„Termolink“ vadovas: „Indėlis į būsimą darbuotojo pensiją – socialiai atsakingos įmonės požymis“

Publikuota: 2018-07-24
„Termolink“ direktorius Valdas Garmus.
„Termolink“ direktorius Valdas Garmus.

Pramonės šilumos inžinerijos įmonė „Termolink“ savo darbuotojams taiko įvairias motyvacijos priemones, tarp kurių – ir darbdavio įmokos į trečios pakopos pensijų fondus. Tokią galimybę įmonė pasitelkė nuo 2014 metų.

Pasak šią motyvacijos priemonę darbuotojams pasiūliusio „Termolink“ direktoriaus Valdo Garmaus, tai – ir darbdaviui, ir darbuotojams naudingas sprendimas. Be to, jis atspindi įmonės socialiai atsakingą požiūrį į darbuotojus bei jų ateitį.

Trečios pakopos fondus atrado kaip alternatyvą banko indėliams

V. Garmus pasakoja, kad „Termolink“ pirmąsias sutartis dėl įmokų darbuotojams į trečios pakopos pensijų fondus pasirašė prieš ketverius metus. Išnagrinėjusi ir įvertinusi įvairių pensijų fondų valdytojų sąlygas, bendrovė pasirinko kaupimą „INVL Asset Management“ pensijų fonduose.  

Bendrovėje „Termolink“ dirba 43 darbuotojai, daugiausiai inžinieriai. Trečdalis iš jų vietoj priedo prie atlyginimo pasirinko galimybę gauti darbdavio įmoką į pensijų fondą. Įdomu, kad šią motyvavimo priemonę atrado pats įmonės direktorius, ieškodamas alternatyvų banko indėliams, kurie nebenešė palūkanų ir net ėmė prarasti dalį vertės dėl infliacijos.

„Pats domiuosi investavimu, todėl atidžiau pasidomėjęs pensijų fondais ir galimybe darbuotojus motyvuoti mokant įmokas jų būsimai pensijai, supratau, kad tai abiem pusėms geras sprendimas. Darbuotojas gauna dvigubą naudą: darbdavys jam išmoka gerokai didesnę sumą nei galėtų išmokėti kaip priedą prie atlyginimo, o dar šios lėšos ir investuojamos. Tokiu būdu investuotas kapitalas generuoja papildomą investicinę grąžą, – privalumus vardija V. Garmus. – Šias naudas darbuotojai gauna neprarasdami pagrindinio pinigų, esančių banko sąskaitoje, privalumo – turto likvidumo. Jiems svarbu žinoti, kad iškilus nenumatytoms aplinkybėms, jie galės pasinaudoti trečios pakopos pensijų fonde sukauptomis lėšomis.“

Darbdavys gali išmokėti didesnes sumas su tuo pačiu biudžetu

Vadovas įvertina ir pozityvų aspektą darbdaviui – dėl mokestinių privalumų, turėdamas tą patį biudžetą premijoms ir priedams, jis darbuotojui gali į jo trečios pakopos pensijų fondą sumokėti gerokai didesnę sumą nei mokėtų priedą prie atlyginimo. Tai leidžia prisidėti prie darbuotojų gerovės kūrimo senatvėje ir didina jų motyvaciją.

Vienos pirmaujančių turto valdymo bendrovių Lietuvoje „INVL Asset Management“ pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui taip pat pabrėžia šio pasirinkimo naudą ir darbdaviui, ir darbuotojams.

Darbdaviui mokant įmokas į darbuotojo trečios pakopos pensijų fondą, skaičiuojant pagal nuo kitų metų įsigaliosiančią mokesčių sistemą, bendri darbo vietos kaštai yra tokie patys, ar jis išmokėtų 100 eurų priedą darbuotojui „į rankas“, ar 168 eurus į jo pensijų fondą. Tuo tarpu tokiu būdu darbuotojo į pensijų fondą gaunama suma – net 68 procentais didesnė.

„Tai – ženklus skirtumas. Taigi, pasitelkdamas šią motyvavimo priemonę, darbdavys gali išmokėti darbuotojui daugiau pinigų, kurie skirti jo ateičiai“, - privalumus vardija dr. D. Kolmatsui.

Toks kaštų efektas gaunamas dėl to, kad tuo atveju, jei įmokas į trečios pakopos pensijų fondus perveda darbdavys ir jos neviršija 25 proc. darbuotojo metinių su darbo santykiais susijusių pajamų, įmokai į pensijų fondą netaikomi mokesčiai, kurie mokami išmokant priedą prie atlyginimo.

Remiantis iki 2019 m. galiojančia mokestine sistema, darbdavio mokamiems mokesčiams taikomas valstybinio socialinio draudimo įmokų mokestis (31,18 proc.), o darbuotojo mokamiems mokesčiams – gyventojo pajamų (GPM, 15 proc.) ir sveikatos bei pensijų socialinio draudimo įmokos (iš viso 9 proc.). Tuo tarpu nuo 2019 metų išmokant priedą prie atlyginimo bus taikomas GPM (20 proc.), darbdavio socialinio draudimo įmoka (1,47 proc.) ir darbuotojo socialinio draudimo įmoka (19,5 proc.).

Skaičiuojant pagal dabartinę mokesčių sistemą, tokiu būdu gaunamas darbo vietos kaštų efektas yra per 70 proc., o pagal naują mokestinę sistemą jis keisis nežymiai ir sieks beveik 68 proc., nevertinant NPD.

Pasak D. Kolmatsui, šį mokestinį efektą rekomenduojama išnaudoti papildomai prisidedant prie galimybės darbuotojams daugiau kaupti pensijai. Be to, įmokų į fondus sistema pasižymi lankstumu – galima pasirinkti, kiek ir kada jų mokėti, todėl darbdavys gali planuoti įmokas pagal savo įmonės rezultatus, sezoniškumą ar kitas aplinkybes.

Gali būti patraukliau nei sporto klubo narystė

„Termolink“ vadovas įsitikinęs, kad valstybės suteikiamos mokestinės lengvatos kaupiant trečios pakopos pensijų fonduose sudaro puikias sąlygas taupyti ateičiai.

„Kiekvieno socialiai atsakingo darbdavio pareiga yra apie tokią galimybę informuoti darbuotojus ir įtraukti ją į įmonės darbuotojų motyvavimo sistemą. Manau, kad visi kaupiantys pensijai darbuotojai pirmiausiai turėtų pasinaudoti šiomis valstybės suteiktomis galimybėmis“, - sako „Termolink“ direktorius.

Pasak jo, daugumą tradicinių skatinimo priemonių darbuotojai gali įsigyti ir patys, todėl jiems iškyla klausimas, kas yra geriau – ar, pavyzdžiui, sporto klubo narystė, ar priedas prie algos. Su trečios pakopos pensijų fondu tokių klausimų neiškyla – vienareikšmiškai darbuotojui finansiškai yra naudingiau, kai įmokas į jo pensijų fondą moka darbdavys.

Pensijai kaupiantys darbuotojai vertina pozityviai

„Termolink“ vadovas pastebi, kad darbuotojų, pasirinkusių gauti darbdavio įmokas į savo trečios pakopos pensijų fondą, atsiliepimai – vienareikšmiškai pozityvūs.

„Daugumos kaupiančių darbuotojų nuomonė panaši – emociškai sudėtingiau pačiam atidėti taupymui dalį gauto atlyginimo. Todėl, kai šią funkciją atlieka darbdavys, viskas daug paprasčiau“,– sako jis.  Vis dėlto V. Garmus pastebi, kad aktyviausiai šią motyvacijos priemonę renkasi vyresni darbuotojai.

„Mūsų kolektyvas labai jaunas – amžiaus vidurkis 36 metai. Pastebime, kad kuo jaunesni darbuotojai, tuo jie labiau nori pinigų „čia ir dabar“, nors priedais išmokama mažesnė suma nei pasirinkus įmoką į pensijų fondą. Vis dėlto vyresni žmonės jau įvertina ir išnaudoja galimybę savo uždirbtus pinigus kaupti ir „įdarbinti“ gaunant papildomos grąžos“, - pastebi V. Garmus.

Vadovo teigimu, darbuotojai puikiai suvokia, kad kaupimas pensijai nėra trumpalaikė priemonė ir kad maksimalią naudą jie gaus tada, kai išeis į pensiją.

nuotrauka::1 left

Jauniausi gali laimėti daugiausiai

Tuo tarpu dr. D. Kolmatsui pabrėžia, kad būtent jauniausi darbuotojai turi didžiausius privalumus kaupdami trečios pakopos pensijų fonduose.

„Nors pradėti kaupti trečios pakopos pensijų fonde negali būti per vėlu, vis dėlto daugiausiai laimi pradedantys kuo anksčiau, o ypač gali išlošti jaunimas. Laikas yra viena svarbiausių sąlygų, lemiančių, kiek sukaupsime ateičiai, todėl apie pensiją reikia pagalvoti iškart pradėjus dirbti – tuomet kaupimui bus galima skirti mažesnes sumas“, – pabrėžė specialistė.

Pasak dr. D. Kolmatsui, norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų, rekomenduojama kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose. Kuo vyresnis yra žmogus, tuo didesnę dalį pajamų jam reikia atsidėti šiam tikslui.

Ekspertai žmogui iki 30 metų rekomenduoja kaupimui pensijai atidėti 10 proc. uždirbamų pajamų, nuo 30 metų – apie 15 proc. pajamų, o pradėjus kaupti pensijai sulaukus 40 metų, gali neužtekti ir penktadalio atlyginimo tam, kad pavyktų užsitikrinti orią pensiją.

Prisidedant darbdaviui, lengviau pasiekti rekomenduojamą įmoką

Pasak specialistės, jei būtų išnaudojamas kaupiant su darbdavio prisidėjimu gaunamas mokestinis efektas, rekomenduojamą mėnesio įmoką į trečios pakopos pensijų fondą – dešimtadalį gaunamų pajamų – būtų galima pasiekti daug lengviau.

Reikia žinoti ir tai, kad jei pinigai iš trečios pakopos fondo yra išsiimami anksčiau nei praėjus penkeriems metams nuo kaupimo pradžios ir nesulaukus nustatyto amžiaus, remiantis dabartine mokesčių sistema, taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis, kuris nuo 2019 metų jau sieks 20 proc. Taip pat kaupiant pensijų fonduose taikomi mokesčiai.

 „Raginame nepamiršti, kad darbdavio kaupimas pensijų fonduose yra ilgalaikio skatinimo priemonė, kuria siekiama sukaupti lėšų senatvei“,  – sakė dr. D. Kolmatsui.

[infogram id="64589b7e-7159-4bc0-867b-f51ec73270ea" prefix="bo6" format="interactive" title="TR: INVL"]

Įdomūs faktai

  • Trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Įmokas į šiuos fondus gali pervesti ir pats gyventojas, ir jo artimieji, ir draugai, ir darbdavys.
  • Nei trečios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose gali kaupti gyventojas, skaičius neribojamas.
  • Sprendimus dėl įmokų į trečios pakopos fondus dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats gyventojas.
  • Vidutinė „Sodros“ senatvės pensija 2018 m. balandį turint būtinąjį stažą siekė 323 eurus. Tuo tarpu pensijoje rekomenduojama turėti bent 80 proc. ligtolinių pajamų – į jas pretenduoti leidžia kaupimas pensijų fonduose.
  • Norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų rekomenduojama kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose, o įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus skirti apie dešimtadalį pajamų.
  • „INVL Asset Management“ suteikia galimybę kaupti penkiuose trečios pakopos pensijų fonduose. Juos rekomenduojama rinktis pagal amžių ir toleruojamą riziką – sulaukus vyresnio amžiaus, mažinti riziką, taip pat įvertinti pensijų fondų rezultatus, taikomus mokesčius. 

Plačiau apie „INVL Asset Management“ siūlomas galimybes kaupti darbuotojų pensijai skaitykite čia: http://invl.com/verslui.

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Šiame tekste pateikiami skaičiavimai yra pagrįsti teoriniais modeliais juose nurodytomis sąlygomis, ir tokios prognozės nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Euroapothecai“ 185 mln. Eur „Swedbank“ skolino kartu su SEB 1

Vaistinių tinklą „Apoteksgruppen“ Švedijoje tarptautinė įmonių grupė „Euroapotheca“ įsigijo remiama dviejų...

Pensijų sistemos reforma apskųsta Konstituciniam Teismui 2

Grupė opozicijai priklausančių Seimo narių Konstituciniam Teismui (KT) apskundė paskutinėmis birželio...

Zuckerbergas per dvi valandas neteko 16,8 mlrd. USD 2

Socialinio tinklo įkūrėjas ir vadovas Markas Zuckerbergas trečiadienį vakare neteko 20% savo turto vertės...

Vadyba
10:11
EK pasiūlymas IT bendroves apmokestinti 3% mokesčiu sulaukia pasipriešinimo Premium 5

Europos Komisija pasiūlė priimti dvi direktyvas, pagal kurias būtų apmokestinti IT bendrovių pelnas bei...

Finansai
06:00
Seimo nariai pagal grynojo turto vertės pokytį: ne visiems metai buvo sėkmingi 1

Pernai šešių Seimo narių grynasis turtas paaugo daugiau kaip 100.000 Eur, tačiau bendras visų Seimo narių...

Finansai
2018.07.25
VMI už pavėluotai grąžintus mokesčius pradės mokėti palūkanas Premium 1

Lietuvos mokesčių administratorius nuo 2019 m. pradės mokėti palūkanas mokesčio mokėtojams, jeigu pavėluoja...

Finansai
2018.07.25
Valdžia žada nurašyti apie 100 mln. Eur emigrantų nesumokėto sveikatos draudimo 19

Valdžia planuoja nurašyti apie 100 mln. Eur emigrantų nesumokėto privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Be...

Finansai
2018.07.24
Laikinai neveikė VMI informacinės sistemos 3

Sugedus Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) informacinėms sistemoms, gyventojai ir įmonės antradienį...

Finansai
2018.07.24
„Termolink“ vadovas: „Indėlis į būsimą darbuotojo pensiją – socialiai atsakingos įmonės požymis“ Rėmėjo turinys 9

Pramonės šilumos inžinerijos įmonė „Termolink“ savo darbuotojams taiko įvairias motyvacijos priemones, tarp...

Finansai
2018.07.24
Perskaičiavusi darbo užmokestį Lietuva aplenks Latviją 14

Perkėlus „Sodros“ įmokas darbuotojui ir atitinkamai perskaičiavus darbo užmokestį, Lietuva palypės į viršų...

Finansai
2018.07.23
II pensijų pakopoje grąža didesnė, tačiau ir suvaržymų daugiau Premium 3

Kuo darbo užmokestis mažesnis, tuo labiau apsimoka dalyvauti II pensijų pakopoje, tačiau kai alga pasiekia...

Finansai
2018.07.23
ES pinigų panaudojimo bet kaip era baigiasi: subsidijas keičia grąžintinos paskolos Premium

Po 2020 m. iki ketvirtadalio nukirptas ES subsidijas iš sanglaudos fondų Lietuvai, tikėtina, pakeis jau...

Finansai
2018.07.23
6.321 gyventojas gavo „Sodros“ priminimus apie mokėtiną PSD 6

„Sodra“ šiandien išsiuntė pranešimus 6.321 gyventojui, kuriam šį mėnesį gali tekti savarankiškai sumokėti...

Finansai
2018.07.20
1 mlrd. Eur mokesčių reformai – puiku. O kada pinigai sugrįš? 19

Mokesčių reforma viešiesiems finansams kainuos apie 330 mln. Eur kasmet (1 mlrd. Eur per trejus metus),...

Finansai
2018.07.20
Uždirbantys nuo 1.600 Eur iki 3.600 Eur palikti mokesčių reformos užribyje Premium 8

Nurimus mokesčių reformos aistroms, aiškėja, kad daliai dirbančiųjų reforma jokios įtakos neturės. Labiausiai...

Finansai
2018.07.20
Į biudžetą gauta daugiau PVM, mažiau – gyventojų pajamų, pelno mokesčių 4

Valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 0,1% (5,9 mln. Eur) daugiau nei prognozuota ir 6,2%...

Finansai
2018.07.19
Pajamoms iš NT ir akcijų didesnis pajamų mokesčio tarifas bus taikomas nuo 150.000 Eur Premium 8

Pajamos, kurios nepriskiriamos darbo užmokesčiui, individualios veiklos pajamoms ar dividendams, nuo kitų...

Finansai
2018.07.19
Šapoka: sprendimų dėl automobilių mokesčio galima tikėtis rudenį 34

Sprendimai dėl automobilių mokesčio galėtų paaiškėti rudenį, teigia finansų ministras. Pasak Viliaus Šapokos,...

Transportas
2018.07.19
Elektroniniai važtaraščiai padėjo aptikti nelegalias vadovo statybas 3

Šių metų liepos 19–20 d. visoje Lietuvoje rengiamos su statybų sektoriumi susijusių įmonių krovinių patikros...

Finansai
2018.07.18
„Sodra“ paaiškina, kaip keisis išmokos po mokesčių reformos 2

„Sodra“ sulaukia nemažai klausimų iš gyventojų, kaip 2019 m. keisis įvairios socialinio draudimo išmokos.

Finansai
2018.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau