Bankrotų rekordas – ne dėl prastos šalies ūkio padėties

Per 2017 m. Lietuvoje pradėtų įmonių bankrotų procesų skaičius išaugo 8%, o nemokių, turto neturinčių įmonių aruodus, kaip ir ankstesniais metais, aktyviausiai kuopė Sodra. Šiek tiek pagausėjo įmonių akcininkų bei vadovų inicijuotų bankrotų.
Bankroto procedūros pernai buvo pradėtos 2.951 įmonei 3,5% visų Lietuvoje veikiančių ūkio subjektų, skelbia Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba. Tai 8% daugiau nei 2016 m., kai bankroto procedūros buvo pradėtos 2.732 įmonėms.
Aktyviausia bankroto procesų iniciatorė ir vėl buvo Sodra jos iniciatyva pradėta 52,5% visų bankroto procedūrų, šiek tiek daugiau nei prieš metus. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) buvo 17,2% procesų iniciatorė.
Tarnyba nurodo, kad kelerius pastaruosius metus Sodra ir VMI aktyviai kėlė bankroto procesus, nes po to, kai 2016 m. vasarą pradėjo veikti Bankroto administratorių atrankos kompiuterinė programa, institucijoms, teikiančioms pareiškimą teismui dėl bankroto bylos, nebereikia siūlyti bankroto administratoriaus kandidatūros. Ši programa neleidžia administratoriui atsisakyti administruoti įmonės, todėl Sodra ir VMI įgavo galimybę inicijuoti daug bankroto procesų seniai neveikiančioms, skolų prikaupusioms ir turto neturinčioms įmonėms. Tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl nuo 2016 m. pradėtų bankrotų procesų skaičius gerokai lenkia krizinį 20092010 m. laikotarpį.
Palyginti su 2016 m., pernai pagausėjo ir įmonių savininkų (26,9% daugiau) bei vadovų (24,3% daugiau) inicijuotų bankroto procesų skaičius. Prie to iš dalies prisidėjo prieš porą metų įsigalioję Įmonių bankroto įstatymo pakeitimai, numatantys prievolę įmonės vadovui ar akcininkams nedelsiant per 5 dienas kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo, jei mato, kad įmonė tapo nemoki ar negalės atsiskaityti su kreditoriais.
Prekybininkai viršuje
2017 m. daugiausia bankroto procesų pradėta didmenine ir mažmenine prekyba (32,8%) užsiimančioms įmonėms, šiame sektoriuje fiksuotas ir didžiausias bankrotų skaičiaus augimas. Pagal pradėtus procesus po prekybininkų eina statyba, apdirbamąja gamyba, administracine ir aptarnavimo veikla, transportu ir saugojimu, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veikla bei profesine, moksline ir technine veikla užsiimančios įmonės.
Tarnyba pabrėžia, kad nors prekybos įmonių bankrutuoja daugiausia, palyginus visų veiklų bankroto procesų pasiskirstymą su Lietuvoje veikiančiomis įmonėmis, matyti, kad daugiausia bankroto procesų vyksta įmonėse, kurios verčiasi administracine ir aptarnavimo veikla (7,9%), apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veikla (5,8%) ir statybomis (4,5%).
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti