Seime jau galanda įstatymus kovai su šešėliu

Publikuota: 2018-06-05
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė pluoštui įstatymų projektų, kuriais Vyriausybė siekia mažinti šešėlinės ekonomikos mastą. Numatomos didesnės sankcijos už mokestinius pažeidimus, nelegalų įdarbinimą, apribojamos galimybės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose įmonėms, kurios yra padariusios bent vieną „rimtą profesinį pažeidimą“. Yra ir palengvinimų, tokių kaip vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, deklaravus ir sumokėjus mokesčius.

Tai Mokesčių administravimo įstatymas (MAĮ) ir lydimųjų įstatymų projektai: Administracinių nusižengimų kodekso, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo, Viešųjų pirkimų įstatymo, Labdaros ir paramos įstatymo, kuriuose įvairiais aspektais reglamentuojami asmenų teisinės atsakomybės už mokesčių įstatymų pažeidimus klausimai. Toliau įstatymų pataisas Seimas numato svarstyti birželio 21 dieną.

Skaičiuojama, kad MAĮ ir drauge teikiamų įstatymų teigiamas poveikis valstybės pajamoms 2019 m. sieks 200 mln. Eur, o 2020 ir 2021 m. – po 160 mln. Eur.

Pagrindinis Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) pataisų siekis, anot projekto rengėjų, yra gerinti mokesčių administravimą ir mažinti šešėlinės ekonomikos mastus Lietuvoje.

„Tai geras bandymas kompleksiškai pagerinti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) efektyvumą, kad nebūtų dvigubų standartų. Tai sprendimai, kurie padėtų kovoti su šešėliu“, – ragindamas pritarti įstatymo projektui Seime sakė Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Trumpesnė senatis

MAĮ projekte atsiranda mokesčių mokėtojų, neatitinkančių minimalių mokesčių mokėtojų kriterijų, sąvoka – siūloma nustatyti, kad asmuo turėtų būti laikomas neatitinkančiu šių kriterijų, jeigu jis praeityje yra nubaustas už padarytus reikšmingus ar pakartotinius teisės pažeidimus ir nuobaudos yra įsigaliojusios.

Įtraukimo į šį sąrašą pasekmės – moralinės ir ekonominės. Tokių asmenų sąrašai bus paviešinti centrinio mokesčių administratoriaus interneto svetainėje. Atliekant tokių asmenų mokestinių prievolių tikrinimą bus taikomi ilgesni senaties terminai. Šie asmenys taip pat neteks teisės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir negalės įgyti paramos gavėjo statuso, o tokį statusą jau turintys – šio statuso neteks.

Į sąrašą būtų įtraukiama už reikšmingus (neapskaičiuota daugiau kaip 15.000 Eur mokesčių) mokesčių teisės aktų pažeidimus, taip pat ten pateks asmenys, nubausti už nelegalų darbą, turintys tebegaliojantį teistumą už nusikalstamas veikas, padarytas nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams (sukčiavimas), finansų sistemai (neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimas) ir kt.

Dar vienas MAĮ projekte numatytas verslui palankus siūlymas – vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, išsaugant atitiktį minimaliems patikimo mokesčių mokėtojo kriterijams. Privaloma atleidimo sąlyga bus nesumokėtų mokesčių sumokėjimas, tačiau jis galės būti išdėstytas per dvejus metus. Taip pat detalizuojamos taisyklės, kuriomis remdamasis mokesčių administratorius apskaičiuoja konkrečius asmenims skirtinų baudų dydžius.

Bendrąjį senaties terminą mokestiniams pažeidimams planuojama sutrumpinti iki 3 m. (dabartinis terminas –5 m.). Ilgesnis nei 5 m. senaties terminas nustatomas sudėtingesniems mokesčių apskaičiavimo ir perskaičiavimo atvejams, tada, kai mokesčių mokėtojas neatitinka patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, mokesčių administratorius atlieka gyventojo mokestinį patikrinimą, tikrinant kontroliuojamųjų sandorių kainodarą, teismui pripažinus mokesčio mokėtojo bankrotą tyčiniu ir kt. Šios pataisos įsigaliotų nuo 2020 m. siekiant eliminuoti piktnaudžiavimo pereinamuoju laikotarpiu galimybes.

30% didesnės baudos

Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimų projekte siūloma už mokesčių administratoriaus kompetencijai priskirtinus finansinius–ekonominius nusižengimus skiriamų baudų dydžius padidinti 30% su tam tikromis išimtimis. Pvz., ne 30%, o 50% didinamos baudos už administracinius nusižengimus, susijusius su galimu pajamų neįtraukimu į apskaitą, kai dėl tokių pažeidimų vėliau nuslepiami mokesčiai.

„Sankcijų dydžiai daugiau nei 10 m. nebuvo keisti, todėl jau nebeturėjo atgrasomojo pobūdžio. Taip pat siūloma praplėsti mažai pavojingų administracinių nusižengimų sąrašą, kai būtų teikiamos tik žodinės pastabos“, – parlamentarams pristatydamas šį įstatymo projektą kalbėjo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Pvz., numatyta, kad darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimas arba darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, neįtrauktų į buhalterinės apskaitos dokumentus, išmokėjimas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 2.700 iki 6.000 Eur. Vertimasis komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neturint licencijos (leidimo) veiklai, kuriai reikalinga licencija (leidimas), ar kitokiu neteisėtu būdu užtraukia baudą nuo 390 iki 1.100 Eur. Pakartotinai – nuo 1.400 iki 2.400 Eur. Alkoholio produktų ir tabako gaminių ar susijusių gaminių gamybos, importo ir prekybos licencijavimo tvarkos pažeidimas užtraukia baudą įmonių vadovams ir (ar) jų vyriausiesiems finansininkams nuo 200 iki 1.890 Eur ir t.t.

Anot įstatymo projekto rengėjų, jo priėmimas turės tiesioginę įtaka verslo sąlygoms ir jo plėtrai – didinant administracines sankcijas, bus baudžiami asmenys, darantys administracinius nusikaltimus, o tai sudarys sąlygas sąžiningai konkurencijai.

„Susidaro įspūdis, kad Vyriausybė turi dvi rankas. Dešinę – kad baustų ir atimtų, ir kairę – kad padėtų dešinei. Nemanau, kad tai tinkamos priemonės“, – Seimo posėdyje kalbėjo Kęstutis Glaveckas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys.

Mykolas Majauskas, Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, agitavo balsuoti prieš įstatymą, nes Vyriausybės pasiūlytuose įstatymų projektuose nėra efektyvių priemonių prieš šešėlinę ekonomiką.

„Ministras nemato realaus gyvenimo – tai darbo santykiai, kai atlyginimai mokami vokeliuose. Čia priemonių prieš tai nėra, siūloma tik eilė kosmetinių pataisymų. To rezultato, apie kurį kalbame, nebus“, – sakė p. Majauskas.

Neprileis prie viešųjų pirkimų

Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimų projekte siūloma apriboti galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose tiems tiekėjams, kurie yra padarę „rimtą profesinį pažeidimą“ ir dėl to kyla abejonių, kad jie sąžiningai vykdys sudarytą pirkimo sutartį.

Tiekėjas iš pirkimo būtų pašalinamas, jei už finansinės atskaitomybės ir audito teisės aktų pažeidimus tiekėjui ar jo vadovui paskirta administracinė nuobauda ar ekonominė sankcija, kai už bent vieną mokesčių teisės aktų pažeidimą tiekėjui yra apskaičiuota ne mažesnė kaip 15.000 Eur mokesčių suma ir dėl to paskirta ekonominė sankcija, kai už nelegalų darbą paskirta ne mažesnė kaip 1.500 Eur ir kt.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Švedų tyrimas: nerezidentų aptarnavimas atskleidžia tikrąjį „Swedbank“ veidą Premium 4

Švedijos banko „Swedbank“ padaliniuose Baltijos šalyse darbas su abejotinos reputacijos klientais iš ne ES...

Rinkos
13:42
SBA logistikos centro plėtrai prie Klaipėdos skolinasi 12,3 mln. Eur

„Swedbank“ ir koncerno SBA antrinė įmonė „Evenmor“ susitarė dėl 12,3 mln. Eur paskolos. Ja bus finansuojama...

Nerimo signalų iš Švedijos būsto rinkos sumažėjo, bet rizikos dar yra 7

Nors per pastaruosius keletą metų įkaitusi situacija Švedijos būsto rinkoje stabilizavosi, rinką prižiūrinti...

Statyba ir NT
2019.07.20
Biudžeto pusmečio pajamos 3,4% viršija planą 9

Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų 2019 m. I pusmečio pajamos sudarė  5,344 mlrd. Eur – 3,4% (174,1...

Verslo aplinka
2019.07.19
Mokesčių paklodei tampyti – naujas įstatymas Premium

Seimas priėmė Dvigubo apmokestinimo ginčų sprendimo įstatymą. Jis įmonėms suteiks daugiau aiškumo ir tikrumo...

Finansai
2019.07.19
Už kartelinį susitarimą – bauda „City Service SE“ ir „Naujininkų ūkiui“ 3

Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad įmonių grupės „City Service SE“ bendrovės su konkurente „Naujininkų...

Finansai
2019.07.18
Sostinės ir valstybės įmonėse šeimininkauja politikai, valdžia tai neigia  Premium 10

„Grinda“ veikia be valdybos, „Vilniaus vandenys“ – be nepriklausomų valdybos narių, o kitose sostinės įmonėse...

Finansai
2019.07.18
N26 pritraukė dar 170 mln. USD investiciją 13

Vokietijos internetinis bankas N26 pritraukė papildomą 170 mln. USD investiciją, pagal kurią visas bankas...

Rinkos
2019.07.18
Finansų įstaigos labiausiai bijo kibernetinių atakų ir NT burbulų

Lietuvos finansų įstaigos mano, kad per artimiausią pusmetį didžiausią riziką šalies finansiniam stabilumui...

Paslaugos
2019.07.18
Švedijos prievaizdo akis krypsta nuo būsto prie komercinio NT Premium 4

Švedijos būsto rinka pastaruosius kelerius metus nebekaista, tačiau tai nereiškia, kad visos rizikos...

Statyba ir NT
2019.07.18
VMI: statybos sektoriuje gali būti neapskaitoma apie 500 mln. Eur pajamų 9

Statybos sektoriuje Lietuvoje, kurioje veiklą vykdo apie 7.000 bendrovių, gali būti neapskaitoma apie pusė...

Statyba ir NT
2019.07.17
VMI dėl nutekėjusių duomenų gresia bauda iki 60.000 Eur  Premium 10

Praėjusią savaitę fiksuotas incidentas, kai kurį laiką galima buvo prieiti prie Mano VMI duomenų apie...

Finansai
2019.07.17
Europa neigiamų palūkanų spąstuose: kyla rizika „pavirsti“ Japonija 23

Europoje įgyvendintas beprecedentis monetarinės politikos eksperimentas su neigiamomis palūkanomis gali tapti...

Rinkos
2019.07.17
Pakeitusios vedlius konfederacijos ieško kelių iš aklavietės Premium

Verslo asociacijoms pastarieji metai – vadovų kaitos ir iššūkių metai. Trims skėtinių verslo asociacijų...

Finansai
2019.07.17
Algos nurodymas skelbimuose suteiks daugiau skaidrumo, bet yra ir pilkoji zona Premium 3

Darbo skelbimai, kuriuose nurodytas konkretus atlyginimas, sulaukia daugiau kandidatų dėmesio. Įmonės...

Vadyba
2019.07.17
Žiniasklaida: „Swedbank“ susijęs su cheminio ginklo programa Sirijoje, mini ir Lietuvą 29

Švedijos bankas „Swedbank“ įsipainiojo į dar vieną skandalą, kuris jau pigina banko akcijas ir kuriame...

Rinkos
2019.07.16
Lenkijos bankai Lietuvoje: ankstesni gandai ir bandymai įsitvirtinti 2

Lenkijoje veikia kelios dešimtys bankų, tačiau stipriausią susidomėjimą Lietuva dar 2017 m. yra rodęs...

Rinkos
2019.07.16
Prekybininkams nebereikia pildyti kasos aparatų žurnalų 1

Nuo liepos 2 d. nebeprivaloma kiekvienos kasos aparato naudojimo dienos pradžioje ir pabaigoje žurnalą...

Prekyba
2019.07.16
Latvijos bankus apleido 10 mlrd. Eur nerezidentų pinigų

Per pastaruosius metus iš Latvijos bankinės sistemos buvo atitraukta per 10 mlrd. Eur nerezidentų indėlių,...

Rinkos
2019.07.16
Europinė indėlių platforma sudomino „Goldman Sachs“ – investavo 25 mln. Eur 2

Europoje veikianti indėlių ir investicinių produktų platforma „Raisin“, per kurią savo paslaugas siūlo ir...

Rinkos
2019.07.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau