Refinansavimas – galimybė verslui atsikvėpti lengviau

Publikuota: 2019-05-02

Pastaraisiais metais Lietuvos įmonių paimtų verslo paskolų apimtys pasiekė beveik 9 mlrd. eurų, didžioji dalis šių paskolų paimtos ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui. Medicinos bankas atkreipia dėmesį, kad visas turimas verslo paskolas laikas nuo laiko būtina inventorizuoti, įvertinti pinigų srautų atlaisvinimo galimybes, galbūt reikalingą paskolos grafiko keitimą ar finansavimo didinimą, taip pat apsvarstyti ir refinansavimo galimybes, kurias šiuo metu siūlo rinka.

Skolinimosi ypatybės Lietuvoje

Lietuvos banko duomenimis, šiemet vasarį finansų institucijos Lietuvos įmonėms buvo suteikusios 8,6 mlrd. eurų finansavimą. Sąlyginai nedidelę, arba 13 proc. (1,14 mlrd. eurų) jo dalį sudaro trumpalaikės paskolos, įmonių paimtos laikotarpiui iki vienerių metų. Likusi 87 proc. (7,520 mlrd. eurų) dalis – tai vidutinio arba ilgojo laikotarpio paskolos, kurių grąžinimas numatytas ilgesniam laikui.

Medicinos banko Komercijos departamento direktoriaus Juliaus Ivaškos teigimu, faktas, kad didžioji dalis paskolų įmonėms Lietuvoje suteikiamos ilgesniam laikotarpiui, verčia kalbėti apie paskolų inventorizavimo būtinybę.

„Po ryškaus palūkanų šuolio per 2008 metų pasaulinę finansų ir ekonomikos krizę bei ją lydėjusių centrinių bankų pastangų įlieti gyvybės į ekonomiką, panardino pasaulį į žemų palūkanų erą. Tačiau vidutinės metinės palūkanos už įmonėms paskolintus pinigus nuolat kinta. Finansų rinka yra dinamiška, todėl verta periodiškai pasitikrinti situaciją ir rinkos siūlomas galimybes“, – sako J. Ivaška.

Lietuvoje daugiau kaip 50 proc. paskolų įmonėms suteikta 1–5 metų laikotarpiui, o apie 30 proc. – ilgesniam nei 5 metų laikotarpiui

Paskolų sutartys nėra amžinos

Bankų segmente augant konkurencijai ekspertai akcentuoja, kad dabar itin palanku ieškoti geresnių skolinimosi sąlygų – peržiūrėti terminus, grąžinimo grafikus, kitas sąlygas.

„Kreditai – reikalinga priemonė verslui žengti į priekį ir vystytis. Nors bendroves ne visada tenkina turimos finansinių įsipareigojimų sąlygos, tačiau paskolos davėjas paprastai nėra suinteresuotas keisti jau sutartų skolinimo sąlygų, nors įmonei tai gali atlaisvinti piniginius srautus, leisti pasididinti finansavimą ar pakeisti jo formą. Iš kitos pusės, ir pačios įmonės ne visada ryžtasi keisti nusistovėjusias žaidimo taisykles, nors tikrai galėtų“, – teigia J. Ivaška.

Paskolų refinansavimas leidžia vienai kredito įstaigai turimus finansinius įsipareigojimus pakeisti į palankesnius kitoje finansinėje institucijoje. Pavyzdžiui, palengvinti bendrą skolos naštą, mėnesines kredito įmokas ir taip subalansuoti bendrovės pinigų srautus arba sujungti keletą skirtingų paskolų į vieną, dėl to administruoti turimas sutartis tampa ne tik lengviau, bet ir pigiau, nes sumažėja administravimo kaštai.

Paskolos perkėlimas iš vienos finansinės įstaigos į kitą verslui gali sutaupyti pinigų, „atlaisvinti“ finansinius srautus ir taip prisidėti prie sėkmingesnės bei spartesnės įmonių plėtros.

Kiek kainuoja pinigai? 

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas pabrėžia, kad verslui būtina nuolat žinoti, kiek kainuoja pinigai plačiąja prasme, o galimas paskolų refinansavimas turi būti nuolatinis įmonės finansininko rūpestis.

„Tai tas pats, kaip nuolat ieškoti papildomų galimybių kasdieninėje veikloje. Šiuo metu rinkoje matyti finansų įstaigų noras didinti paskolų maržas, tad paskatų įmonėms pasižvalgyti po rinką daugėja“, – akcentavo ekspertas.

Todėl, pasak M. Dubnikovo, visi verslai turi dairytis paskolų refinansavimo galimybių.

Refinansavus turimą paskolą ar paskolas galima ne tik sumažinti palūkanas, bet ir periodinių mokėjimų apimtis, atlaisvinti lėšas kitoms verslo reikmėms finansuoti.

Susidomėjimas refinansavimu auga

Paskolų refinansavimo poreikio padidėjimas jaučiamas ir bankiniame sektoriuje. J. Ivaškos teigimu, daugiausiai dėl to kreipiasi smulkios ir vidutinės įmonės.

„Dažniausiai klientai nori pratęsti kredito grąžinimo terminus, pakeisti dalinių grąžinimų sumas ir tokiu būdu atlaisvinti įmonės piniginį srautą, pasididinti finansavimą, pakeisti finansavimo struktūrą, kreditavimo produktą. Taip pat konsoliduoti keletą skirtingų paskolų ir taip lengviau administruoti turimas paskolų sutartis, skolinantis maksimaliai išnaudoti užstato vertę gaunant didesnę paskolos sumą, panaikinti įvairius dabartinio kreditoriaus taikomus suvaržymus ar papildomus reikalavimus ir panašiai“, – sako J. Ivaška.

Refinansuoti galima beveik visas paskolas: nuo kredito su nekilnojamojo turto įkeitimu, sąskaitos kreditavimo iki kredito linijos ar vekselio. Svarbiausia, kad jų grąžinimo terminai nebūtų pradelsti. Galimybe keisti kreditorių susidomėjęs verslas paskolos refinansavimą turėtų suskubti organizuoti iki esamo finansavimo sutartyje numatytų grąžinimo terminų.

Kada laikas peržiūrėti įsipareigojimus?

Medicinos banko atstovas atkreipia dėmesį į pagrindinius momentus, kada verta pasidomėti refinansavimo galimybe.

Pasak J. Ivaškos, turimas paskolas inventorizuoti patartina bent kas keletą metų ir tai turėtų tapti vienu svarbiausių finansinių įpročių.

„Pasitikėjimas savo finansų partneriu bankų sektoriuje yra labai svarbus. Tačiau nusistovėję įpročiai negali nusverti jų galimai neigiamo poveikio kaštams. Jei paskola paimta ilgesniam laikotarpiui, verta periodiškai pasitikrinti, ar turimos sąlygos vis dar yra palankiausios“, – atkreipia dėmesį J. Ivaška.

Susirūpinti, ar verslas finansuojamas efektyviai būtina tuomet, jei lėšų pasiskolinta iš kelių skirtingų finansų institucijų. Atskiros paskolos turi savo administravimo kaštus ir praktiškai visais atvejais jų sujungimas apsimoka.

„Be jokios abejonės, refinansuoti paskolas verta tuomet, kai rinkoje nusistovi palankios palūkanos bei kitos verslui patrauklios sąlygos. Įmonių vadovams nebūtina patiems sekti bei vertinti situacijos rinkoje, įskaitant smulkiausius niuansus, tačiau jie gali parodyti daugiau aktyvumo ir pateikti paklausimus finansų rinkos dalyviams bei paprašyti pateikti pasiūlymus. Tai leis nuolat laikyti ranką ant pulso ir minimaliausiomis pastangomis gauti asmeninį, individualiems poreikiams pritaikytą pasiūlymą“, – sako J. Ivaška.

Jo teigimu, verslas yra įpratęs dirbti su tiekėjais, dalyvauti konkursuose, apklausose ir pats teikti pasiūlymus, todėl ir bankines paslaugas turėtų traktuoti kaip lanksčias bei siekti palankiausių sau sąlygų.

„Bankų rinka yra stipri ir sveika, išlaikanti atsparumo testus ir atitinkanti kapitalo reikalavimus, todėl baimintis keisti savo finansų partnerį – tikrai neverta“, – teigia Medicinos banko atstovas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Fintech“ steigimas: idėjos nepakanka, reikia kruopštaus verslo plano

Finansinių inovacijų ir finansinių technologijų („fintech“) sektorius Lietuvoje, regis, žengia pirmyn...

Finansai
2019.05.04
Lietuvos bankui užkliuvo „Payseros“ STO: pamatė klastą 29

Lietuvos bankas perspėja investuotojus – platinant Lietuvos finansinių technologijų įmonės „Paysera“,...

Rinkos
2019.05.03
Dalį verslo pasiekė klaidingi „Sodros“ pranešimai apie skolas

Dalis savarankiškai dirbančių asmenų šiandien gavo klaidingus pranešimus apie turimas socialinio draudimo...

Finansai
2019.05.03
VMI: apie 139.000 gyventojų pavėlavo deklaruoti pajamas 12

Gyventojai pajamų mokesčio deklaracijas už 2018 m. turėjo pateikti iki gegužės 2 d., tačiau apie 139.000...

Finansai
2019.05.03
Refinansavimas – galimybė verslui atsikvėpti lengviau Verslo tribūna 1

Pastaraisiais metais Lietuvos įmonių paimtų verslo paskolų apimtys pasiekė beveik 9 mlrd. eurų, didžioji...

Finansai
2019.05.02
Iljos Laurso įmonių reorganizacija 10

Verslininko Ilja Laurso įkurta įmonė „GetJar Baltic“, sukūrusi mobiliųjų aplikacijų platinimo platformą...

Finansai
2019.05.02
Medicinos bankas – kol kas be paveldėtojo Premium

Nuo pagrindinio Medicinos banko akcininko Sauliaus Karoso mirties praėjo pusketvirto mėnesio, tačiau bankas...

Rinkos
2019.05.02
Ant svarstyklių: pasyvus investavimas ar II ir III pensijų pakopos Premium 9

Ką rinktis – pasyvų savarankišką investavimą per indeksinius fondus, kurie siūlo mažus mokesčius ir yra...

Finansai
2019.05.02
Estai žaidžia su ugnimi: rengiasi atrakinti II pakopos pensijų fondus Premium 13

Estai pribrendo savajai pensijų sistemos reformai. Kontroversiškiausias siūlymas leisti žmonėms apskritai...

Finansai
2019.05.02
Siūlo inovatyvius turto finansavimo sprendimus Verslo tribūna 2

Kasmet stabiliai augantys lizingo rinkos rodikliai tik patvirtina, kad paklausa šiai paslaugai auga tiek tarp...

Verslas auga
2019.05.02
„Inreal“ vadovas: bankų elgesys kelia didelį nerimą Premium 18

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, sako pritariantis...

Statyba ir NT
2019.05.02
Centrinės valdžios perviršis pirmąjį ketvirtį – 91,3 mln. Eur

Centrinės valdžios perviršis sausio-kovo mėnesiais buvo 91,3 mln. Eur ir sudarė 0,2% prognozuojamo 2019 m.

Finansai
2019.04.30
Pensijų reforma balandį prislopo, fondai ėmė skaičiuoti viščiukus Premium 4

Suskaičiavus, kiek pensijų fondų dalyvių ir kokiomis sąlygomis apsisprendė kaupti toliau, per keturis pirmus...

Finansai
2019.04.30
Draudimo rinka auga, skvarba atsilieka nuo ES

Mūsų šalies gyventojams dažniau draudus transporto priemones ir medicinines išlaidas, Lietuvos ne gyvybės...

Finansai
2019.04.30
Prezidentė LB valdybos nariais paskyrė A. Kuniyoshi ir M. Jurgilą

Asta Kuniyoshi paskirta naująja Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko pavaduotoja, o Marius Jurgilas...

Verslo aplinka
2019.04.30
Lietuva demonstruoja spartų augimą – BVP didėjo 3,8% 21

Šių metų pirmąjį ketvirtį realus Lietuvos BVP palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai augo 3,8%, skelbia...

Finansai
2019.04.30
„Danske Bank“ pelnas krito 39% 2

Danijos didžiausio banko pelną pakirto nepalankios palūkanų tendencijos ir išlaidos atitikties ir pinigų...

Rinkos
2019.04.30
SEB grynasis pelnas augo 13,3%, indėliai išsipūtė 21% 1

Šių metų 1 ketvirtį SEB banko grupė Lietuvoje uždirbo 27,2 mln. Eur grynojo pelno, arba 13% daugiau nei prieš...

Rinkos
2019.04.30
Sveikatos draudimas: darbdavių atrasta motyvacija darbuotojams Verslo tribūna

Konkurencija darbo rinkoje nuolat aštrėja. Darbdaviai ieško kuo svaresnių motyvavimo svertų ir esamiems...

Finansai
2019.04.30
„SME Finance“ – nebankinio finansavimo lyderis Baltijos regione Verslo tribūna

Daugiau kaip 10 m. patirtį finansų sektoriuje turinčių profesionalų komanda į rinką žengė užsibrėžusi aiškų...

Finansai
2019.04.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau