Lietuvos bankas užbaigė rudeninių prognozių maratoną: kas laukia 2020 metais

Publikuota: 2019-09-25
Raimondas Kuodis, LB valdybos pirmininko pavaduotojas.Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Raimondas Kuodis, LB valdybos pirmininko pavaduotojas.Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos bankas, paskutinis rudeninių prognozių maratone trečiadienį paskelbęs naujausius duomenis, mūsų šalies kitų metų augimo perspektyvas vertina optimistiškiau nei Finansų ministerija, Europos Komisija ar „Swedbank“, tačiau pesimistiškiau nei „Luminor“ banko ekonomistai.

Kiekviena prognozuojanti pusė turi savų argumentų.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet augs 3,7%, o 2020 m. augimas sulėtės iki 2,5% dėl sumenkusios paklausos eksporto rinkose. Šalies ekonomikos augimą palaikys vidaus vartojimas ir ES investicijos. Infliacija atitinkamai pamažės nuo 2,3% šiemet iki 2,2% kitąmet. Atlyginimai 2019 m. augsiantys 8,5%, kitąmet didės 6,7%.

Naujausioje makroekonominėje apžvalgoje centrinis bankas pažymi, kad Lietuvos ekonomika iki šiol buvo stebėtinai atspari bjurstančioms nuotaikoms tarptautinėse rinkose ir šiemet ji augo netgi sparčiau, nei tikėtasi.

Vis dėlto iš kitų šalių atslenkančios ekonominės darganos netruks pasiekti ir Lietuvą. Numatoma, kad kitąmet ūkio plėtra bus gerokai lėtesnė nei šiemet.

„Muitų ir prekybos apribojimų antausiais besitalžančios galingiausios pasaulio ekonomikos (Kinija ir JAV – VŽ) stingdo tarptautinės prekybos srautus, o tai anksčiau ar vėliau atsilieps atvirai ir nuo tarptautinės aplinkos priklausomai mūsų šalies ekonomikai“, – pranešime cituojamas Raimondas Kuodis, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas.

[infogram id="4c1b0d88-b9ca-4d3c-8e32-ca33a8704090" prefix="zce" format="interactive" title="BVP prognozė 2019-2020"]

LB prognozė — nuosaiki

Rugsėjo pradžioje makroekonomines prognozes atnaujino Finansų ministerija, kuri pesimistiškiau vertina kitų metų plėtros perspektyvą. Remiantis šia prognoze bus formuojamas 2020 m. biudžetas. Ministerijos specialistų vertinimu ekonomikos augimas kitąmet sulėtės iki 2,4%, nuo 3,7% šiemet, nurodant, kad augimas kitąmet bus lėtesnis ir „trapesnis“ nei šiemet dėl prastėjančios tarptautinės aplinkos. Augimą toliau palaikys vidaus paklausa.

Palyginti didžiausia Lietuvos įmonių eksporto rinka – euro zona lėtės nuo 1,9% 2018 m. iki 1,1% šiemet ir 1,0% kitąmet, skelbiama naujausioje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos pasaulinės ekonomikos plėtros prognozėje.

Atsargiausiai tarp šalies finansų institucijų augimo perspektyvas kitąmet vertina „Swedbank“ ekonomistai, kurie tikisi, kad BVP plėtra, lyginant su 2019 m., kitąmet sulėtės 1,7 proc. punktais,  iki 2,0%.

nuotrauka::1 left

Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas, kalba, kad Vokietija šiuo metu jau turbūt yra recesijoje.  Jos automobilių pramonė jau atrodo blogiau nei 2009 metais.

„Neužmirškime, kad tai yra didžiausia lietuviškos kilmės prekių eksporto rinka. Kol kas šiemet eksportas į Vokietiją augo net 9%. Tačiau mažai tikėtina, kad Vokietijos ir kitų pramoninių valstybių bėdos visiškai aplenks Lietuvą“, — komentuoja N. Mačiulis.

Jo teigimu, kol kas vidaus paklausa išlieka „labai stipri“, bet blaškymasis dėl mokesčių reformos ir ketinimai lėčiau didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) gali prislopinti gyventojų lūkesčius, investicijas ir vartojimą.

„Apskritai, tokiame niūriame pasauliniame ekonominiame kontekste reikėtų atsisakyti minčių didinti mokesčius, o geriau sutelkti dėmesį į mokesčių vengimo mažinimą bei vykdyti gerokai agresyvesnią anticiklinę fiskalinę politiką“, — priduria N. Mačiulis.

„Luminor“ banko ekonomistai kitų metų perspektyvas vertina optimistiškiausiai. Jie tikisi, kad Lietuvos BVP 2020 m. didės 2,6% (t.y. 1 proc. punktu mažiau nei laukia šiemet). 

Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas atkreipia dėmesį, kad lyginant su Lietuvos banku jie optimistiškiau prognozuoja užsienio prekybą. Jo teigimu, vidaus paklausą toliau palaikys tebeaugantis nekilnojamojo turto sektorius ir pagal „Luminor“ banko gaunamas paraiškas matomas bent jau kitąmet nemažėsiantis įmonių skolinimasis apskritai.

„Mes optimistiškiau žiūrime į užsienio prekybą. Matome, kad ypatingai didės paslaugų eksporto apimtys, įskaitant ir transporto. Tiesa, tokia baldų pramonė jaučia sumenkusią paklausą, tačiau gamintojų eksporto kritimo kitąmet nesitikime, kadangi dalis įmonių nemažai investavo į pajėgumus. O  stagnacijos euro zonoje sąlygomis, manau, ir toliau atsignybsime eksporto dalį dėl lyginant su kitomis Vakarų valstybės vis dar gerokai mažesnio darbo kaštų lygio Lietuvoje“, — aiškina Ž. Mauricas.

nuotrauka::2 right

LB pranešime nurodo, kad nesibaigianti „Brexit'o“ drama dar labiau jaukia neaiškias tarptautinės aplinkos perspektyvas. Pasaulio ekonomika visus šiuos metus siunčia lėtėjančio augimo ženklus, tačiau suintensyvėję ES paramos srautai padėjo šalies ekonomikai palaikyti sparčią plėtrą. Šalies ūkis šiemet augo sparčiau, nei prognozuota, ir sparčiau nei pernai. Vis dėlto toks išskirtinis ekonomikos atsparumas nebus amžinas. Viena po kitos yra karpomos pagrindinių Lietuvos užsienio prekybos partnerių ūkio plėtros prognozės, tad ir Lietuvos BVP ateityje augs lėčiau.

Nors tarptautinėje aplinkoje nestinga trikdžių, ūkio aktyvumas Lietuvoje nuosekliai auga veikiamas vidaus rinkos svertų – investicijų ir gyventojams palankios darbo rinkos.

Už ausų temps vartojimas ir ES pinigai

Centrinis bankas nurodo, kad dar prieš keletą metų išaugusios investicijos leido gerokai išplėsti gamybos pajėgumus, todėl iki šiol nemenkai auga pramonė ir eksportas. 2019 m. išskirtiniai tuo, kad gerokai suintensyvėjo lėšų iš ES paramos fondų panaudojimas. Šiemet šių lėšų, skirtų investicijoms, į Lietuvą atkeliavo 68% daugiau nei pernai.

[infogram id="0de0b638-5fd5-4c45-bcf5-f0d32f6d52b5" prefix="BeS" format="interactive" title="LB prognozė 2019 rugsėjo 25 d."]

Sąlygos darbo rinkoje vis dar palankios gyventojams – darbuotojų trūksta, o tai lemia gana spartų darbo užmokesčio augimą. Vis dėlto darbo jėgos trūkumo nulemta įtampa darbo rinkoje nustojo didėti dėl palankesnių migracijos srautų ir santūriau vertinamo darbuotojų poreikio ateityje, išaugus užsienio aplinkos neapibrėžtumui. Todėl ir darbo užmokestis artimiausiais metais turėtų kilti lėčiau. Numatoma, kad šiemet 8,5% sieksiantis atlyginimų augimas kitąmet sulėtės iki 6,7 %.

Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius, ragina skolintis atsargiau ir kaupti atsargas galimam sunkmečiui.

„Nors iš pažiūros tęsiasi darbuotojų „aukso amžius“ ir atlyginimai kyla gerokai sparčiau nei kainos, privalome išlikti budrūs, atsakingai prisiimti naujus finansinius įsipareigojimus ir prireikus kaupti finansinį rezervą. Tam dabar palankus metas“, – pranešime teigia G. Šimkus.

nuotrauka::3 left

Šiuo metu infliacija yra maždaug tokia, kokia buvo pernai, t. y. šiek tiek viršija 2%. Tokia ji turėtų būti ir ateityje: prognozuojama, kad 2020 m. kainos didės 2,2%. Bene daugiausia brangs paslaugos. Jų kainos didėja maždaug 5% per metus. Tam tikro paslaugų brangimo atokvėpio galima tikėtis tik tuo metu, kai jau aiškiai pradės lėčiau kilti ir darbo užmokestis. Tai reiškia, kad paslaugų kainos ir toliau labiausiai prisidės prie bendro kainų augimo ir lems maždaug pusę visos infliacijos.

FOTOGALERIJA Lietuvos banko prognozė (17 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Smulkiųjų skatinimo metai: iš didelio debesies mažas lietus Premium

Šie metai buvo gausūs įvairių pasiūlymų, planų ir programų, aktualių smulkiajam ir vidutiniam verslui (SVV),...

Gazelė
05:45
Rinkodaros ir komunikacijos lyderiai: kokie bus 2020-ieji Premium

Dalijamės lyderiaujančių rinkodaros, komunikacijos ir žiniasklaidos įmonių vadovų, nuomonės lyderių mintimis...

Rinkodara
2019.12.11
Žvilgsnis į investavimą 2020-aisiais: keturių analitikų požiūriai Premium

Prognozavimas – nedėkingas užsiėmimas, o ypač finansų rinkos ateities tendencijų. Visgi VŽ apklausti keturi...

Rinkos
2019.12.10
Užklupus krizei, vadovai pamiršta patį svarbiausią dalyką Premium

Krizė ištinka visus, kurie jos neplanuoja. Tačiau reta bendrovė gali pasigirti be jokių padarinių įveikusi...

Vadyba
2019.12.09
Aludarių augimas Lietuvoje – be promilių Premium 1

Alaus pardavimai Lietuvoje šiemet toliau krinta, tiesa, kritimas gerokai mažesnis nei anksčiau: 2017 m.

Pramonė
2019.12.09
Darbuotojai ir ūkininkai stos į bendrą eilę su kitais kreditoriais prie bankrutavusių įmonių kasos   Premium 2

Darbuotojai ir ūkininkai atgauti skolų iš bankrutavusios bendrovės nuo naujųjų metų stos į bendrą eilę su...

Finansai
2019.12.07
Maitinimo sektoriaus prognozė 2020: kaip keisis kainos ir atlyginimai Premium 1

Nors ir kalbama apie galimą ūkio lėtėjimą, restoranai ir kavinės į kitus metus žvelgia optimistiškai.

Paslaugos
2019.12.05
Olandai siūlo ES augintis raumenis kovai su Kinija Premium 1

Europoje ir toliau stiprėja noras apsaugoti Europos Sąjungos (ES) ekonominius interesus ir užtikrinti...

Verslo aplinka
2019.12.05
Chaosas rimsta: kokių atlyginimo pokyčių tikėtis 2020-aisiais Premium 2

Šalies atlyginimų rinka išlieka chaotiška, bet pastebima ir teigiamų poslinkių. Įmonės vis profesionaliau...

Vadyba
2019.12.02
Klaipėdos uostas: augimas išlieka, rekordų nesitikima Premium

Klaipėdos uosto direkcija naujų rekordų šiais metais neplanuoja – koją pakišo sumenkusi konteinerių, naftos...

Verslo aplinka
2019.11.29
Ekonomistai: logistikai ir transportui iššūkiai bus tie patys, tik didesni Premium

Nepaisant lėtėjančios Europos ekonomikos, stiprėjančios konkurencijos ir geopolitinių įtampų, Lietuvos...

Norint išvengti 20% GPM tarifo, patartina viską sutvarkyti dar šiemet Premium 1

Prezidentas siūlo daugeliui pajamų rūšių taikyti didesnį 20% pajamų mokesčio tarifą. Norint išvengti didesnio...

Finansai
2019.11.28
Gaiviųjų gėrimų vartojimas atsigauna, bet gamintojams prireiks išradingumo Premium

Ne vienus metus mažėjusius pardavimus skaičiavę Lietuvos gaiviųjų gėrimų gamintojai vėl kalba apie augantį jų...

Pramonė
2019.11.27
Ruošia užkardas pučiamoms išlaidoms Premium

Jeigu Seimas, priimdamas kitų metų biudžetą, smarkiai padidins išlaidas, bet nepadengs jų papildomomis...

Verslo aplinka
2019.11.26
Darbuotojų skaičiaus pokyčiai: labiausiai mažėja „Maximoje“, o auga – besiplečiančiame „Lidl“  Premium 4

Nauji darbo organizavimo sprendimai, efektyvumas, savitarnos technologijos leidžia prekybininkams mažinti...

Prekyba
2019.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau