Finansinių rezultatų nerodo daugiau nei pusė juridinių asmenų

Registrų centrui metines finansines ataskaitas už 2016 m. šiuo metu yra pateikę 79.804 juridiniai asmenys arba beveik pusė visų, turinčių prievolę jas teikti. Lyginant su ankstesniais metais situacija beveik nepagerėjo.
Registrų centras (RC) skaičiuoja, kad prievolę teikti finansinius rezultatus iš viso turi apie 161.000 Lietuvoje registruotų juridinių asmenų. Tai akcinės, uždarosios akcinės, kooperatinės ir žemės ūkio bendrovės, valstybės ir savivaldybių įmonės, mažosios bendrijos, labdaros ir paramos fondai, asociacijos, viešosios įstaigos ir kitų teisinių formų juridiniai asmenys.
Panaši situacija buvo ir pernai: 2016 m. pabaigoje finansines atskaitomybės dokumentus už praėjusius metus buvo pateikę kiek daugiau nei 77.000 iš beveik 159.000 šią prievolę turėjusių juridinių asmenų.
Tiesa, atliekant teorinius šią prievolę turinčių įvykdyti juridinių asmenų skaičiavimus, įtraukiami ir teisinius statusus likviduojamas, bankrutuojantis ir pan. turintys juridiniai asmenys RC tiksliai nežino, ar juridinis asmuo nevykdo veiklos, ar tik nevykdo prievolės teikti metinių finansinių ataskaitų rinkinius. Todėl tikėtina, kad faktinė padėtis gali būti kiek geresnė nei rodo RC skaičiai.
Įmonės, kurių finansiniai metai baigėsi praėjusių metų gruodžio 31 d., finansinę atskaitomybę turėjo pateikti iki gegužės 31 dienos. Laiku finansinius duomenis šiemet pateikė 54.770 juridiniai asmenys arba 34% nuo visų turinčiųjų prievolę teikti ataskaitas.
RC nurodo, kad finansinius duomenis už 2016 m. Juridinių asmenų registrui pateikė 64.613 uždarųjų akcinių bendrovių, 332 akcinės bendrovės, 4.976 mažosios bendrijos, 3.799 viešosios įstaigos, 4.490 asociacijų, 338 labdaros ir paramos fondai, 274 individualios įmonės ir dar beveik tūkstantis kitų teisinių formų organizacijų.
Ekspertai vertina, kad įmonės vėluoja ar neteikia finansinės atskaitomybės dokumentų dėl įvairių priežasčių kai kurios bendrovės tiesiog nespėja parengti ataskaitų arba jų laiku nepatvirtina akcininkai, kitos nenori, kad konfidencialią informaciją pamatytų konkurentai ar būtų paviešinta informacija apie prastą jų finansinę padėtį.
Dalies įmonių bei organizacijų teikti ataskaitų rinkinių nepriverčia ir tai, kad RC viešai skelbia informaciją apie finansinių ataskaitų nepateikusias įmones, o kredito biuras Creditinfo nuo 2016 m. tokioms įmonėms nebeskaičiuoja kredito reitingo. Todėl joms tampa sudėtingiau užsitikrinti palankias sutarčių sąlygas ar gauti kreditą finansų įstaigose. Creditinfo skaičiuoja, kad praėjusiais metais finansinių rezultatų nepateikimas neigiamos įtakos turėjo daugiau nei 14.600 įmonių kredito reitingams.
RC primena, kad už metinių finansinių ataskaitų rinkinių nepateikimą Juridinių asmenų registrui teisės aktų nustatyta tvarka juridinio asmens vadovui kyla administracinė atsakomybė jam gali būti skirta nuo 200 iki 3.000 Eur dydžio bauda.
Pagal šiemet įsigaliojusį naują Administracinių nusižengimų kodeksą, protokolą juridinio asmens vadovui galima surašyti ir jam nedalyvaujant, kai jis pakviestas du kartus neatvyksta. Bylas pagal surašytus protokolus nagrinėja ir baudas skiria teismai.
Prievolė teikti metinių finansinių ataskaitų rinkinius Juridinių asmenų registrui atsirado 2004 metais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti