TVF misijos vadovas Lietuvai: žmonėms netaupant, jų pensija bus labai maža 

Publikuota: 2019-06-25
Atnaujinta 2019-06-25 15:59
Borja Gracia, TVF misijos vadovas Lietuvai. Daliaus Simėno (VŽ) nuotr.
Borja Gracia, TVF misijos vadovas Lietuvai. Daliaus Simėno (VŽ) nuotr.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) padidino Lietuvos 2019 metų BVP augimo prognozę nuo 2,9% iki 3,2%. Fondo ekspertai pabrėžia, kad šiemet išaugo neapibrėžtumas, tai prognozę gali ir sumažinti, ir dar kilstelėti. Kalbėdami apie pensijų reformą, TVF atstovai nurodo, kad pagrindinė rizika, jog žmonės atsisakys kaupti senatvei papildomai, nors tai reikėtų daryti esant nepalankiai demografinei situacijai.

„Mūsų siūlymas pernai buvo sustiprinti pensijų sistemos II pakopą ir įvesti privalomą kaupimą, o nepalikti jo savanoriškam žmonių apsisprendimui, – VŽ duotame interviu sakė Borja Gracia, TVF misijos vadovas Lietuvai. –Didžiausia rizika yra ta, kad žmogus gali pasitraukti ir tuo metu netaupyti kitais būdais. Tokiu atveju jūsų pensija bus labai maža.“

Antradienį TVF misija Lietuvoje pateikė išvadas Lietuvai ekonomikos ir socialinės politikos srityse.

TVF misijos atstovai teigiamai įvertino Lietuvos ekonominę padėtį, fiskalinę politiką, finansų ir bankų sektorius, Fintech plėtrą bei vykdomas viešųjų finansų reformas, tačiau kartu pažymėjo, kad būtina spartinti švietimo ir sveikatos reformų įgyvendinimą, nurodė Finansų ministerija. Mokesčių srityje, TVF nuomone, būtų tikslinga dar ambicingiau perkelti naštą nuo darbo ant kapitalo, turto ir taršos apmokestinimo.

Aplinka tapo neapibrėžtesnė

B. Gracia nurodė, kad, nors BVP augimo prognozė Lietuvai padidinta, egzistuoja daugiau rizikų, kurioms materializavusis, ją tektų kirpti. Tačiau yra veiksnių, kuriems įsijungus galime sulaukti ir spartesnio augimo. Visos rizikos susiję su vartotojų, verslo pasitikėjimu, kuris gali ir mažėti, ir didėti.

nuotrauka::1 right

„Pirmasis pozityvus veiksnys būtų tai, jei augimą slopinančios rizikos netaptų realybe“, – sako B. Gracia.

Tarp išorinių rizikų ne viena tarptautinė institucija yra įvardijusi prekybos konfliktų eskalaciją, pasaulinės ekonomikos lėtėjimą, geopolitines įtampas, pavyzdžiui, Artimuosiuose Rytuose, Europoje išliekančią nežinomybę, kuo baigsis „Brexit“.

„Kas liečia Lietuvą, tai darbo rinka išlieka stipri, imigracija buvo didesnė, nei tikėjomės, užimtumas augo, nors pernai laukėme, jog šis rodiklis mažės. Vis dėlto didžiausią neigiamą vidutinės trukmės riziką jūsų šaliai kelia reformų, orientuotų į spartesnį našumo augimą trūkumas arba nepakankamai efektyvus jų įgyvendinimas“, – VŽ sako TVF misijos Lietuvoje vadovas.

Pašnekovas įvardijo švietimo sistemos reformą kaip prioritetinę. Toliau svarbu yra įgyvendinti sveikatos sistemos ir inovacijų reformas.

„Vidutiniu laikotarpiu TVF tiksi, kad Lietuvos potenciali ekonominė plėtra lėtės iki 2-2,5%, o vidaus paklausa išliks pagrindiniu augimo varikliu“, – nurodoma TVF misijos Lietuvoje antradienį paskelbtoje išvadoje.

Rekomendacijos Lietuvai

TVF ekspertai teigiamai įvertino Lietuvos ekonominę situaciją – didėjo BVP, augo atlyginimai, eksportas, mažėjo nedarbas. Trumpuoju laikotarpiu riziką kelia silpnesnė išorės aplinka ir išaugęs neapibrėžtumas. Lietuva, kaip maža ir atvira ekonomika, yra ypatingai jautri tarptautinei aplinkai. Siekiant išsaugoti makroekonominį ir finansinį stabilumą, fondas Lietuvai rekomenduoja laikytis neutralios fiskalinės pozicijos.

Išvadoje TVF pažymi, kad šalies biudžeto pajamos pastaruoju metu augo dėl žemo nedarbo lygio bei sparčiai didėjusių atlyginimų. Kol kas nėra aišku, kokį neigiamą poveikį viešiesiems finansams turės įgyvendintos mokesčių ir pensijų reformos, todėl išaugo neapibrėžtumas, kad prognozuojamos biudžeto pajamos per ateinančius keletą metų bus surinktos, kaip planuojama.

TVF vertinimu, mokesčių ir pensijų reformos vykdomos teisinga kryptimi. Pensijų sistema tapo aiškesnė, skaidresnė, tačiau ateityje Lietuvai teks spręsti pensijų didinimo klausimą. Mokesčių srityje, TVF nuomone, būtų tikslinga dar ambicingiau perkelti naštą nuo darbo ant kapitalo, turto ir taršos apmokestinimo.

„Mokesčių reforma galėjo būti ambicingesnė pereinant nuo darbo jėgos apmokestinimo prie kapitalo, turto, nekilnojamojo turto ir aplinkos taršos mokesčių. Be to, reikia naikinti lengvatas ir privilegijas mokesčių sistemoje“, – teigiama fondo išvadoje.

Dėl pensijų reformos nurodoma, kad ji užtikrino finansinį, tačiau ne socialinį pensijų sistemos tvarumą.

Nurodoma, kad atsižvelgiant į neigiamą demografinį poveikį, kuris Lietuvai prognozuojamas vienas didžiausių Europoje, būtina, kad „Sodros“ pensija būtų pastiprinta kita pensijų sistemos pakopa.

„Vis dėlto vidutiniu laikotarpiu augs spaudimas, kad esant mažoms ir toliau mažėsiančioms pensijoms būtų pakelta bazinė pensija, kuri buvo šiemet perkelta (iš „Sodros“) į valstybės biudžetą“, – pažymima TVF dokumente.

Švietimas, „fintech“ ir našumas

Kita TVF rekomendacija Lietuvai dėl struktūrinių reformų įgyvendinimo – efektyvinti švietimo, sveikatos ir inovacijų reformas. TVF pažymi, kad pagrindinė rizika Lietuvos ekonomikai ilguoju laikotarpiu yra lėtas produktyvumo augimas, kurį galima paspartinti tik švietimo pagalba, todėl būtina nuosekliai įgyvendinti minėtas reformas, optimizuojant tinklus.

TVF vertinimu, finansų sektorius Lietuvoje patikimas. Fondo nuomone, „fintech“ plėtra suteikia daug galimybių tobulinti finansines paslaugas ir kurti aukštos kvalifikacijos darbo vietas, tačiau taip pat kelia rizikas, ypač susijusias su pinigų plovimu. TVF ekspertai įvertino Lietuvos pasiekimus šioje srityje ir rekomendavo dar labiau stiprinti visų su „fintech“ sektoriumi susijusių institucijų veiklą.

„Visos TVF rekomendacijos sutampa su mūsų vykdomais darbais – pradedant raginimu efektyvinti švietimo bei sveikatos reformas, ir baigiant „fintech“ plėtra. Ekonomikos augimas lėtėja, todėl turime koncentruotis į efektyvų valstybės išteklių panaudojimą, užtikrinti fiskalinę drausmę, laikytis neutralios fiskalinės politikos ir orientuotis į tas ekosistemas, kurios gali teikti prekes ir paslaugas globaliu mastu“, – sako Vilius Šapoka, finansų ministras. Jis antradienį dalyvavo TVF išvadų Lietuvai pristatyme.

nuotrauka::2left

Lietuvos bankas tikina, kad reaguodamas į šias rekomendacijas šių metų vasarį įsteigė atskirą pinigų plovimo prevencijos skyrių. Bet itin svarbu šiuos klausimus sprendžiančioms institucijoms užtikrinti pakankamus šios srities rizikoms valdyti reikalingus tiek žmogiškuosius, tiek ir finansinius išteklius.

Fondas taip pat rekomenduoja Lietuvai stiprinti aktyvios darbo rinkos politiką ir spręsti įgūdžių neatitikimo problemas. TVF nuomone, aktyvios darbo rinkos priemonės turėtų būti tikslingiau taikomos pagal darbo rinkos poreikius, mažinant įsidarbinimo subsidijų dalį ir plečiant profesinio mokymo priemones.

Darbą Lietuvoje baigę TVF ekspertai taip pat rekomenduoja kryptingiau naudoti socialines išlaidas – siekiant mažinti skurdą ir nelygybę, socialinės išlaidos turi būti nukreipiamos į tikslines grupes, tuo pačiu užtikrinant, kad tokios universalios priemonės kaip, pavyzdžiui, vaiko pinigai, nesukurtų paskatų nedirbti.

Netikėtumams pasirengę geriau

nuotrauka::3 right

„Žvelgdami į priekį, su TVF misijos ekspertais sutariame, kad Lietuvos ūkio augimo tempas artimiausiais metais lėtės. Tokia perspektyva, ypač aštrėjančios tarptautinės prekybos įtampos ir kitų pasaulio ekonomikos raidos neapibrėžtumų kontekste reikalauja nuoseklios anticiklinės orientacijos ir kryptingo rengimosi atremti galimus sukrėtimus“, – sakė TVF išvadų Lietuvai pristatyme antradienį dalyvavęs Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas. 

Jis pabrėžia, kad šiandien galimiems netikėtumams Lietuva pasirengusi geriau nei prieš ankstesnę krizę, tačiau erdvės didinti atsparumą dar yra. Lietuvos banko vadovo įsitikinimu, siekiant užtikrinti tvarią fiskalinę politiką, būtina vengti bet kokių sprendimų, didinančių jos procikliškumą, ir neatidėliojant šalinti didėjančią įtampą dėl prisiimtų įsipareigojimų didinti viešąsias išlaidas.

Sumažino euro zonos prognozę

VŽ jau rašė, kad TVF balandį sumažino tiek euro zonos, tiek viso pasaulio ekonomikos augimo 2019 m. prognozes, palyginti su skelbtomis šių metų pradžioje.

Pasaulio ekonomikos augimo prognozės sumažintos 0,2 proc. punkto – iki 3,3%. Numatoma, kad euro zonos ekonomika augs 1,3% – 0,3 proc. punkto mažiau, nei tikėtasi. Lietuvos ekonomikai tada prognozuotas 2,9% augimas.

Mažesnes pasaulio ekonomikos augimo prognozes bent iš dalies galima sieti su vis dar esama tarptautinės prekybos įtampa.

Kaimyninei Latvijai šiemet numatomas 3,2% (-0,1 proc. punkto), o Estijai – 3% (-0,2 proc. punkto) augimas. Vienos svarbiausių Lietuvos eksporto rinkų – Vokietijos – augimo šiais metais prognozė sumažinta net 0,5 proc. punkto – iki 0,8%. Kitos Lietuvos kaimynės – Lenkijos – ekonomikos augimo šiemet prognozė padidinta 0,3 proc. punkto – iki 3,8%.

Pagal naujausias TVF prognozes, 2020 m. pasaulio ekonomikos augimas bus kiek spartesnis nei šiais metais ir sieks 3,6%, euro zonos – 1,5% (-0,2 proc. punkto), Lietuvos – 2,6% (-0,1 proc. punkto), Latvijos – 3,1%, Estijos – 2,9 % (-0,1 proc. p.), Vokietijos – 1,4 proc. (-0,2 proc. punkto). Numatoma, kad kitąmet gana sparčiai augs kaimyninės Lenkijos ekonomika – 3,1%. (+0,1 proc. punkto).

[infogram id="8a3c1973-8406-46f9-b30c-fedc26f46dd0" prefix="i9f" format="interactive" title="BVP, inflaicjos augimo tempai, TVF prognozė"]

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kiek skolintis būstui yra protinga Premium 49

Būsto įperkamumui viršijant rekordus, o palūkanoms dar ilgai žadant būti rekordiškai žemoms, gyventojams gali...

Rinkos
2019.07.15
Kad prievolė nuomotis patalpas netaptų priedanga melžti valstybę  1

Seimas praėjusią savaitę priėmė Valstybės ir savivaldybių turto valdymo ir kitų susijusių įstatymų pataisas,...

Finansai
2019.07.15
Šiandien buhalterio darbe nebus: ko griebtis? 15

Kad ir kaip gerai būtų organizuota kompanija, kad ir kokie uolūs darbuotojai joje dirbtų – vasara yra toks...

Paslaugos
2019.07.14
Ar kolegos pavadavimas atostogų metu turėtų būti papildomai apmokamas  7

Liepos mėnuo yra pats atostogų įkarštis – visi skuba pailsėti prie jūros ar ežero arba išvykti į šiltus...

Vadyba
2019.07.13
SEB grynasis pelnas augo 14% 19

Pirmąjį šių metų pusmetį SEB banko grupė Lietuvoje uždirbo 58,6 mln. Eur grynojo pelno, arba 14% daugiau nei...

Rinkos
2019.07.12
Registrų centras atnaujino ataskaitų nepateikusių bendrovių sąrašą 10

Nuo šių metų birželio vidurio Registrų centras priminimus ir paraginimus pateikti ataskaitas už praėjusius...

Finansai
2019.07.12
Lietuviškas startuolis paleidžia tarpusavio draudimo platformą Premium 22

Sunešti bendrą fondą, skirtą nelaimingiems atsitikimams, ir taip pasidalyti draudimo riziką galima kartu su...

Rinkos
2019.07.12
Ministerijos kasmet sukrapštys 10 mln. Eur NT nuomos mokesčio, bet PVM nemokės Premium 3

Valdžios įstaigos už sostinės ir kitų šalies miestų centruose užimamas patalpas kasmet sukrapštys po 10 mln.

Finansai
2019.07.12
Iš VMI nutekėjo duomenų – uždarytas Mano VMI puslapis Premium 17

Kurį laiką galima buvo prieiti prie Mano VMI duomenų apie mokesčių mokėtoją su senais jau pasibaigusiais...

Finansai
2019.07.11
„Luminor“ atleis mažiau darbuotojų nei planavo – 370 26

Veiklos modelį keičiantis vienas didžiausių bankų Lietuvoje „Luminor“ birželį apie atleidimą perspėjo 194...

Vadyba
2019.07.11
Seimas nuo mokesčių atleido pajamas iš akcijų opcionų 13

Seimas pritarė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimui, nustatančiam palankesnes opcionų apmokestinimo...

Finansai
2019.07.11
Žaliojo burbulo efektas: į taršias bendroves investuoti eurai akyse virsta centais Premium 8

Tik laiko klausimas, kada taršias technologijas tebevystančios kompanijos praras investuotojus ir milijardus,...

Finansai
2019.07.11
EK padidino Lietuvos ūkio plėtros prognozę 2019 m. iki 3,1%  2

2019 m. Lietuvos ekonomika augs 3,1%, 0,4 proc. punkto sparčiau nei prognozuota pavasarį, paskelbė Europos...

Finansai
2019.07.10
EURIBOR reforma: bankai jau koreguoja sutartis, LB prašo konsultuotis   Premium 7

Europoje artėjant EURIBOR ir LIBOR reformoms, Lietuvos bankai, kartą jau „pralošę“ dėl neigiamų EURIBOR ir...

Rinkos
2019.07.10
Seimas leido per pusę nukirpti valstybės valdomo NT apimtį ir kaštus 4

Antradienį Seimas pritarė Valstybės ir savivaldybių turto valdymo įstatymo ir su juo susijusių įstatymų...

Finansai
2019.07.09
Bankai neskuba prisijungti prie „Facebook“ kriptovaliutos projekto

Didieji pasaulio bankai kol kas linkę ignoruoti socialinio tinklo „Facebook“ kriptovaliutos projektą „Libra“.

Rinkos
2019.07.09
Valstybės pinigai – neūkiškumo rėtyje 7

Su valstybės pinigais valdžia elgiasi neatsakingai – Valstybės kontrolė siūlo iš esmės keisti daugiau nei du...

Finansai
2019.07.09
Lietuvos valstybės 10 mlrd. Eur dydžio juodoji skylė Premium 11

Valstybės investicijų programai per pastarąjį dešimtmetį skirta apie 10,8 mlrd. Eur, tačiau ji turi keistą...

Finansai
2019.07.09
Lenkijos „Savangard“ Lietuvoje įkūrė finansinių technologijų startuolį

Lenkijos informacijos technologijų (IT) sprendimų bendrovė „Savangard“ Lietuvoje įsteigė finansinių...

Paslaugos
2019.07.08
Siūlymai apmokestinti miško savininkus dygsta kaip grybai po lietaus 5

Vos tik aplinkos ministras Kęstutis Mažeika prabilo apie visuotinį mokestį miško savininkams, Seimo nariai...

Finansai
2019.07.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau