Tikslas – suteikti galimybę klientams greičiau bėgti ir augti

Publikuota: 2018-04-26
Laimonas Belickas, finansavimo paslaugų bendrovės „UniCredit Leasing“ Lietuvoje generalinis direktorius: „Mes į santykį su klientu žiūrime kaip į partnerystꠖ mums svarbi jo sėkmė ir mes norime prie jos prisidėti.“
Laimonas Belickas, finansavimo paslaugų bendrovės „UniCredit Leasing“ Lietuvoje generalinis direktorius: „Mes į santykį su klientu žiūrime kaip į partnerystꠖ mums svarbi jo sėkmė ir mes norime prie jos prisidėti.“

Laimoną Belicką, finansavimo paslaugų bendrovės „UniCredit Leasing“ Lietuvoje generalinį direktorių, verslo plėtros vadovą Baltijos šalims, Lietuvos bankų asociacijos lizingo komiteto pirmininką, kalbina Andrius Mankus.

„UniCredit Leasing“ – didžiausia lizingo bendrovė Europoje ir vienintelė specializuota lizingo bendrovė Lietuvoje. Ką tai reiškia klientams, ar pasinaudojate kolegų Europoje patirtimi? Ar teikiate tik lizingo paslaugas?

Teikiame ne tik lizingo paslaugas, bet siūlome ir kitus finansavimo sprendimus verslams, valstybės įstaigoms, pvz., ūkininkai gali naudotis ir paskolomis ūkio technikai įsigyti, ir pan. Itin palankus kitas mūsų produktas – veiklos nuoma. Tačiau tai nereiškia, kad dingsta mūsų lizingo know-how, gilinimosi į rinkų, kurioje veikia mūsų klientai, tendencijas bei prognozes privalumai – mes turime galimybę klientus konsultuoti daug plačiau, ne tik dėl finansavimo kainos.

Į santykį su klientu žiūrime kaip į partnerystę – mums svarbi jo sėkmė ir mes norime prie jos prisidėti. Kai girdime racionalius kliento argumentus, ieškome galimybių jam padėti augti. Ir čia kalbame ne apie rizikingų projektų finansavimą, bet labiau apie finansavimo lankstumą. Galiausiai, dabar matome, kaip nemaža mūsų klientų spurtavo augime, ateina nauji verslai, gavę mūsų klientų rekomendacijas su patikinimu, kad „visi finansuoti atsisakė, o „UniCredit Leasing“ rado saugų sprendimą“.

Tai, kad esame „UniCredit“ grupės dalis, reiškia kelias galimybes mūsų klientams. Pirma, perimame ilgametį know-how ir procesų valdymą. Grupė dirba su įvairiais gamybos įrangos, technikos, transporto gamintojais, jų atstovais – šie kontaktai tampa prieinami ir mums, ir mūsų klientams. Antra, glaudžiai bendradarbiaudami grupės viduje turime galimybę padėti vietiniam verslui dėl finansavimo užsienio šalyse. Kartais verslams kelius rimtam pokalbiui susiorganizuoti užtrunka ne vieną mėnesį, o mums susitikimui organizuoti užtenka skambučio su rekomendacija.

Galiausiai, galėčiau drąsiai pasakyti, kad esame bendrovė, kuri gali finansuoti didžiausius projektus šalyje. „UniCredit“ grupės pajamos 2017 m. sudarė 19,6 mlrd. EUR, kai Lietuvos 2018 m. planuojamos biudžeto pajamos sudarys 9,1 mlrd. EUR. 

Kokie jūsų bendrovės veiklos išskirtinumai?

Šiemet tapome „Verslo žinių“ projekto „Gazelės“ pagrindiniais rėmėjais. Patys esame „Gazelė“, todėl puikiai suprantame, kokie yra augančio verslo poreikiai bei iššūkiai.

Kalbant rinkos kontekste, mūsų didžiausia stiprybė – greitis. O tai ir yra esminis poreikis besiplečiantiems verslams. Turėdami savo know-how ir sustyguotus procesus, gebame greitai vertinti rizikas sparčiai besikeičiančiame pasaulyje. Ir tai suteikia galimybę klientams greičiau bėgti, greičiau įgyvendinti projektus ir augti.

Kone esminis dalykas – mes galime pradėti kalbėti nuo idėjos, kai kitiems finansavimo rinkos dalyviams būtina atnešti paruoštą projektą. Išgirdę idėją galime pradėti kalbėti apie būsimo projekto potencialą bei idėjos trūkumus, diskutuoti, ar jie ištaisomi, ar idėją verta pamiršti ir dirbti su nauja. Gebėjimas kalbėtis idėjiniame lygmenyje – irgi greitis. Jeigu pasakysime „ne“, tai irgi padarysime greitai, – kas verslui padeda taupyti nemažus resursus ir neprarasti potencialo.

Apibendrindamas galiu pasakyti – tai kitokio tipo bendradarbiavimas: per greito pasaulio prizmę. Tai yra labai svarbu: jeigu norime, kad Lietuva klestėtų, turime turėti kuo daugiau unikalių idėjų. Gebėdami šiandien įžvelgti naudą ateityje, matome svarbą jas remti, kad idėjos kuo greičiau taptų įgyvendintais projektais. 

„UniCredit Leasing“ veiklą Lietuvoje pradėjo lygiai prieš 7 metus. Kaip per šį laikotarpį keitėsi šalies lizingo rinka?

Kai pradėjome dirbti, dar buvo ryškiai juntami ekonominės krizės padariniai, verslininkų baimė, susijusi augimu, investicijomis iš finansuotojo. Šiandien taip pat matome, kad dalis plėtros planų įgyvendinama iš apyvartinių lėšų, kas neleidžia įmonei išnaudoti viso augimo potencialo, ieškoti didesnės vertės kūrimo. Visgi, situacija keičiasi. Vien žiūrėdami į lizingo rinkos augimo statistiką matome, kad kasmet ji auga tvariai ir gana nemažais dydžiais.

Kiek įtakos Lietuvos verslo plėtrai turi lizingo paslauga?

Turime nemažai klientų pavyzdžių, kuriems investicijos sparčiai išaugino verslus. Lizingas suteikia galimybę įmonėms ne tik didinti efektyvumą, bet ir diegti inovacijas, taip pereinant prie didesnės vertės kūrimo. Kalbu apie įvairių sektorių ir įvairių dydžių įmones. Net pramonės gigantai, įpratę imti paskolas ir per jas prisirišę prie konkrečių bankų, atskiriems projektams pradeda kaip finansavimo instrumentą naudoti lizingą.

Atsakant trumpai – lizingo paslauga verslo plėtrai turi daug įtakos, tik reikėtų klausti, ar šis potencialas išnaudojamas visiškai. Atsakymas – ne.

Atsižvelgiant į tai, kad smulkusis ir vidutinis verslas yra pagrindiniai ekonomikos varikliai, svarbu išryškinti lizingo rinkos svarbą bendrai šalies ekonomikai.

2016 m. Lietuvos lizingo rinka augo 40%, o jūsų bendrovė – net 60%. Kokie praėjusių metų rezultatai?

2017 m. rinka išlaikė pozityvią dinamiką ir augo 16,5%, ji sudarė 1,469 mlrd. EUR.

„UniCredit Leasing“ Lietuvoje pernai išlaikė augimo tempus: finansuota naujų sutarčių suma buvo 62% didesnė nei užpernai. 2017 m. finansavome nemažai didelių verslo plėtros projektų. Šiemet esame užsibrėžę dar didesnius augimo tempus, o I ketv. augimas – 94% – rodo, kad juos pasiekti realu.

„UniCredit Leasing“ sparčiai auga ir iš to naudos gauna klientai – ir privatūs, ir smulkusis, vidutinis bei didysis verslas.

Augdami daug investuojame į procesų tobulinimą, technologijas. Pvz., dabar turime sprendimą – elektroninę paraišką, kurią užpildęs žmogus atsakymą dėl finansavimo gali gauti per kelias minutes. Mes kalbame apie saugų ir atsakingą skolinimą, kuris prieinamas labai greitai, paprastai, o finansuojamos sumos gali siekti keliasdešimt tūkstančių. Mūsų klientai taip pat gali naudotis portfelinėmis garantijomis, kitais riziką mažinančiais ES instrumentais. Tai jiems suteikia galimybę gauti finansavimą didesne rizika pasižymintiems projektams geromis sąlygomis, kas neatsiejama su inovacijų skatinimu šalyje.

Kas lėmė tokį spartų ir lizingo rinkos, ir jūsų bendrovės augimą?

Lizingo rinka yra savotiškas ekonomikos lakmuso popierėlis. Iš vienos pusės teigiami lūkesčiai dėl bendros ekonominės situacijos skatina lizingo rinkos augimą, iš kitos – auganti lizingo rinka turi tiesioginės teigiamos įtakos bendram ekonomikos augimui. Investicijos į įrengimus, susijusios su verslo plėtra, naujų darbo vietų kūrimu, didesnės vertės kūrimu mažesniais kaštais.

Be teigiamų lūkesčių dėl bendros ekonominės situacijos, lizingo augimą dar skatina ir besikeičiantis verslininkų požiūris. Jeigu seniau lizingas kaip finansavimo instrumentas buvo labiau siejamas tik su transporto įsigijimu, dabar apie lizingą galvojama ir planuojant verslo plėtrą, kurios įgyvendinimui reikalinga gamybos įranga, technika, įvairios inovacijos ir pan. Lizingas savo prigimtimi būdamas lankstesniu finansavimo įrankiu suteikia galimybę įmonėms rasti palankesnių sprendimų dėl papildomo turto įkeitimo, pradinio įnašo dydžio. Galiausiai, norint įsigyti novatorišką, unikalią įrangą, kartais lizingas gali tapti vienintelis finansavimo sprendimas, gebantis atsakingai prisiimti tokią riziką.

Kalbant apie „UniCredit Leasing“ Lietuvoje augimą, varomoji jėga vienareikšmiškai yra įmonėje dirbantys žmonės. Galime džiaugtis – mūsų komandos žmonių akys dega, jie yra tikri profesionalai ir ekspertai. Mes galime kalbėti apie glaudžius ryšius su gamintojais, jų atstovais, apie gebėjimą rasti klientams jiems palankiausius sprendimus, tačiau visa tai vis tiek kyla iš žmonių, todėl juos labai vertiname.

Teigiate, kad bendrovės rezultatams didžiausią įtaką daro joje dirbantys specialistai. Kas juos motyvuoja siekti ypač aukštų tikslų?

Kiekvienas darbuotojas „UniCredit Leasing“ yra labai svarbus. Visuomet siekiame puoselėti kultūrą, kurioje kiekvienas yra matomas, girdimas ir gauna grįžtamąjį ryšį. Sukūrei kažką gero – esi matomas, jei nieko nesukuri – taip pat esi matomas. Turi nuolat judėti pirmyn, būti aktyvus ir ieškoti novatoriškų veikimo būdų. Augi pats, auga ir įmonė. Novatoriškumas mūsų įmonės kultūroje užima itin svarbią vietą.

Visa tai galiausiai kuria didelę asmeninę atsakomybę, tampi tokia svarbia organizacijos dalimi, kad pradedi žiūrėti į verslą lyg jis būtų nuosavas.

Bendrovės veikloje išskiriate dvi pagrindines kryptis: lizingas privatiems ir verslui. Gyventojams finansuojate automobilių įsigijimą. Koks privataus kliento portretas, dėl kokių automobilių, sumų kreipiamasi?

Naujų ar apynaujų automobilių pirkėjai yra vidutinių ir aukštų pajamų didmiesčių gyventojai, skaičiuojantys ir savo laiką, ir pinigus, nes vietoje senesnio automobilio, kurį greičiausiai kasmet teks remontuoti, renkasi naują su garantija. Tokie asmenys skaičiuoja ir vertina daug kriterijų. Jiems svarbi ne tik kaina, atsižvelgiama į eksploatavimo kaštus, vertintamas saugumas, komfortas. Tie, kurie renkasi naują automobilį, nori naudotis juo be jokių rūpesčių.

Priešingai nei naudoto automobilio, naujo automobilio pirkėjas dažniausiai net neketina perkamo automobilio pasilikti sau po to, kai baigsis lizingo sutartis. Tokiu atveju automobilis grąžinamas pardavėjui, o klientas renkasi vėl naują transporto priemonę ir taip vėl išlaikomi visi privalumai. Lizingas iš esmės ir yra skirtas tokiam naudojimui, nes suteikia galimybę optimaliai paskirstyti automobilio išlaidas per visą planuojamą automobilio naudojimo laikotarpį: klientas faktiškai sumoka tik už automobilio nuvertėjimą bei palūkanas.

Būtent ekonomija ir nuvertėjimas yra vieni svarbiausių kriterijų, renkantis vidutinės klasės automobilį. Pastaruoju metu pastebime, kad klientai vietoje anksčiau pamėgtų dyzelinių automobilių, vertindami jų galimą nuvertėjimą per artimiausius 3–5 metus, vis dažniau renkasi benzininius arba hibridinius modelius.

Praėjusiais metais „UniCredit Leasing“ Lietuvoje vidutiniškai finansavo 21.800 EUR naujo automobilio ir 10.100 EUR – naudoto įsigijimui. Panašios sumos buvo ir 2016 m.

Pernai didžiausia finansuota suma –58.000 EUR. Klientas pirko „BMW X5“. Mažiausiai – 2.200 EUR – skirta „Škoda Octavia“ automobiliui. Šiemet didžiausia finansuota suma automobiliui įsigyti buvo 48.000 EUR, klientas pirko „Jaguar E-pace“. Mažiausia – 2.200 EUR – skirta „Toyota Avensis“ automobiliui.

Verslui finansuojate automobilių, komercinio transporto, įrenginių ir technikos bei žemės ūkio technikos įsigijimą. Dėl kokio finansavimo kreipiasi verslo atstovai? Kokie buvo išskirtiniai atvejai?

Poreikiai gana skirtingi, priklauso nuo sektoriaus, kuriame įmonės veikia. Nemažai sudarome įvairaus transporto finansavimo sutarčių: pradedant lengvaisiais automobiliais, sunkvežimiais, baigiant lietuvių sukurtais elektriniais autobusais. Žemės ūkio techniką finansuojame ne tik lizingo, bet ir paskolos būdu, siūlydami veiklos nuomos paslaugas. Kalbant apie įmonių įrangą, dažniausiai kreipiamasi dėl gamybinių įrengimų ir įvairios technikos, pvz., statybų, finansavimo.

Kalbėdamas apie išskirtinius atvejus galėčiau paminėti inovacijų finansavimą. Paprastai tokiems projektams finansavimą gauti tikras iššūkis. Finansuotojai tokius projektus vertina kaip rizikingus – kvestionuoja jų atsipirkimą, taikymo sėkmingumą, taip pat jie neturi atsakymo, kaip reikėtų tokį turtą realizuoti antrinėje rinkoje. Čia mes jaučiamės išskirtiniai ir stiprūs, nes sprendimus randame. Ir, kaip minėjau, galime pradėti apie tai kalbėti, kai verslininkas turi tik idėją.

Kokią prognozuojate šių ir artimiausių metų lizingo rinką?

Šiemet tikimasi 10–15% rinkos augimo, kuriam esminės įtakos turės keli veiksniai: laukiama sunkvežimių pardavimų spartaus augimo, bus daugiau įsigyjama naujų automobilių, galima tikėtis ir daugiau elektromobilių Lietuvos gatvėse – šalyje aktyviau pradėtas plėsti įkrovimo stotelių tinklas daro elektromobilius patrauklesniais. Galiausiai, siekdamas neprarasti konkurencingumo dar aktyviau į gamybos įrangos įsigijimą turėtų investuoti verslas. Poreikis yra, o investicinis klimatas palankus: palūkanos vis dar žemos, likvidumo sąlygos taip pat itin palankios.

Kalbant apie kiek ilgesnę perspektyvą, svarbu išryškinti esminius pokyčius požiūryje į turtą. Vakarų šalyse skaičiuojama, kad turtą turėti yra brangiau nei nuomotis. Turto turėjimas reiškia papildomus kaštus jo priežiūrai, pardavimui ir t. t. Veiklos nuoma suteikia galimybę naudotis turtu, o visus šiuos kaštus perkelti lizingo bendrovei.

Visgi, kalbant apie požiūrio pokyčius, vien skaičių nepakanka, mūsų galvose turi įvykti ir psichologinis lūžis. Tiesa, pirmieji pokyčiai jau vyksta – Lietuvoje puikiai prigyja ir vertinama dalijimosi automobiliais paslauga. Sėkmingas pavyzdys viename sektoriuje skatina plėsti praktiką kituose. Taip pat paspirtimi pokyčiams gali tapti Lietuva aktyviai besidomintys ir čia verslus kuriantys užsienio investuotojai, kurių sąmonėje turto nuoma jau yra įsišaknijusi.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Primirštas, tačiau veiksmingas ir nemokamas „Solvit“

Lietuvos „Solvit“, kurios tikslas padėti ES piliečiams ir įmonėms išspręsti su vidaus rinka susijusias...

Pramonė
2018.09.29
Misija – įpėdinis: kaip nesužlugdyti perduodamo verslo 4

Kas yra šeimos verslo perdavimas? Kad ir kokį procesą įsivaizduotume, tai tikrai nėra vien garbingos šeimos...

Finansai
2018.09.29
Tiesioginių užsienio investicijų augimas Lietuvoje – 58,5% per metus 2

Tiesioginių užsienio investicijų (TUI) srautas Lietuvoje, palyginti su 2017 m. antruoju ketvirčiu, išaugo...

Finansai
2018.09.28
Ministerija: MMA kitąmet augs, po mokesčių reformos sieks 555 Eur 19

Trišalei tarybai nepriėmus kompromisinio sprendimo dėl minimalios mėnesio algos (MMA) didinimo, ji nuo kitų...

Vadyba
2018.09.28
390.000 Lietuvos gyventojų – žemiau absoliučios skurdo ribos 39

Absoliutaus skurdo lygis šalyje 2017 m. siekė 13,8% ir, palyginti su 2016 m., sumažėjo 2 procentiniais...

Finansai
2018.09.28
Mokesčiai - įrankis konkurencinėje kovoje 12

Trijų Baltijos šalių mokesčių modeliai turi nemažai skirtumų – kai kurie Latvijoje ir Estijoje taikomi...

Finansai
2018.09.28
ECB: pasaulis ir euro zona jungia lėtesnę pavarą Premium

Europos centrinis bankas (ECB) prognozuoja, kad pasaulio ekonomika antrąjį šių metų pusmetį sulėtės. Anot...

Finansai
2018.09.28
Be darbuotojo sutikimo nuotraukų talpinti negalima 3

Norint talpinti darbuotojų nuotraukas iš įmonės organizuojamų renginių ir kelionių įmonės svetainėje ar...

Finansai
2018.09.27
Kai kyla įtarimų dėl įmonės, VMI tikrina jos akcininką Premium 2

Jeigu įmonė dirba nuostolingai ir ją paskolomis finansuoja jos akcininkas, fizinis asmuo, tokiu atveju VMI...

Finansai
2018.09.27
Lengvata elektromobiliams: atpigtų 15%, tačiau sukeltų ir rūpesčių Premium

Seimui sutikus su Ūkio ministerijos pasiūlymu elektromobilių įsigijimui taikyti investicijų lengvatą, toks...

Transportas
2018.09.27
Pajamų mokesčio lengvatos: kaip susigrąžinti mokestį nuo automobilio ir NT remonto išlaidų 3

Nuo 2019 m. keičiasi pajamų mokesčio lengvatos: kai kurios siaurėja, kai kurios išsiplečia. Atsiranda...

Finansai
2018.09.26
Ministerija: GPAIS pereinamąjį laikotarpį numatoma pratęsti iki gruodžio 4

Aplinkos ministerija paskelbė, kad prisitaikymo prie gaminių, pakuočių ir atliekų informacinės apskaitos...

Finansai
2018.09.26
Estišką eksperimentą vieni giria, kiti peikia Premium 1

Estišką mokesčių modelį vieni giria, o kiti peikia ir šiukštu nepataria jo perkelti į Lietuvą. Šios sistemos...

Finansai
2018.09.26
Pasikeitė darbuotojų skaičiaus apskaičiavimas

2018 m. rugsėjo 22 d. įsigaliojo atnaujintos vidutinio sąrašinio darbuotojų skaičiaus apskaičiavimo taisyklės.

Finansai
2018.09.25
GPAIS rakštis: svarstomas naujas pereinamojo laikotarpio terminas Premium 8

Verslininkams su nerimu laukiant spalio 1 d., kai baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos...

Finansai
2018.09.25
VMI pripažino, kad paskolų gausa netrukdo sumažinti pelno mokestį Premium

Mokesčių mokėtojai gali prašyti VMI grąžinti pelno mokesčio permoką, kuri susidarė dėl to, kad anksčiau...

Finansai
2018.09.25
Tyrimas: Lietuva nesurenka beveik 1 mlrd. Eur potencialaus PVM 14

Nors pridėtinės vertės mokesčio (PVM) nepriemoka Lietuvoje per metus sumažėjo 1 proc. punktu, iki 25% šalies...

Finansai
2018.09.25
Elektromobiliams siūloma pelno mokesčio lengvata 18

Šalies įmonėms, įsigysiančioms elektromobilius, nuo kitų metų gali būti taikoma pelno mokesčio lengvata. 

Finansai
2018.09.24
Apeliacinis teismas: ilgalaikiai ir neapibrėžti reikalavimai viešuosiuose pirkimuose yra draudžiami Rėmėjo turinys 1

Viešojo pirkimo sąlygose konkurso dalyviams negali būti keliamas reikalavimas įvardinti tiekiamos įrangos...

Finansai
2018.09.24
VMI: alkoholio akcizų pajamos šiemet kiek išaugo 2

Alkoholio akcizų pajamos, pernai dėl padidintų tarifų išaugusios daugiau kaip penktadaliu, šiemet didėja...

Finansai
2018.09.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau