“ vyresnioji teisininkė, sako, kad rašytinis sutuoktinio sutikimas reikalingas, kai kalbama apie iš tiesų brangius pirkinius ir tai yra aiškiai apibrėžta įstatymais.

„Kai norima sudaryti sandorius, susijusius su bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, pavyzdžiui, nekilnojamuoju turtu, vertybiniais popieriais ar bendra įmone, sutuoktinio rašytinis sutikimas yra reikalingas. Taip užtikrinama sutuoktiniams bendrai priklausančių daiktinių teisių apsauga nuo vieno sutuoktinio savo rizika prisiimtų įsipareigojimų. Tokius sandorius sutuoktiniai sudaro bendrai arba vienas iš sutuoktinių turi kito sutuoktinio įgaliojimą tokį sandorį sudaryti“, ? kalba R. Cibulskienė.

Tačiau, pasak teisininkės, jei antroji pusė nutaria įsigyti, pavyzdžiui, jachtą, kurios įsigijimui rašytinis kito sutuoktinio sutikimas nėra reikalingas, tuomet sutuoktinis gali tai padaryti vienas. Vis tik svarbu nepamiršti, kad santuokoje įgyti pirkiniai skirti šeimos poreikiams tampa bendra nuosavybe, o tai reiškia, kad ir prievolės, atsirandančios iš tokios pirkimo–pardavimo sutarties, bus bendros.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Teisiškai be sutuoktinio leidimo antroji pusė yra pakankamai finansiškai laisva priimti vienašališkus sprendimus. Be sutuoktinio leidimo galima skolintis pinigų, mat paskolos sutartis nepriskiriama prie sandorių, kuriais yra įgyvendinamos paskolos gavėjo, kaip bendro turto savininko, teisės“, ? sako „Cobalt“ vyresnioji teisininkė.

Ji pabrėžia, kad kiekvienas sutuoktinis taip pat turi teisę be kito sutuoktinio sutikimo atidaryti banko depozitinę sąskaitą savo vardu ir laisvai disponuoti joje esančiomis lėšomis, jeigu tos piniginės lėšos nebuvo perduotos bendrajai jungtinei nuosavybei.  Be to, kiekvienas sutuoktinis turi teisę sudaryti sandorius, būtinus išlaikyti šeimos namų ūkį ir užtikrinti vaikų auklėjimą bei švietimą.

Visgi prieš priimant svarbų finansinį sprendimą, teisininkė pataria įvertinti ir emocinį aspektą.

„Nors pirkinys ir gali būti pakeliamas šeimos finansams, tačiau veikiant be antrosios pusės sutikimo, pykčiui ir nemaloniems tarpusavio ginčams leidimo taip pat gali neprireikti“, ? priduria teisininkė.

Išlaidos neturi viršyti pajamų

Finansų valdymo ekspertai pastebi, kad mūsų tėvams įprastas bendras sutuoktinių biudžetas, kuomet šeimos pajamos būdavo valdomos bendru sprendimu, šiandien virsta atsakomybių pasidalijimu ir susitarimais, kas poroje dengia kokias išlaidas. 

Pasak „Swedbank“ Finansų instituto vadovės Jūratės Cvilikienės, tvarkant pinigus atskirai, nebėra taip paprasta kontroliuoti ir bendras namų ūkio išlaidas. Tačiau nepaisant to, ar jūsų pinigai „bendrame katile“, ar atskirose sąskaitose, šeimos biudžetą patartina valdyti vadovaujantis pagrindiniu asmeninių finansų valdymo principu – išlaidos neturi viršyti pajamų.

nuotrauka::1 right

Ji pataria, kad pradedant gyvenimą kartu svarbu pačioje pradžioje apsibrėžti esminius finansų valdymo dalykus. O jei išsikeliami tikslai, jie abiem poroje gyvenantiems žmonėms turi būti vienodai suprantami ir svarbūs. Taip  pat svarbu apsibrėžti, pavyzdžiui, ką jūsų poroje reiškia sąvoka „brangus pirkinys“ ir nuo kokios sumos prieš įsigydami pirkinį turite pasitarti su antrąja puse.

„Tai ne tik padės išvengti barnių, bet ir nutarti, kokių pirkinių jūsų porai reikia labiausiai“, ? pabrėžia J. Cvilikienė.

Bendras „kasas“ keičia dalinės

Anot įvairių ekonominių tyrimų, nagrinėjančių susituokusių porų biudžetą, bendrų ekonomikų skaičius mažėja, o porų, propaguojančių dalinai bendros ekonomikos modelį, skaičius didėja, skelbiama „Financer.com“ asmeninių finansų skiltyje.

Paprastai kartu gyvenančios poros turi kelias banko sąskaitas – bendrą sąskaitą, iš kurios padengia visas įprastas išlaidas, ir privačią sąskaitą, skirtą asmeninėms reikmėms ir išlaidoms. Anot bankų ekonomistų, tai yra teigiamas sprendimas, nes jūs prisiimate finansinę atsakomybę ir tuo pačiu metu turite galimybę laisvai disponuoti savo asmeninėmis santaupomis.

Turėti bendrą banko sąskaitą gali būti naudinga todėl, kad tokiu atveju nereikės sukti galvos, kas už ką turi sumokėti, o viską apmokėsite iš bendros sąskaitos.

Turint bendrą biudžetą, bet kuriuo atveju taip pat rekomenduojama sukurti ir bendrą taupymo sistemą, kuri gali būti naudinga norint įsigyti didesnį pirkinį ateityje, kartu keliaujant arba kitoms nenumatytoms jūsų namų ūkio išlaidoms.

Kitas, šiuolaikiškas būdas planuoti bendro biudžeto pasidalijimą, yra populiariosios mobiliųjų telefonų programėlės, pavyzdžiui, „Splitwise“.  

Ši telefono programėlė yra tinkama ne tik poroms, bet ir draugų grupėms ir pan. Kiekvieną kartą sumokėjus už bendrą pirkinį ar sąskaitą, suma yra padalinama ir išskaidoma kiekvienam. Ši šiuolaikiška programa leidžia vartotojams padengti visas išlaidas, kurias jie privalo sumokėti, ir automatiškai perduoda informaciją apie bendrą mokėjimą kitiems grupės nariams. Ši technologija panaikina poreikį užsirašinėti išlaidas ar rinkti čekius ir paskui dalintis viską per pusę ar proporcingai. Viską už jus padarys programėlė.

Kaltinti vienas kita — ne išeitis

 „Swedbank“ finansų valdymo ekspertė taip pat pataria periodiškai peržiūrėti ne tik bendras namų išlaidas, bet ir finansinius įsipareigojimus bei tikslus, kad paskendus kasdienybėje neužsimirštų ilgalaikiai planai ir siekiai. 

„Nebijokite kalbėti apie finansus, įvairius sprendimus ar net klaidas. Bendri sprendimai gali padėti lengviau rasti išeitį ar net išsaugoti darną. Net jei kyla ginčas, pasistenkite išlikti racionalūs – konstruktyviai kalbėkitės siekdami atrasti silpnąsias vietas ir pasistenkite jas ilgainiui taisyti, o ne kaltinti vienas kitą. Atvirumas kalbant apie finansus yra labai svarbus, nes nežinant, kaip yra iš tiesų, galima priimti neracionalius sprendimus“, ? pabrėžia „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.

Vis daugiau vedusių ir drauge gyvenančių porų šiandien dalijasi savo finansais. Labai nedaug porų turi visiškai bendrą biudžetą. Tačiau jei norite dalintis savo finansais, galite tai padaryti keliais būdais. Dažniausiai yra naudojami šie trys skirtingi modeliai, apsakantys ekonomikos planavimą bendrame namų ūkyje.

[infogram id="ee67548b-087d-4a73-bca9-4d96671c9925" prefix="pSu" format="interactive" title="Šeimos biudžeto dalijimosi modeliai"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

VMI kaip policija: siūloma jai leisti keliuose savarankiškai stabdyti automobilius Premium 15

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojams norima suteikti teisę keliuose savarankiškai stabdyti ir...

Finansai
10:16
„SCT Lubricants“ grynojo pelno marža viršijo 20% Premium 3

Klaipėdos automobilių alyvų ir skysčių gamybos UAB „SCT Lubricants“ pardavimo pajamos per 2021 metus išaugo...

Pramonė
12:44
Finansų viceministrė: sumažinus degalų akcizą litras benzino atpigtų 4 ct 26

Benzino kainai Lietuvoje perkopus 2 Eur ribą ir daliai politikų raginant mažinti degalų akcizą, tokia...

Alytaus meras: Snaigė“ bando išvengti bankroto 2

Finansinių sunkumų turinti ir restruktūrizuotis siekianti Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdoma...

Pramonė
2022.07.04
SEB pradėjo teikti žaliąsias garantijas verslui 2

SEB bankas verslui Lietuvoje pradeda teikti žaliąsias garantijas. Tai yra naujovė Baltijos šalyse, ja bankas...

Rinkos
2022.07.04
Registrų centras: pernai verslas didino apyvartą ir pelną, šiemet augimo gali nebelikti

Daugeliui įmonių pernai pavyko susidoroti su pandemija ir padidinti pardavimo pajamas bei pelną, rodo...

Finansai
2022.07.04
„Invalda INVL“ įsigijo „Mandatum Life“ draudimo verslą Baltijos šalyse

Turto valdymo grupė „Invalda INVL“ baigė Suomijos bendrovės „Mandatum Life“ gyvybės draudimo verslo Baltijos...

Rinkos
2022.07.04
Kol „Sodra“ ir VMI nesiima valymo, bankrotai viduvasarį stabilizavosi Premium

Pastaraisiais mėnesiais stabilizavosi skelbiamų įmonių bankrotų skaičius, kuris nesiekia 100 atvejų per...

Finansai
2022.07.04
Finansų įstaigoje užčiuopė verslo nišą: parūpina ir milijonines paskolas Verslo tribūna 1

Vienoje kredito bendrovėje kelerius metus dirbęs Matas Kadžiulis netruko suprasti, kad rinkoje konkurencija...

Finansai
2022.07.04
Infliacija ir politinė krizė Estiją įsuko į naujų iššūkių verpetą

Su politine krize ir didžiausia infliacija ES šiuo metu susidurianti Estija turi imtis darbo rinkos ir kitų...

Finansai
2022.07.03
Vilniaus apsileidėliai lieka be žemės mokesčio lengvatos 2

Vilniuje sklypų neprižiūrintys savininkai nebegaus žemės mokesčio lengvatos – nuo šiol jiems bus taikomas...

Statyba ir NT
2022.07.02
Lietuvos bankas: kad būsto įperkamumas neprastėtų, reikia NT mokesčio 55

Nors Lietuvoje didėja būsto kainos, jo įperkamumas vis dar yra geras, tačiau gali prastėti. Norint, kad to...

Statyba ir NT
2022.07.02
Bankas „Luminor“ įsigijo 99% „Maksekeskus“ akcijų 1

Baltijos šalių bankas „Luminor Bank“ įsigijo 99% elektroninės prekybos mokėjimo įmonės „Maksekeskus“ (MKK)...

Rinkos
2022.07.01
Infliacija euro zonoje birželį palypėjo iki 8,6%

Preliminari metinė infliacija birželį euro zonoje pakilo iki 8,6% nuo 8,1% gegužę, penktadienį paskelbė...

Finansai
2022.07.01
Vidaus vandens kelių direkcija įvykdė pertvarką – tapo akcine bendrove

Valstybės valdoma Vidaus vandens kelių direkcija nuo penktadienio tapo akcine bendrove.

Logistika
2022.07.01
„Snoro“ bankroto administratoriaus ir Šveicarijos banko ginče susitarta dėl 105 mln. Eur atgavimo 3

„Snoras“ nemokumo administratoriaus komanda ir Šveicarijos bankas „Julius Baer & Co. Ltd.“ taikos sutartimi...

Rinkos
2022.07.01
Biržose – dešimtmečius nematytas nuosmukis Premium

Pirmąjį šių metų pusmetį pasaulio finansų rinkos užbaigė su ekstremalius lygius žyminčiais nuosmukiais,...

Rinkos
2022.07.01
Penki bankai ir unijos privalės kaupti papildomą 2% kapitalo rezervą

Lietuvos kredito įstaigos, kurių būsto paskolų portfelis viršija 50 mln. Eur, nuo liepos privalės jam turėti...

Finansai
2022.07.01
Infliacijos kalnais ir nuokalnėmis: nuo lito iki valiutų valdybos, finansų krizės ir šių dienų Premium

Žvalgantis, kaip elgėsi valdžios per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį nuo pat 1990 m., svarbu...

Finansai
2022.07.01
Penkių mėnesių centrinės valdžios perviršis – 331 mln. Eur 10

Centrinės valdžios perviršis per penkis šių metų mėnesius siekė 331,1 mln. Eur ir sudarė 0,5% prognozuojamo...

Finansai
2022.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku