Seime jau galanda įstatymus kovai su šešėliu

Publikuota: 2018-06-05
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vilius Šapoka, finansų ministras.@TX Tekstas with indent:Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė pluoštui įstatymų projektų, kuriais Vyriausybė siekia mažinti šešėlinės ekonomikos mastą. Numatomos didesnės sankcijos už mokestinius pažeidimus, nelegalų įdarbinimą, apribojamos galimybės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose įmonėms, kurios yra padariusios bent vieną „rimtą profesinį pažeidimą“. Yra ir palengvinimų, tokių kaip vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, deklaravus ir sumokėjus mokesčius.

Tai Mokesčių administravimo įstatymas (MAĮ) ir lydimųjų įstatymų projektai: Administracinių nusižengimų kodekso, Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo, Viešųjų pirkimų įstatymo, Labdaros ir paramos įstatymo, kuriuose įvairiais aspektais reglamentuojami asmenų teisinės atsakomybės už mokesčių įstatymų pažeidimus klausimai. Toliau įstatymų pataisas Seimas numato svarstyti birželio 21 dieną.

Skaičiuojama, kad MAĮ ir drauge teikiamų įstatymų teigiamas poveikis valstybės pajamoms 2019 m. sieks 200 mln. Eur, o 2020 ir 2021 m. – po 160 mln. Eur.

Pagrindinis Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) pataisų siekis, anot projekto rengėjų, yra gerinti mokesčių administravimą ir mažinti šešėlinės ekonomikos mastus Lietuvoje.

„Tai geras bandymas kompleksiškai pagerinti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) efektyvumą, kad nebūtų dvigubų standartų. Tai sprendimai, kurie padėtų kovoti su šešėliu“, – ragindamas pritarti įstatymo projektui Seime sakė Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Trumpesnė senatis

MAĮ projekte atsiranda mokesčių mokėtojų, neatitinkančių minimalių mokesčių mokėtojų kriterijų, sąvoka – siūloma nustatyti, kad asmuo turėtų būti laikomas neatitinkančiu šių kriterijų, jeigu jis praeityje yra nubaustas už padarytus reikšmingus ar pakartotinius teisės pažeidimus ir nuobaudos yra įsigaliojusios.

Įtraukimo į šį sąrašą pasekmės – moralinės ir ekonominės. Tokių asmenų sąrašai bus paviešinti centrinio mokesčių administratoriaus interneto svetainėje. Atliekant tokių asmenų mokestinių prievolių tikrinimą bus taikomi ilgesni senaties terminai. Šie asmenys taip pat neteks teisės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir negalės įgyti paramos gavėjo statuso, o tokį statusą jau turintys – šio statuso neteks.

Į sąrašą būtų įtraukiama už reikšmingus (neapskaičiuota daugiau kaip 15.000 Eur mokesčių) mokesčių teisės aktų pažeidimus, taip pat ten pateks asmenys, nubausti už nelegalų darbą, turintys tebegaliojantį teistumą už nusikalstamas veikas, padarytas nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams (sukčiavimas), finansų sistemai (neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimas) ir kt.

Dar vienas MAĮ projekte numatytas verslui palankus siūlymas – vienkartinis atleidimas nuo delspinigių, išsaugant atitiktį minimaliems patikimo mokesčių mokėtojo kriterijams. Privaloma atleidimo sąlyga bus nesumokėtų mokesčių sumokėjimas, tačiau jis galės būti išdėstytas per dvejus metus. Taip pat detalizuojamos taisyklės, kuriomis remdamasis mokesčių administratorius apskaičiuoja konkrečius asmenims skirtinų baudų dydžius.

Bendrąjį senaties terminą mokestiniams pažeidimams planuojama sutrumpinti iki 3 m. (dabartinis terminas –5 m.). Ilgesnis nei 5 m. senaties terminas nustatomas sudėtingesniems mokesčių apskaičiavimo ir perskaičiavimo atvejams, tada, kai mokesčių mokėtojas neatitinka patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, mokesčių administratorius atlieka gyventojo mokestinį patikrinimą, tikrinant kontroliuojamųjų sandorių kainodarą, teismui pripažinus mokesčio mokėtojo bankrotą tyčiniu ir kt. Šios pataisos įsigaliotų nuo 2020 m. siekiant eliminuoti piktnaudžiavimo pereinamuoju laikotarpiu galimybes.

30% didesnės baudos

Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimų projekte siūloma už mokesčių administratoriaus kompetencijai priskirtinus finansinius–ekonominius nusižengimus skiriamų baudų dydžius padidinti 30% su tam tikromis išimtimis. Pvz., ne 30%, o 50% didinamos baudos už administracinius nusižengimus, susijusius su galimu pajamų neįtraukimu į apskaitą, kai dėl tokių pažeidimų vėliau nuslepiami mokesčiai.

„Sankcijų dydžiai daugiau nei 10 m. nebuvo keisti, todėl jau nebeturėjo atgrasomojo pobūdžio. Taip pat siūloma praplėsti mažai pavojingų administracinių nusižengimų sąrašą, kai būtų teikiamos tik žodinės pastabos“, – parlamentarams pristatydamas šį įstatymo projektą kalbėjo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Pvz., numatyta, kad darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimas arba darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, neįtrauktų į buhalterinės apskaitos dokumentus, išmokėjimas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 2.700 iki 6.000 Eur. Vertimasis komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neturint licencijos (leidimo) veiklai, kuriai reikalinga licencija (leidimas), ar kitokiu neteisėtu būdu užtraukia baudą nuo 390 iki 1.100 Eur. Pakartotinai – nuo 1.400 iki 2.400 Eur. Alkoholio produktų ir tabako gaminių ar susijusių gaminių gamybos, importo ir prekybos licencijavimo tvarkos pažeidimas užtraukia baudą įmonių vadovams ir (ar) jų vyriausiesiems finansininkams nuo 200 iki 1.890 Eur ir t.t.

Anot įstatymo projekto rengėjų, jo priėmimas turės tiesioginę įtaka verslo sąlygoms ir jo plėtrai – didinant administracines sankcijas, bus baudžiami asmenys, darantys administracinius nusikaltimus, o tai sudarys sąlygas sąžiningai konkurencijai.

„Susidaro įspūdis, kad Vyriausybė turi dvi rankas. Dešinę – kad baustų ir atimtų, ir kairę – kad padėtų dešinei. Nemanau, kad tai tinkamos priemonės“, – Seimo posėdyje kalbėjo Kęstutis Glaveckas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys.

Mykolas Majauskas, Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, agitavo balsuoti prieš įstatymą, nes Vyriausybės pasiūlytuose įstatymų projektuose nėra efektyvių priemonių prieš šešėlinę ekonomiką.

„Ministras nemato realaus gyvenimo – tai darbo santykiai, kai atlyginimai mokami vokeliuose. Čia priemonių prieš tai nėra, siūloma tik eilė kosmetinių pataisymų. To rezultato, apie kurį kalbame, nebus“, – sakė p. Majauskas.

Neprileis prie viešųjų pirkimų

Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimų projekte siūloma apriboti galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose tiems tiekėjams, kurie yra padarę „rimtą profesinį pažeidimą“ ir dėl to kyla abejonių, kad jie sąžiningai vykdys sudarytą pirkimo sutartį.

Tiekėjas iš pirkimo būtų pašalinamas, jei už finansinės atskaitomybės ir audito teisės aktų pažeidimus tiekėjui ar jo vadovui paskirta administracinė nuobauda ar ekonominė sankcija, kai už bent vieną mokesčių teisės aktų pažeidimą tiekėjui yra apskaičiuota ne mažesnė kaip 15.000 Eur mokesčių suma ir dėl to paskirta ekonominė sankcija, kai už nelegalų darbą paskirta ne mažesnė kaip 1.500 Eur ir kt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Išmokėdamos kompensacijas už nekonkuravimą, įmonės sumažina atlyginimą Premium

Norint, kad darbuotojas nekonkuruotų darbo santykių metu, jam reikia mokėti 40% darbo užmokesčio dydžio...

Finansai
08:58
Verčiasi tantjemų apmokestinimas: našta mažėja trečdaliu Premium 2

Nuo kitų metų tantjemoms teks gerokai mažesnė mokesčių našta, o per ateinančius dvejus metus po 2019 m. ji...

Finansai
2018.10.19
Bilietai darbuotojams – leidžiami atskaitymai 2

Įmonės darbuotojams nupirkti bilietai į renginius ar draudimo įmokos už darbuotojus apskaičiuojant pelno...

Finansai
2018.10.19
„Sodros“ našta 2019 m.: vieniems mažėja, kitiems šiek tiek auga 6

Gerokai mažėja „Sodros“ įmokų našta su verslo liudijimu dirbantiems asmenims, tačiau ji šiek tiek didėja...

Finansai
2018.10.19
„Metrail“ istorijoje – nauja bylų lavina ir krizės nuojautos Premium 6

Milijonus taršos mokesčio dėl „Metrail“ istorijos turintys sumokėti gamintojai ir importuotojai vėl...

Pramonė
2018.10.19
Nuodėmėmis kaltintai „Payserai“ išrišimą suteikė ir Lietuvos bankas 6

Autorių teises ginančios organizacijos Lietuvos banko neįtikino, kad mokėjimus už filmus nelegaliai...

Finansai
2018.10.18
Siūlo dirbantiems tėvams suteikti teisę į didesnę vaiko priežiūros išmoką

Dirbantiems tėvams pirmaisiais vaiko auginimo metais Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo mokėti ne...

Finansai
2018.10.18
Opozicija: biudžetas neišsprendžia esminių ekonominių problemų

Seimo opozicija skeptiškai vertina Vyriausybės pateiktą kitų metų biudžeto projektą, tvirtindama, kad jis...

Finansai
2018.10.18
Seimas paniro į kitų metų biudžeto svarstymą 1

Seimas pradėjo bemaž du mėnesius truksiantį 2019 m. biudžeto svarstymą. Vyriausybė siūlo, kad kitąmet viešųjų...

Verslo aplinka
2018.10.18
Bankroto procedūros trumpėja nuo 2,3 m. iki 1,5 m.

Vyriausybė pritarė įstatymo pakeitimo projektui, kuris pertvarko juridinių asmenų nemokumo sistemą.

Finansai
2018.10.18
Cukraus mokestį stumia į šoną Premium 2

Daliai saldžiųjų maisto produktų gamintojų įsipareigojus per kelerius metus gerokai sumažinti naudojamo...

Verslo aplinka
2018.10.18
Naujausi duomenys: perteklius iš Nacionalinio biudžeto nesitraukia 13

Šių metų rugpjūtį ir rugsėjį valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai gavo daugiau pajamų nei planuota.

Finansai
2018.10.17
Senkant ES pinigams regionams finansuoti valdžia pasitelks nacionalines plėtros įstaigas

Vyriausybė trečiadienį nacionalinių plėtros įstaigų (NPĮ) statusą suteikė trims valstybės valdomoms finansų...

Finansai
2018.10.17
„Ernst & Young Baltic“ suplanavo kraustytis į „Paupį“: vietos ieškojo 2 metus Premium 12

Profesinių paslaugų bendrovė UAB „Ernst & Young Baltic“ (EY) šiuo metu Vilniaus senamiestyje plėtojamame...

Statyba ir NT
2018.10.17
Valstybės valdomų įmonių pusmečio rezultatai: labiausiai augo transporto įmonės 3

63-jų valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pardavimo pajamos per 2018 m. I pusmetį, lyginant su 2017 m.

Finansai
2018.10.17
Planas, kaip pasiruošti mokesčių reformai 4

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliosiantiems Valstybinio socialinio draudimo įstatymo ir Gyventojų pajamų...

Finansai
2018.10.17
Šadžius: skolintis iš TVF Lietuva bijojo dėl griežtų reikalavimų 18

Prieš dešimtmetį ištikus pasaulinei ekonomikos krizei, skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) Lietuva...

Verslo aplinka
2018.10.17
Kovoje su skurdu pergalės nematyti 42

Šiandien – Tarptautinė kovos su skurdu diena. Lietuva šios kovos fronte atrodo gana apgailėtinai: beveik 30%...

Finansai
2018.10.17
Kaupiame popierinį perteklių, o pinigais skaičiuojama Lietuvos skola auga Premium 15

2019 m. Vyriausybė planuoja mažesnį viešųjų finansų perteklių nei 2018 m., o praėję laikotarpiai rodo, kad...

Finansai
2018.10.17
30% Lietuvos gyventojų – ties skurdo riba 28

29,6% Lietuvos gyventojų pernai gyveno ties skurdo riba – tai buvo vienas didesnių rodiklių Europoje, rodo...

Finansai
2018.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau