Airija – tiltas į pasaulines investicijas ir augimą

Pastaraisiais dešimtmečiais Lietuvoje įvyko nepaprasta ekonominė pertvarka, sukuriant konkurencingą verslo aplinką. Tai yra ekonominės politikos, skirtos strateginei infrastruktūros plėtrai, mokesčių ir teisinėms sistemoms, rezultatas. Airija pasižymi akivaizdžiais panašumais su Lietuvos ekonomine istorija ir yra įsitvirtinusi kaip tiesioginių užsienio investicijų (TUI) tiltas per Atlantą, leidžiantis plėtoti tvirtus ekonominius ryšius tarp Airijos ir JAV.
Įmonės, siekiančios augti, turėtų atsižvelgti į ypatingus santykius, kuriuos JAV investuotojai turi su Airijos ekonomika ir su Airijos bendrovėmis. Dabar, kai Jungtinė Karalystė (JK) nusprendė atsiskirti nuo ES, manau, kad Airija atras unikalią galimybę praturtėti dėl Brexit - kai nusės dulkės ir kai daugelis JK kompanijų matys Ariją kaip savo post-Brexit namus. Manau, kad Lietuvos įmonės gali toliau plėtotis savo šalyje ir užsienyje. Taip pat Lietuvos bendrovės gali plėstis ir atsidaryti įmones Airijoje - taip pasinaudodamos Airijos pasaulinio masto kontaktais, ypač JAV, ES, JK.
Airija ir Lietuva yra panašios pagal dydį ir jų nepaliaujamą norą būti pastebėtomis tarp pasaulio žaidėjų. Nedidelė, 2,9 mln. gyventojų Lietuvos vidaus rinka, regis, gali užgesinti vietines kompanijas. Airijos verslininkai susidūrė su šia problema ir greitai susisiekė su išeivija visame pasaulyje, kad jie išsiplėstų į naujas rinkas ir taip pat atkreiptų dėmesį į tarptautines įmones, norinčias verstis verslu Europoje, ypač - JAV kompanijas, siekiančias plėstis Airijoje.
Brexit yra kupinas neapibrėžtumų JK, ES ir Airijai. Tačiau nėra abejonių, kad JK įsikūrusios bendrovės, ypač pirmaujančių bankų draudimo/perdraudimo paslaugų teikėjai, savo strategijose planuoja ieškoti galimybių kitose ES valstybėse narėse, siekiant palengvinti nuolatinę prieigą prie Europos rinkų. Airija naudojasi savo dabartine padėtimi ir bando tapti pagrindiniu finansiniu centru. Barclays Bank, Bank of America ir JP Morgan jau paskelbė, kad naudos Dubliną kaip ES būstinę po Brexit.
Naujausi bankininkystės ir draudimo teisės aktai numato pasų išdavimo mechanizmą, leidžiantį turto valdytojams, bankams ir draudikams, kuriems suteiktas leidimas veikti Europos ekonominėje erdvėje (EEE), laisvai parduoti savo paslaugas visoje ES, nereikalaujant atskirų leidimų kiekvienoje valstybėje, kurioje jie nori teikti paslaugas.
Londonas yra svarbiausias Europos kapitalo rinkų centras, kurio veikla yra didelė ES finansų rinkos dalis visuose turto valdymo, bankų ir draudimo sektoriuose. Post-Brexit ES pasų išdavimo mechanizmas neturėtų būti prieinamas tiems sektoriams, kurie veikia už ES ribų. Darant prielaidą, kad JK ir ES nėra sudariusi lygiavertės prieigos sutarties, pagrindinė galimybė, kurią tokioms įmonėms reikėtų apsvarstyti, yra ES narės antrinės įmonės steigimas ir jos prašymas būti patvirtintai tos jurisdikcijos nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis. Tokios įmonės gali pasirinkti tiek Airiją, tiek ir Lietuvą.
Tuo tarpu Airijos finansų, technologijų ir farmacijos sektoriai sparčiai auga. Pirmiau minėti bankai prisijungs prie tarptautinių kompanijų, tokių kaip Microsoft, Dell, Apple, Facebook, Google, LinkedIn, PayPal, MSD, GlaxoSmithKline ir Yahoo, ir kitų, kurie jau įsteigė savo būstines Airijoje. Be abejo, Brexit suteikia galimybių ir kitoms ES valstybių narėms, įskaitant Lietuvą.
Lietuvos įmonės, ir ypač veikiančios finansų, technologijų ir farmacijos sektoriuose, turėtų apsvarstyti Airijos, kaip atsiskyrimo nuo Brexit pagrindą, jei galimybės namuose yra suvaržytos. Airijoje esančios verslo grupės, dirbančios su tokiomis tarptautinėmis kompanijomis, sukuria aplinką inovacijoms ir suteikia daug galimybių kitoms ES valstybėms narėms plėtotis, susijungti ir bendradarbiauti su didžiausiais rinkos dalyviais.
Airija, kuri sudaro tik 1% Europos ekonomikos, 2016 m. pritraukė 11,6% visų JAV TUI investicijų į Europą, o JAV investicijos 2016 m. sudarė daugiau kaip 74% visų tiesioginių užsienio investicijų Airijoje. JAV kompanijos Airijoje išleidžia daugiau nei 80 mlrd. USD per metus. Šie skaičiai yra nepaprastai svarbūs ir rodo gilų JAV ir Airijos ryšį, kuris apima ne tik politiką, bet ir verslą.
Tokios įmonės, kurios aprašytos anksčiau šiame straipsnyje, pakeitė vietinę aplinką, kurioje jos vykdo veiklą, ir tapo pagrindinėmis įmonėmis startuolių rinkoms. Lietuvos įmonėms yra puiki galimybė pasinaudoti Airija kaip atspirties tašku pasaulinėje ekonomikoje.
Airija sukūrė unikalią ekonomiką, orientuotą į stiprią TUI kultūrą, ypač JAV, taip pat įsitvirtino kaip tarptautinių kompanijų būstinė ES/Europos, Artimųjų Rytų ir Azijos (EMEA) centras. Nors Brexit ir jos pasekmės šiuo metu yra neaiškios, Airija yra šalis, suteikianti unikalių galimybių bendrovėms, siekiančioms patekti į Europos ir JAV rinkas, ypač Fintech sektoriuje. Lietuvos įmonės, norinčios veikti visame pasaulyje ir ypač Vakaruose, gali Airijoje steigti savo antrines įmones ir taip sėkmingai plėsti savo verslą.
Komentaro autorė - Simona Šiškauskaitė, William Fry Solicitors (Dublinas), verslo restruktūrizavimo teisininkė
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti