Miško savininkams nori įsūdyti visuotinį 5% mokestį nuo valdomo miško 

Publikuota: 2019-06-17
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Ilgą laiką siekę, kad būtų panaikintas 5% mokestis nuo parduotos medienos, miško savininkai, regis, gavo priešingą rezultatą. Aplinkos ministerija dabar rengiasi įvesti visuotinį mokestį nuo valdomo miško ploto, tačiau numato ir išimtis.

Kęstutis Mažeika, aplinkos ministras, žada nuo mokesčio atleisti smulkius savininkus, valdančius iki 1 ha miško valdas (taip pat ir saugomose teritorijose valdančius) bei tuos, kurie raštiškai įsipareigos nekirsti miško.

Jei Seimas priims Miško įstatymo pataisas, nuo 10 ha miško kasmet tektų mokėti apie 70 Eur mokestį. Lietuvoje vidutinė miško valda siekia 3-4 ha, o nuo tokio ploto tektų vidutiniškai mokėti nuo 21 iki 28 Eur per metus.

Šiuo metu įstatymo projektą Aplinkos ministerija derina su suinteresuotomis pusėmis. Ministerija mato vien pataisos privalumus, o miško savininkai siūlymus vertina nevienareikšmiškai. 

70 Eur nuo 10 ha valdos

Jeigu Aplinkos ministerijos pateiktai pataisai pritars Vyriausybė ir pataisas priims Seimas, maždaug 250.000 miško savininkų Lietuvoje, kurie valdo arti 500.000 ha ūkinės paskirties miško (kur galimi vykdyti pagrindiniai plyni kirtimai), teks kasmet mokėti 5% mokestį nuo nuosavybės teise valdomo miško vidutinių potencialių pajamų iš vieno hektaro.

„Miško įstatymo pataisos rengėjai skaičiuoja, kad 10 ha apmokestinamo ūkinio miško (IVA grupė) vidutinėje miško naudojimo intensyvumo zonoje turintis miško savininkas kasmet turėtų sumokėti apie 70 Eur mokestį“, – nurodo Lietuvos miško savininkų asociacija.

Aplinkos ministerija tvirtina, kad potencialios pajamos iš vieno ha gaunamos vidutinį miško naudojimo intensyvumą padauginus iš vidutinės nenukirsto miško kainos, kuri turėtų būti nustatoma kartą per metus – skaičiavimuose naudota 28 Eur/m3.

Aplinkos ministerijos balandį rengtame Miškų įstatymo projekto pristatyme nurodoma, kad mokestis būtų skaičiuojamas nuo maždaug 500.000 ha, nors privatiems miško savininkams priklauso beveik 900.000 ha.

Iš bendro apmokestinamo privačių miškų ploto būtų išminusuojami II gr. privatūs miškai (95.000 ha) ir nacionalinių parkų miškai, kuriuose draudžiami pagrindiniai plyni kirtimai. taip pat jaunuolynai (iki 20 m. amžiaus — 190.000 ha) ir labai smulkių iki 0,5 ha valdų savininkai (apie 15.000 ha — 60.000 miško savininkų).

Kęstutis Mažeika, aplinkos ministras, pirmadienį atsiųstame komentare, nurodė, kad planuojamos platesnės mokesčio išimtys, t.y. valdantiems iki 1 ha (ne 0,5 ha) miško valdas ir kitos.

nuotrauka::1 left

„Rengiamame projekte planuojame, kad mokestis nebus taikomas tiems savininkams, kurių miškas yra iki 1 ha dydžio ir tiems, kurių miškas patenka į saugomos teritorijos zoną. Taip pat planuojama, pasirašyti sutartis su tais miškų savininkais, kurie įsipareigos tausoti ir nekirsti miško – tuomet jiems irgi nebus taikomas joks mokestis“, – teigė ministras Mažeika.

Sutartys būtų sudaromos tarp miško savininko ir institucijos (šiuo metu dar nėra nuspręsta kurios) – greičiausiai tai būtų Valstybinė miškų tarnyba.

Ministerija mato tik privalumus

Aplinkos ministerija nurodo, kad naujoji miškų apmokestinimo tvarka paskatintų privačių miškų savininkus vykdyti aktyvesnę ūkinę veiklą miškuose, ypač tuos miško savininkus, kuriems 5% privalomieji atskaitymai iš pajamų už parduodamą medieną yra lemiantys apsisprendžiant vykdyti ar nevykdyti miško kirtimus mažesnės vertės medynuose (pvz., baltalksnynuose, drebulynuose ir pan.)

„Atsižvelgiant į tai, kad siūlomą įmoką privalėtų mokėti ir veiklos nevykdantys, bet tam potencialą turintys miško savininkai, toks mokestis paskatintų miško žemės rinką ir sudarytų prielaidas racionalesnių miško valdų formavimui, sumažintų mokestinę naštą nuolatinę miškų ūkio veiklą vykdantiems miško savininkams, o tai prisidėtų prie privačių miškų ūkio sektoriaus plėtros“, – nurodoma Miškų įstatymo pataisos pristatyme.

Savininkai vertina nevienareikšmiškai

Algis Gaižutis, LMSA valdybos pirmininkas, mano, kad Aplinkos ministerija tuo siekia, kad nesumažėtų finansavimas miškų priežiūrai. Šiuo metu taikomas 5% mokestis nuo parduotos medienos pervedamas į Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programą (jo pernai surinkta 12 mln. Eur), iš kurios finansuojama miškų priežiūra, tvarkomi miškų keliai, likviduojami stichinių nelaimių padariniai, diegiama priešgaisrinė sistema ir pan.  

LMSA siūlomiems Miško įstatymo pakeitimams nepritaria ir primena, kad Aleksandras Muzikevičius, premjero patarėjas, buvo informavęs miško savininkų bendruomenę, kad Vyriausybė siūlys nuo kitų metų Seimui atsisakyti nuo 2015 m. privačių miškų savininkams taikomo 5% mokesčio už parduotą medieną ir statų mišką, tačiau apie visuotinį mokestį miško savininkams jokios kalbos nebūta.

nuotrauka::2 right

Savo ruožtu kita Privačių miško savininkų asociacija pažymi, kad siūlomi pakeitimai yra racionalesni, nei Miškų įstatymo formuluotės, pagal kurias įtvirtinti ir jau penktus metus taikomi pajamų nuo prekybos už apvaliąją medieną (apyvartos) mokesčiai, tiesiogiai prisidėję prie privataus miškų ūkio skurdinimo ir įnešę nelygiavos į konkurencinę aplinką, kuomet dalį surinktų mokesčių naudoja didesnis rinkos dalyvis – valstybinių miškų valdytojas (VĮ Valstybinių miškų urėdija).

„Taip neturėtų būti. Manome, kad bet kokius mokesčius už miškų naudojimą derėtų skirti į atskiras dalis pagal tai, kokias valstybė patiria išlaidas, tokias kaip miškų inventorizacija, sanitarinė ir priešgaisrinės miško apsaugos, todėl lėšos šioms valstybės išlaidoms kompensuoti turėtų būti surenkamos iš visų miškų savininkų ir valdytojų, ne tik iš tų, kurie naudoja miškus, pvz., gamina ir parduoda apvaliąją medieną“, – nurodo Aidas Pivoriūnas, PMSA direktorius, Aplinkos ministerijai pateiktame rašte.

Įžvelgia ir žinybinį interesą

Anot p. Gaižučio, šiomis pataisomis Aplinkos ministerija siekia išlaikyti Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programą, kuria ši ir disponuoja. Tačiau jis taip pat atkreipia dėmesį, kad po Vyriausybės posėdyje priimto sprendimo kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl tokių specialiaisiais įstatymais valdomų žinybinių fondų ir programų teisėtumo, kyla abejonės dėl jų atitikimo Konstitucijai.

„Tad Aplinkos ministerijai kyla grėsmė apskritai netekti kontrolės ne tik miškų, bet ir Klimato kaitos, Aplinkos apsaugos ir kt. programų“, — pridūrė p. Gaižutis.

nuotrauka::3 left

Lietuvoje galimi plyni kirtimai ūkinės paskirties (IV kategorijos) miškuose, kurie Lietuvoje sudaro beveik tris ketvirtadalius iš 2,2 mln. ha visų miškų (iš jų 1,1 mln. ha – valstybiniai, 0,8 mln. ha – privatūs, dar 0,3 mln. ha – rezerviniai, skirti nuosavybei atkurti). 

Likusiems I–III kategorijos miškams (rezervatams, ekosistemoms, rekreaciniams ir apsauginiams) taikomi didesni ar mažesni ūkinės veiklos apribojimai ar net visiškas jos uždraudimas.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Vertybė – ne NPD, o įstatymų stabilumas

Prognozuojami įstatymai, ekonomikos stabilumas ir lūkesčiai, kad verslo reguliavimas nesikeis, verslui yra...

Finansai
05:50
Estijos ministras: Rusija naudojosi „Swedbank“, kad darytų poveikį šalims

Rusijos specialiosios tarnybos naudojosi trijose Baltijos šalyse veikiančiu Švedijos banku „Swedbank“,...

Finansai
2019.11.13
VMI beveik keturis kartus išplėtė nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą - jų dabar 47

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pranešė, kad nuo 12-os iki 47 mokesčių mokėtojų išplėstas nepatikimų...

Finansai
2019.11.13
EBPO tyrimas: didžiosios korporacijos užsienyje investuoja per mažų mokesčių valstybes Premium

Pasaulinės korporacijos užsienyje per tarpines bendroves, įsteigtas mažų mokesčių teritorijose, investuoja...

Finansai
2019.11.13
Tyrimas: 44% gyventojų paveikė bankų skyrių mažėjimo problema

Daugiau nei 40% Lietuvos gyventojų bent kartą per metus apsilanko banko skyriuje ir beveik pusę gyventojų...

Rinkos
2019.11.13
Stambios prekybos mokestis kvepia stambiais nemalonumais 1

Jei dar neskaitėte stambios prekybos mokesčio įstatymo projekto, kuris šiuo metu svarstomas Seime,...

Finansai
2019.11.13
EY susitarė dėl biuro nuomos Kaune

Profesinių paslaugų bendrovė „Ernst & Young Baltic“ (EY) susitarė dėl naujo biuro nuomos SBA grupės įmonė...

Statyba ir NT
2019.11.13
Palyginimas: kiek kitais metais kyla alga dėl NPD padidėjimo Premium

2020 m. neapmokestinamųjų pajamų dydis pajamoms iš darbo santykių nuo 300 Eur turėtų padidėti iki 400 Eur.

Finansai
2019.11.13
Buvęs FED vadovas: centriniams bankams nėra tikslo leisti savo kriptovaliutų

Buvęs JAV Federalinio rezervų banko (FED) vadovas Alanas Greenspanas sako, kad pasaulio centriniams bankams...

Rinkos
2019.11.12
Daugiau kaip pusė VšĮ nepateikė duomenų apie savo dalyvius

Iš šiuo metu esančių daugiau kaip 11.000 viešųjų įstaigų duomenis apie savo dalyvius Registrų centrui pateikė...

Finansai
2019.11.12
SEB banko klientai gali dar greičiau ir patogiau teikti faktoringo sąskaitas Verslo tribūna

Faktoringo paslaugomis besinaudojantys SEB banko klientai sąskaitas bankui nuo šiol gali teikti automatiškai...

Finansai
2019.11.12
Didžiausi pelno mokesčio mokėtojai: bankai baigia deginti mokestinius nuostolius Premium 2

VMI skelbia didžiausius pelno mokesčio mokėtojus 2018 m., „Swedbank“ pernai sumokėjo gerokai daugiau pelno...

Finansai
2019.11.12
Didesnes draudimo įmokas pataria planuoti ne tik „Teslos“ gerbėjams  Premium

Draudimas yra atsparus verslo ciklų svyravimams, nes net recesijos metu žmonės įsigyja automobilių draudimą...

Finansai
2019.11.12
Siūlomas bankų mokestis diskriminacinis ir prieštarauja Konstitucijai 1

Seimo praėjusią savaitę priimtas svarstyti valdančiųjų siūlymas nuo kitų metų apmokestinti didesnį kaip 300...

Finansai
2019.11.11
Naujo biržos banko IPO sudalyvauti galės ir Lietuvos smulkieji investuotojai

Į Baltijos biržą ateinantis estų bankas „Coop Pank“ per pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO) iš naujų akcijų...

Rinkos
2019.11.11
Didžiosios ES valstybės reikalauja griežtų veiksmų kovoje su pinigų plovimu

Didžiosios Europos Sąjungos valstybės ragina įkurti naują priežiūros instituciją, kuri iš valstybių narių...

Finansai
2019.11.09
Šeimos finansai: kada reikalingas raštiškas sutuoktinio leidimas ar įgaliojimas

Jei gyvenate santuokoje ir norite sudaryti sandorius nekilnojamuojo turto, akcijomis ar su šeimos įmone,...

Finansai
2019.11.09
Verslas Rytuose: „Ashburn International“ vienu sandoriu paėmė trečdalį Azerbaidžano rinkos

Vienas stambiausių Azerbaidžano bankų „Pasha bank“ el. kortelių skaitytuvų tinklui stebėti ir valdyti...

Paslaugos
2019.11.08
Šiaulių banką sekantys analitikai atnaujino akcijų vertinimus Premium 1

Penktadienį Baltijos biržoje aktyvumą gelbėjo Talino prekyvietės flagmanai. Po trečiojo ketvirčio rezultatų...

Rinkos
2019.11.08
Valstybės kontrolė: kasmet Lietuvoje nesurenkamas milijardas Eur PVM 2

Dėl šešėlio Lietuvoje valstybė kasmet negauna maždaug 1 mlrd. Eur pridėtinės vertės mokesčio (PVM), nors su...

Finansai
2019.11.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau