Atpažinti vidinį sukčiautoją įmonėje nelengva, bet įmanoma

Publikuota: 2018-12-20
Rūta Jašinskienė, NRD Cyber Security, technologinių kibernetinės gynybos konsultacijų bei reagavimo į saugumo incidentus įmonės žvalgybos analitikos ekspertė ir dėstytoja.
Rūta Jašinskienė, NRD Cyber Security, technologinių kibernetinės gynybos konsultacijų bei reagavimo į saugumo incidentus įmonės žvalgybos analitikos ekspertė ir dėstytoja.

Kas galėtų patvirtinti ar paneigti, kad tarp jūsų bendradarbių nėra sukčių? Net 75-80 proc. visų sukčiavimo incidentų padaroma iš vidaus, t.y. prie to prisideda darbuotojai. Vidinių nusikaltėlių siekiai gali būti įvairūs – nusitaikoma ne tik į įmonės finansus, bet ir į duomenis, kurie gali būti tiek parduodami, tiek nutekinami konkurentams. Duomenis vogti tampa itin populiaru, nes informacija, tokia kaip tapatybės dokumentų kopijos, yra itin patraukli ir paklausi prekė - juodojoje rinkoje vienas toks įrašas vertas apie 17.50 eurų. Kuo organizacija didesnė – tuo daugiau tokių duomenų galima nutekinti, o vagystės nesimato, nes jokio aiškaus praradimo įmonė tarsi nepatiria ir neretai apie tai net nežino. Kodėl taip sunku identifikuoti vidinį sukčiavimą? Nes vidiniai sukčiai (angl. fraudster) – įmonės darbuotojai, kuriuos dėl sukčiavimo įtartumėte mažiausiai.

Tipinis sukčius – be akių raiščio ir juodo apsiausto

Į nuotraukų ir paveiksliukų paieškų sistemas suvedus „sukčius“ arba „fraudster“, rezultatai rodys grynais pinigais bemojuojantį vyruką su tamsiu apsiaustu arba raiščiu ant akių. Dauguma žmonių taip ir įsivaizduoja sukčių – iškart įtartiną, savo išvaizda labai išsiskiriantį „tipelį“.  Tačiau šis įvaizdis labai toli nuo realybės – greičiausiai savo aplinkoje turite sukčių, bet jų net neįtariate. Tipinis sukčiaus portretas, anot vienos didžiausių audito ir konsultavimo įmonių KPMG, tai – 36-46 amžiaus vyras, dirbantis organizacijoje daugiau nei 5 metus, užimantis vadovaujančias pareigas finansų arba pardavimų padaliniuose arba net esantis įmonės vadovybėje. Paradoksalu, tačiau sukčiai pasižymi nepriekaištinga reputacija, o, prieš pradedami dirbti organizacijoje, didžioji dauguma net negalvojo apie vagystę. Tad kas paskatina darbuotojus vogti iš savo darbovietės?

nuotrauka::1 left

Sociologas ir kriminologas Donaldas R. Cressey (Donald R. Cressey), atlikęs daugybę apklausų ir tyrimų su nuo vidinių vagysčių nukentėjusiomis organizacijomis bei jas apšvarinusiais darbuotojais, sukčiavimui paaiškinti pasiūlė naudoti Froido (Sigmund Freud) trikampį. Jį sudaro trys ašys: vidinis motyvas/pagrindimas, pavyzdžiui: jausmas, kad darbuotojas atiduoda organizacijai kur kas daugiau nei yra įvertinamas; galimybės/ žinios, pavyzdžiui: organizacijos procesų išmanymas arba prieiga prie sistemų; spaudimas – finansiniai ar emociniai dirgikliai, kurie išprovokuoja asmenį nusikalsti, tokie kaip spaudimas pasiekti metinius planus ar užgriuvę finansiniai sunkumai. Taigi, kai emociškai pažeidžiamas, nemažai laiko įmonėje ar įstaigoje pradirbęs žmogus pasijaučia vertinamas nepakankamai bei krenta jo motyvacija bei lojalumo lygis, jis gali pasinaudoti jam prieinamais resursais savo naudai. Opiausia, kad apetitas ateina bevalgant - net 96 proc. nesustoja po pirmo sėkmingo sukčiavimo. Tad kaip atpažinti vidinį sukčių?

Ieškokite „raudonų vėliavėlių“

Vieni sukčiai net nebando slėpti nusikalstamo elgesio ar kažkaip dangstyti savo motyvų, priešingai – mėgaujasi „aš galiu“ aspektu. Kiti mano, kad jų niekas neįtars arba nusikaltimas liks nepastebėtas. Geroji praktika rodo, kad 85 proc. identifikuotų vidinių sukčių, turėjo aiškiai matomus signalus, taip vadinamas „raudonas vėliavėles“[1]. Įmonės dažnai neįvertina kokie vidinio sukčiavimo tikimybei ir žalai mažinti svarbūs gali būti jų turimi ir kaupiami duomenys. Tačiau, kad įžvelgtumėte „raudonąsias vėliavėles“, svarbu tinkamai „įdarbinti“ turimą informaciją – išanalizuoti sąsajas, tendencijas bei neįprastos elgsenos pavyzdžius ir pasirinkti tinkamą būdą struktūruotai ir suprantamai juos pateikti bei interpretuoti. Sertifikuotų Sukčiavimo Egzaminuotojų Asociacijos 2018 m. ataskaitoje teigiama, kad monitoringo ir analizės sistema organizacijoje gali net perpus sumažinti sukčiavimo identifikavimo laiką ir patiriamą žalą[2].

Ta pati informacija, pateikta skirtingu formatu: tekstu, schema ar paveikslėliu, gali pasiūlyti į situaciją pažvelgti iš skirtingų perspektyvų ir įžvelgti tam tikras sąsajas. Apjungę iš pirmo žvilgsnio skirtingus duomenis iš įvairių šaltinių, gausime pilną ir aiškų vaizdą, kurio analizė suteiks galimybę identifikuoti priežastinius ryšius tarp disponuojamų duomenų. Deja, nėra vieno metodo, kuris tiktų visoms užduotims, tačiau technologiniai sprendimai gali padėti greičiau ir efektyviau susieti skirtingą informaciją. Įvairių įrankių pagalba, tokių kaip, pavyzdžiui, IBM i2 Analyst Notebook, galima visus duomenis ir jų sąsajas matyti struktūruotai viename duomenų žemėlapyje, o tai ženkliai palengvina ir pagreitina informacijos suvokimą. „Rankiniu būdu“ būtų sunku greitai išanalizuoti kelių mėnesių skyriaus darbuotojų elgseną: kada ateina į darbą, kokiu laiku dažniau siunčia elektroninius laiškus partneriams, kokius klientus aptarnauja ir kokie sandoriai jiems būdingi, ar per atostogas jungiasi prie darbinio serverio ir pan. Kodėl greitis toks svarbus? Skaičiuojama, kad vidutiniškai sukčiavimas iki identifikavimo trunka 16 mėnesių ir vidutinė to žala siekia 114.000 eurų[2], o tada sukčiaus ir pėdos jau būna ataušusios.

Vidiniai sukčiai organizacijose visai nepanašūs į stereotipinius nusikaltėlius, todėl juos identifikuoti iš pirmo žvilgsnio yra be galo sunku. Tyrimai rodo, kad sparčiai mažėja darbuotojų lojalumas įmonei, kurioje jie dirba[3], ir tai itin didina vidinio sukčiavimo riziką. Efektyvus būdas atpažinti vidinius sukčius – pasitelkti turimus duomenis ir jų analizę, ieškoti sąsajų, tendencijų bei neįprastų veiksmų. Kuo šis procesas įvairiapusiškesnis – tuo bus lengviau interpretuoti rezultatus ir priimti sprendimus, o technologiniai analizės įrankiai gali itin pagreitinti analizės eigą.

nuotrauka::2 nocrop

Apie autorių: Rūta Jašinskienė yra NRD Cyber Security, technologinių kibernetinės gynybos konsultacijų bei reagavimo į saugumo incidentus įmonės žvalgybos analitikos ekspertė ir dėstytoja. Rūta turi sukaupusi ilgametę tarptautinio policijos bendradarbiavimo bei tyrimų, žvalgybos stebėjimo, taktinės ir strateginės analizės patirtį.

[1] Breach Level Index informacija

[2] ACFE „Report to the Nations. 2018 Global Study on Occupational Fraud and Abuse“

[3] http://knowledge.wharton.upenn.edu/article/declining-employee-loyalty-a-casualty-of-the-new-workplace/

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

V. Vasiliauskas: iš spintos bus traukiami „Snoro“ ir Ūkio banko skeletai Premium 25

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, VŽ teigia, įsitikinęs, kad Stasio Jakeliūno,...

Finansai
00:01
Jakeliūnas ruošiasi vizitui į Švediją: aiškinsis dėl „Vilibor“ 16

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas planuoja vizitą į Švediją, kurioje...

Rinkos
2019.04.18
„Luminor“ klientų konsultavimo centrų vadovė – G. Blazgienė 

„Luminor“ Klientų konsultavimo centrų departamento vadove tapo Giedrė Blazgienė, pastaruoju metu dirbusi...

Vadyba
2019.04.18
Neįrodžiusius turto kilmės pasišovė nubausti du kartus  Premium 6

Žmonės, kurie sukaupė turtą ir negali paaiškinti jo kilmės, turėtų rimtai susirūpinti. Seime kelią skinasi...

Finansai
2019.04.18
Londono sičio bankai kelia sparnus

Pastaruoju metu padaugėjo Londono sičio finansinių paslaugų bendrovių, kurios steigia savo padalinius...

Finansai
2019.04.18
Vis dar pervedimų viduramžiai: pavedimai tarp bankų keliaus iki 5 dienų 18

Per Šv. Velykas pateikti mokėjimai tarp didžiųjų šalies bankų nebus vykdomi, todėl šiandien po 16 val.

Rinkos
2019.04.18
Tarp patvirtintų žaliųjų subsidijų – ir 1.000 Eur įsigyjantiems mažiau taršų automobilį 25

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Nacionalinį oro taršos mažinimo planą, pagal kurį investiciniams gyventojų,...

Finansai
2019.04.17
Ne visi smulkiausi ūkininkai privalo mokėti GPM – yra išlygų

Pernai įsigaliojus Gyventojų pajamų mokesčio pakeitimams, žemės ūkio veikla prilyginta individualiajai.

Gazelė
2019.04.17
Kinija atsigauna, bet dar trūksta tvaraus augimo įrodymų

Kinijos ekonomika šį ketvirtį paaugo 6,4%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Toks tempas paneigė...

Verslo aplinka
2019.04.17
Bambagyslė vis dar tvirta 10

Parlamentarai ir toliau saugo savivaldybių ir jų valdomų įmonių vidaus sandorius – nors ydingą jų praktiką...

Verslo aplinka
2019.04.17
Savivaldybės neskuba atsisakyti sandorių su savo įmonėmis Premium 2

Savivaldybės neatsisako įpročio pirkti paslaugas iš sau pavaldžių įmonių, nors ne kartą skambėjo ir...

Finansai
2019.04.17
Valstybė ir savivaldybės šiemet gavo 55,7 mln. Eur neplanuotų pajamų 4

Valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamos sausio–kovo mėnesiais siekė 2,4 mlrd. Eur – 2,4% (55,7 mln. Eur)...

Finansai
2019.04.16
Baigta tirti prekybos degalais afera: į biudžetą nesumokėta 10,7 mln. Eur mokesčių 2

Per dvejus metus tarptautinė organizuota nusikalstama grupė pasipelnė iš neteisėto degalų pardavimo ir...

Finansai
2019.04.16
Mokesčių reforma: ar viskas atlikta? (II)  Verslo tribūna 2

2019 m. įsigaliojusios mokesčių reformos tikslas buvo sumažinti mokestinę naštą darbo pajamoms ir išgryninti...

2019.04.16
Mokestinė našta Lietuvoje mažesnė nei Latvijoje, tačiau didesnė nei Estijoje ir Lenkijoje 2

Pagal darbo santykių apmokestinimo naštą Lietuva 2018 m. užėmė 15 vietą tarp 36 Ekonominio bendradarbiavimo...

Finansai
2019.04.16
„UniCredit“ sumokės 1,3 mlrd. USD už sankcijų nepaisymą 3

Didžiausias Italijos bankas „UniCredit“ sutiko pripažinti kaltę ir sumokėti 1,3 mlrd. USD baudą už Iranui...

Rinkos
2019.04.16
„Danske Bank“ analitikai: „Swedbank“ akcijoms – 30% nuolaida 9

Į pinigų plovimo skandalą įklimpusio Švedijos banko „Swedbank“ akcijos kainos ir pelno santykis (P/E...

Rinkos
2019.04.16
Reikalavimą pagal galiojančias vartojimo kredito sutartis gali perimti ne kiekvienas kreditorius Verslo tribūna

Civilinis kodeksas prievolę apibrėžia kaip teisinį santykį, kurio viena šalis (skolininkas) privalo atlikti...

Finansai
2019.04.15
Ekspertai: mokesčių amnestijos rezultatas kol kas kuklus, bet bus daugiau milijonų 1

Nuo metų pradžios 314 gyventojų ir įmonių pasinaudojo galimybe deklaruoti anksčiau nedeklaruotus mokesčius ir...

Finansai
2019.04.15
Vyriausybė pritarė darbuotojų įsigyjamų akcijų neapmokestinimui 

Siekiant kurti palankią aplinką verslo pradžiai ir plėtrai bei skatinti startuolių veiklą, Vyriausybė...

Finansai
2019.04.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau