Seime jau galanda įstatymus kovai su šešėliu

Publikuota: 2018-06-05
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė pluoštui įstatymų projektų, kuriais Vyriausybė siekia mažinti šešėlinės ekonomikos mastą. Numatomos didesnės sankcijos už mokestinius pažeidimus, nelegalų įdarbinimą, apribojamos galimybės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose įmonėms, kurios yra padariusios bent vieną „rimtą profesinį pažeidimą“. Yra ir palengvinimų, tokių kaip vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, deklaravus ir sumokėjus mokesčius.

Tai Mokesčių administravimo įstatymas (MAĮ) ir lydimųjų įstatymų projektai: Administracinių nusižengimų kodekso, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo, Viešųjų pirkimų įstatymo, Labdaros ir paramos įstatymo, kuriuose įvairiais aspektais reglamentuojami asmenų teisinės atsakomybės už mokesčių įstatymų pažeidimus klausimai. Toliau įstatymų pataisas Seimas numato svarstyti birželio 21 dieną.

Skaičiuojama, kad MAĮ ir drauge teikiamų įstatymų teigiamas poveikis valstybės pajamoms 2019 m. sieks 200 mln. Eur, o 2020 ir 2021 m. – po 160 mln. Eur.

Pagrindinis Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) pataisų siekis, anot projekto rengėjų, yra gerinti mokesčių administravimą ir mažinti šešėlinės ekonomikos mastus Lietuvoje.

„Tai geras bandymas kompleksiškai pagerinti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) efektyvumą, kad nebūtų dvigubų standartų. Tai sprendimai, kurie padėtų kovoti su šešėliu“, – ragindamas pritarti įstatymo projektui Seime sakė Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Trumpesnė senatis

MAĮ projekte atsiranda mokesčių mokėtojų, neatitinkančių minimalių mokesčių mokėtojų kriterijų, sąvoka – siūloma nustatyti, kad asmuo turėtų būti laikomas neatitinkančiu šių kriterijų, jeigu jis praeityje yra nubaustas už padarytus reikšmingus ar pakartotinius teisės pažeidimus ir nuobaudos yra įsigaliojusios.

Įtraukimo į šį sąrašą pasekmės – moralinės ir ekonominės. Tokių asmenų sąrašai bus paviešinti centrinio mokesčių administratoriaus interneto svetainėje. Atliekant tokių asmenų mokestinių prievolių tikrinimą bus taikomi ilgesni senaties terminai. Šie asmenys taip pat neteks teisės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir negalės įgyti paramos gavėjo statuso, o tokį statusą jau turintys – šio statuso neteks.

Į sąrašą būtų įtraukiama už reikšmingus (neapskaičiuota daugiau kaip 15.000 Eur mokesčių) mokesčių teisės aktų pažeidimus, taip pat ten pateks asmenys, nubausti už nelegalų darbą, turintys tebegaliojantį teistumą už nusikalstamas veikas, padarytas nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams (sukčiavimas), finansų sistemai (neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimas) ir kt.

Dar vienas MAĮ projekte numatytas verslui palankus siūlymas – vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, išsaugant atitiktį minimaliems patikimo mokesčių mokėtojo kriterijams. Privaloma atleidimo sąlyga bus nesumokėtų mokesčių sumokėjimas, tačiau jis galės būti išdėstytas per dvejus metus. Taip pat detalizuojamos taisyklės, kuriomis remdamasis mokesčių administratorius apskaičiuoja konkrečius asmenims skirtinų baudų dydžius.

Bendrąjį senaties terminą mokestiniams pažeidimams planuojama sutrumpinti iki 3 m. (dabartinis terminas –5 m.). Ilgesnis nei 5 m. senaties terminas nustatomas sudėtingesniems mokesčių apskaičiavimo ir perskaičiavimo atvejams, tada, kai mokesčių mokėtojas neatitinka patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, mokesčių administratorius atlieka gyventojo mokestinį patikrinimą, tikrinant kontroliuojamųjų sandorių kainodarą, teismui pripažinus mokesčio mokėtojo bankrotą tyčiniu ir kt. Šios pataisos įsigaliotų nuo 2020 m. siekiant eliminuoti piktnaudžiavimo pereinamuoju laikotarpiu galimybes.

30% didesnės baudos

Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimų projekte siūloma už mokesčių administratoriaus kompetencijai priskirtinus finansinius–ekonominius nusižengimus skiriamų baudų dydžius padidinti 30% su tam tikromis išimtimis. Pvz., ne 30%, o 50% didinamos baudos už administracinius nusižengimus, susijusius su galimu pajamų neįtraukimu į apskaitą, kai dėl tokių pažeidimų vėliau nuslepiami mokesčiai.

„Sankcijų dydžiai daugiau nei 10 m. nebuvo keisti, todėl jau nebeturėjo atgrasomojo pobūdžio. Taip pat siūloma praplėsti mažai pavojingų administracinių nusižengimų sąrašą, kai būtų teikiamos tik žodinės pastabos“, – parlamentarams pristatydamas šį įstatymo projektą kalbėjo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Pvz., numatyta, kad darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimas arba darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, neįtrauktų į buhalterinės apskaitos dokumentus, išmokėjimas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 2.700 iki 6.000 Eur. Vertimasis komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neturint licencijos (leidimo) veiklai, kuriai reikalinga licencija (leidimas), ar kitokiu neteisėtu būdu užtraukia baudą nuo 390 iki 1.100 Eur. Pakartotinai – nuo 1.400 iki 2.400 Eur. Alkoholio produktų ir tabako gaminių ar susijusių gaminių gamybos, importo ir prekybos licencijavimo tvarkos pažeidimas užtraukia baudą įmonių vadovams ir (ar) jų vyriausiesiems finansininkams nuo 200 iki 1.890 Eur ir t.t.

Anot įstatymo projekto rengėjų, jo priėmimas turės tiesioginę įtaka verslo sąlygoms ir jo plėtrai – didinant administracines sankcijas, bus baudžiami asmenys, darantys administracinius nusikaltimus, o tai sudarys sąlygas sąžiningai konkurencijai.

„Susidaro įspūdis, kad Vyriausybė turi dvi rankas. Dešinę – kad baustų ir atimtų, ir kairę – kad padėtų dešinei. Nemanau, kad tai tinkamos priemonės“, – Seimo posėdyje kalbėjo Kęstutis Glaveckas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys.

Mykolas Majauskas, Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, agitavo balsuoti prieš įstatymą, nes Vyriausybės pasiūlytuose įstatymų projektuose nėra efektyvių priemonių prieš šešėlinę ekonomiką.

„Ministras nemato realaus gyvenimo – tai darbo santykiai, kai atlyginimai mokami vokeliuose. Čia priemonių prieš tai nėra, siūloma tik eilė kosmetinių pataisymų. To rezultato, apie kurį kalbame, nebus“, – sakė p. Majauskas.

Neprileis prie viešųjų pirkimų

Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimų projekte siūloma apriboti galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose tiems tiekėjams, kurie yra padarę „rimtą profesinį pažeidimą“ ir dėl to kyla abejonių, kad jie sąžiningai vykdys sudarytą pirkimo sutartį.

Tiekėjas iš pirkimo būtų pašalinamas, jei už finansinės atskaitomybės ir audito teisės aktų pažeidimus tiekėjui ar jo vadovui paskirta administracinė nuobauda ar ekonominė sankcija, kai už bent vieną mokesčių teisės aktų pažeidimą tiekėjui yra apskaičiuota ne mažesnė kaip 15.000 Eur mokesčių suma ir dėl to paskirta ekonominė sankcija, kai už nelegalų darbą paskirta ne mažesnė kaip 1.500 Eur ir kt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Už daugiau kaip 50% sumažintus dienpinigius nuo liepos 1 d. gresia baudos

Įmonė neturi teisės dienpinigių mažinti daugiau kaip 50%. Pažeidusiems šį reikalavimą vadovams gresia baudos.

Finansai
13:52
Nuo liepos 3 d. finansinių priemonių sandoriai – tik su LEI kodu Rėmėjo turinys 2

Asociacija „GS1 Lithuania“ birželio 20 d. tapo registruotąja atstove, viena iš nedaugelio organizacijų,...

Rinkos
06:00
Akcininkų konfliktas – ką rinktis: veiklos tyrimą ar bankrotą? 1

Lietuvos teismuose kasmet išnagrinėjama keliolika įmonių veiklos tyrimo bylų, kurių pagalba akcininkai...

Finansai
09:22
Pilki keleliai dulka... 8

Susisiekimo ministerijos (SM) ir VĮ „Kelių priežiūra“ atliekamas buvusių regioninių kelių įmonių auditas dar...

Finansai
06:30
Dividendų lenktynėse energetikus vejasi geležinkelininkai Premium 2

Valstybės valdomos įmonės (VVĮ) už 2017 m. išmokės beveik 200 mln. Eur dividendų, rodo apibendrinti Valdymo...

Finansai
06:00
S. Skvernelis apie mokesčių reformą: viskas vyksta pagal planą 22

Premjeras Saulius Skvernelis patenkintas tuo, kad Seimo komitetuose yra pritariama valdančiosios koalicijos...

Finansai
2018.06.20
Daugėja LEI kodų dalintojų 2

Pasaulinės verslo komunikavimo sprendimus kuriančios asociacijos GS1 padalinys „GS1 Lithuania” išdavinės LEI...

Rinkos
2018.06.20
Finansų viceministrė: pradžioje – mokesčių amnestija, o paskui – sankcijos Premium

Vyriausybė siūlo numatyti laikiną galimybę deklaruoti „pamirštus“ mokesčius be delspinigių ir baudų. Tokios...

Finansai
2018.06.20
VMI reido „Regitroje“ metu nustatyta 30 nelegalių sutarčių 5

Savaitę laiko trukusių vizitų VĮ „Regitra“ padaliniuose metu, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI)...

Finansai
2018.06.20
Laikas - pinigai arba Investicijų gaudyklė 2

Investuotojai, kurių intensyvi “medžioklė” vyksta vis didėjantį pasitikėjimą įgyjančioje Europoje, mini bene...

Finansai
2018.06.20
S. Jakeliūnas siūlo neskubinti sprendimų dėl pensijų anuitetų 1

Seimui svarstant pensijų kaupimo pertvarką, Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jekeliūnas...

Finansai
2018.06.19
Atnaujintoje „Sodros“ skaičiuoklėje prognozuojama būsima pensija 17

Nuo šių metų pradžios pasikeitus pensijų apskaičiavimo tvarkai, gyventojai gali aiškiai matyti, kaip kinta jų...

Finansai
2018.06.19
R.Karbauskio ir S.Skvernelio pasiūlyme – didesni mokesčiai nuo 4.400 Eur 49

Valdančiųjų lyderio Ramūno Karbauskio ir premjero Sauliaus Skvernelio teikiamuose mokesčių įstatymų...

Finansai
2018.06.19
Europietiškų pinigų kapšas Lietuvai gerokai suzmeks Premium 4

Europos Komisija (EK) siūlo numatyti, kad 2021–2027 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu Lietuva į bendrą...

Verslo aplinka
2018.06.19
Jakeliūnas: su Vyriausybe nesutariama dėl NPD išplėtimo 4

Seimo valdantieji su Vyriausybe sutaria dėl ketinimų sujungti mokesčius darbuotojo pusėje, rastas ir...

Finansai
2018.06.18
Į viešuosius pirkimus – tik su išviešintais subtiekėjais Rėmėjo turinys

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas patvirtino, kad viešojo pirkimo pasiūlyme privalo būti išviešinti visi prie...

Finansai
2018.06.18
Mokestiniams ginčams – mediacijos procedūra

Mokestinius ginčus siūloma spręsti taikant mediacijos procedūrą. Jeigu tokia galimybė atsiras, sutrumpės...

Finansai
2018.06.18
„Girtekos“ grupės valdytoja pernai uždirbo 85,7 mln. Eur pelno 11

Transporto paslaugų grupę „Girteka“ valdanti bendrovė „ME investicija“ pernai uždirbo 85,657 mln. Eur grynojo...

Finansai
2018.06.18
Teismui perduota 1,1 mln. Eur PVM sukčiavimo byla

Vilniaus miesto apylinkės teismui perduota baudžiamoji byla dėl itin didelės vertės – daugiau nei 1,1 mln.

Finansai
2018.06.18
STT: bankroto administratoriai turtą parduoda ir susijusiems asmenims 6

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) siūlo griečiau tikrinti, ar bankroto administratoriai neparduoda turto...

Finansai
2018.06.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau