Atpažinti vidinį sukčiautoją įmonėje nelengva, bet įmanoma

Reklama publikuota: 2018-12-20
Rūta Jašinskienė, NRD Cyber Security, technologinių kibernetinės gynybos konsultacijų bei reagavimo į saugumo incidentus įmonės žvalgybos analitikos ekspertė ir dėstytoja.
svg svg
Rūta Jašinskienė, NRD Cyber Security, technologinių kibernetinės gynybos konsultacijų bei reagavimo į saugumo incidentus įmonės žvalgybos analitikos ekspertė ir dėstytoja.

Kas galėtų patvirtinti ar paneigti, kad tarp jūsų bendradarbių nėra sukčių? Net 75-80 proc. visų sukčiavimo incidentų padaroma iš vidaus, t.y. prie to prisideda darbuotojai. Vidinių nusikaltėlių siekiai gali būti įvairūs – nusitaikoma ne tik į įmonės finansus, bet ir į duomenis, kurie gali būti tiek parduodami, tiek nutekinami konkurentams. Duomenis vogti tampa itin populiaru, nes informacija, tokia kaip tapatybės dokumentų kopijos, yra itin patraukli ir paklausi prekė - juodojoje rinkoje vienas toks įrašas vertas apie 17.50 eurų. Kuo organizacija didesnė – tuo daugiau tokių duomenų galima nutekinti, o vagystės nesimato, nes jokio aiškaus praradimo įmonė tarsi nepatiria ir neretai apie tai net nežino. Kodėl taip sunku identifikuoti vidinį sukčiavimą? Nes vidiniai sukčiai (angl. fraudster) – įmonės darbuotojai, kuriuos dėl sukčiavimo įtartumėte mažiausiai.

Tipinis sukčius – be akių raiščio ir juodo apsiausto

Į nuotraukų ir paveiksliukų paieškų sistemas suvedus „sukčius“ arba „fraudster“, rezultatai rodys grynais pinigais bemojuojantį vyruką su tamsiu apsiaustu arba raiščiu ant akių. Dauguma žmonių taip ir įsivaizduoja sukčių – iškart įtartiną, savo išvaizda labai išsiskiriantį „tipelį“.  Tačiau šis įvaizdis labai toli nuo realybės – greičiausiai savo aplinkoje turite sukčių, bet jų net neįtariate. Tipinis sukčiaus portretas, anot vienos didžiausių audito ir konsultavimo įmonių KPMG, tai – 36-46 amžiaus vyras, dirbantis organizacijoje daugiau nei 5 metus, užimantis vadovaujančias pareigas finansų arba pardavimų padaliniuose arba net esantis įmonės vadovybėje. Paradoksalu, tačiau sukčiai pasižymi nepriekaištinga reputacija, o, prieš pradedami dirbti organizacijoje, didžioji dauguma net negalvojo apie vagystę. Tad kas paskatina darbuotojus vogti iš savo darbovietės?

nuotrauka::1 left

Sociologas ir kriminologas Donaldas R. Cressey (Donald R. Cressey), atlikęs daugybę apklausų ir tyrimų su nuo vidinių vagysčių nukentėjusiomis organizacijomis bei jas apšvarinusiais darbuotojais, sukčiavimui paaiškinti pasiūlė naudoti Froido (Sigmund Freud) trikampį. Jį sudaro trys ašys: vidinis motyvas/pagrindimas, pavyzdžiui: jausmas, kad darbuotojas atiduoda organizacijai kur kas daugiau nei yra įvertinamas; galimybės/ žinios, pavyzdžiui: organizacijos procesų išmanymas arba prieiga prie sistemų; spaudimas – finansiniai ar emociniai dirgikliai, kurie išprovokuoja asmenį nusikalsti, tokie kaip spaudimas pasiekti metinius planus ar užgriuvę finansiniai sunkumai. Taigi, kai emociškai pažeidžiamas, nemažai laiko įmonėje ar įstaigoje pradirbęs žmogus pasijaučia vertinamas nepakankamai bei krenta jo motyvacija bei lojalumo lygis, jis gali pasinaudoti jam prieinamais resursais savo naudai. Opiausia, kad apetitas ateina bevalgant - net 96 proc. nesustoja po pirmo sėkmingo sukčiavimo. Tad kaip atpažinti vidinį sukčių?

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ieškokite „raudonų vėliavėlių“

Vieni sukčiai net nebando slėpti nusikalstamo elgesio ar kažkaip dangstyti savo motyvų, priešingai – mėgaujasi „aš galiu“ aspektu. Kiti mano, kad jų niekas neįtars arba nusikaltimas liks nepastebėtas. Geroji praktika rodo, kad 85 proc. identifikuotų vidinių sukčių, turėjo aiškiai matomus signalus, taip vadinamas „raudonas vėliavėles“[1]. Įmonės dažnai neįvertina kokie vidinio sukčiavimo tikimybei ir žalai mažinti svarbūs gali būti jų turimi ir kaupiami duomenys. Tačiau, kad įžvelgtumėte „raudonąsias vėliavėles“, svarbu tinkamai „įdarbinti“ turimą informaciją – išanalizuoti sąsajas, tendencijas bei neįprastos elgsenos pavyzdžius ir pasirinkti tinkamą būdą struktūruotai ir suprantamai juos pateikti bei interpretuoti. Sertifikuotų Sukčiavimo Egzaminuotojų Asociacijos 2018 m. ataskaitoje teigiama, kad monitoringo ir analizės sistema organizacijoje gali net perpus sumažinti sukčiavimo identifikavimo laiką ir patiriamą žalą[2].

Ta pati informacija, pateikta skirtingu formatu: tekstu, schema ar paveikslėliu, gali pasiūlyti į situaciją pažvelgti iš skirtingų perspektyvų ir įžvelgti tam tikras sąsajas. Apjungę iš pirmo žvilgsnio skirtingus duomenis iš įvairių šaltinių, gausime pilną ir aiškų vaizdą, kurio analizė suteiks galimybę identifikuoti priežastinius ryšius tarp disponuojamų duomenų. Deja, nėra vieno metodo, kuris tiktų visoms užduotims, tačiau technologiniai sprendimai gali padėti greičiau ir efektyviau susieti skirtingą informaciją. Įvairių įrankių pagalba, tokių kaip, pavyzdžiui, IBM i2 Analyst Notebook, galima visus duomenis ir jų sąsajas matyti struktūruotai viename duomenų žemėlapyje, o tai ženkliai palengvina ir pagreitina informacijos suvokimą. „Rankiniu būdu“ būtų sunku greitai išanalizuoti kelių mėnesių skyriaus darbuotojų elgseną: kada ateina į darbą, kokiu laiku dažniau siunčia elektroninius laiškus partneriams, kokius klientus aptarnauja ir kokie sandoriai jiems būdingi, ar per atostogas jungiasi prie darbinio serverio ir pan. Kodėl greitis toks svarbus? Skaičiuojama, kad vidutiniškai sukčiavimas iki identifikavimo trunka 16 mėnesių ir vidutinė to žala siekia 114.000 eurų[2], o tada sukčiaus ir pėdos jau būna ataušusios.

Vidiniai sukčiai organizacijose visai nepanašūs į stereotipinius nusikaltėlius, todėl juos identifikuoti iš pirmo žvilgsnio yra be galo sunku. Tyrimai rodo, kad sparčiai mažėja darbuotojų lojalumas įmonei, kurioje jie dirba[3], ir tai itin didina vidinio sukčiavimo riziką. Efektyvus būdas atpažinti vidinius sukčius – pasitelkti turimus duomenis ir jų analizę, ieškoti sąsajų, tendencijų bei neįprastų veiksmų. Kuo šis procesas įvairiapusiškesnis – tuo bus lengviau interpretuoti rezultatus ir priimti sprendimus, o technologiniai analizės įrankiai gali itin pagreitinti analizės eigą.

nuotrauka::2 nocrop

Apie autorių: Rūta Jašinskienė yra NRD Cyber Security, technologinių kibernetinės gynybos konsultacijų bei reagavimo į saugumo incidentus įmonės žvalgybos analitikos ekspertė ir dėstytoja. Rūta turi sukaupusi ilgametę tarptautinio policijos bendradarbiavimo bei tyrimų, žvalgybos stebėjimo, taktinės ir strateginės analizės patirtį.

[1] Breach Level Index informacija

[2] ACFE „Report to the Nations. 2018 Global Study on Occupational Fraud and Abuse“

[3] http://knowledge.wharton.upenn.edu/article/declining-employee-loyalty-a-casualty-of-the-new-workplace/

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
„Orlen Lietuva“ pasiruošusi atsisakyti rusiškos naftos, uždirbo 78 mln. Eur pelno

Michalas Rudnickis, Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdomos Lietuvos naftos importo ir perdirbimo bendrovės...

Pramonė
2022.03.31
Viešojo sektoriaus perteklius šiemet sudarė 0,4% prognozuojamo BVP

Centrinės valdžios perviršis šiemet sausį–vasarį siekė 223,6 mln. Eur ir sudarė 0,4% prognozuojamo šių metų...

Finansai
2022.03.31
H&M: neįskaitant Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos rinkų, pardavimai išaugo 11%

Švedijos drabužių milžinė H&M ketvirtadienį pranešė, kad jos pajamos pirmąjį ketvirtį išaugo, tačiau...

Finansai
2022.03.31
Rusija mokėjimus už dujas kreipia į „Gazprombank“ 1

Rusijos planas keisti atsiskaitymų už dujas valiutą, regis, bus vykdomas šalies viduje. Europos dujų pirkėjų...

Rinkos
2022.03.31
Finansų ministerija: Lietuvos ekonomika šiemet augs 1,6%, kainos kils 9,8% 2

Šiemet Lietuvos ekonomikos augimas tęsis, tačiau dėl Rusijos karo Ukrainoje bendrojo vidaus produkto (BVP)...

Finansai
2022.03.31
Po perskaičiavimo Konkurencijos tarybos baudos „City Service“ įmonėms sumažėjo 5 kartus

Konkurencijos taryba pranešė perskaičiavusi baudas pastatų priežiūros grupės „City Service“ įmonėms, skirtas...

Statyba ir NT
2022.03.31
Infliacija ir karas skatina iš naujo įvertinti, kas yra bitkoinas Premium

Bitkoinas, šiemet nepasitarnavęs nei kaip apsauga nuo infliacijos, nei nuo turbulencijų rinkose, vis labiau...

Rinkos
2022.03.31
Ekonominių vertinimų rodiklis kovą sumažėjo iki -3,9%

Bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika, kovą,...

Finansai
2022.03.31
ECB vadovė: nėra požymių, kad Europą apima stagfliacija 4

Christine Lagarde, Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė, pareiškė, jog šiuo metu jokie duomenys nerodo, kad...

Rinkos
2022.03.31
Finansinių technologijų ekosistema: kas tai? Verslo tribūna

Lietuvos finansų rinkai bręstant, o reikalavimams licenciją norinčioms gauti finansų įstaigoms griežtėjant,...

Finansai
2022.03.31
Valstybės ir savivaldybių biudžeto pajamos šiemet augo 34,4% 1

Šiemet sausio–vasario mėnesiais valstybės ir savivaldybių biudžetai gavo 2,396 mlrd. Eur – 34,4% daugiau nei...

Finansai
2022.03.30
Estijos bankas pranašauja nedidelį BVP nuosmukį, Latvijos – mažesnį augimą

Estijos centrinis bankas, įvertinęs Rusijos karo Ukrainoje tarptautinį poveikį, pablogino šalies ekonomikos...

Finansai
2022.03.30
LB: nagrinėjant ginčus – rekordinis taikių susitarimų skaičius

Lietuvos bankas (LB) pernai išnagrinėjo 451 vartotojų skundą dėl ginčų su bankais, draudikais ir kitais...

Rinkos
2022.03.30
ECB vadovė: tęsiantis karui Ukrainoje europiečių pragyvenimo išlaidos augs

Christine Lagarde, Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė, trečiadienį perspėjo, kad dėl užsitęsusio konflikto...

Verslo aplinka
2022.03.30
Rusijos aliuminio milžinės „Rusal“ rezultatus gali paveikti Vakarų sankcijos

Rusijos aliuminio milžinė „Rusal“ trečiadienį pranešė apie didžiulį pelną 2021 metais, tačiau perspėjo, kad...

Pramonė
2022.03.30
Atpigo eksporto garantijos, bet joms gauti tenka brautis per brūzgynus Premium

Valstybinė verslo finansuotoja „Invega“ šią savaitę 30% sumažino eksporto kredito garantijų įkainius.

Finansai
2022.03.30
VK atstovė: biudžete brangioms antiinfliacinėms priemonėms vietos nėra

Šių metų valstybės biudžete erdvės brangioms antiinfliacinėms priemonėms nėra, įspėja Valstybės kontrolė (VK).

Finansai
2022.03.30
LB siūlo didinti paramą, NPD prilyginti MMA, kompensuoti už dujas, elektrą 8

Lietuvos bankas (LB) siūlo antiinfliacines priemones orientuoti į pagalbą žmonėms, kuriems kainų augimas yra...

Finansai
2022.03.30
Kovą infliacija Lietuvoje pakilo iki rekordinių 15,6% 87

Pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) apskaičiuota metinė infliacija Lietuvoje kovą, palyginti su...

Finansai
2022.03.30
Sukauptos TUI pernai augo 8,4%, bet jų srautas smuko 43%

Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje per metus padidėjo 8,4% ir 2021-ųjų pabaigoje...

Finansai
2022.03.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku