2018 m. išmokėti atostoginiai gali išvengti dalies mokesčių

Pagal dabar galiojančius teisės aktus atostoginius už 2019 m. išmokėjus 2018 m., jiems tektų 5 procentiniais punktais mažesnė našta. Seimas skuba tokiai galimybei užkirsti kelią.
Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, kartu su dar keliais Seimo nariais teikia Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisą, kurioje nustatoma, kad už 2019 metų mokestinį laikotarpį dar šiemet išmokėtas darbo užmokestis apmokestinamas 20% gyventojų pajamų mokesčiu. Projekto aiškinamajame rašte rašoma, kad pataisa užtikrins teisinį aiškumą, kad už 2019 metų mokestinį laikotarpį taikant naujas apskaičiavimo taisykles (padauginus iš koeficiento 1,289, kai taikomi nauji socialinio draudimo įmokų tarifai) apskaičiuotos su darbo santykiais susijusios pajamos, išmokėtos 2018 metais, apmokestinamos taikant 20% pajamų mokesčio tarifą. Tokiu būdu esą būtų užtikrinta, kad su darbo santykiais susijusios pajamos taikant pajamų mokesčio ir socialinių įmokų tarifus būtų apmokestinamos sistemiškai.
Skirtingi principai
Jeigu tokia pataisa nebūtų priimta, atsirastų galimybė išvengti dalies mokesčių. Pavyzdžiui, 2018 m. išmokėjus atostoginius už 2019 m. reikėtų taikyti dar šiemet galiojantį 15% pajamų mokesčio tarifą tokį, koks galiojo pinigų išmokėjimo dieną.
Sodros įmokos siejamos ne su pinigų išmokėjimo laikotarpiu, o su laikotarpiu, už kurį jos mokamos. Todėl apmokestinant atostoginius už 2019 m., reikėtų taikyti naują, mažesnį Sodros tarifą. Nors jis ir būtų taikomas nuo indeksuotos sumos, dėl pritaikyto dar šiemet galiojančio 15% pajamų mokesčio tarifo, atostoginiams tektų apie 5 procentiniais punktais mažesnė bendra mokesčių našta.
(Plačiau 2019 m. perskaičiuojant atlyginimą gali pasimesti 5 procentiniai punktai mokesčių)
Artėjant šventėms, tikėtina, kad atostogaujančių bus daug šiemet išėjus atostogų trims dienoms, susidaro 11 laisvų dienų 9 (nuo
2018 m. gruodžio 21 d. iki 2019 m. sausio 1 d.).
Pozicija keitėsi
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir šiuo metu aiškina, kad išmokant atostoginius 2018 m. už 2019 m. reikia taikyti 20% pajamų mokesčio tarifą. Anot VMI, gali būti taikomas ir sausio mėnesio neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Tokiu atveju, išmokant darbo užmokestį už sausio mėn. darbo dienas, NPD perskaičiuojamas, įvertinant visą sausio mėn. darbo užmokesčio sumą (įskaitant išmokėto už atostogų dienas).
2018 m. liepos mėn. VMI pozicija šiuo klausimu buvo kitokia atsakymuose į Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos klausimą dėl 2018 m. už 2019 m. išmokėtus atostoginius, VMI rašė, kad darbo užmokesčio dalis už 2019 m. sausio mėn. apskaičiuota dar 2018 m., vadinasi, taikomos išmokos išmokėjimo metu (2018 m.) galiojančios GPMĮ nuostatos, įskaitant 15% GPM tarifą ir 2018 m. NPD.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti