6 mėnesių atlyginimų rezervą Lietuvoje turi 11% gyventojų

SEB banko tyrimo duomenimis, be santaupų šiuo metu Lietuvoje gyvena 16% apklaustų gyventojų 13 procentinių punktų mažiau negu pernai.
Ne mažiau kaip 6 mėnesių atlyginimo dydžio santaupas turi sukaupę 11% gyventojų, 41% apklaustų gyventojų nurodė, kad yra sukaupę nuo 1 iki 6 mėnesių atlyginimo dydžio finansinę atsargą.
Panašu, kad besitęsianti gera šalies ekonominė padėtis palyginti mažas nedarbas, dviženkliu tempu didėjęs vidutinis darbo užmokestis ir pensijos, žemas infliacijos lygis padėjo didesnei daliai gyventojų bent nedidelę dalį gaunamų nuolatinių pajamų atidėti, rezultatus komentuoja Tadas Povilauskas, SEB banko l. e. p. vyriausiasis ekonomistas.
Jis atkreipia dėmesį, kad ateityje ekonomikos augimas Lietuvoje lėtės ir kitąmet tokio darbo užmokesčio augimo, koks buvo šiemet, greičiausiai nebematysime.
Penktadalis respondentų (21%) nurodė, kad su turimomis santaupomis jiems pavyktų išgyventi ne ilgiau kaip mėnesį. Patyrę nenumatytų išlaidų Lietuvos gyventojai dažniausiai pasinaudoja dviem šaltiniais kreipiasi pagalbos į artimuosius (40% apklaustųjų) arba tam naudoja turimas santaupas (36%). Trečdalis apklaustųjų (32%) nurodė, kad per artimiausius 12 mėnesių netaupys, o 14% taupys mažiau.
Taupymas atsilieka
SEB banko atstovas atkreipia dėmesį, kad pagal taupymo normą Lietuva atsilieka ne tik nuo Europos Sąjungos vidurkio (pernai jis buvo 9,7%), bet ir nuo savo kaimynių. Namų ūkių taupymo norma Latvijoje pernai buvo 3,3%, Estijoje 11,6%, Lietuvoje ji buvo neigiama (-1,5%).
Tyrimas taip pat atskleidė, kad didžiausia dalis (68%) apklaustų Lietuvos gyventojų neturi finansinių įsipareigojimų, o du trečdaliai (64%) niekada nėra vėlavę susimokėti už suteiktas paslaugas. Dažnai laiku už paslaugas nesusimoka 4% apklaustųjų.
Šio tyrimo rezultatai rodo, kad į finansinius įsipareigojimus ir ilgalaikius, ir trumpalaikius dauguma Lietuvos gyventojų žiūri rimtai ir atsakingai juos kontroliuoja. Tokios pat drausmės turėtume laikytis ir kaupdami būtiną finansinę atsargą, periodiškai tam atidėdami dalį savo nuolatinių pajamų. Rekomenduojama kas mėnesį atsidėti bent po 10% gaunamų pajamų ir turėti bent 36 mėnesių atlyginimo dydžio santaupas, pataria Vaidas Žagūnis, SEB banko Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas.
Apklausą SEB banko užsakymu atliko bendrovė Baltijos tyrimai šių metų rugsėjospalio mėnesiais. Iš viso apklausta 1.000 vyresnių negu 18 metų gyventojų. Apklausa Lietuvoje atliekama trečius metus iš eilės.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti