„Termolink“ vadovas: „Indėlis į būsimą darbuotojo pensiją – socialiai atsakingos įmonės požymis“

Publikuota: 2018-07-24
„Termolink“ direktorius Valdas Garmus.
„Termolink“ direktorius Valdas Garmus.

Pramonės šilumos inžinerijos įmonė „Termolink“ savo darbuotojams taiko įvairias motyvacijos priemones, tarp kurių – ir darbdavio įmokos į trečios pakopos pensijų fondus. Tokią galimybę įmonė pasitelkė nuo 2014 metų.

Pasak šią motyvacijos priemonę darbuotojams pasiūliusio „Termolink“ direktoriaus Valdo Garmaus, tai – ir darbdaviui, ir darbuotojams naudingas sprendimas. Be to, jis atspindi įmonės socialiai atsakingą požiūrį į darbuotojus bei jų ateitį.

Trečios pakopos fondus atrado kaip alternatyvą banko indėliams

V. Garmus pasakoja, kad „Termolink“ pirmąsias sutartis dėl įmokų darbuotojams į trečios pakopos pensijų fondus pasirašė prieš ketverius metus. Išnagrinėjusi ir įvertinusi įvairių pensijų fondų valdytojų sąlygas, bendrovė pasirinko kaupimą „INVL Asset Management“ pensijų fonduose.  

Bendrovėje „Termolink“ dirba 43 darbuotojai, daugiausiai inžinieriai. Trečdalis iš jų vietoj priedo prie atlyginimo pasirinko galimybę gauti darbdavio įmoką į pensijų fondą. Įdomu, kad šią motyvavimo priemonę atrado pats įmonės direktorius, ieškodamas alternatyvų banko indėliams, kurie nebenešė palūkanų ir net ėmė prarasti dalį vertės dėl infliacijos.

„Pats domiuosi investavimu, todėl atidžiau pasidomėjęs pensijų fondais ir galimybe darbuotojus motyvuoti mokant įmokas jų būsimai pensijai, supratau, kad tai abiem pusėms geras sprendimas. Darbuotojas gauna dvigubą naudą: darbdavys jam išmoka gerokai didesnę sumą nei galėtų išmokėti kaip priedą prie atlyginimo, o dar šios lėšos ir investuojamos. Tokiu būdu investuotas kapitalas generuoja papildomą investicinę grąžą, – privalumus vardija V. Garmus. – Šias naudas darbuotojai gauna neprarasdami pagrindinio pinigų, esančių banko sąskaitoje, privalumo – turto likvidumo. Jiems svarbu žinoti, kad iškilus nenumatytoms aplinkybėms, jie galės pasinaudoti trečios pakopos pensijų fonde sukauptomis lėšomis.“

Darbdavys gali išmokėti didesnes sumas su tuo pačiu biudžetu

Vadovas įvertina ir pozityvų aspektą darbdaviui – dėl mokestinių privalumų, turėdamas tą patį biudžetą premijoms ir priedams, jis darbuotojui gali į jo trečios pakopos pensijų fondą sumokėti gerokai didesnę sumą nei mokėtų priedą prie atlyginimo. Tai leidžia prisidėti prie darbuotojų gerovės kūrimo senatvėje ir didina jų motyvaciją.

Vienos pirmaujančių turto valdymo bendrovių Lietuvoje „INVL Asset Management“ pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui taip pat pabrėžia šio pasirinkimo naudą ir darbdaviui, ir darbuotojams.

Darbdaviui mokant įmokas į darbuotojo trečios pakopos pensijų fondą, skaičiuojant pagal nuo kitų metų įsigaliosiančią mokesčių sistemą, bendri darbo vietos kaštai yra tokie patys, ar jis išmokėtų 100 eurų priedą darbuotojui „į rankas“, ar 168 eurus į jo pensijų fondą. Tuo tarpu tokiu būdu darbuotojo į pensijų fondą gaunama suma – net 68 procentais didesnė.

„Tai – ženklus skirtumas. Taigi, pasitelkdamas šią motyvavimo priemonę, darbdavys gali išmokėti darbuotojui daugiau pinigų, kurie skirti jo ateičiai“, - privalumus vardija dr. D. Kolmatsui.

Toks kaštų efektas gaunamas dėl to, kad tuo atveju, jei įmokas į trečios pakopos pensijų fondus perveda darbdavys ir jos neviršija 25 proc. darbuotojo metinių su darbo santykiais susijusių pajamų, įmokai į pensijų fondą netaikomi mokesčiai, kurie mokami išmokant priedą prie atlyginimo.

Remiantis iki 2019 m. galiojančia mokestine sistema, darbdavio mokamiems mokesčiams taikomas valstybinio socialinio draudimo įmokų mokestis (31,18 proc.), o darbuotojo mokamiems mokesčiams – gyventojo pajamų (GPM, 15 proc.) ir sveikatos bei pensijų socialinio draudimo įmokos (iš viso 9 proc.). Tuo tarpu nuo 2019 metų išmokant priedą prie atlyginimo bus taikomas GPM (20 proc.), darbdavio socialinio draudimo įmoka (1,47 proc.) ir darbuotojo socialinio draudimo įmoka (19,5 proc.).

Skaičiuojant pagal dabartinę mokesčių sistemą, tokiu būdu gaunamas darbo vietos kaštų efektas yra per 70 proc., o pagal naują mokestinę sistemą jis keisis nežymiai ir sieks beveik 68 proc., nevertinant NPD.

Pasak D. Kolmatsui, šį mokestinį efektą rekomenduojama išnaudoti papildomai prisidedant prie galimybės darbuotojams daugiau kaupti pensijai. Be to, įmokų į fondus sistema pasižymi lankstumu – galima pasirinkti, kiek ir kada jų mokėti, todėl darbdavys gali planuoti įmokas pagal savo įmonės rezultatus, sezoniškumą ar kitas aplinkybes.

Gali būti patraukliau nei sporto klubo narystė

„Termolink“ vadovas įsitikinęs, kad valstybės suteikiamos mokestinės lengvatos kaupiant trečios pakopos pensijų fonduose sudaro puikias sąlygas taupyti ateičiai.

„Kiekvieno socialiai atsakingo darbdavio pareiga yra apie tokią galimybę informuoti darbuotojus ir įtraukti ją į įmonės darbuotojų motyvavimo sistemą. Manau, kad visi kaupiantys pensijai darbuotojai pirmiausiai turėtų pasinaudoti šiomis valstybės suteiktomis galimybėmis“, - sako „Termolink“ direktorius.

Pasak jo, daugumą tradicinių skatinimo priemonių darbuotojai gali įsigyti ir patys, todėl jiems iškyla klausimas, kas yra geriau – ar, pavyzdžiui, sporto klubo narystė, ar priedas prie algos. Su trečios pakopos pensijų fondu tokių klausimų neiškyla – vienareikšmiškai darbuotojui finansiškai yra naudingiau, kai įmokas į jo pensijų fondą moka darbdavys.

Pensijai kaupiantys darbuotojai vertina pozityviai

„Termolink“ vadovas pastebi, kad darbuotojų, pasirinkusių gauti darbdavio įmokas į savo trečios pakopos pensijų fondą, atsiliepimai – vienareikšmiškai pozityvūs.

„Daugumos kaupiančių darbuotojų nuomonė panaši – emociškai sudėtingiau pačiam atidėti taupymui dalį gauto atlyginimo. Todėl, kai šią funkciją atlieka darbdavys, viskas daug paprasčiau“,– sako jis.  Vis dėlto V. Garmus pastebi, kad aktyviausiai šią motyvacijos priemonę renkasi vyresni darbuotojai.

„Mūsų kolektyvas labai jaunas – amžiaus vidurkis 36 metai. Pastebime, kad kuo jaunesni darbuotojai, tuo jie labiau nori pinigų „čia ir dabar“, nors priedais išmokama mažesnė suma nei pasirinkus įmoką į pensijų fondą. Vis dėlto vyresni žmonės jau įvertina ir išnaudoja galimybę savo uždirbtus pinigus kaupti ir „įdarbinti“ gaunant papildomos grąžos“, - pastebi V. Garmus.

Vadovo teigimu, darbuotojai puikiai suvokia, kad kaupimas pensijai nėra trumpalaikė priemonė ir kad maksimalią naudą jie gaus tada, kai išeis į pensiją.

nuotrauka::1 left

Jauniausi gali laimėti daugiausiai

Tuo tarpu dr. D. Kolmatsui pabrėžia, kad būtent jauniausi darbuotojai turi didžiausius privalumus kaupdami trečios pakopos pensijų fonduose.

„Nors pradėti kaupti trečios pakopos pensijų fonde negali būti per vėlu, vis dėlto daugiausiai laimi pradedantys kuo anksčiau, o ypač gali išlošti jaunimas. Laikas yra viena svarbiausių sąlygų, lemiančių, kiek sukaupsime ateičiai, todėl apie pensiją reikia pagalvoti iškart pradėjus dirbti – tuomet kaupimui bus galima skirti mažesnes sumas“, – pabrėžė specialistė.

Pasak dr. D. Kolmatsui, norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų, rekomenduojama kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose. Kuo vyresnis yra žmogus, tuo didesnę dalį pajamų jam reikia atsidėti šiam tikslui.

Ekspertai žmogui iki 30 metų rekomenduoja kaupimui pensijai atidėti 10 proc. uždirbamų pajamų, nuo 30 metų – apie 15 proc. pajamų, o pradėjus kaupti pensijai sulaukus 40 metų, gali neužtekti ir penktadalio atlyginimo tam, kad pavyktų užsitikrinti orią pensiją.

Prisidedant darbdaviui, lengviau pasiekti rekomenduojamą įmoką

Pasak specialistės, jei būtų išnaudojamas kaupiant su darbdavio prisidėjimu gaunamas mokestinis efektas, rekomenduojamą mėnesio įmoką į trečios pakopos pensijų fondą – dešimtadalį gaunamų pajamų – būtų galima pasiekti daug lengviau.

Reikia žinoti ir tai, kad jei pinigai iš trečios pakopos fondo yra išsiimami anksčiau nei praėjus penkeriems metams nuo kaupimo pradžios ir nesulaukus nustatyto amžiaus, remiantis dabartine mokesčių sistema, taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis, kuris nuo 2019 metų jau sieks 20 proc. Taip pat kaupiant pensijų fonduose taikomi mokesčiai.

 „Raginame nepamiršti, kad darbdavio kaupimas pensijų fonduose yra ilgalaikio skatinimo priemonė, kuria siekiama sukaupti lėšų senatvei“,  – sakė dr. D. Kolmatsui.

[infogram id="64589b7e-7159-4bc0-867b-f51ec73270ea" prefix="bo6" format="interactive" title="TR: INVL"]

Įdomūs faktai

  • Trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Įmokas į šiuos fondus gali pervesti ir pats gyventojas, ir jo artimieji, ir draugai, ir darbdavys.
  • Nei trečios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose gali kaupti gyventojas, skaičius neribojamas.
  • Sprendimus dėl įmokų į trečios pakopos fondus dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats gyventojas.
  • Vidutinė „Sodros“ senatvės pensija 2018 m. balandį turint būtinąjį stažą siekė 323 eurus. Tuo tarpu pensijoje rekomenduojama turėti bent 80 proc. ligtolinių pajamų – į jas pretenduoti leidžia kaupimas pensijų fonduose.
  • Norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų rekomenduojama kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose, o įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus skirti apie dešimtadalį pajamų.
  • „INVL Asset Management“ suteikia galimybę kaupti penkiuose trečios pakopos pensijų fonduose. Juos rekomenduojama rinktis pagal amžių ir toleruojamą riziką – sulaukus vyresnio amžiaus, mažinti riziką, taip pat įvertinti pensijų fondų rezultatus, taikomus mokesčius. 

Plačiau apie „INVL Asset Management“ siūlomas galimybes kaupti darbuotojų pensijai skaitykite čia: http://invl.com/verslui.

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Šiame tekste pateikiami skaičiavimai yra pagrįsti teoriniais modeliais juose nurodytomis sąlygomis, ir tokios prognozės nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
PVM galima bus mokėti kas tris mėnesius

Bendrovės, kurių pajamos neviršija 300.000 Eur, nuo šių metų sausio 1 d. gali pasirinkti mokėti PVM mokestį...

Finansai
06:56
VšĮ statusas praranda patrauklumą Premium

Didžiausia viešoji įstaiga, Lietuvoje dėvėtų drabužių prekyba užsiimanti „Humana People to People Baltic“,...

Finansai
05:45
VVĮ grąža stokoja ambicijų Premium

Vyriausybė artimiausiu metu numato sumažinti siektinos nuosavybės grąžos kartelę keturioms iš dešimties...

Finansai
05:45
Tiesioginės užsienio investicijos gyventojui Lietuvoje pasiekė 5.544 Eur 1

Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje per metus išaugo 4,1% ir 2018 m. trečio...

Finansai
2019.01.03
FNTT išaiškino PVM vengimo schemą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) išsiaiškino PVM ir akcizo mokesčių vengimo schemą, kurią vykdę...

Energetika
2019.01.03
Kai dividendai grįžta į Lietuvą taip niekur ir neapmokestinti Premium 3

Galutinių naudos gavėjų registras atvers naujų mokesčių administravimo galimybių: lengviau bus kontroliuoti...

Finansai
2019.01.03
Gali tekti rinkti ir teikti duomenis apie visą akcininkų grandinę Premium

Įmonėms gali tekti rinkti, saugoti, teikti informaciją Registrų centrui ne tik apie galutinį akcininką ilgos...

Finansai
2019.01.03
Kaip atrodys ateities bankas: trys pokyčių scenarijai 2

Bankų veiklos esmė – padėti klientams pasiekti savo finansinių tikslų. Nuo jų atsiradimo finansinės...

Finansai
2019.01.02
„Sodra“ atnaujino pensijų skaičiuoklę – grąžos iki 8% 10

„Sodra“ pristato skaičiuoklę, kuri padės apsispręsti, ar dalyvauti antroje pensijų kaupimo pakopoje ir kokiu...

Finansai
2019.01.02
Visi 2019 m. pajamų mokesčio tarifai – vienoje vietoje 1

Nuo 2019 m. su darbo santykiais susijusios pajamos apmokestinamos 20% arba 27% tarifu, o dividendų ir...

Finansai
2019.01.02
Mokestiniai ginčai dėl „Metrail“ virsta Damoklo kardu įmonėms Premium

Nenorėdamos mokėti dėl „Metrail“ istorijos priskaičiuotų baudų, vis daugiau įmonių kreipiasi į teismus...

Išsamiai: kiek kam didėja pajamos 2019 m.

Mokesčių ir pensijų reforma labiausiai padidins tokių darbuotojų pajamas po mokesčių, kurie pasirinks...

Finansai
2019.01.01
Ekonomistai: mokesčių pakeitimai padidins pajamas, bet būtinos reformos 22

Dauguma ekonomistų sako, kad sausį įsigaliojantys mokesčių pakeitimai pagerins žmonių gyvenimą, nes padidins...

Finansai
2018.12.31
Suomių mokesčių administratorius: ir Kalėdų seneliai turi mokėti mokesčius 1

Prieš prasidedant kalėdiniam šurmuliui Suomijos mokesčių administratorius įspėjo, kad laisvai samdomi Kalėdų...

Verslo aplinka
2018.12.30
Ekspertų apklausa: kurie 2018 m. ekonomikos įvykiai buvo svarbiausi 5

Svarbiausias 2018-ųjų Lietuvos ekonominis įvykis buvo šalies tapimas Ekonominio bendradarbiavimo o ir plėtros...

Verslo aplinka
2018.12.28
11 mėnesių centrinės valdžios perviršis – 377 mln. Eur

Finansų ministerijos duomenimis, 2018 metų sausio-lapkričio mėnesių centrinės valdžios perviršis buvo 377,3...

Finansai
2018.12.28
II pensijų pakopoje galima kaupti ir didesnėmis sumomis 7

Antroje pensijų pakopoje galima kaupti ir didesnėmis sumomis nei 3% nuo atlyginimo – 3% viršijančioms įmokoms...

Finansai
2018.12.28
Iki, 2018 metai, sveiki, dar įdomesni 2019 metai! 2

Devynerius metus iš eilės auganti Lietuvos ekonomika įpratino mus prie tokių teigiamų žodžių kaip „augti“,...

Finansai
2018.12.28
ES direktyvoje – baigtinis įrodymų sąrašas taikant 0% PVM Premium

Europos Sąjungos Taryba patvirtino „greitus“ PVM direktyvos pataisymus, kurie palengvins verslui 0% PVM...

Finansai
2018.12.28
2019 m. laukia 30 mokesčių pakeitimų, amnestija ir gėdos stulpas 15

Kitais metais laukia mažesnė mokesčių našta darbo užmokesčiui, kitokių pajamų mokesčių lengvatų. Taip pat bus...

Finansai
2018.12.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau