Savivaldybės: leiskime pačiai savivaldai pasirinkti viešųjų paslaugų teikimo būdus

Publikuota: 2019-09-17
Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius skatina nepriešinti verslo ir savivaldybių ir neabejoja, jog gražių verslo ir savivaldos pavyzdžių rasis ir neribojant savivaldos teisės rinktis.
Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius skatina nepriešinti verslo ir savivaldybių ir neabejoja, jog gražių verslo ir savivaldos pavyzdžių rasis ir neribojant savivaldos teisės rinktis.

Privataus verslo atstovai periodiškai ir gan tendencingai siekia atkreipti dėmesį į tai, kad visuomenei viešąsias paslaugas dažniausiai teikia savivaldybių valdomos įmonės, o privatūs subjektai į viešų paslaugų sektorių įsileidžiami labai nenoriai. Anot Lietuvos laisvosios rinkos instituto, savivaldybės taip pažeidžia sąžiningos konkurencijos sąlygas, o visuomenė gauna mažesnę naudą iš viešųjų paslaugų. Ar tikrai savivaldybės tokios negeranoriškos privačiam verslui? Situacija, neretai pristatoma kaip savivaldos savivalė, tokia gali pasirodyti tik girdintiems viena ausimi.

Šiai dienai nėra galutinai aišku ką vadiname viešosiomis paslaugomis. Reikėtų sutarti ar kalbame apie būtiniausias paslaugas gyventojams, kurias savivaldą įpareigoja teikti įstatymai ir, kurios, kaip taisyklė, negeneruoja pelno. Ar kalbame ir apie įvairią ūkinę veiklą, kuria užsiima savivaldybės.

Privatus verslas viešąsias paslaugas teikia  — brangiau

Dauguma savivaldybių viešųjų paslaugų, tokių kaip šilumos tiekimas, komunalinių atliekų surinkimas, susisiekimo vietiniais maršrutais užtikrinimas yra susiję su brangios ir daug investicijų reikalaujančios infrastruktūros valdymu. Tokių veiklų neįmanoma perleisti smulkiems verslininkams sukuriant tarp jų konkurencines sąlygas, tad tokių viešųjų paslaugų teikimą perima stambios visos šalies mastu veikiančios įmonės.

„Savivaldybių santykiai su tokiomis įmonėmis susaistomi sudėtingomis ir painiomis sutartimis, kol ilgainiui savivaldybės tampa įkaitėmis – prarasdamos realius svertus kontroliuoti finansavimo skaidrumą bei užtikrinti aukštą paslaugos kokybę ir racionalią kainą. Susiformuoja paslaugos teikimo

monopolija, o savivaldybė, privalėdama užtikrinti paslaugos teikimą, bet nebevaldydama infrastruktūros, nebeturi alternatyvų“, — teigė Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Pasak jo, galima drąsiai teigti, kad optimistinė vizija, jog privatus verslas paslaugas gebės teikti pigiau – nepasitvirtino. Ir negalima tuo kaltinti verslo, ne jo prigimtis – siekti pelno visais įmanomais būdais.

Pavyzdžiui Kauno miesto savivaldybėje daugiau kaip 10 metų žaliųjų plotų ir želdynų priežiūros paslaugas teikė  privataus sektoriaus subjektas. Paslaugos kainos sumažinti derybų būdu nepavykus, savivaldybė dalį paslaugų pavedė atlikti savo įmonei ir tokiu būdu paslaugos kainą sumažino 18 proc.

Užsienio šalių pavyzdžiai dar iškalbingesni: Didžiojoje Britanijoje (Londone) viešasis sektorius sutaupė apie 1 mlrd. eurų, kai perėmė iš privataus sektoriaus transporto paslaugų teikimą, Ispanijoje (Valjadolide) buvo paskaičiuota, kad teritorijų ir gatvių priežiūros paslaugos kainavo apie 70 proc. pigiau užtikrinant jas vidaus sandorio pagrindu, nei perkant iš išorinių tiekėjų. Ispanijoje (Kastelfadelse) atliekų tvarkymo paslaugas perkėlus į viešojo sektoriaus rankas buvo sutaupyta apie 3 mln. eurų.

Atsiranda sudėtinga kontrolė

„Perleidžiant privačiam sektoriui viešųjų paslaugų teikimą, bendrieji tokių paslaugų kaštai ženkliai padidėja ne tik dėl verslo siekio uždirbti pelną, bet ir dėl savivaldybėms labai išaugančių tokių paslaugų administravimo kaštų. Perdavus veiklą, niekur nedingsta savivaldybių atsakomybė už savalaikį ir kokybišką paslaugų visuomenei teikimą“, — teigė Savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos prezidentas Edmundas Mulokas.

Pasak jo, jei paslaugas teikiant savivaldybės valdomai įmonei, didžioji dalis paslaugos administravimo ir kontrolės atliekama per bendrą subjekto kontrolę, tai perleidus paslaugų teikimą privačiam subjektui, savivaldybei reikia organizuoti sutarčių vykdymo kontrolę neturint įmonės vidaus duomenų.

Tokiai kontrolei reikia aukštos kompetencijos, o pavedus tokią kontrolę vienam ar keliems savivaldybės administracijos tarnautojams, susiduriama ne tik su kompetencijos, bet ir su nuomonės šališkumo rizika. Todėl kontrolei gali prireikti brangiai kainuojančių išorės ekspertų, ypač tais atvejais, kai tarp savivaldybės ir paslaugos teikėjo kyla ginčai skirtingai traktuojant sudėtingas sutarčių sąlygas.

Štai, pavyzdžiui, Šiaulių miesto savivaldybei teko susidurti su situacija, kai renkant šiukšles nuo šaligatvio, buvo atsisakoma jas rinkti nuo greta esančios vejos ar nukritusias ant kelio, nes sutartyje buvo įrašyta, kad šiukšlės surenkamos per visą šaligatvio plotą. Dalį šiukšlių iš vis buvo atsisakoma rinkti, motyvuojant tuo, kad jos nepatenka į bendrą sutarties apibrėžimą „įvairios atliekos“, o yra priskiriamos atskiroms šiukšlių rūšims „padangos“, „langai“.

Anykščių savivaldybė negalėjo užtikrinti greito po audros nuvirtusių medžių pašalinimo nuo kelių, nes paslaugas teikusi privati įmonė buvo įsikūrusi Kaune, be to, turėjo suplanavusi kitų darbų.

Tokios situacijos neįmanomos, kai paslaugas teikia savivaldybių kontroliuojamos įmonės, nes jos steigiamos viešųjų paslaugų teikimui ir jų tikslai  yra siejami su tarnyste visuomenei, o ne maksimaliu pelno siekimu.

Užsienio šalių patirtis – viešųjų paslaugų teikimas vis dažniau grąžinamas viešajam sektoriui

Ar iš tiesų verta „spausti“ savivaldybes perleisti viešąsias paslaugas verslui, jeigu pastebima, kad anksčiau į šį traukinį įsėdusios šalys suka jį atgal?

Tokios tendencijos pastebimos daugelyje užsienio šalių: vandens tiekimo sektoriaus grąžinimas viešajam sektoriui Prancūzijoje (106 atvejai), energijos tiekimo sektorius grąžinamas Vokietijoje (284 atvejai), atliekų tvarkymo sektorius — Vokietijoje (13 atvejų) ir Didžiojoje Britanijoje (7 atvejai).

Tokių pavyzdžių galime matyti tiek Europos, tiek Azijos, tiek JAV ar Lotynų Amerikos šalyse. Tai visuotinė tendencija, todėl neverta priešinti vietos valdžios institucijų su verslu. Reikėtų prisiminti Europos vietos savivaldos chartijos nuostatą, kad vietinės valdžios organai įstatymų nustatytose ribose turi visišką laisvę vykdyti veiklą, susijusią su klausimais, kurie nėra išbraukti iš jų kompetencijos ar priskirti kitiems valdymo organams, ir vadovautis Europos Teisingumo teismo praktika, jog viešosios valdžios subjektas turi galimybę įgyvendinti su viešuoju interesu susijusias užduotis savo paties administracinėmis, techninėmis ir kitomis priemonėmis ir neprivalo naudotis išorinių, jo tarnyboms nepriklausančių įmonių paslaugomis.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

SEB bankas ir finansinių technologijų bendrovė „Ondato“ pristatė inovaciją verslo klientams Verslo tribūna

SEB bankas smulkiajam ir vidutiniam verslui pasiūlė naują paslaugą – galimybę juridinio asmens anketą...

Finansai
06:00
Latvija tapo patraukliausia lietuviškų investicijų kryptimi Premium

Pagal lietuvių sukauptas tiesiogines investicijas (TI) užsienyje patraukliausia jurisdikcija 2019 m. I...

Finansai
2019.09.30
„Blackstone“ užbaigė 1 mlrd. Eur sandorį – įsigijo pagrindinį „Luminor“ akcijų paketą 9

JAV investicijų bendrovės „Blackstone“ vadovaujamas investuotojų konsorciumas šiandien užbaigė 60% banko...

Rinkos
2019.09.30
„Revolut“ planai: darbuotojų daugės nuo 1.500 iki 5.000, žengs į 24-ias naujas rinkas 16

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“, pasirašęs naują partnerystės sutartį su...

Rinkos
2019.09.30
4 bankai riboja skolinimą NT įmonėms, 3 – statybos bendrovėms 17

Statybos sektorių Lietuvoje veikiantys bankai vertina bene prasčiausiai, dalis jų pripažįsta ribojantys...

Statyba ir NT
2019.09.30
Reikėtų atsargiau švaistytis sankcijų vėzdu 2

Įmonės, patekusios į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašus, gali ne tik prarasti galimybę dalyvauti...

Finansai
2019.09.30
VMI: nepatikimoms įmonėms brangsta kreditai Premium 4

„Nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašai turi atitraukti nesąžiningus mokesčių mokėtojus nuo viešųjų finansų ir...

Finansai
2019.09.30
Valstybės paramą būstui gavusioms šeimoms siūloma leisti keisti kredito davėją

Jaunoms šeimoms, gaunančioms valstybės paramą pirmam būstui, siūloma leisti pasikeisti paskolą suteikusią...

Finansai
2019.09.28
Sukčiai SMS klastotėmis iš SEB klientų išviliojo 62.000 Eur  16

Sukčiai trumpųjų žinučių (SMS) klastotėmis iš SEB banko klientų išviliojo 62.000 Eur, šeštadienį rašo...

Finansai
2019.09.28
Metinė infliacija Lietuvoje rugsėjį sumažėjo iki 2% 2

Išankstiniais duomenimis, Lietuvoje infliacija, apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą,...

Finansai
2019.09.27
Vilniaus kredito unijai sankcijos – paskirtas laikinasis administratorius 2

Vilniaus kredito unija, suteikdama paskolas, ne visada įsitikindavo skolininkų galimybėmis jas grąžinti,...

Rinkos
2019.09.27
Būdas verslui „pareguliuoti“ bankų paskolų maržas – išbandyti biržą Premium 2

Bankams netrykštant noru skolinti smulkiam ir vidutiniam verslui, tą daryti nori pavieniai investuotojai,...

Rinkos
2019.09.27
K. Georgieva patvirtinta TVF vadove – pareigas pradės eiti spalio 1 d. 1

Tarptautinio Valiutos fondo Direktorių valdyba patvirtino Kristaliną Georgievą naująja šios institucijos...

Verslo aplinka
2019.09.27
Eksportuotojai iriasi prieš srovę ant kaštų keteros  Premium

Silpstant paklausai užsienio šalyse, maloniai stebimas sparčiau, nei tikėtasi, augantis paslaugų ir prekių...

Finansai
2019.09.27
Trumpalaikių darbo vietų dalis Vokietijos pramonėje pasiekė recesijos lygį 1

Vokietijos pramonės įmonėse auga trumpalaikių darbo vietų skaičius. Įmonių apklausa parodė, kad 5,5%...

Pramonė
2019.09.26
Padidėjo baudos už kvitų neišdavimą – padavėjas gali gauti ir 900 Eur baudą Premium 4

Jeigu neišduodamas kasos aparato kvitas, baudą pirmiausia rizikuoja gauti kasininkas, pardavėjas ar...

Finansai
2019.09.26
M. Zalatorius: apmokestinus bankus šie patrauktų iš Lietuvos arba taptų filialais 35

Lietuvoje veikiančių bankų atstovai neigiamai vertina politikų teikiamus siūlymus apmokestinti kredito...

Finansai
2019.09.26
Paslaugų eksportas auga dukart sparčiau nei prekių 

Nors Lietuvos eksporto tempai lėtėja dėl lėtėjančio augimo užsienio šalyse, eksporto vertė išlieka istorinėse...

Finansai
2019.09.26
„Paysera“ pasiūlė mokėjimus per „Google Pay“ ir „Samsung Pay“ 15

Bendrovė „Paysera LT“ skelbia, kad nuo šiol jos siūlomas „Visa“ mokėjimų korteles galima susieti su „Google...

Paslaugos
2019.09.26
Danija susirūpino dėl bankininkų saugumo 6

Danijos vyriausybė siūlo imtis priemonių apsaugoti bankų tarnautojus nuo grėsmių, kurias kelia dėl įtartinų...

Rinkos
2019.09.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau