Lietuvos bankas užbaigė rudeninių prognozių maratoną: kas laukia 2020 metais

Publikuota: 2019-09-25
Raimondas Kuodis, LB valdybos pirmininko pavaduotojas.Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Raimondas Kuodis, LB valdybos pirmininko pavaduotojas.Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos bankas, paskutinis rudeninių prognozių maratone trečiadienį paskelbęs naujausius duomenis, mūsų šalies kitų metų augimo perspektyvas vertina optimistiškiau nei Finansų ministerija, Europos Komisija ar „Swedbank“, tačiau pesimistiškiau nei „Luminor“ banko ekonomistai.

Kiekviena prognozuojanti pusė turi savų argumentų.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet augs 3,7%, o 2020 m. augimas sulėtės iki 2,5% dėl sumenkusios paklausos eksporto rinkose. Šalies ekonomikos augimą palaikys vidaus vartojimas ir ES investicijos. Infliacija atitinkamai pamažės nuo 2,3% šiemet iki 2,2% kitąmet. Atlyginimai 2019 m. augsiantys 8,5%, kitąmet didės 6,7%.

Naujausioje makroekonominėje apžvalgoje centrinis bankas pažymi, kad Lietuvos ekonomika iki šiol buvo stebėtinai atspari bjurstančioms nuotaikoms tarptautinėse rinkose ir šiemet ji augo netgi sparčiau, nei tikėtasi.

Vis dėlto iš kitų šalių atslenkančios ekonominės darganos netruks pasiekti ir Lietuvą. Numatoma, kad kitąmet ūkio plėtra bus gerokai lėtesnė nei šiemet.

„Muitų ir prekybos apribojimų antausiais besitalžančios galingiausios pasaulio ekonomikos (Kinija ir JAV – VŽ) stingdo tarptautinės prekybos srautus, o tai anksčiau ar vėliau atsilieps atvirai ir nuo tarptautinės aplinkos priklausomai mūsų šalies ekonomikai“, – pranešime cituojamas Raimondas Kuodis, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas.

[infogram id="4c1b0d88-b9ca-4d3c-8e32-ca33a8704090" prefix="zce" format="interactive" title="BVP prognozė 2019-2020"]

LB prognozė — nuosaiki

Rugsėjo pradžioje makroekonomines prognozes atnaujino Finansų ministerija, kuri pesimistiškiau vertina kitų metų plėtros perspektyvą. Remiantis šia prognoze bus formuojamas 2020 m. biudžetas. Ministerijos specialistų vertinimu ekonomikos augimas kitąmet sulėtės iki 2,4%, nuo 3,7% šiemet, nurodant, kad augimas kitąmet bus lėtesnis ir „trapesnis“ nei šiemet dėl prastėjančios tarptautinės aplinkos. Augimą toliau palaikys vidaus paklausa.

Palyginti didžiausia Lietuvos įmonių eksporto rinka – euro zona lėtės nuo 1,9% 2018 m. iki 1,1% šiemet ir 1,0% kitąmet, skelbiama naujausioje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos pasaulinės ekonomikos plėtros prognozėje.

Atsargiausiai tarp šalies finansų institucijų augimo perspektyvas kitąmet vertina „Swedbank“ ekonomistai, kurie tikisi, kad BVP plėtra, lyginant su 2019 m., kitąmet sulėtės 1,7 proc. punktais,  iki 2,0%.

nuotrauka::1 left

Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas, kalba, kad Vokietija šiuo metu jau turbūt yra recesijoje.  Jos automobilių pramonė jau atrodo blogiau nei 2009 metais.

„Neužmirškime, kad tai yra didžiausia lietuviškos kilmės prekių eksporto rinka. Kol kas šiemet eksportas į Vokietiją augo net 9%. Tačiau mažai tikėtina, kad Vokietijos ir kitų pramoninių valstybių bėdos visiškai aplenks Lietuvą“, — komentuoja N. Mačiulis.

Jo teigimu, kol kas vidaus paklausa išlieka „labai stipri“, bet blaškymasis dėl mokesčių reformos ir ketinimai lėčiau didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) gali prislopinti gyventojų lūkesčius, investicijas ir vartojimą.

„Apskritai, tokiame niūriame pasauliniame ekonominiame kontekste reikėtų atsisakyti minčių didinti mokesčius, o geriau sutelkti dėmesį į mokesčių vengimo mažinimą bei vykdyti gerokai agresyvesnią anticiklinę fiskalinę politiką“, — priduria N. Mačiulis.

„Luminor“ banko ekonomistai kitų metų perspektyvas vertina optimistiškiausiai. Jie tikisi, kad Lietuvos BVP 2020 m. didės 2,6% (t.y. 1 proc. punktu mažiau nei laukia šiemet). 

Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas atkreipia dėmesį, kad lyginant su Lietuvos banku jie optimistiškiau prognozuoja užsienio prekybą. Jo teigimu, vidaus paklausą toliau palaikys tebeaugantis nekilnojamojo turto sektorius ir pagal „Luminor“ banko gaunamas paraiškas matomas bent jau kitąmet nemažėsiantis įmonių skolinimasis apskritai.

„Mes optimistiškiau žiūrime į užsienio prekybą. Matome, kad ypatingai didės paslaugų eksporto apimtys, įskaitant ir transporto. Tiesa, tokia baldų pramonė jaučia sumenkusią paklausą, tačiau gamintojų eksporto kritimo kitąmet nesitikime, kadangi dalis įmonių nemažai investavo į pajėgumus. O  stagnacijos euro zonoje sąlygomis, manau, ir toliau atsignybsime eksporto dalį dėl lyginant su kitomis Vakarų valstybės vis dar gerokai mažesnio darbo kaštų lygio Lietuvoje“, — aiškina Ž. Mauricas.

nuotrauka::2 right

LB pranešime nurodo, kad nesibaigianti „Brexit'o“ drama dar labiau jaukia neaiškias tarptautinės aplinkos perspektyvas. Pasaulio ekonomika visus šiuos metus siunčia lėtėjančio augimo ženklus, tačiau suintensyvėję ES paramos srautai padėjo šalies ekonomikai palaikyti sparčią plėtrą. Šalies ūkis šiemet augo sparčiau, nei prognozuota, ir sparčiau nei pernai. Vis dėlto toks išskirtinis ekonomikos atsparumas nebus amžinas. Viena po kitos yra karpomos pagrindinių Lietuvos užsienio prekybos partnerių ūkio plėtros prognozės, tad ir Lietuvos BVP ateityje augs lėčiau.

Nors tarptautinėje aplinkoje nestinga trikdžių, ūkio aktyvumas Lietuvoje nuosekliai auga veikiamas vidaus rinkos svertų – investicijų ir gyventojams palankios darbo rinkos.

Už ausų temps vartojimas ir ES pinigai

Centrinis bankas nurodo, kad dar prieš keletą metų išaugusios investicijos leido gerokai išplėsti gamybos pajėgumus, todėl iki šiol nemenkai auga pramonė ir eksportas. 2019 m. išskirtiniai tuo, kad gerokai suintensyvėjo lėšų iš ES paramos fondų panaudojimas. Šiemet šių lėšų, skirtų investicijoms, į Lietuvą atkeliavo 68% daugiau nei pernai.

[infogram id="0de0b638-5fd5-4c45-bcf5-f0d32f6d52b5" prefix="BeS" format="interactive" title="LB prognozė 2019 rugsėjo 25 d."]

Sąlygos darbo rinkoje vis dar palankios gyventojams – darbuotojų trūksta, o tai lemia gana spartų darbo užmokesčio augimą. Vis dėlto darbo jėgos trūkumo nulemta įtampa darbo rinkoje nustojo didėti dėl palankesnių migracijos srautų ir santūriau vertinamo darbuotojų poreikio ateityje, išaugus užsienio aplinkos neapibrėžtumui. Todėl ir darbo užmokestis artimiausiais metais turėtų kilti lėčiau. Numatoma, kad šiemet 8,5% sieksiantis atlyginimų augimas kitąmet sulėtės iki 6,7 %.

Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius, ragina skolintis atsargiau ir kaupti atsargas galimam sunkmečiui.

„Nors iš pažiūros tęsiasi darbuotojų „aukso amžius“ ir atlyginimai kyla gerokai sparčiau nei kainos, privalome išlikti budrūs, atsakingai prisiimti naujus finansinius įsipareigojimus ir prireikus kaupti finansinį rezervą. Tam dabar palankus metas“, – pranešime teigia G. Šimkus.

nuotrauka::3 left

Šiuo metu infliacija yra maždaug tokia, kokia buvo pernai, t. y. šiek tiek viršija 2%. Tokia ji turėtų būti ir ateityje: prognozuojama, kad 2020 m. kainos didės 2,2%. Bene daugiausia brangs paslaugos. Jų kainos didėja maždaug 5% per metus. Tam tikro paslaugų brangimo atokvėpio galima tikėtis tik tuo metu, kai jau aiškiai pradės lėčiau kilti ir darbo užmokestis. Tai reiškia, kad paslaugų kainos ir toliau labiausiai prisidės prie bendro kainų augimo ir lems maždaug pusę visos infliacijos.

FOTOGALERIJA Lietuvos banko prognozė (17 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Grūdų rinka: orai nelepina, kainos nedžiugina, konkurencija auga Premium

Vidutiniai – taip šiuos metus apibūdina šalies grūdininkai. Nors derlius didesnis nei pernai, labai džiūgauti...

Pramonė
12:39
2020 m. biudžetas: 300 mln. Eur pajamos iš mokesčių pavirs socialinėmis išmokomis Premium 35

Kitų metų spalio 11 d. Lietuvos laukia Seimo rinkimai, todėl šiemet priimti valstybės finansus...

Finansai
05:45
Laikas atnaujinti terminalus – „Microsoft“ stabdo įterptinių sistemų palaikymą Premium 2

„Microsoft“ nuo kitų metų pradžios stabdo bene paskutinės iš senųjų įterptinių operacinių sistemų (OS)...

Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Lietuvos geležinkelių“ vadovu 18

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.15
Pasaulinės recesijos tikimybė tesiekia 30%, rodo ekonominių rodiklių švieslentė Premium

Tikimybė, kad pasaulinė ekonomika panirs į recesiją per ateinančius dvejus metus, siekia 30%, rodo...

Finansai
2019.10.15
„Verslo žinių“ skaitytojai renka metų CEO: III etapas 2

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. III rinkimų etape varžosi keturi lyderiai.

Vadyba
2019.10.14
Jaunų rankų paradoksas statybose: daug besimokančių, o mažai dirbančių Premium 2

Statybos ir architektūros sritis yra tarp trijų populiariausių, statybines profesijas renkasi apie 12% visų...

Statyba ir NT
2019.10.14
„Glassbel Baltic“ krypsta į saulės modulių gamybą Premium 1

Fasadinio stiklo gamybos UAB „Glassbel Baltic“ prognozuoja, kad ateityje saulės modulių gamyba jos veikloje...

Pramonė
2019.10.14
Sąskaitų finansavimas slysta iš bankų: verslui nebaisios 6% ir didesnės palūkanos  Premium

Lietuvos faktoringo, dar vadinamo sąskaitų finansavimo, sferoje daugelį metų dominavo bankai. Tačiau į...

Finansai
2019.10.11
Spausdinimo sprendimai: Japonijos milžinai didina apsukas Lietuvoje Premium

Baltijos šalių biuro įrangos ir spausdinimo sprendimų rinkoje šiemet įvyko nemažai pokyčių. Klientams jie...

Paslaugos
2019.10.10
Ruoštis krizei ar ne: 5-ios priežastys akcijas parduoti ir 5-ios pasilikti Premium 3

JAV akcijų rinka – didžiausia ir svarbiausia akcijų rinka pasaulyje, dažniausiai duodanti toną viso pasaulio...

Rinkos
2019.10.09
Braižomi atsargesnio kitų metų biudžeto kontūrai Premium 5

Lėtėjanti ekonomika nulems, kad kitąmet valstybės biudžetas bus kur kas atsargesnis, nei tikėtasi. Numatoma...

Verslo aplinka
2019.10.08
2020-ųjų darbuotojas: kaip išgyventi robotizacijos eroje Premium

Darbo rinką purtantys technologiniai pokyčiai keičia ir darbuotojų įgūdžių amplitudę. Darbdaviai aiškinasi, į...

Vadyba
2019.10.07
Verslas skolintųsi daugiau, jei ne išaugęs bankų išrankumas Premium

Skolinimo apimtis euro zonoje rugpjūtį sveikai paaugo, o tai prislopino nuogąstavimus, kad didžiausia...

Finansai
2019.10.03
Mokantys 15% pajamų mokesčio prie „gyvulių ūkio“ nepritampa Premium 43

Ekspertai neabejoja, kad jei dirbančių pagal individualios veiklos pažymą apmokestinimas bus prilygintas...

Gazelė
2019.10.03
Dirbtinis intelektas – jau ir savitarnos kasose Premium 5

Prekybos technologijų bendrovė „StrongPoint“ pristatė ir Estijoje įdiegė pirmąsias savitarnos kasas su...

Technologijos
2019.10.03
Statybose ryškaus optimizmo nerasta: maržos neleidžia padaryti net mažiausios klaidos Premium 11

Į ateinančius metus statybos sektoriaus dalyviai per daug optimistiškai nežvelgia, didesnės įmonės gūžčioja...

Statyba ir NT
2019.10.02
„Hollister“ gamyklos akcininkais galės tapti ir dirbantys Lietuvoje Premium

Kaune gamyklą atidaranti ir 500 darbuotojų įdarbinti čia planuojanti JAV medicinos įrangos gamintoja...

Pramonė
2019.10.01
380 mln. USD nuostolį patyrusi pieno milžinė žada versti verslą aukštyn kojomis Premium 1

Didžiausias pasaulyje pieno produktų eksportuotojas Naujosios Zelandijos kooperatyvas „Fonterra“, kaip ir...

Pramonė
2019.10.01
Makroekonominės prognozės 2019–2021 m.  Premium

„Verslo žinios“ skaitytojams pateikia apibendrintas Lietuvos, pasaulio ir pagrindinės eksporto rinkos – euro...

Verslo aplinka
2019.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau