ESTT priteisė VMI sumokėti 1 mln. Eur palūkanų už laiku negrąžintą PVM

Publikuota: 2018-02-28
Atnaujinta 2018-02-28 16:45
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas. Teismo nuotr.
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas. Teismo nuotr.

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas priteisė Lietuvos Valstybinei mokesčių inspekcijai sumokėti apie 1 mln. Eur palūkanų Nyderlandų bendrovei „Nidera B.V.“ dėl pavėluotai sugrąžintos PVM permokos.

ES Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė sprendimą Nyderlandų bendrovės „Nidera B.V.“ byloje, dėl kurio Lietuvos valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) turės sumokėti apie 1 mln. Eur palūkanų už laiku bendrovei nesugrąžintą pridėtinės vertės mokestį (PVM).

Tai antras Nyderlandų bendrovei palankus ESTT sprendimas. Pirmuoju buvo pripažinta, kad VMI privalėjo grąžinti „Niderai B.V.“ daugiau negu 3 mln. Eur PVM. „Nidera“ apgynė teisę į pirkimo PVM atskaitą iki įsiregistravimo PVM mokėtoju.

„Paskutinis ESTT sprendimas svarbus visiems Lietuvos mokesčių mokėtojams, pirmiausiai – PVM mokėtojams. Iki šiol jie retai naudojosi galimybe iš VMI reikalauti palūkanų už pavėluotai grąžintas mokesčių permokas, bet ši tendencija nuo šiandien gali pasikeisti“, – prognozuoja Irmantas Misiūnas, profesinių paslaugų įmonės „EY“ Mokesčių skyriaus asocijuotasis partneris. „EY“ atstovavo Nyderlandų bendrovę šioje byloje.

„Nidera B.V.“ yra užsienio bendrovė, kuri superka grūdus iš Lietuvos augintojų ar tarpininkų ir eksportuoja juos į kitas valstybes. Pagal Lietuvos įstatymus tokios bendrovės turi teisę susigrąžinti pirkimo PVM, kai prekę perka Lietuvoje, o parduoda už jos ribų.

Pirmasis mokestinis ginčas pasiekė ESTT, kuris 2010 m. patvirtino, kad „Nidera B.V.“ turi teisę susigrąžinti sumokėto pirkimo PVM. Po tokio sprendimo VMI grąžino mokesčio sumą, taip pat sumokėjo palūkanas už poros mėnesių laikotarpį nuo ESTT sprendimo priėmimo iki PVM grąžinimo.

Įšaldyti pinigai

„Ginčo metu – virš dvejų metų, per patį krizės įkarštį 2008–2009 m. – buvo įšaldyta didelė bendrovei priklausanti PVM suma, viršijusi 3 mln. Eur. Bendrovė de facto kreditavo Lietuvos valstybės biudžetą, o palūkanas jai VMI sumokėjo savo nuožiūra – už 2 mėnesius, vietoj 26, – komentuoja p. Misiūnas. – Kai Lietuvos mokesčių mokėtojai vėluoja mokėti mokesčius, jie moka valstybei delspinigius už visą nepriemokos laikotarpį. Taigi, jei VMI vėluoja grąžinti mokesčių permokas, ji taip pat turi mokėti tokio paties dydžio palūkanas už tą patį laikotarpį kaip ir delspinigius, tiek pagal galiojančius Lietuvos įstatymus, tiek pagal ES teisę, jos esminius principus.“ Lietuvoje šuo metu įstatymuose nustatytas fiksuotas palūkanų dydis – beveik 11% metinė norma. Mokestinio ginčo metu nei delspinigių, nei palūkanų skaičiavimas nestabdomas.

Nors Lietuvoje tik nedaugelis įmonių reikalauja VMI mokėti palūkanas už pavėluotai grąžintas mokesčių permokų sumas, Nyderlandų bendrovė suformulavo savo prašymą VMI grąžinti palūkanas už visą laikotarpį. VMI nesutikus, ginčas pasiekė Lietuvos teismą, o byla – ESTT, kadangi Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) suabejojo, ar ES teisei neprieštarauja didelės palūkanų sumos, palyginus su mokesčio suma, mokėjimas. Per dvejus ginčo metus 2009–2010 m. palūkanų suma pasiekė trečdalį PVM sumos.

ES Teisingumo Teismo sprendimas akcentuoja, kad mokesčio permoką reikia grąžinti asmeniui per protingą terminą. Jį praleidus, asmeniui priklauso valstybės mokamos palūkanos. Tokie principai įtvirtinti ES teisės nuostatose ir ES Teisingumo Teismo praktikoje.

Sprendime konstatuojama, kad negalima mažinti apskaičiuotų palūkanų netgi tuomet, kai jos palyginti su mokesčio suma yra gana didelės. Teismas teigia, kad palūkanos yra pagrindinės sumos dydžio ir vėlavimo sugrąžinti trukmės išvestinė. Ilgai negrąžinant mokesčio palūkanų suma gali prilygti arba net viršyti pagrindinės sumos dydį ir nacionaliniam teismui nesuteikta teisė palūkanų sumos mažinti.

Proga susitvarkyti

„Valstybė turi visas išgales laiku tikrinti mokesčių mokėtojus ir privalo priimti teisingus sprendimus, nepriklausomai nuo ekonominio ciklo, nuo valstybės galimybių surinkti biudžeto pajamas mokesčių pavidalu. Mokesčių mokėtojas visuomet yra silpnesnėje pozicijoje, nes neturi tokių administracinių išteklių kaip valstybė, jis tikisi teisinio saugumo pagal Lietuvos ir ES teisę, o iš VMI – protingumo ir sąžiningumo principų laikymosi, – teigia p. Misiūnas. – Užsienio bendrovės, planuojančios veiklą ir investicijas Lietuvoje, dažnai stebisi, kaip gali mokestiniai patikrinimai trukti tiek ilgai, kaip gali bendrovės dirbti tokiomis neapibrėžtomis sąlygomis,“ Anot jo, tai gali būti brangi, bet reikalinga pamoka, drąsinanti ir kitas bendroves ginti savo pagrįstas teises.

„Kai kurios bendrovės gali ir nukreipti žvilgsnį atgal ir pareikalauti laikytis palūkanų skaičiavimo taisyklių ne tik už ne laiku grąžintą PVM, bet ir kitus mokesčius, ir už praėjusius penkerius metus ir persvarstyti savo turėtus ginčus su VMI. Lietuvos biudžetas gali nukentėti išsirikiavus neteisingai nuskriaustų įmonių eilei ir užvirus teisiniams procesams. Iš kitos pusės šis sprendimas gali paskatinti esminius pokyčius įstatymuose: trumpinti mokestinius patikrinimus, persvarstyti delspinigių ir palūkanų dydžius, juos diferencijuoti. Tikiu, kad sprendimą galima vertinti ir kaip gerą galimybę mums Lietuvoje pagerinti visą mokesčių sistemą“, – komentuoja p. Misiūnas.

Laukia sprendimo

Rasa Virvilienė, VMI Teisės departamento direktorė, pažymi, jog kol kas, galutinio sprendimo, kokią sumą už laiku negrąžintą permoką turės įmonei sumokėti VMI, dar nėra. Jį turės priimti Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT).

„Šios dienos sprendime ESTT pažymėjo, kad draudžiama mažinti palūkanas atsižvelgus į kitas nei paties apmokestinamojo asmens veiksmais nulemtas aplinkybes. Tai reiškia, kad palūkanos gali būti mažinamos atsižvelgus į paties apmokestinamojo asmens veiksmais nulemtas aplinkybes, o ar tokių šiuo konkrečiu atveju buvo, turės nuspręsti LVAT“, – teigia p. Virvilienė.

Anot jos, ESTT sprendimas ateityje gali būti akstinu peržiūrėti ir patobulinti Mokesčių administravimo įstatymo procedūras dėl mokesčių mokėtojų teisės į palūkanas, jų dydžio, aiškios skaičiavimo pradžios ir pabaigos, tačiau dar reikia palaukti LVAT sprendimo. Jis esą turi nuspręsti, nuo kurios dienos ir kokio dydžio palūkanos turi būti sumokėtos byloje nagrinėjamu atveju.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VMI pasiūlė pasitaisyti 194 maitinimo įstaigoms 1

Šiemet viešojo maitinimo paslaugas teikiantis sektorius bus viena iš prioritetinių sričių, kuriai, siekiant...

Finansai
2018.04.23
„Barclays“ nuomosis naują biurą Indijoje: tilps 9.000 darbuotojų 22

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ pasirašė nuomos sutartį dėl daugiau nei 100.000 kv. m. komercinių...

Technologijos
2018.04.23
Naujovė: visi duomenys iš visų kasos aparatų plauks į VMI Premium 3

VMI kuria išmaniųjų kasos aparatų posistemę, kuri leis jai nenutrūkstamai ar su mažais intervalais gauti...

Finansai
2018.04.23
VMI jau grąžino 30,5 mln. Eur pajamų mokesčio permokų 1

Likus kiek daugiau nei savaiteI iki pajamų ir turto deklaravimo pabaigos, Valstybinė mokesčių inspekcija...

Finansai
2018.04.22
Galimybė susigrąžinti dalį GPM už paslaugas vertinama skirtingai 1

Mokesčių reformą parengusios Vyriausybės siūlymas leisti gyventojams susigrąžinti dalį pajamų mokesčio (GPM)...

Palygino dvi Lietuvas: pirmoje daugiau gerovės, antroje – gyventojų, bet jų mažėja 9

Statistikos departamentas pirmąkart pateikė statistinius rodiklius pagal du regionus – Sostinės bei Vidurio...

Finansai
2018.04.20
Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium 2

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
2018.04.20
Siūloma dalį dirbančių savarankiškai atleisti nuo „Sodros“ įmokų 21

Savarankiškai dirbančius gyventojus siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų, jeigu jie jau apdrausti socialiniu...

Finansai
2018.04.20
Ministerija: dėl „Metrail“ nesusitaria patys gamintojai, galutinio sutarties projekto nėra

Gamintojų viltis šiandien sulaukti Aplinkos ministerijos patvirtinimo, kad taikos sutartis dėl „Metrail“ bus...

Ministerijos verdikto dėl „Metrail“ laukia šiandien Premium

Gamintojai ir importuotojai Aplinkos ministerijai vakar pateikė naują taikos sutarties ginče dėl „Metrail“...

Sukčiavimo schemomis ateina atvirkštinis elektronikos PVM Premium

Lietuvoje planuojama nustatyti atvirkštinį PVM elektronikos prekėms. Tai gali gerokai apkarpyti nelegalių...

Finansai
2018.04.20
Premjeras: didelius ūkininkus įmanoma labiau apmokestinti 4

Premjeras Saulius Skvernelis neatmeta galimybės labiau apmokestinti daugiau nei 500 hektarų dirbamos žemės...

Agroverslas
2018.04.19
Pagal mokesčių naštą Lietuva taikosi į ES dešimtuką Premium 7

Įgyvendinus mokesčių reformą, Lietuvoje darbo jėgos apmokestinimas turėtų tapti mažiausias Baltijos šalyse, o...

Finansai
2018.04.19
Naujas susitarimas dėl „Metrail“: steigs garantinį fondą

Gamintojai ir importuotojai skelbia Aplinkos ministerijai pateikę naują taikos sutarties ginče dėl „Metrail“...

BDAR: draudikai sutrikę, neaiškumų – miškas Premium 6

Gegužės 25-osios, kai įsigalios Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), draudikai laukia su nerimu,...

Pensijų reforma: 4+2 tebuvo kalbos, bus 3+1,5 7

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos plačiai iškomunikuotas naujas 4+2 kaupimo II pakopos pensijų...

Rinkos
2018.04.19
Reformų horizonte – pensijų miražai 5

Pensijų reforma, pateikta Vyriausybės parengtų struktūrinių reformų gairėse, yra viena iš labiausiai žmones...

Finansai
2018.04.19
Derybos dėl „Metrail“: ministerija laukia taikos sutarties projekto Premium

Terminas 2.000 įmonių sumokėti taršos mokestį valstybei visai čia pat, tačiau taikos sutartis, kuri leistų...

Vasiliauskas: pensijų reforma gera, mokesčių – ne 33

Lietuvos bankas gana teigiamai vertina Vyriausybės siūlomą pensijų kaupimo reformą, tačiau neigiamai –...

Verslo aplinka
2018.04.18
VMI: kvitų loterija jau atsiperka 5

Per pirmuosius tris kvitų loterijos mėnesius Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) iš viešojo maitinimo...

Finansai
2018.04.18

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau