TVF misijos vadovas Lietuvai: žmonėms netaupant, jų pensija bus labai maža 

Publikuota: 2019-06-25
Borja Gracia, TVF misijos vadovas Lietuvai. Daliaus Simėno (VŽ) nuotr.
Borja Gracia, TVF misijos vadovas Lietuvai. Daliaus Simėno (VŽ) nuotr.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) padidino Lietuvos 2019 metų BVP augimo prognozę nuo 2,9% iki 3,2%. Fondo ekspertai pabrėžia, kad šiemet išaugo neapibrėžtumas, tai prognozę gali ir sumažinti, ir dar kilstelėti. Kalbėdami apie pensijų reformą, TVF atstovai nurodo, kad pagrindinė rizika, jog žmonės atsisakys kaupti senatvei papildomai, nors tai reikėtų daryti esant nepalankiai demografinei situacijai.

„Mūsų siūlymas pernai buvo sustiprinti pensijų sistemos II pakopą ir įvesti privalomą kaupimą, o nepalikti jo savanoriškam žmonių apsisprendimui, – VŽ duotame interviu sakė Borja Gracia, TVF misijos vadovas Lietuvai. –Didžiausia rizika yra ta, kad žmogus gali pasitraukti ir tuo metu netaupyti kitais būdais. Tokiu atveju jūsų pensija bus labai maža.“

Antradienį TVF misija Lietuvoje pateikė išvadas Lietuvai ekonomikos ir socialinės politikos srityse.

TVF misijos atstovai teigiamai įvertino Lietuvos ekonominę padėtį, fiskalinę politiką, finansų ir bankų sektorius, Fintech plėtrą bei vykdomas viešųjų finansų reformas, tačiau kartu pažymėjo, kad būtina spartinti švietimo ir sveikatos reformų įgyvendinimą, nurodė Finansų ministerija. Mokesčių srityje, TVF nuomone, būtų tikslinga dar ambicingiau perkelti naštą nuo darbo ant kapitalo, turto ir taršos apmokestinimo.

Aplinka tapo neapibrėžtesnė

B. Gracia nurodė, kad, nors BVP augimo prognozė Lietuvai padidinta, egzistuoja daugiau rizikų, kurioms materializavusis, ją tektų kirpti. Tačiau yra veiksnių, kuriems įsijungus galime sulaukti ir spartesnio augimo. Visos rizikos susiję su vartotojų, verslo pasitikėjimu, kuris gali ir mažėti, ir didėti.

nuotrauka::1 right

„Pirmasis pozityvus veiksnys būtų tai, jei augimą slopinančios rizikos netaptų realybe“, – sako B. Gracia.

Tarp išorinių rizikų ne viena tarptautinė institucija yra įvardijusi prekybos konfliktų eskalaciją, pasaulinės ekonomikos lėtėjimą, geopolitines įtampas, pavyzdžiui, Artimuosiuose Rytuose, Europoje išliekančią nežinomybę, kuo baigsis „Brexit“.

„Kas liečia Lietuvą, tai darbo rinka išlieka stipri, imigracija buvo didesnė, nei tikėjomės, užimtumas augo, nors pernai laukėme, jog šis rodiklis mažės. Vis dėlto didžiausią neigiamą vidutinės trukmės riziką jūsų šaliai kelia reformų, orientuotų į spartesnį našumo augimą trūkumas arba nepakankamai efektyvus jų įgyvendinimas“, – VŽ sako TVF misijos Lietuvoje vadovas.

Pašnekovas įvardijo švietimo sistemos reformą kaip prioritetinę. Toliau svarbu yra įgyvendinti sveikatos sistemos ir inovacijų reformas.

„Vidutiniu laikotarpiu TVF tiksi, kad Lietuvos potenciali ekonominė plėtra lėtės iki 2-2,5%, o vidaus paklausa išliks pagrindiniu augimo varikliu“, – nurodoma TVF misijos Lietuvoje antradienį paskelbtoje išvadoje.

Rekomendacijos Lietuvai

TVF ekspertai teigiamai įvertino Lietuvos ekonominę situaciją – didėjo BVP, augo atlyginimai, eksportas, mažėjo nedarbas. Trumpuoju laikotarpiu riziką kelia silpnesnė išorės aplinka ir išaugęs neapibrėžtumas. Lietuva, kaip maža ir atvira ekonomika, yra ypatingai jautri tarptautinei aplinkai. Siekiant išsaugoti makroekonominį ir finansinį stabilumą, fondas Lietuvai rekomenduoja laikytis neutralios fiskalinės pozicijos.

Išvadoje TVF pažymi, kad šalies biudžeto pajamos pastaruoju metu augo dėl žemo nedarbo lygio bei sparčiai didėjusių atlyginimų. Kol kas nėra aišku, kokį neigiamą poveikį viešiesiems finansams turės įgyvendintos mokesčių ir pensijų reformos, todėl išaugo neapibrėžtumas, kad prognozuojamos biudžeto pajamos per ateinančius keletą metų bus surinktos, kaip planuojama.

TVF vertinimu, mokesčių ir pensijų reformos vykdomos teisinga kryptimi. Pensijų sistema tapo aiškesnė, skaidresnė, tačiau ateityje Lietuvai teks spręsti pensijų didinimo klausimą. Mokesčių srityje, TVF nuomone, būtų tikslinga dar ambicingiau perkelti naštą nuo darbo ant kapitalo, turto ir taršos apmokestinimo.

„Mokesčių reforma galėjo būti ambicingesnė pereinant nuo darbo jėgos apmokestinimo prie kapitalo, turto, nekilnojamojo turto ir aplinkos taršos mokesčių. Be to, reikia naikinti lengvatas ir privilegijas mokesčių sistemoje“, – teigiama fondo išvadoje.

Dėl pensijų reformos nurodoma, kad ji užtikrino finansinį, tačiau ne socialinį pensijų sistemos tvarumą.

Nurodoma, kad atsižvelgiant į neigiamą demografinį poveikį, kuris Lietuvai prognozuojamas vienas didžiausių Europoje, būtina, kad „Sodros“ pensija būtų pastiprinta kita pensijų sistemos pakopa.

„Vis dėlto vidutiniu laikotarpiu augs spaudimas, kad esant mažoms ir toliau mažėsiančioms pensijoms būtų pakelta bazinė pensija, kuri buvo šiemet perkelta (iš „Sodros“) į valstybės biudžetą“, – pažymima TVF dokumente.

Švietimas, „fintech“ ir našumas

Kita TVF rekomendacija Lietuvai dėl struktūrinių reformų įgyvendinimo – efektyvinti švietimo, sveikatos ir inovacijų reformas. TVF pažymi, kad pagrindinė rizika Lietuvos ekonomikai ilguoju laikotarpiu yra lėtas produktyvumo augimas, kurį galima paspartinti tik švietimo pagalba, todėl būtina nuosekliai įgyvendinti minėtas reformas, optimizuojant tinklus.

TVF vertinimu, finansų sektorius Lietuvoje patikimas. Fondo nuomone, „fintech“ plėtra suteikia daug galimybių tobulinti finansines paslaugas ir kurti aukštos kvalifikacijos darbo vietas, tačiau taip pat kelia rizikas, ypač susijusias su pinigų plovimu. TVF ekspertai įvertino Lietuvos pasiekimus šioje srityje ir rekomendavo dar labiau stiprinti visų su „fintech“ sektoriumi susijusių institucijų veiklą.

„Visos TVF rekomendacijos sutampa su mūsų vykdomais darbais – pradedant raginimu efektyvinti švietimo bei sveikatos reformas, ir baigiant „fintech“ plėtra. Ekonomikos augimas lėtėja, todėl turime koncentruotis į efektyvų valstybės išteklių panaudojimą, užtikrinti fiskalinę drausmę, laikytis neutralios fiskalinės politikos ir orientuotis į tas ekosistemas, kurios gali teikti prekes ir paslaugas globaliu mastu“, – sako Vilius Šapoka, finansų ministras. Jis antradienį dalyvavo TVF išvadų Lietuvai pristatyme.

nuotrauka::2left

Lietuvos bankas tikina, kad reaguodamas į šias rekomendacijas šių metų vasarį įsteigė atskirą pinigų plovimo prevencijos skyrių. Bet itin svarbu šiuos klausimus sprendžiančioms institucijoms užtikrinti pakankamus šios srities rizikoms valdyti reikalingus tiek žmogiškuosius, tiek ir finansinius išteklius.

Fondas taip pat rekomenduoja Lietuvai stiprinti aktyvios darbo rinkos politiką ir spręsti įgūdžių neatitikimo problemas. TVF nuomone, aktyvios darbo rinkos priemonės turėtų būti tikslingiau taikomos pagal darbo rinkos poreikius, mažinant įsidarbinimo subsidijų dalį ir plečiant profesinio mokymo priemones.

Darbą Lietuvoje baigę TVF ekspertai taip pat rekomenduoja kryptingiau naudoti socialines išlaidas – siekiant mažinti skurdą ir nelygybę, socialinės išlaidos turi būti nukreipiamos į tikslines grupes, tuo pačiu užtikrinant, kad tokios universalios priemonės kaip, pavyzdžiui, vaiko pinigai, nesukurtų paskatų nedirbti.

Netikėtumams pasirengę geriau

nuotrauka::3 right

„Žvelgdami į priekį, su TVF misijos ekspertais sutariame, kad Lietuvos ūkio augimo tempas artimiausiais metais lėtės. Tokia perspektyva, ypač aštrėjančios tarptautinės prekybos įtampos ir kitų pasaulio ekonomikos raidos neapibrėžtumų kontekste reikalauja nuoseklios anticiklinės orientacijos ir kryptingo rengimosi atremti galimus sukrėtimus“, – sakė TVF išvadų Lietuvai pristatyme antradienį dalyvavęs Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas. 

Jis pabrėžia, kad šiandien galimiems netikėtumams Lietuva pasirengusi geriau nei prieš ankstesnę krizę, tačiau erdvės didinti atsparumą dar yra. Lietuvos banko vadovo įsitikinimu, siekiant užtikrinti tvarią fiskalinę politiką, būtina vengti bet kokių sprendimų, didinančių jos procikliškumą, ir neatidėliojant šalinti didėjančią įtampą dėl prisiimtų įsipareigojimų didinti viešąsias išlaidas.

Sumažino euro zonos prognozę

VŽ jau rašė, kad TVF balandį sumažino tiek euro zonos, tiek viso pasaulio ekonomikos augimo 2019 m. prognozes, palyginti su skelbtomis šių metų pradžioje.

Pasaulio ekonomikos augimo prognozės sumažintos 0,2 proc. punkto – iki 3,3%. Numatoma, kad euro zonos ekonomika augs 1,3% – 0,3 proc. punkto mažiau, nei tikėtasi. Lietuvos ekonomikai tada prognozuotas 2,9% augimas.

Mažesnes pasaulio ekonomikos augimo prognozes bent iš dalies galima sieti su vis dar esama tarptautinės prekybos įtampa.

Kaimyninei Latvijai šiemet numatomas 3,2% (-0,1 proc. punkto), o Estijai – 3% (-0,2 proc. punkto) augimas. Vienos svarbiausių Lietuvos eksporto rinkų – Vokietijos – augimo šiais metais prognozė sumažinta net 0,5 proc. punkto – iki 0,8%. Kitos Lietuvos kaimynės – Lenkijos – ekonomikos augimo šiemet prognozė padidinta 0,3 proc. punkto – iki 3,8%.

Pagal naujausias TVF prognozes, 2020 m. pasaulio ekonomikos augimas bus kiek spartesnis nei šiais metais ir sieks 3,6%, euro zonos – 1,5% (-0,2 proc. punkto), Lietuvos – 2,6% (-0,1 proc. punkto), Latvijos – 3,1%, Estijos – 2,9 % (-0,1 proc. p.), Vokietijos – 1,4 proc. (-0,2 proc. punkto). Numatoma, kad kitąmet gana sparčiai augs kaimyninės Lenkijos ekonomika – 3,1%. (+0,1 proc. punkto).

[infogram id="8a3c1973-8406-46f9-b30c-fedc26f46dd0" prefix="i9f" format="interactive" title="BVP, inflaicjos augimo tempai, TVF prognozė"]

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Šiaulių bankas pasirinko naują šūkį ir įvaizdį 5

Šiaulių bankas pristatė naują įvaizdžio strategiją, vizualinį identitetą ir šūkį „Jūsų bankas – arčiau jūsų“.

Rinkodara
2019.11.16
V. Šapoka: valstybinio banko steigimas – brangus ir rizikingas 2

Finansų ministras santūriai vertina prezidento Gitano Nausėdos ir kai kurių parlamentarų svarstymus, jog...

Finansai
2019.11.15
V. Vasiliauskas: siūlomas bankų mokestis – grubiausias apmokestinimo modelis 4

Lietuvos banko valdybos pirmininkas kritikuoja valdančiųjų siekį nuo sausio įvesti bankų aktyvų mokestį. Vito...

Finansai
2019.11.15
SEB įspėjo, kad buvo apklaustas žurnalistų dėl pinigų plovimo 8

Užbėgdama už akių Švedijos bankininkystės grupė SEB įspėjo visuomenę, kad gali paaiškėti informacijos apie...

Rinkos
2019.11.15
„Luminor“ rezultatai: pelnas krito 2,6 karto, paskolų portfelis susitraukė 9% 3

Baltijos šalių banko „Luminor“ grynasis pelnas per trečią ketvirtį susitraukė 2,6 karto, o šiemet...

Rinkos
2019.11.15
Kai rūpesčiai – skirtingi 4

„Quo vadis, VVĮ?“ – vakar gal retoriškai, o gal vis dėlto tikėdamasis atsakymo paklausė ekonomistas Nerijus...

Verslo aplinka
2019.11.15
Įmonės vis giliau lenda į tiekėjų kišenę, atsiskaitymai ilgėja visuose sektoriuose Premium 1

Naujausi duomenys rodo, kad įmonių tarpusavio vėlavimai atsiskaityti per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje...

Finansai
2019.11.15
Bankai neigiamų palūkanų iššūkį pavertė nauja uždarbio galimybe Premium 4

Bankai sutartyse su verslo ir privačiais klientais numato, kad kintama paskolų marža negali būti mažesnė nei...

Finansai
2019.11.15
Seime žlugo planas stabdyti urėdijų reformą 

Seimas po svarstymo ketvirtadienį pritarė Miškų įstatymo pataisoms, kurios iš esmės nesiskiria nuo ankstesnio...

Finansai
2019.11.14
G. Nausėda: valstybinis bankas neturėtų būti tabu 14

Šalies prezidentas sako, kad padėtis bankų rinkoje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

Finansai
2019.11.14
Pensijų anuitetų centralizavimą „Sodroje“ atideda pusmečiui iki 2020 m. liepos

Pensijų anuitetų centralizavimą ir mokėjimo perdavimą „Sodrai“ siūloma atidėti pusei metų iki 2020 m. liepos...

Finansai
2019.11.14
Lietuvos skolinimasis 100-ui metų: utopija ar reali galimybė Premium

Daugėjant šalių, kurios skolinasi net ne dešimtmečiams, bet šimtmečiams, analitikai svarsto, kad tokia...

Rinkos
2019.11.14
„General Financing“ vadovas – N. Crameris 

Pirkimo išsimokėtinai paslaugų ir vartojimo kreditų bendrovės „General Financing“ vadovu tapo įmonės...

Finansai
2019.11.14
ES ekonomikos augimas ilgam gulasi į L formos kreivę Premium

Europos Sąjungos (ES) ekonomika įžengia į mažų skaičių laikotarpį – mažo augimo, mažos infliacijos ir mažų...

Finansai
2019.11.14
Vertybė – ne NPD, o įstatymų stabilumas 1

Prognozuojami įstatymai, ekonomikos stabilumas ir lūkesčiai, kad verslo reguliavimas nesikeis, verslui yra...

Finansai
2019.11.14
Estijos ministras: Rusija naudojosi „Swedbank“, kad darytų poveikį šalims

Rusijos specialiosios tarnybos naudojosi trijose Baltijos šalyse veikiančiu Švedijos banku „Swedbank“,...

Finansai
2019.11.13
VMI beveik keturis kartus išplėtė nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą - jų dabar 47

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pranešė, kad nuo 12-os iki 47 mokesčių mokėtojų išplėstas nepatikimų...

Finansai
2019.11.13
EBPO tyrimas: didžiosios korporacijos užsienyje investuoja per mažų mokesčių valstybes Premium

Pasaulinės korporacijos užsienyje per tarpines bendroves, įsteigtas mažų mokesčių teritorijose, investuoja...

Finansai
2019.11.13
Tyrimas: 44% gyventojų paveikė bankų skyrių mažėjimo problema

Daugiau nei 40% Lietuvos gyventojų bent kartą per metus apsilanko banko skyriuje ir beveik pusę gyventojų...

Rinkos
2019.11.13
Stambios prekybos mokestis kvepia stambiais nemalonumais 5

Jei dar neskaitėte stambios prekybos mokesčio įstatymo projekto, kuris šiuo metu svarstomas Seime,...

Finansai
2019.11.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau