Kas tai? Eksperto įžvalgos

Kokiomis nekilnojamojo turto mokesčio lengvatomis gali pasinaudoti verslas

Publikuota: 2019-09-09

Nekilnojamojo turto mokestis aktualus visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, turintiems Lietuvoje nekilnojamojo turto, todėl kiekvienam verta pasitikrinti, ar nesate šio mokesčio mokėtojas. Kartu verta žinoti ir lengvatas, kurių, vien tik taikomų juridiniams asmenims, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme išskirta 19. Šiame straipsnyje aptarsiu pačius aktualiausius atvejus, kai juridinių asmenų turtas nėra apmokestinamas nekilnojamojo turto mokesčiu. Rekomenduotina nepamiršti pasinaudoti lengvatomis tuo atveju, jei jūsų verslas atitinka konkrečius teisės aktuose nustatytus kriterijus.

Nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas:

LEZ įmonių nekilnojamasis turtas. Neapmokestinamas visas nekilnojamas turtas laisvųjų ekonominių zonų įmonėms, veikiančioms pagal Lietuvos Respublikos laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymą, priklausantis joms ar šių įmonių perimtas iš fizinių asmenų.

Žemės ūkio veikla užsiimančių bendrovių nekilnojamasis turtas – t. y. juridinių asmenų, kurių daugiau kaip 50 proc. pajamų per mokestinį laikotarpį sudaro pajamos iš žemės ūkio veiklos, įskaitant kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) pajamas už parduotus įsigytus iš savo narių šių narių pagamintus žemės ūkio produktus, nekilnojamasis turtas, kuris visas ar kurio dalis naudojami pajamoms iš žemės ūkio veiklos ir (ar) kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) pajamoms už parduotus įsigytus iš savo narių šių narių pagamintus žemės ūkio produktus gauti (uždirbti). Pajamomis iš žemės ūkio veiklos laikomos pajamos iš žemės ūkio produktų gamybos, pajamos iš paslaugų žemės ūkiui teikimo, taip pat pajamos, gautos realizuojant iš savo ūkio žemės ūkio produktų pagamintus maisto produktus.

Asociacijų nekilnojamasis turtas, naudojamas tik nekomercinei veiklai. Asociacijomis laikomi juridiniai asmenys, veikiantys pagal Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymą.

Labdaros ir paramos fondų nekilnojamasis turtas. Nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas labdaros ir paramos fondų nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), taip pat iš fizinių asmenų perimtas nekilnojamasis turtas, naudojamas tik nekomercinei veiklai. Jeigu fondai minėtą nekilnojamąjį turtą (ar jo dalį) naudoja komercinei veiklai (pavyzdžiui, nuomoja savo patalpas), tai už šį turtą jie privalo mokėti nekilnojamojo turto mokestį Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo nustatyta tvarka.

Nekilnojamasis turtas, naudojamas teikiant tik sveikatos priežiūros paslaugas. Ši nekilnojamojo turto mokesčio lengvata gali būti pritaikyta juridiniams asmenims, kurie teikia sveikatos priežiūros paslaugas, gavę licenciją teikti šias paslaugas ir įregistruoti Valstybiniame sveikatos priežiūros įstaigų registre. Taikant šiame punkte nustatytą lengvatą, turi būti atsižvelgiama ne tik į subjektą, kuris turi minėtą licenciją, bet ir į tai, kaip naudojamas jam priklausantis ar jo iš fizinių asmenų perimtas nekilnojamasis turtas (ar jo dalis), t. y. nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas tik tas nekilnojamasis turtas (jo dalis), kuris naudojamas išimtinai sveikatos priežiūros paslaugoms teikti. Jei šioms paslaugoms teikti naudojama tik tam tikra nekilnojamojo turto dalis, ši dalis turi būti aiškiai išskirta iš nekilnojamojo turto, kuris nėra naudojamas minėtoms paslaugoms teikti. Jei tik sveikatos priežiūros paslaugoms teikti naudojamas nekilnojamasis turtas nėra išskirtas iš nekilnojamojo turto, kuris naudojamas ir kitai veiklai, tai šiame punkte nustatyta lengvata negali būti taikoma iki tokia dalis nėra išskiriama.

Mokslo, studijų institucijų bei švietimo įstaigų nekilnojamasis turtas.  Šiuo atveju neatsižvelgiama į tai, kokiais tikslais šis nekilnojamasis turtas yra naudojamas.

Meno kūrėjų nekilnojamasis turtas. Meno kūrėjais laikomi juridiniai asmenys, turintys meno kūrėjų statusą.

Religinių bendruomenių nekilnojamasis turtas. Nekilnojamojo turto mokesčiu visiškai neapmokestinamas tradicinių religinių bendruomenių, centrų, bendrijų nekilnojamasis turtas, neatsižvelgiant į šio nekilnojamojo turto naudojimo tikslus. Tradicinėmis pripažįstamos devynios Lietuvoje egzistuojančios religinės bendruomenės ir bendrijos: lotynų apeigų katalikų, graikų apeigų katalikų, evangelikų liuteronų, evangelikų reformatų, ortodoksų (stačiatikių), sentikių, judėjų, musulmonų sunitų ir karaimų. Jei religinė bendruomenė nėra pripažinta tradicine, neapmokestinama tik tas nekilnojamasis turtas ar jo dalis, kuri naudojama tik nekomercinei veiklai ar kulto apeigų reikmenų gamybai.

Bankrutavusių įmonių nekilnojamasis turtas. Nesvarbu, kokiais tikslais nekilnojamasis turtas naudojamas, nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas visas bankrutavusioms įmonėms priklausantis ar šių įmonių iš fizinių asmenų perimtas nekilnojamasis turtas.

Lengvatos pradedamos taikyti tą mėnesį, kurį įgyjama teisė į lengvatas, pavyzdžiui, tą mėnesį, kurį licencijas įgiję juridiniai asmenys sveikatos priežiūros paslaugas pradeda faktiškai teikti pagal atitinkamas sutartis su Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos veiklos užsakovais ar pagal kitus dokumentus, iš kurių būtų galimą spręsti, kad tokios paslaugos buvo teikiamos. Atitinkamai, lengvata nebetaikoma nuo mėnesio, einančio po mėnesio, kurį sveikatos priežiūros paslaugos nustojamos teikti ar kurį panaikinama licencija tokias paslaugas teikti.

Savivaldybių suteikiamos lengvatos

Net jei jūsų verslas nepatenka į 19 lengvatų sąrašą, verta žinoti, kad ir savivaldybių tarybos turi teisę savo biudžeto sąskaita sumažinti mokestį arba visai nuo jo atleisti.

Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybės taryba yra nustačiusi lengvatinį 0,7 proc. 2019 metų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą viešbučių paskirties, poilsio paskirties (su išimtimis), maitinimo, kultūros (su išimtimis), sporto, mokslo ir kt. paskirties nekilnojamam turtui. Kauno miesto savivaldybės taryba 2019 metams nustatė tokius pačius tarifus, kaip ir Vilniaus miesto savivaldybės taryba, skirdama lengvatinį tarifą tik nekilnojamajam turtui, esančiam Senamiesčio ir Naujamiesčio mikrorajonuose, kuriuo naudojantis būtų vykdoma tam tikra veikla (knygų mažmeninė prekyba specializuotose parduotuvėse, antikvarinių prekių mažmeninė prekyba, maitinimo ir gėrimų tiekimas, komercinė meno galerijų veikla). Tuo tarpu Klaipėdos miesto savivaldybės taryba 2019 metams yra nustačiusi lengvatinį 0,5 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės daugiabučių gyvenamųjų namų statytojams jų pastatytiems butams, kurių statyba užbaigta ir turto savininko ar kito asmens nenaudojama ekonominei ar individualiai veiklai vykdyti, bei nekilnojamajam turtui labai mažų ir mažų įmonių, atitinkančių Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo reikalavimus, kurios įsteigtos 2019 metais.

Akvilė Pauliūtė yra advokatų kontoros GLIMSTEDT advokato padėjėja, besispecializuojanti mokesčių teisės srityje.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

VMI: alkoholio akcizų pajamos šiemet augo 8,8%

Alkoholio akcizų pajamos per šių metų devynis mėnesius išaugo beveik 9%. Tai didžiąja dalimi lėmė vasario...

Finansai
18:04
Klaipėdoje išaiškintas autoservisas, slėpęs pajamas ir mokėjęs algas vokeliuose

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdyba kartu su Klaipėdos apygardos...

Paslaugos
15:41
Atidėliojant pertvarkas smunka VVĮ pelnas, bet politikams tai tinka 1

Valstybės valdomos įmonių (VVĮ) pajamos pirmą metų pusmetį išaugo daugiau nei 10%, iki 1,5 mlrd. Eur, tačiau...

Finansai
14:27
R. Karbauskis siūlo NT apmokestinimo lengvatą daugiavaikėms šeimoms 4

Seimui antradienį atmetus Vyriausybės siūlymą nuo 2020 metų išplėsti gyventojų nekilnojamojo turto (NT)...

Švedų „Swedbank“ grupę tiria ECB, JAV institucijos

Su finansiniais 9 mėnesių rezultatais Švedijos bankininkystės grupė atskleidė apie banko tyrimus, kuriuos...

Rinkos
11:16
„Swedbank“ ir SEB pelnai Lietuvoje augo vienaženkle išraiška 2

Per devynis mėnesius „Swedbank“ Lietuvoje uždirbo 95 mln. Eur grynojo pelno, SEB banko grupė – 87,8 mln. Eur.

Rinkos
10:09
2020 m. biudžetas: V. Šapoka paaiškino, kodėl šešėlis Lietuvoje gerokai didesnis nei Estijoje Premium 1

Seimas vakar pritarė didesnėms viešųjų finansų išlaidoms, tačiau atmetė nekilnojamojo turto ir automobilių...

Finansai
05:45
„Revolut“ perkelia klientus į lietuvišką įmonę: vengiantys VMI nebepasislėps 7

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ savo klientus Lietuvoje, kurių iš viso yra...

Rinkos
2019.10.22
Ūkininkai žemės mokestį gali mokėti ne nuo trečdalio, o pusės mokestinės vertės

Seimas antradienį priėmė svarstyti pateiktas Žemės mokesčio įstatymo pataisas, kurioms įsigaliojus žemės...

Finansai
2019.10.22
Kelių balsų persvara Seimas po pateikimo pritarė akcizų padidinimui

Seimas po svarstymo kelių balsų persvara pritarė Finansų ministerijos parengtiems akcizų įstatymo projektams.

Finansai
2019.10.22
Seimas Vyriausybei sugrąžino tobulinti NT mokestį, I.Šimonytė įžvelgė landų 3

Seimas antradienį atmetė ir Vyriausybei grąžino tobulinti mokestines pataisas, kuriomis siūloma nuo 200.000...

Finansai
2019.10.22
Pusę pasaulio bankų vertina kaip per silpnus atlaikyti nuosmukį

Daugiau kaip pusė pasaulio bankų yra per silpni, kad atlaikytų nuosmukį, reziumuoja sektoriaus tyrimą...

Rinkos
2019.10.22
„LBChain“ technologinės platformos kūrimo finale – IBM ir „Tieto“

Blokų grandinės technologija grįstos eksperimentinės Lietuvos banko (LB) platformos „LBChain“ kūrimo konkurse...

Technologijos
2019.10.22
Trilijoną valdančios „Citco“ atstovas: pinigai šiuo metu juda į NT ir nebiržines bendroves Premium

1 trln. USD klientų turto administruojančios „Citco“ vienas vadovų duotame interviu teigia, kad Vilniuje...

Finansai
2019.10.22
Dar yra laiko slėptis ofšoruose 5

Lietuva, daugeliu atvejų šuoliuodama prieš ES traukinį, dažnokai suskumba savo įstatymų bazėje įtvirtinti...

Finansai
2019.10.22
Visuomenė galės prieiti prie tikrųjų akcininkų registro Premium

Galutinių naudos gavėjų registras Lietuvoje turėtų startuoti nuo 2021 m. – kitų metų biudžete numatytos lėšos...

Finansai
2019.10.22
Vilnius – „Financial Times“ reitingo viršūnėje: geriausiai pritraukia technologijų startuolius

Vilniaus vardas atsidūrė pirmoje naujausio „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi...

Paslaugos
2019.10.21
Precedentas NT rinkoje: Berlyno savivaldybė 5 metams įšaldo būsto nuomos kainas

Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė penkeriems metams įšaldyti būsto nuomos kainas...

Finansai
2019.10.21
Austrai perka draudimo brokerių įmonę „Sagauta“: interviu su pirkėju ir pardavėju Premium 1

Šeimos valdoma Austrijos rizikos ir draudimo brokerių bendrovė „GrECo Group“ investuoja Lietuvoje – perka 80%...

Rinkos
2019.10.21
VMI: bendrovė įmokas į III pakopos fondus gali mokėti ir iš algų fondo Premium 1

Įmonė gali dalį planuojamo darbo užmokesčio skirti įmokoms į III pakopos pensijų fondus darbuotojų naudai,...

Finansai
2019.10.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau