Refinansavimas – galimybė verslui atsikvėpti lengviau

Publikuota: 2019-05-02

Pastaraisiais metais Lietuvos įmonių paimtų verslo paskolų apimtys pasiekė beveik 9 mlrd. eurų, didžioji dalis šių paskolų paimtos ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui. Medicinos bankas atkreipia dėmesį, kad visas turimas verslo paskolas laikas nuo laiko būtina inventorizuoti, įvertinti pinigų srautų atlaisvinimo galimybes, galbūt reikalingą paskolos grafiko keitimą ar finansavimo didinimą, taip pat apsvarstyti ir refinansavimo galimybes, kurias šiuo metu siūlo rinka.

Skolinimosi ypatybės Lietuvoje

Lietuvos banko duomenimis, šiemet vasarį finansų institucijos Lietuvos įmonėms buvo suteikusios 8,6 mlrd. eurų finansavimą. Sąlyginai nedidelę, arba 13 proc. (1,14 mlrd. eurų) jo dalį sudaro trumpalaikės paskolos, įmonių paimtos laikotarpiui iki vienerių metų. Likusi 87 proc. (7,520 mlrd. eurų) dalis – tai vidutinio arba ilgojo laikotarpio paskolos, kurių grąžinimas numatytas ilgesniam laikui.

Medicinos banko Komercijos departamento direktoriaus Juliaus Ivaškos teigimu, faktas, kad didžioji dalis paskolų įmonėms Lietuvoje suteikiamos ilgesniam laikotarpiui, verčia kalbėti apie paskolų inventorizavimo būtinybę.

„Po ryškaus palūkanų šuolio per 2008 metų pasaulinę finansų ir ekonomikos krizę bei ją lydėjusių centrinių bankų pastangų įlieti gyvybės į ekonomiką, panardino pasaulį į žemų palūkanų erą. Tačiau vidutinės metinės palūkanos už įmonėms paskolintus pinigus nuolat kinta. Finansų rinka yra dinamiška, todėl verta periodiškai pasitikrinti situaciją ir rinkos siūlomas galimybes“, – sako J. Ivaška.

Lietuvoje daugiau kaip 50 proc. paskolų įmonėms suteikta 1–5 metų laikotarpiui, o apie 30 proc. – ilgesniam nei 5 metų laikotarpiui

Paskolų sutartys nėra amžinos

Bankų segmente augant konkurencijai ekspertai akcentuoja, kad dabar itin palanku ieškoti geresnių skolinimosi sąlygų – peržiūrėti terminus, grąžinimo grafikus, kitas sąlygas.

„Kreditai – reikalinga priemonė verslui žengti į priekį ir vystytis. Nors bendroves ne visada tenkina turimos finansinių įsipareigojimų sąlygos, tačiau paskolos davėjas paprastai nėra suinteresuotas keisti jau sutartų skolinimo sąlygų, nors įmonei tai gali atlaisvinti piniginius srautus, leisti pasididinti finansavimą ar pakeisti jo formą. Iš kitos pusės, ir pačios įmonės ne visada ryžtasi keisti nusistovėjusias žaidimo taisykles, nors tikrai galėtų“, – teigia J. Ivaška.

Paskolų refinansavimas leidžia vienai kredito įstaigai turimus finansinius įsipareigojimus pakeisti į palankesnius kitoje finansinėje institucijoje. Pavyzdžiui, palengvinti bendrą skolos naštą, mėnesines kredito įmokas ir taip subalansuoti bendrovės pinigų srautus arba sujungti keletą skirtingų paskolų į vieną, dėl to administruoti turimas sutartis tampa ne tik lengviau, bet ir pigiau, nes sumažėja administravimo kaštai.

Paskolos perkėlimas iš vienos finansinės įstaigos į kitą verslui gali sutaupyti pinigų, „atlaisvinti“ finansinius srautus ir taip prisidėti prie sėkmingesnės bei spartesnės įmonių plėtros.

Kiek kainuoja pinigai? 

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas pabrėžia, kad verslui būtina nuolat žinoti, kiek kainuoja pinigai plačiąja prasme, o galimas paskolų refinansavimas turi būti nuolatinis įmonės finansininko rūpestis.

„Tai tas pats, kaip nuolat ieškoti papildomų galimybių kasdieninėje veikloje. Šiuo metu rinkoje matyti finansų įstaigų noras didinti paskolų maržas, tad paskatų įmonėms pasižvalgyti po rinką daugėja“, – akcentavo ekspertas.

Todėl, pasak M. Dubnikovo, visi verslai turi dairytis paskolų refinansavimo galimybių.

Refinansavus turimą paskolą ar paskolas galima ne tik sumažinti palūkanas, bet ir periodinių mokėjimų apimtis, atlaisvinti lėšas kitoms verslo reikmėms finansuoti.

Susidomėjimas refinansavimu auga

Paskolų refinansavimo poreikio padidėjimas jaučiamas ir bankiniame sektoriuje. J. Ivaškos teigimu, daugiausiai dėl to kreipiasi smulkios ir vidutinės įmonės.

„Dažniausiai klientai nori pratęsti kredito grąžinimo terminus, pakeisti dalinių grąžinimų sumas ir tokiu būdu atlaisvinti įmonės piniginį srautą, pasididinti finansavimą, pakeisti finansavimo struktūrą, kreditavimo produktą. Taip pat konsoliduoti keletą skirtingų paskolų ir taip lengviau administruoti turimas paskolų sutartis, skolinantis maksimaliai išnaudoti užstato vertę gaunant didesnę paskolos sumą, panaikinti įvairius dabartinio kreditoriaus taikomus suvaržymus ar papildomus reikalavimus ir panašiai“, – sako J. Ivaška.

Refinansuoti galima beveik visas paskolas: nuo kredito su nekilnojamojo turto įkeitimu, sąskaitos kreditavimo iki kredito linijos ar vekselio. Svarbiausia, kad jų grąžinimo terminai nebūtų pradelsti. Galimybe keisti kreditorių susidomėjęs verslas paskolos refinansavimą turėtų suskubti organizuoti iki esamo finansavimo sutartyje numatytų grąžinimo terminų.

Kada laikas peržiūrėti įsipareigojimus?

Medicinos banko atstovas atkreipia dėmesį į pagrindinius momentus, kada verta pasidomėti refinansavimo galimybe.

Pasak J. Ivaškos, turimas paskolas inventorizuoti patartina bent kas keletą metų ir tai turėtų tapti vienu svarbiausių finansinių įpročių.

„Pasitikėjimas savo finansų partneriu bankų sektoriuje yra labai svarbus. Tačiau nusistovėję įpročiai negali nusverti jų galimai neigiamo poveikio kaštams. Jei paskola paimta ilgesniam laikotarpiui, verta periodiškai pasitikrinti, ar turimos sąlygos vis dar yra palankiausios“, – atkreipia dėmesį J. Ivaška.

Susirūpinti, ar verslas finansuojamas efektyviai būtina tuomet, jei lėšų pasiskolinta iš kelių skirtingų finansų institucijų. Atskiros paskolos turi savo administravimo kaštus ir praktiškai visais atvejais jų sujungimas apsimoka.

„Be jokios abejonės, refinansuoti paskolas verta tuomet, kai rinkoje nusistovi palankios palūkanos bei kitos verslui patrauklios sąlygos. Įmonių vadovams nebūtina patiems sekti bei vertinti situacijos rinkoje, įskaitant smulkiausius niuansus, tačiau jie gali parodyti daugiau aktyvumo ir pateikti paklausimus finansų rinkos dalyviams bei paprašyti pateikti pasiūlymus. Tai leis nuolat laikyti ranką ant pulso ir minimaliausiomis pastangomis gauti asmeninį, individualiems poreikiams pritaikytą pasiūlymą“, – sako J. Ivaška.

Jo teigimu, verslas yra įpratęs dirbti su tiekėjais, dalyvauti konkursuose, apklausose ir pats teikti pasiūlymus, todėl ir bankines paslaugas turėtų traktuoti kaip lanksčias bei siekti palankiausių sau sąlygų.

„Bankų rinka yra stipri ir sveika, išlaikanti atsparumo testus ir atitinkanti kapitalo reikalavimus, todėl baimintis keisti savo finansų partnerį – tikrai neverta“, – teigia Medicinos banko atstovas.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

SEB bankas ir finansinių technologijų bendrovė „Ondato“ pristatė inovaciją verslo klientams Verslo tribūna

SEB bankas smulkiajam ir vidutiniam verslui pasiūlė naują paslaugą – galimybę juridinio asmens anketą...

Finansai
06:00
Latvija tapo patraukliausia lietuviškų investicijų kryptimi Premium

Pagal lietuvių sukauptas tiesiogines investicijas (TI) užsienyje patraukliausia jurisdikcija 2019 m. I...

Finansai
2019.09.30
„Blackstone“ užbaigė 1 mlrd. Eur sandorį – įsigijo pagrindinį „Luminor“ akcijų paketą 9

JAV investicijų bendrovės „Blackstone“ vadovaujamas investuotojų konsorciumas šiandien užbaigė 60% banko...

Rinkos
2019.09.30
„Revolut“ planai: darbuotojų daugės nuo 1.500 iki 5.000, žengs į 24-ias naujas rinkas 16

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“, pasirašęs naują partnerystės sutartį su...

Rinkos
2019.09.30
4 bankai riboja skolinimą NT įmonėms, 3 – statybos bendrovėms 17

Statybos sektorių Lietuvoje veikiantys bankai vertina bene prasčiausiai, dalis jų pripažįsta ribojantys...

Statyba ir NT
2019.09.30
Reikėtų atsargiau švaistytis sankcijų vėzdu 1

Įmonės, patekusios į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašus, gali ne tik prarasti galimybę dalyvauti...

Finansai
2019.09.30
VMI: nepatikimoms įmonėms brangsta kreditai Premium 3

„Nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašai turi atitraukti nesąžiningus mokesčių mokėtojus nuo viešųjų finansų ir...

Finansai
2019.09.30
Valstybės paramą būstui gavusioms šeimoms siūloma leisti keisti kredito davėją

Jaunoms šeimoms, gaunančioms valstybės paramą pirmam būstui, siūloma leisti pasikeisti paskolą suteikusią...

Finansai
2019.09.28
Sukčiai SMS klastotėmis iš SEB klientų išviliojo 62.000 Eur  16

Sukčiai trumpųjų žinučių (SMS) klastotėmis iš SEB banko klientų išviliojo 62.000 Eur, šeštadienį rašo...

Finansai
2019.09.28
Metinė infliacija Lietuvoje rugsėjį sumažėjo iki 2% 2

Išankstiniais duomenimis, Lietuvoje infliacija, apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą,...

Finansai
2019.09.27
Vilniaus kredito unijai sankcijos – paskirtas laikinasis administratorius 2

Vilniaus kredito unija, suteikdama paskolas, ne visada įsitikindavo skolininkų galimybėmis jas grąžinti,...

Rinkos
2019.09.27
Būdas verslui „pareguliuoti“ bankų paskolų maržas – išbandyti biržą Premium 2

Bankams netrykštant noru skolinti smulkiam ir vidutiniam verslui, tą daryti nori pavieniai investuotojai,...

Rinkos
2019.09.27
K. Georgieva patvirtinta TVF vadove – pareigas pradės eiti spalio 1 d. 1

Tarptautinio Valiutos fondo Direktorių valdyba patvirtino Kristaliną Georgievą naująja šios institucijos...

Verslo aplinka
2019.09.27
Eksportuotojai iriasi prieš srovę ant kaštų keteros  Premium

Silpstant paklausai užsienio šalyse, maloniai stebimas sparčiau, nei tikėtasi, augantis paslaugų ir prekių...

Finansai
2019.09.27
Trumpalaikių darbo vietų dalis Vokietijos pramonėje pasiekė recesijos lygį 1

Vokietijos pramonės įmonėse auga trumpalaikių darbo vietų skaičius. Įmonių apklausa parodė, kad 5,5%...

Pramonė
2019.09.26
Padidėjo baudos už kvitų neišdavimą – padavėjas gali gauti ir 900 Eur baudą Premium 4

Jeigu neišduodamas kasos aparato kvitas, baudą pirmiausia rizikuoja gauti kasininkas, pardavėjas ar...

Finansai
2019.09.26
M. Zalatorius: apmokestinus bankus šie patrauktų iš Lietuvos arba taptų filialais 35

Lietuvoje veikiančių bankų atstovai neigiamai vertina politikų teikiamus siūlymus apmokestinti kredito...

Finansai
2019.09.26
Paslaugų eksportas auga dukart sparčiau nei prekių 

Nors Lietuvos eksporto tempai lėtėja dėl lėtėjančio augimo užsienio šalyse, eksporto vertė išlieka istorinėse...

Finansai
2019.09.26
„Paysera“ pasiūlė mokėjimus per „Google Pay“ ir „Samsung Pay“ 15

Bendrovė „Paysera LT“ skelbia, kad nuo šiol jos siūlomas „Visa“ mokėjimų korteles galima susieti su „Google...

Paslaugos
2019.09.26
Danija susirūpino dėl bankininkų saugumo 6

Danijos vyriausybė siūlo imtis priemonių apsaugoti bankų tarnautojus nuo grėsmių, kurias kelia dėl įtartinų...

Rinkos
2019.09.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau