Seime jau galanda įstatymus kovai su šešėliu

Publikuota: 2018-06-05
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė pluoštui įstatymų projektų, kuriais Vyriausybė siekia mažinti šešėlinės ekonomikos mastą. Numatomos didesnės sankcijos už mokestinius pažeidimus, nelegalų įdarbinimą, apribojamos galimybės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose įmonėms, kurios yra padariusios bent vieną „rimtą profesinį pažeidimą“. Yra ir palengvinimų, tokių kaip vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, deklaravus ir sumokėjus mokesčius.

Tai Mokesčių administravimo įstatymas (MAĮ) ir lydimųjų įstatymų projektai: Administracinių nusižengimų kodekso, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo, Viešųjų pirkimų įstatymo, Labdaros ir paramos įstatymo, kuriuose įvairiais aspektais reglamentuojami asmenų teisinės atsakomybės už mokesčių įstatymų pažeidimus klausimai. Toliau įstatymų pataisas Seimas numato svarstyti birželio 21 dieną.

Skaičiuojama, kad MAĮ ir drauge teikiamų įstatymų teigiamas poveikis valstybės pajamoms 2019 m. sieks 200 mln. Eur, o 2020 ir 2021 m. – po 160 mln. Eur.

Pagrindinis Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) pataisų siekis, anot projekto rengėjų, yra gerinti mokesčių administravimą ir mažinti šešėlinės ekonomikos mastus Lietuvoje.

„Tai geras bandymas kompleksiškai pagerinti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) efektyvumą, kad nebūtų dvigubų standartų. Tai sprendimai, kurie padėtų kovoti su šešėliu“, – ragindamas pritarti įstatymo projektui Seime sakė Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Trumpesnė senatis

MAĮ projekte atsiranda mokesčių mokėtojų, neatitinkančių minimalių mokesčių mokėtojų kriterijų, sąvoka – siūloma nustatyti, kad asmuo turėtų būti laikomas neatitinkančiu šių kriterijų, jeigu jis praeityje yra nubaustas už padarytus reikšmingus ar pakartotinius teisės pažeidimus ir nuobaudos yra įsigaliojusios.

Įtraukimo į šį sąrašą pasekmės – moralinės ir ekonominės. Tokių asmenų sąrašai bus paviešinti centrinio mokesčių administratoriaus interneto svetainėje. Atliekant tokių asmenų mokestinių prievolių tikrinimą bus taikomi ilgesni senaties terminai. Šie asmenys taip pat neteks teisės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir negalės įgyti paramos gavėjo statuso, o tokį statusą jau turintys – šio statuso neteks.

Į sąrašą būtų įtraukiama už reikšmingus (neapskaičiuota daugiau kaip 15.000 Eur mokesčių) mokesčių teisės aktų pažeidimus, taip pat ten pateks asmenys, nubausti už nelegalų darbą, turintys tebegaliojantį teistumą už nusikalstamas veikas, padarytas nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams (sukčiavimas), finansų sistemai (neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimas) ir kt.

Dar vienas MAĮ projekte numatytas verslui palankus siūlymas – vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, išsaugant atitiktį minimaliems patikimo mokesčių mokėtojo kriterijams. Privaloma atleidimo sąlyga bus nesumokėtų mokesčių sumokėjimas, tačiau jis galės būti išdėstytas per dvejus metus. Taip pat detalizuojamos taisyklės, kuriomis remdamasis mokesčių administratorius apskaičiuoja konkrečius asmenims skirtinų baudų dydžius.

Bendrąjį senaties terminą mokestiniams pažeidimams planuojama sutrumpinti iki 3 m. (dabartinis terminas –5 m.). Ilgesnis nei 5 m. senaties terminas nustatomas sudėtingesniems mokesčių apskaičiavimo ir perskaičiavimo atvejams, tada, kai mokesčių mokėtojas neatitinka patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, mokesčių administratorius atlieka gyventojo mokestinį patikrinimą, tikrinant kontroliuojamųjų sandorių kainodarą, teismui pripažinus mokesčio mokėtojo bankrotą tyčiniu ir kt. Šios pataisos įsigaliotų nuo 2020 m. siekiant eliminuoti piktnaudžiavimo pereinamuoju laikotarpiu galimybes.

30% didesnės baudos

Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimų projekte siūloma už mokesčių administratoriaus kompetencijai priskirtinus finansinius–ekonominius nusižengimus skiriamų baudų dydžius padidinti 30% su tam tikromis išimtimis. Pvz., ne 30%, o 50% didinamos baudos už administracinius nusižengimus, susijusius su galimu pajamų neįtraukimu į apskaitą, kai dėl tokių pažeidimų vėliau nuslepiami mokesčiai.

„Sankcijų dydžiai daugiau nei 10 m. nebuvo keisti, todėl jau nebeturėjo atgrasomojo pobūdžio. Taip pat siūloma praplėsti mažai pavojingų administracinių nusižengimų sąrašą, kai būtų teikiamos tik žodinės pastabos“, – parlamentarams pristatydamas šį įstatymo projektą kalbėjo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Pvz., numatyta, kad darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimas arba darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, neįtrauktų į buhalterinės apskaitos dokumentus, išmokėjimas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 2.700 iki 6.000 Eur. Vertimasis komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neturint licencijos (leidimo) veiklai, kuriai reikalinga licencija (leidimas), ar kitokiu neteisėtu būdu užtraukia baudą nuo 390 iki 1.100 Eur. Pakartotinai – nuo 1.400 iki 2.400 Eur. Alkoholio produktų ir tabako gaminių ar susijusių gaminių gamybos, importo ir prekybos licencijavimo tvarkos pažeidimas užtraukia baudą įmonių vadovams ir (ar) jų vyriausiesiems finansininkams nuo 200 iki 1.890 Eur ir t.t.

Anot įstatymo projekto rengėjų, jo priėmimas turės tiesioginę įtaka verslo sąlygoms ir jo plėtrai – didinant administracines sankcijas, bus baudžiami asmenys, darantys administracinius nusikaltimus, o tai sudarys sąlygas sąžiningai konkurencijai.

„Susidaro įspūdis, kad Vyriausybė turi dvi rankas. Dešinę – kad baustų ir atimtų, ir kairę – kad padėtų dešinei. Nemanau, kad tai tinkamos priemonės“, – Seimo posėdyje kalbėjo Kęstutis Glaveckas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys.

Mykolas Majauskas, Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, agitavo balsuoti prieš įstatymą, nes Vyriausybės pasiūlytuose įstatymų projektuose nėra efektyvių priemonių prieš šešėlinę ekonomiką.

„Ministras nemato realaus gyvenimo – tai darbo santykiai, kai atlyginimai mokami vokeliuose. Čia priemonių prieš tai nėra, siūloma tik eilė kosmetinių pataisymų. To rezultato, apie kurį kalbame, nebus“, – sakė p. Majauskas.

Neprileis prie viešųjų pirkimų

Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimų projekte siūloma apriboti galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose tiems tiekėjams, kurie yra padarę „rimtą profesinį pažeidimą“ ir dėl to kyla abejonių, kad jie sąžiningai vykdys sudarytą pirkimo sutartį.

Tiekėjas iš pirkimo būtų pašalinamas, jei už finansinės atskaitomybės ir audito teisės aktų pažeidimus tiekėjui ar jo vadovui paskirta administracinė nuobauda ar ekonominė sankcija, kai už bent vieną mokesčių teisės aktų pažeidimą tiekėjui yra apskaičiuota ne mažesnė kaip 15.000 Eur mokesčių suma ir dėl to paskirta ekonominė sankcija, kai už nelegalų darbą paskirta ne mažesnė kaip 1.500 Eur ir kt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Tarpusavio skolinimosi platformose galės dalyvauti ir bendrovės 9

Vyriausybė sutinka, kad tarpusavio skolinimosi platformose galėtų dalyvauti ne tik fiziniai, bet ir...

Finansai
2018.08.13
Rinka lietuviškų ICO žvaigždžių nelepina 8

Sėkmingi lietuvių komandų vieši kriptovaliutų platinimai (angl. initial coin offerings, ICOs) ir milijoninės...

Finansai
2018.08.12
Vidaus auditas – įmonėms, kurioms rūpi jų sveikata

Įprasta, jog įmonėse ir organizacijose, siekiančiose užsibrėžtų tikslų, daugiausia dėmesio skiriama veiklos...

Finansai
2018.08.11
„Fitch“ pakėlė Lietuvos kredito reitingo perspektyvą iki teigiamos 22

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Fitch Ratings“ iš „stabilios“ į „teigiamą“ pakeitė Lietuvos ilgalaikio...

Verslo aplinka
2018.08.11
Biudžeto dėlionė: noras – plius milijardas, galimybės – keliskart mažesnės Premium

Per derybas dėl kitų metų biudžeto ministerijos ir kiti asignavimų valdytojai pateikė pageidavimų, siekiančių...

Verslo aplinka
2018.08.10
100.000 gyventojų sulaukė „Sodros“ pranešimų apie PSD skolas 2

Daugiau nei 100.000 gyventojų, kurie privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas turi sumokėti patys, „Sodra“...

Finansai
2018.08.09
„Bonum Publicum“ šiemet uždirbo 142.000 Eur pelno 2

Šiaulių banko grupei priklausanti gyvybės draudimo bendrovė „Bonum Publicum“ per šešis šių metų mėnesius...

Finansai
2018.08.09
MMA Lietuvoje kitąmet tikrai peržengs 500 Eur Premium 19

Dėl iš esmės besikeičiančios mokestinės aplinkos kitąmet priskaičiuotoji minimali mėnesio alga (MMA)...

Verslo aplinka
2018.08.09
Mano pensija: pakopų lenktynės ar tvirto namo statyba? 10

Kitų metų sausio 1-oji simbolizuos dar vienos naujos ateities būsimiems pensininkams pradžią. Tiesa, nauja...

Finansai
2018.08.08
Kriptovaliutos prekyboje: „Topo centre“ bitkoinais atsiskaitė už 0,5 mln. Eur, lūkesčiai kyla Premium 19

Kai kurie viešbučiai, kirpyklos, oro linijos, technikos ir elektronikos pardavėjai Lietuvoje priima...

Trys dešimtys klausimų ir atsakymų apie pensijų reformą 16

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigalios Seimo birželio pabaigoje priimti ir prezidentės pasirašyti įstatymai dėl...

Verslo aplinka
2018.08.08
Plečiasi „Sodros“ grindų prievolė 8

Nuo šių metų liepos už darbuotojus, kurie negauna minimalios algos, darbdaviai turi primokėti ne tik...

Finansai
2018.08.08
VMI patikrino NT sandorių Kaune, atrado 232.000 Eur PVM

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) patikrino keturias įmones, surado neapskaitytų...

Statyba ir NT
2018.08.08
Rinkos dėsniai nustojo veikti – pirkti būstą vis dar pigiau, nei nuomotis Premium 17

Pastaruosius 8 m. Lietuvoje būsto nuomos kainos augo sparčiau nei būsto kainos, rodo EBPO duomenys – šiuo...

Finansai
2018.08.08
Lietuvos namų ūkiai vieninteliai ES turi neigiamą taupymo normą 14

Lietuva vienintelė šalis Europos Sąjungoje (ES), kuri 2016 m. turėjo neigiamą taupymo normą (-0,5%), rodo...

Finansai
2018.08.07
VMI buria išmaniųjų kasos aparatų projekto darbo grupę 3

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kviečia verslo atstovus registruotis į darbo grupę, kuri dirbs prie...

Finansai
2018.08.07
Nepakeliama automobilio mokesčio našta 46

Bet kokia automobilių apmokestinimo idėja Lietuvoje kuriasi taip pat sėkmingai kaip nebe pirmos jaunystės...

Verslo aplinka
2018.08.07
Daugiau įmonių galės taikyti 0% ir 5% pelno mokesčio tarifus 2

Nuo 2019 m. daugiau nedidelių verslų galės taikyti lengvatinius 0% ir 5% pelno mokesčio tarifus, nes...

Finansai
2018.08.07
VMI skelbia NT mokesčio tarifus 2019 m. 5

Didieji miestai 2019 m. paliko galioti tokius pačius nekilnojamojo turto mokesčio tarifus kaip ir 2018 m.,...

Finansai
2018.08.07
Konsultantams per daug neišlaidauja 1

Šio pusmečio Lietuvos įsigijimų ir susijungimų (angl. mergers and acquisitions, M&A) rinka pralenkė...

Rinkos
2018.08.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau