M. Jurgilas: planuojama ambicinga fintech plėtra

Vyriausybės patvirtintas finansinių technologijų (fintech) sektoriaus plėtros planas yra pakankamai ambicingas, o tai, kad Lietuva aukštame lygyje turi sektoriaus plėtros kryptį, yra puiku, teigia Lietuvos banko (LB) valdybos narys Marius Jurgilas.
Visų pirma yra puiku, kad tokiame aukštame lygyje mes turime kryptį. Kad tai nėra kažkokios vienos institucijos ar asmeninių ambicijų patenkinimas. Mes turime aiškiai identifikuotus tikslus, kurie siejasi su ekonomine veikla Lietuvoje: darbo vietos, finansų sektoriaus konkurencingumas, BNS sakė p. Jurgilas.
Pasak jo, Vyriausybės siekis šiemet į šalį pritraukti bent dvi reikšmingas užsienio fintech įmones bei 15% padidinti sektoriaus įmonių skaičių yra pakankamai ambicingas. Tačiau, pasak p. Jurgilo, tuo pat metu yra labai svarbu atsižvelgti į rizikas ir tam skirti atitinkamus resursus.
Visų pirma, didelės įmonės, kurios ten (fintech plane BNS) yra identifikuotos (...) atsineša didesnes rizikas ir tam reikia skirti atitinkamus resursus. Tą reikia daryti nuosekliai ir dvi įmonės yra tikrai pakankamai, jei jos tikrai bus didelės, vertino p. Jurgilas.
Vyriausybė taip pat išsikėlė tikslą Lietuvai patekti į bent vieną reikšmingą tarptautinį finansinių centrų reitingą. Pasak LB valdybos nario, tai yra svarbu siekiant komunikuoti žinią apie Lietuvos patrauklumą investuotojams.
Ne kartą girdėjome iš įmonių, kurios susitinka su Lietuvos banku, kad jie atvykę turėjo labai žemus lūkesčius. Pamatę, koks yra Lietuvos pasiūlymas, jie užduoda klausimą kodėl jūs apie tai nekomunikuojate? (...) Mes turėtume nebijoti įvardinti savo stipriųjų pusių ir kad tai atsispindėtų tarptautiniuose reitinguose, sako p. Jurgilas.
Pasak jo, komunikacija iki šiol galbūt buvo silpna dėl to, kad nebuvo koncentruotos iniciatyvos, o tik kelių institucijų veiksmas.
Vertindamas bendras Lietuvos perspektyvas fintech sektoriuje, p. Jurgilas sako, kad Lietuva keliais metais pirmauja prieš kitas šalis, kurios irgi agresyviai plečia savo fintech sektorių.
Mes susiduriame su labai didele konkurencija iš tokių šalių kaip Liuksemburgas ir Airija. Kiekviena diena yra svarbi ir reikia išlikti konkurencingiems. Reikia toliau galvoti, kaip tą konkurencingumą išlaikyti. Manau, kad turime visas galimybes būti ne Europos nuošalyje, o finansų sektoriaus vienu iš centrų Europos Sąjungoje, pabrėžė p. Jurgilas.
Vyriausybė pritarė fintech sektoriaus plėtros planui
Vyriausybė trečiadienį pritarė Finansų ministerijos pasiūlytam finansinių technologijų (fintech) sektoriaus plėtros planui, patvirtino premjeras Saulius Skvernelis.
Yra pritarta planui, jis buvo pristatytas. Aš manau, kad ambicija tapti fintech centru šioje Europos dalyje yra labai svarbi. Naujos technologijos tikrai daro stiprią plėtrą ir jei kaip valstybė technologiškai atsiliksime arba nesusitvarkysime teisinės bazės, tai liksime užribyje. O Finansų ministerijos ir mūsų visų siekis būti lyderiais, spaudos konferencijoje trečiadienį sakė p. Skvernelis.
Finansų ministras Vilius Šapoka pabrėžia, kad ministerija ypatingą dėmesį skiria su fintech susijusių rizikų valdymui.
Pernai buvo priimtas Lietuvos banko įstatymas, sugriežtinantis finansų įstaigų priežiūrą ir padidinantis joms baudas bei atsakomybę už teisės aktų nesilaikymą, su rizikos valdymu susiję klausimai nuolat svarstomi Vyriausybės įkurtuose formatuose. Papildomai 2018 metų pabaigoje Finansų ministerija inicijavo tarpinstitucinį susitarimą dėl bendradarbiavimo valdant inovacijų finansinių paslaugų sektoriuje plėtros galimas rizikas, pranešime spaudai teigė p. Šapoka.
Anot jo, pastangos skleisti žinią apie Lietuvą kaip fintech centrą atsipirko.
Praėję metai buvo itin sėkmingi. Intensyvios diskusijos tarp atsakingų institucijų bei savo srities profesionalų šalies viduje, ieškant balanso tarp inovacijų plėtros ir rizikų valdymo, bei aktyvi veikla užsienyje, skleidžiant žinią apie Lietuvą kaip fintech centrą, atsipirko su kaupu, tvirtino p. Šapoka.
Tarp Vyriausybės tikslų šiemet pritraukti į Lietuvą bent dvi reikšmingas fintech bendroves, 15% padidinti sektoriaus įmonių skaičių.
Ministerijos nuomone, siekiant paskatinti šį sektorių, svarbu parengti tinkamus darbuotojus, skatinti fintech įmonių eksportą, kurti joms palankią aplinką.
Planuojama, kad šiame sektoriuje Lietuvoje šiemet bus sukurta 15% daugiau darbo vietų, 25% išaugs įmonių pajamos, o Lietuva bus įtraukta bent į vieną reikšmingą tarptautinį finansinių centrų reitingą.
Pastarasis yra nustatomas pagal viešosios įstaigos GO Vilnius parengtą svarbiausių tarptautinių finansinių centrų reitingų sąrašą. Savo ruožtu reikšmingos fintech įmonės vertinamos pagal agentūros Investuok Lietuvoje parengtą reikšmingų įmonių sąrašą.
Finansų ministerijos pažymoje rašoma, kad pernai spalį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) viešai pristatė fintech sektoriaus, visų pirma virtualių valiutų bei jų platinimo veiklos (ICO), rizikas, todėl priimant fintech įmonėms palankius teisinio reguliavimo sprendimus turės būti užtikrinamas ir finansinių operacijų skaidrumas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti