Kas tai? Eksperto įžvalgos

Kokiomis nekilnojamojo turto mokesčio lengvatomis gali pasinaudoti verslas

Publikuota: 2019-09-09

Nekilnojamojo turto mokestis aktualus visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, turintiems Lietuvoje nekilnojamojo turto, todėl kiekvienam verta pasitikrinti, ar nesate šio mokesčio mokėtojas. Kartu verta žinoti ir lengvatas, kurių, vien tik taikomų juridiniams asmenims, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme išskirta 19. Šiame straipsnyje aptarsiu pačius aktualiausius atvejus, kai juridinių asmenų turtas nėra apmokestinamas nekilnojamojo turto mokesčiu. Rekomenduotina nepamiršti pasinaudoti lengvatomis tuo atveju, jei jūsų verslas atitinka konkrečius teisės aktuose nustatytus kriterijus.

Nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas:

LEZ įmonių nekilnojamasis turtas. Neapmokestinamas visas nekilnojamas turtas laisvųjų ekonominių zonų įmonėms, veikiančioms pagal Lietuvos Respublikos laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymą, priklausantis joms ar šių įmonių perimtas iš fizinių asmenų.

Žemės ūkio veikla užsiimančių bendrovių nekilnojamasis turtas – t. y. juridinių asmenų, kurių daugiau kaip 50 proc. pajamų per mokestinį laikotarpį sudaro pajamos iš žemės ūkio veiklos, įskaitant kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) pajamas už parduotus įsigytus iš savo narių šių narių pagamintus žemės ūkio produktus, nekilnojamasis turtas, kuris visas ar kurio dalis naudojami pajamoms iš žemės ūkio veiklos ir (ar) kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) pajamoms už parduotus įsigytus iš savo narių šių narių pagamintus žemės ūkio produktus gauti (uždirbti). Pajamomis iš žemės ūkio veiklos laikomos pajamos iš žemės ūkio produktų gamybos, pajamos iš paslaugų žemės ūkiui teikimo, taip pat pajamos, gautos realizuojant iš savo ūkio žemės ūkio produktų pagamintus maisto produktus.

Asociacijų nekilnojamasis turtas, naudojamas tik nekomercinei veiklai. Asociacijomis laikomi juridiniai asmenys, veikiantys pagal Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymą.

Labdaros ir paramos fondų nekilnojamasis turtas. Nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas labdaros ir paramos fondų nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), taip pat iš fizinių asmenų perimtas nekilnojamasis turtas, naudojamas tik nekomercinei veiklai. Jeigu fondai minėtą nekilnojamąjį turtą (ar jo dalį) naudoja komercinei veiklai (pavyzdžiui, nuomoja savo patalpas), tai už šį turtą jie privalo mokėti nekilnojamojo turto mokestį Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo nustatyta tvarka.

Nekilnojamasis turtas, naudojamas teikiant tik sveikatos priežiūros paslaugas. Ši nekilnojamojo turto mokesčio lengvata gali būti pritaikyta juridiniams asmenims, kurie teikia sveikatos priežiūros paslaugas, gavę licenciją teikti šias paslaugas ir įregistruoti Valstybiniame sveikatos priežiūros įstaigų registre. Taikant šiame punkte nustatytą lengvatą, turi būti atsižvelgiama ne tik į subjektą, kuris turi minėtą licenciją, bet ir į tai, kaip naudojamas jam priklausantis ar jo iš fizinių asmenų perimtas nekilnojamasis turtas (ar jo dalis), t. y. nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas tik tas nekilnojamasis turtas (jo dalis), kuris naudojamas išimtinai sveikatos priežiūros paslaugoms teikti. Jei šioms paslaugoms teikti naudojama tik tam tikra nekilnojamojo turto dalis, ši dalis turi būti aiškiai išskirta iš nekilnojamojo turto, kuris nėra naudojamas minėtoms paslaugoms teikti. Jei tik sveikatos priežiūros paslaugoms teikti naudojamas nekilnojamasis turtas nėra išskirtas iš nekilnojamojo turto, kuris naudojamas ir kitai veiklai, tai šiame punkte nustatyta lengvata negali būti taikoma iki tokia dalis nėra išskiriama.

Mokslo, studijų institucijų bei švietimo įstaigų nekilnojamasis turtas.  Šiuo atveju neatsižvelgiama į tai, kokiais tikslais šis nekilnojamasis turtas yra naudojamas.

Meno kūrėjų nekilnojamasis turtas. Meno kūrėjais laikomi juridiniai asmenys, turintys meno kūrėjų statusą.

Religinių bendruomenių nekilnojamasis turtas. Nekilnojamojo turto mokesčiu visiškai neapmokestinamas tradicinių religinių bendruomenių, centrų, bendrijų nekilnojamasis turtas, neatsižvelgiant į šio nekilnojamojo turto naudojimo tikslus. Tradicinėmis pripažįstamos devynios Lietuvoje egzistuojančios religinės bendruomenės ir bendrijos: lotynų apeigų katalikų, graikų apeigų katalikų, evangelikų liuteronų, evangelikų reformatų, ortodoksų (stačiatikių), sentikių, judėjų, musulmonų sunitų ir karaimų. Jei religinė bendruomenė nėra pripažinta tradicine, neapmokestinama tik tas nekilnojamasis turtas ar jo dalis, kuri naudojama tik nekomercinei veiklai ar kulto apeigų reikmenų gamybai.

Bankrutavusių įmonių nekilnojamasis turtas. Nesvarbu, kokiais tikslais nekilnojamasis turtas naudojamas, nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas visas bankrutavusioms įmonėms priklausantis ar šių įmonių iš fizinių asmenų perimtas nekilnojamasis turtas.

Lengvatos pradedamos taikyti tą mėnesį, kurį įgyjama teisė į lengvatas, pavyzdžiui, tą mėnesį, kurį licencijas įgiję juridiniai asmenys sveikatos priežiūros paslaugas pradeda faktiškai teikti pagal atitinkamas sutartis su Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos veiklos užsakovais ar pagal kitus dokumentus, iš kurių būtų galimą spręsti, kad tokios paslaugos buvo teikiamos. Atitinkamai, lengvata nebetaikoma nuo mėnesio, einančio po mėnesio, kurį sveikatos priežiūros paslaugos nustojamos teikti ar kurį panaikinama licencija tokias paslaugas teikti.

Savivaldybių suteikiamos lengvatos

Net jei jūsų verslas nepatenka į 19 lengvatų sąrašą, verta žinoti, kad ir savivaldybių tarybos turi teisę savo biudžeto sąskaita sumažinti mokestį arba visai nuo jo atleisti.

Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybės taryba yra nustačiusi lengvatinį 0,7 proc. 2019 metų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą viešbučių paskirties, poilsio paskirties (su išimtimis), maitinimo, kultūros (su išimtimis), sporto, mokslo ir kt. paskirties nekilnojamam turtui. Kauno miesto savivaldybės taryba 2019 metams nustatė tokius pačius tarifus, kaip ir Vilniaus miesto savivaldybės taryba, skirdama lengvatinį tarifą tik nekilnojamajam turtui, esančiam Senamiesčio ir Naujamiesčio mikrorajonuose, kuriuo naudojantis būtų vykdoma tam tikra veikla (knygų mažmeninė prekyba specializuotose parduotuvėse, antikvarinių prekių mažmeninė prekyba, maitinimo ir gėrimų tiekimas, komercinė meno galerijų veikla). Tuo tarpu Klaipėdos miesto savivaldybės taryba 2019 metams yra nustačiusi lengvatinį 0,5 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės daugiabučių gyvenamųjų namų statytojams jų pastatytiems butams, kurių statyba užbaigta ir turto savininko ar kito asmens nenaudojama ekonominei ar individualiai veiklai vykdyti, bei nekilnojamajam turtui labai mažų ir mažų įmonių, atitinkančių Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo reikalavimus, kurios įsteigtos 2019 metais.

Akvilė Pauliūtė yra advokatų kontoros GLIMSTEDT advokato padėjėja, besispecializuojanti mokesčių teisės srityje.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kaip pasikeitė pagrindiniai Lietuvos rodikliai 2019 m.

2019 m. ką tik pasibaigė, todėl galutinių skaičių, koks vienas ar kitas rodiklis buvo 2019 m. pabaigoje dar...

Finansai
09:15
JK mokėjimų bendrovė „Paymaster24“ kuriasi Lietuvoje

Lietuvoje bendrovę įsteigė Jungtinės Karalystės mokėjimų įmonė „Paymaster24“.

Finansai
2019.12.31
Išsamiai: nuo 2020 m. įsigalioja daugiau kaip 30 mokestinių pakeitimų Premium 1

Nuo 2020 m. perkeliant verslą ar turtą iš Lietuvos reikės sumokėti vadinamąjį išėjimo mokestį, teisininkai ir...

Finansai
2019.12.31
Šiaulių bankui – 0,88 mln. Eur bauda už pinigų plovimo prevencijos reikalavimų pažeidimus 9

Lietuvos bankas po planinio patikrinimo Šiaulių bankui pritaikė poveikio priemones, tarp kurių – 0,88 mln.

Rinkos
2019.12.30
Nuo 2020 m. raudoni šviesoforai užsidegs prie kiekvienos mokesčių mokėjimo klaidos Premium

VMI pradeda nuotolinius bendrovių patikrinimus – bus tikrinamos visos į standartinę apskaitos duomenų...

Finansai
2019.12.30
Dirbu savarankiškai: kaip galiu kaupti pensijai  1

Palyginti su daugiau kaip 1 mln. etatinių darbuotojų, savarankiškai besidarbuojančių žmonių Lietuvoje yra...

Finansai
2019.12.28
Nuo pinigų bado gelbėja kreditų alternatyvos, nuo skurdo – nuosavas būstas  Premium

Seklėjančioje kreditavimo rinkoje galvą kelia alternatyvus finansavimas, o pensininkus nuo skurdo Lietuvoje...

Verslo klasė
2019.12.27
2020 m. keisis motinystės, ligos ir nedarbo išmokos 1

Nuo kitų metų pradžios ūgtels minimalios motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ligos, nedarbo išmokos,...

Finansai
2019.12.25
LB apklausa: didžiausios rizikos – programišių atakos ir NT rinkos perkaitimas

Finansų sistemai kylančios grėsmės per pastarąjį pusmetį šiek tiek padidėjo, tačiau ir toliau neviršija...

Finansai
2019.12.23
Šiaulių banko naujiena investuotojams siunčia tris signalus Premium

Šventinę savaitę užklydusieji į pasyvią Baltijos biržą daugiausiai sukiojosi apie bankų akcijas. Atskiro...

Rinkos
2019.12.23
Įvardijo priežastis, kodėl ekonomika 2020 m. gali kilti sparčiau nei prognozuojama

Įvairios šalies institucijos Lietuvai kitąmet prognozuoja nuo 2,0 iki 2,5% BVP augimą. Jis bus lėtesnis nei...

Finansai
2019.12.23
Šiaulių bankas metais anksčiau išpirko 20 mln. Eur emisiją ir išleido subordinuotas obligacijas

Šiaulių bankas šeštadienį, metais anksčiau, išpirko 20 mln. Eur obligacijų emisiją ir netrukus pranešė apie...

Rinkos
2019.12.23
Subliuškus medienos kainų burbului, 2019 m. žaliava pigo 40%  Premium 6

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) parduotos medienos kainos 2019 m., palyginti su 2018 m., krito 40%.

Finansai
2019.12.23
10 didžiausių bankrotų JAV istorijoje

Užsiimti verslu reiškia ne ką kitą, kaip pamatuotai rizikuoti. Nesvarbu ar atidarote priemiesčio užkandinę,...

Finansai
2019.12.21
Daugumos bankų klientai per šventes galės pervesti ir gauti pinigus

Didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių bankų klientų (išskyrus „Luminor“ banko) šiemet išvengs...

Finansai
2019.12.20
ECB įspėja Lietuvą dėl papildomo bankų pelno mokesčio 3

Europos centrinis bankas (ECB) ragina padidinto bankų pelno mokesčio tarifo iniciatorius įvertinti galimą...

Rinkos
2019.12.20
„Luminor" išleisimos NT obligacijos gera žinia besiskolinantiems būstui Premium 4

Europos centrinis bankas (ECB) suteikė „Luminor“ bankui leidimą išleisti padengtas obligacijas (angl. Covered...

Finansai
2019.12.20
Vyriausybė masinį perėjimą prie išmaniųjų kasos aparatų atidėjo metams Premium 3

Vyriausybė vieniems metams atidėjo perėjimą prie išmaniųjų kasos aparatų, nes viešasis pirkimas dėl...

Finansai
2019.12.20
Sukurti išmanesni įrankiai, leisiantys dar greičiau įsivertinti kliento patikimumą Verslo tribūna

Išsiplėtusi finansavimo rinka šiandien verslui siūlo eilę finansavimo sprendimų. Vis tik, net ir smulkiesiems...

Sujungtos SEB gyvybės draudimo bendrovės Baltijos šalyse

Tarptautinė SEB finansų grupė užbaigė Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje jai priklausančių gyvybės draudimo...

Finansai
2019.12.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau