Seime jau galanda įstatymus kovai su šešėliu

Publikuota: 2018-06-05
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė pluoštui įstatymų projektų, kuriais Vyriausybė siekia mažinti šešėlinės ekonomikos mastą. Numatomos didesnės sankcijos už mokestinius pažeidimus, nelegalų įdarbinimą, apribojamos galimybės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose įmonėms, kurios yra padariusios bent vieną „rimtą profesinį pažeidimą“. Yra ir palengvinimų, tokių kaip vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, deklaravus ir sumokėjus mokesčius.

Tai Mokesčių administravimo įstatymas (MAĮ) ir lydimųjų įstatymų projektai: Administracinių nusižengimų kodekso, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo, Viešųjų pirkimų įstatymo, Labdaros ir paramos įstatymo, kuriuose įvairiais aspektais reglamentuojami asmenų teisinės atsakomybės už mokesčių įstatymų pažeidimus klausimai. Toliau įstatymų pataisas Seimas numato svarstyti birželio 21 dieną.

Skaičiuojama, kad MAĮ ir drauge teikiamų įstatymų teigiamas poveikis valstybės pajamoms 2019 m. sieks 200 mln. Eur, o 2020 ir 2021 m. – po 160 mln. Eur.

Pagrindinis Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) pataisų siekis, anot projekto rengėjų, yra gerinti mokesčių administravimą ir mažinti šešėlinės ekonomikos mastus Lietuvoje.

„Tai geras bandymas kompleksiškai pagerinti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) efektyvumą, kad nebūtų dvigubų standartų. Tai sprendimai, kurie padėtų kovoti su šešėliu“, – ragindamas pritarti įstatymo projektui Seime sakė Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Trumpesnė senatis

MAĮ projekte atsiranda mokesčių mokėtojų, neatitinkančių minimalių mokesčių mokėtojų kriterijų, sąvoka – siūloma nustatyti, kad asmuo turėtų būti laikomas neatitinkančiu šių kriterijų, jeigu jis praeityje yra nubaustas už padarytus reikšmingus ar pakartotinius teisės pažeidimus ir nuobaudos yra įsigaliojusios.

Įtraukimo į šį sąrašą pasekmės – moralinės ir ekonominės. Tokių asmenų sąrašai bus paviešinti centrinio mokesčių administratoriaus interneto svetainėje. Atliekant tokių asmenų mokestinių prievolių tikrinimą bus taikomi ilgesni senaties terminai. Šie asmenys taip pat neteks teisės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir negalės įgyti paramos gavėjo statuso, o tokį statusą jau turintys – šio statuso neteks.

Į sąrašą būtų įtraukiama už reikšmingus (neapskaičiuota daugiau kaip 15.000 Eur mokesčių) mokesčių teisės aktų pažeidimus, taip pat ten pateks asmenys, nubausti už nelegalų darbą, turintys tebegaliojantį teistumą už nusikalstamas veikas, padarytas nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams (sukčiavimas), finansų sistemai (neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimas) ir kt.

Dar vienas MAĮ projekte numatytas verslui palankus siūlymas – vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, išsaugant atitiktį minimaliems patikimo mokesčių mokėtojo kriterijams. Privaloma atleidimo sąlyga bus nesumokėtų mokesčių sumokėjimas, tačiau jis galės būti išdėstytas per dvejus metus. Taip pat detalizuojamos taisyklės, kuriomis remdamasis mokesčių administratorius apskaičiuoja konkrečius asmenims skirtinų baudų dydžius.

Bendrąjį senaties terminą mokestiniams pažeidimams planuojama sutrumpinti iki 3 m. (dabartinis terminas –5 m.). Ilgesnis nei 5 m. senaties terminas nustatomas sudėtingesniems mokesčių apskaičiavimo ir perskaičiavimo atvejams, tada, kai mokesčių mokėtojas neatitinka patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, mokesčių administratorius atlieka gyventojo mokestinį patikrinimą, tikrinant kontroliuojamųjų sandorių kainodarą, teismui pripažinus mokesčio mokėtojo bankrotą tyčiniu ir kt. Šios pataisos įsigaliotų nuo 2020 m. siekiant eliminuoti piktnaudžiavimo pereinamuoju laikotarpiu galimybes.

30% didesnės baudos

Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimų projekte siūloma už mokesčių administratoriaus kompetencijai priskirtinus finansinius–ekonominius nusižengimus skiriamų baudų dydžius padidinti 30% su tam tikromis išimtimis. Pvz., ne 30%, o 50% didinamos baudos už administracinius nusižengimus, susijusius su galimu pajamų neįtraukimu į apskaitą, kai dėl tokių pažeidimų vėliau nuslepiami mokesčiai.

„Sankcijų dydžiai daugiau nei 10 m. nebuvo keisti, todėl jau nebeturėjo atgrasomojo pobūdžio. Taip pat siūloma praplėsti mažai pavojingų administracinių nusižengimų sąrašą, kai būtų teikiamos tik žodinės pastabos“, – parlamentarams pristatydamas šį įstatymo projektą kalbėjo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Pvz., numatyta, kad darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimas arba darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, neįtrauktų į buhalterinės apskaitos dokumentus, išmokėjimas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 2.700 iki 6.000 Eur. Vertimasis komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neturint licencijos (leidimo) veiklai, kuriai reikalinga licencija (leidimas), ar kitokiu neteisėtu būdu užtraukia baudą nuo 390 iki 1.100 Eur. Pakartotinai – nuo 1.400 iki 2.400 Eur. Alkoholio produktų ir tabako gaminių ar susijusių gaminių gamybos, importo ir prekybos licencijavimo tvarkos pažeidimas užtraukia baudą įmonių vadovams ir (ar) jų vyriausiesiems finansininkams nuo 200 iki 1.890 Eur ir t.t.

Anot įstatymo projekto rengėjų, jo priėmimas turės tiesioginę įtaka verslo sąlygoms ir jo plėtrai – didinant administracines sankcijas, bus baudžiami asmenys, darantys administracinius nusikaltimus, o tai sudarys sąlygas sąžiningai konkurencijai.

„Susidaro įspūdis, kad Vyriausybė turi dvi rankas. Dešinę – kad baustų ir atimtų, ir kairę – kad padėtų dešinei. Nemanau, kad tai tinkamos priemonės“, – Seimo posėdyje kalbėjo Kęstutis Glaveckas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys.

Mykolas Majauskas, Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, agitavo balsuoti prieš įstatymą, nes Vyriausybės pasiūlytuose įstatymų projektuose nėra efektyvių priemonių prieš šešėlinę ekonomiką.

„Ministras nemato realaus gyvenimo – tai darbo santykiai, kai atlyginimai mokami vokeliuose. Čia priemonių prieš tai nėra, siūloma tik eilė kosmetinių pataisymų. To rezultato, apie kurį kalbame, nebus“, – sakė p. Majauskas.

Neprileis prie viešųjų pirkimų

Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimų projekte siūloma apriboti galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose tiems tiekėjams, kurie yra padarę „rimtą profesinį pažeidimą“ ir dėl to kyla abejonių, kad jie sąžiningai vykdys sudarytą pirkimo sutartį.

Tiekėjas iš pirkimo būtų pašalinamas, jei už finansinės atskaitomybės ir audito teisės aktų pažeidimus tiekėjui ar jo vadovui paskirta administracinė nuobauda ar ekonominė sankcija, kai už bent vieną mokesčių teisės aktų pažeidimą tiekėjui yra apskaičiuota ne mažesnė kaip 15.000 Eur mokesčių suma ir dėl to paskirta ekonominė sankcija, kai už nelegalų darbą paskirta ne mažesnė kaip 1.500 Eur ir kt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Didžiausia infliacija ES – Estijoje 18

Euro zonos 2018 m. gruodžio mėn. metinė infliacija buvo 1,6%, 0,3 procentiniais punktais (p.p.) mažesnė nei...

Finansai
2019.01.18
„Deloitte“ ir Ūkio bankas susitarė dėl kompensacijos už netinkamą auditą 14

Bankrutavusi akcinė bendrovė Ūkio bankas ir UAB „Deloitte Lietuva“ pasiekė susitarimą ginče dėl Ūkio banko...

Finansai
2019.01.17
Verslo liudijimus galima įsigyti e.būdu

Pernai gyventojų skaičius, kurie įsigijo verslo liudijimus internetu, išaugo 8%. Mokesčių administratorius...

Finansai
2019.01.17
VMI atsako į klausimus dėl mokesčių amnestijos 6

2019 m. pirmąjį pusmetį bus galimybė be baudų ir delspinigių deklaruoti „pamirštas“ pajamas. Tokia amnestija...

Finansai
2019.01.17
EP siūlo PVM lengvatas prekėms, kurias dažniau perka moterys 13

Europos Parlamentas rezoliucijoje dėl lyčių lygybės ir mokesčių pasiūlė taikyti PVM lengvatas moterų...

Finansai
2019.01.17
Sumenko antros ir trečios pakopos pensijų fondų vienetų vertė 12

Antros pakopos pensijų fondų vienetų vertė pernai vidutiniškai sumenko 3,9%. Trečios pakopos pensijų fondų...

Finansai
2019.01.16
Vyriausybė pritarė naujai priemonei skolintis valstybės vardu

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui įteisinti dar vieną galimybę skolintis valstybės vardu – pasirašant...

Finansai
2019.01.16
LB: bankų įkainių skaičiuoklė padidins konkurenciją 1

Lietuvos bankas įdiegė specialią skaičiuoklę, kuri vartotojams leidžia palyginti bankų, kredito unijų,...

Finansai
2019.01.16
Prieš rinkimus Seimas dalinti paramą leido ir paliegusioms VVĮ 1

Antradienį Seime pritarta Labdaros ir paramos įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma, kad kuo kuklesnį pelną...

Finansai
2019.01.16
Palyginimas: per 14 metų „Sodra“ pralenkė pensijų fondus visu ratu Premium 33

Vidutinė antros pakopos pensijų fondų grąža pastaruosius 14 metų buvo perpus mažesnė nei vidutinis „Sodros“...

Finansai
2019.01.16
Išaugo einamosios sąskaitos perteklius

2018 m. lapkritį Lietuvos einamosios sąskaitos balansas buvo teigiamas – 246 mln. Eur, tai geriausias...

Finansai
2019.01.15
Eksporto kredito draudimas – jau ir stambiam verslui Premium

Nuo metų pradžios jau ir didelės įmonės, eksportuojančios lietuviškos kilmės produkciją į valstybes su didele...

Pramonė
2019.01.15
Įvaizdžio nėra, fantazija išlaidauti – be ribų 18

Lietuva neturi įvaizdžio. Nes jo kūrėjai – nieko verti. Metų metais kiekviena Vyriausybė išleidžia šiam...

Rinkodara
2019.01.15
Detalūs medicininės įrangos viešojo pirkimo techninės specifikacijos reikalavimai gali būti neteisėti Rėmėjo turinys

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pasisakė dėl reikalavimų, taikytinų medicininės įrangos viešojo pirkimo...

Finansai
2019.01.14
Tikrovės testas, arba Kiek reikia turto sočiai senatvei Premium 4

Papildomų pajamų senatvėje galima tikėtis ir iš per gyvenimą sukaupto turto – santaupų, nekilnojamojo ir...

Finansai
2019.01.14
Bankroto administratorių skyrimo sistema skaidresnė, bet stengtis neskatina Premium

Vieni rinkos dalyviai tvirtina, kad nuo 2015 m. veikianti automatinė bankroto administratorių skyrimo tvarka...

Verslo aplinka
2019.01.13
Technogidas: programėlės jūsų pinigams 5

Bankai Lietuvoje vis stipriau ragina klientus naudotis įvairiomis elektroninėmis platformomis, o ne kliautis...

Technologijos
2019.01.13
Didžiosios ES šalys spaudžia apmokestinti IT bendroves Premium 6

Prancūzija ir Didžioji Britanija duoda suprasti, kad jeigu nebus pasiekta bendrų susitarimų ES ar EBPO lygiu,...

Finansai
2019.01.13
Seimas linkęs susieti savivaldos įmonių paramos dydį su uždirbtu pelnu 2

Seimas penktadienį neuždraudė savivaldybių kontroliuojamoms įmonėms bei jų antrinėms bendrovėms teikti paramą...

Verslo aplinka
2019.01.11
Po mokesčių amnestijos – VMI įspūdingi patikrinimų planai Premium 3

Kartu su mokesčiu amnestija VMI skelbia ir pusmečio trukmės tikrinimų moratoriumą, tačiau vėliau turi didelių...

Finansai
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau