VMI: vežėjai 0% PVM gali taikyti ir ekspeditoriams

Išskyrus tam tikras išimtis vežėjai gali taikyti 0% tarifą ir tuomet, kai jas teikia ekspeditoriams, tokį paaiškinimą po ESTT sprendimo pateikė VMI.
Po Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) sprendimo ekspeditoriai buvo sunerimę, kad nebegalės įsigyti vežimo paslaugų su 0% PVM tarifu. Iki šiol 0% PVM tarifą eksportuojamų prekių vežimo paslaugoms galima buvo taikyti nepriklausomai nuo to, kam tokios paslaugos teikiamos. Abejonių dėl lengvatinio tarifo taikymo kilo po ESTT sprendimo.
Teismas nusprendė, kad tais atvejais, jeigu krovinių gabenimo paslaugas įmonė teikia ne tiesiogiai prekių siuntėjui, o kitam ūkio subjektui pavyzdžiui, ekspeditoriui vežėjas savo paslaugoms negali taikyti 0% PVM tarifo. Esą tokiu atveju reikia taikyti 21% tarifą, o jau ekspeditorius eksportuotojui galėtų išrašyti sąskaitą su 0% tarifu.
Tačiau Valstybinė mokesčių inspekcija išaiškino, kad šį ESTT sprendimą reikia taikyti siaurai, atsižvelgiant į bylos aplinkybes. VMI patikino, kad vežimo paslaugos gali būti apmokestinamos 0% PVM tarifu ne tik tais atvejais, kai jos teikiamos tokių prekių siuntėjams (gavėjams), bet ir kai jos teikiamos ekspeditoriams (neatsiskleidusiems tarpininkams).
Nubrėžė ribą
Algirdas Kviklys, konsultacijų bendrovės PwC Mokesčių ir teisės skyriaus projektų vadovas, pažymi, jog atvejus, kad vis dėlto negalima taikyti 0% PVM, apibrėžia bylos medžiaga.
ESTT nagrinėjo atvejį, kai 0% PVM tarifą vežimo paslaugoms pritaikė ne įprasta vežėjų bendrovė. Anot p. Kviklio, ši bendrovė iš kito vežėjo buvo išsinuomojusi transporto priemones. Šios įmonės veiklos atsakomybės buvo mažesnės nei paprastai tenka vežėjui. Įmonė buvo atsakinga už krovinio pristatymą gavėjui, tačiau neturėjo jokio santykio ar įsipareigojimo prekių siuntėjui.
Paslaugos buvo teikiamos tam pačiam nuomotojui su jo transporto priemonėmis, tačiau remiantis susitarimu tarp šios įmonės ir nuomotojo, įmonė buvo atsakinga tik už transporto priemonės vairavimą, papildymą kuru, muitinės dokumentų pildymą, prekių pristatymą gavėjui ir darbus, susijusius su krovinių pakrovimu bei iškrovimu.
Teismas konstatavo, kad santykio su prekių siuntėju nebuvimas lemia tai, jog transporto priemonės nuomotojui teikiama paslauga negali būti apmokestinama 0% PVM tarifu.
Nagrinėjamoje byloje buvo nustatyta, kad įmonė taip pat neturėjo vežėjo licencijos. Tai sustiprino faktą, kad įmonė teikė tik pagalbinę paslaugą (vairuotojo paslaugą) nuomotojui, tačiau neprisiėmė prekių gabenimui būdingų įsipareigojimų.
Galima daryti išvadą, jog 0% PVM tarifo negalima taikyti tuomet, kai asmuo prekių gabenimo sandoriuose dalyvauja ne pilna apimtimi, komentuoja p. Kviklys. Jeigu vežėjas prisiima atsakomybę už krovinį ir krovinio gabenimo procesą, jo teikiama vežimo paslauga gali būti apmokestinama 0% PVM tarifu nepaisant to, jog teikiama ekspeditoriui, o ne prekių siuntėjui ar gavėjui.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti